Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Kto sú ateisti?

filip
Zaslal: Ut december 13, 2011 4:25 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 25 Bydlisko: Pétržka
Oto napísal(a):
ateizmus = vedecky zdôvodnené odvrhovanie viery v boha, nadprirodzené sily, v záhrobný život, popieranie akéhokoľvek náboženstva.
Ahoj Oto

Ateizmus je uplne vsetko co nie je teizmus. T.j. aj ignoracia teizmu bez akehokolvek uvedomenia. Chybaju vyrazy, ktore by odlisili uvedomele odmietnutie teizmu a ignoraciu teizmu (nech je jej pricinou cokolvek - vek, izolacia, dusevna neschopnost, asocialnost, nechut, vychova). Prave tu mozeme najst medzi ateistami mnozstvo hlupakov, fanatikov, plytkych a nemoralnych ludi.

Samozrejme, ateizmus je aj uvedomele odmietnutie teizmu. Na uvedomele odmietnutie teizmu treba aspon chut spoznavat, studovat, podobne ako na uvedomele prijatie teizmus.

Môžem sa spýtať sám seba, ako neoblomne si strážim svoj ateisticky svetonázor? Nemám potrebu nejako dôsledne kontrolovať, či som v súlade s nejakým svetonázorom, alebo nie. Dá sa povedať, že som ateista (presnejšie agnostik).

Nemám potrebu veľmi triediť vedecké poznatky. V práci sa aj tak riadim zákonmi a normami a musím akurát posúdiť, či moja práca je v súlade. Či sú tie pravidla v súlade s realitou neskúmam, nemám na to čas. Tu sa podobám na priemerného katolíka, ktorý sa spoľahne na to, že pán farár hovoria pravdu. Rozdiel je ten, že pán farár hovoria, že ta pravda je jediná a absolútna a vedci tvrdia, že nič lepšie zatiaľ nemajú. Už len táto "maličkosť" vplýva na to, že vedecký prístup považujem za čestnejší.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So január 14, 2012 6:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6554 Bydlisko: Mám.
Martin Bibko napísal(a):
Nie som ateista, ale nie som ani kresťan. Verím v niečo iné ako všemohúceho boha vznášajúceho sa nad oblakmi a často krát nesúhlasím s názormi mojich známych. No poznám niekoho, kto kresťanstvo priam neznáša. Je to môj dobrý kamarát a horkokrvný ateista.

Možno nie je horkokrvný ateista, ako sa vyjadril o svojom dobrom kamarátovi, ale určite je ateista. Podľa toho, ako si protirečí, môžem prehlásiť, že je primitívny ateista, pretože sa ani nevie vyjadriť sám o sebe (čo je).

Najprv povie, že nie je ateista, a dodá, že verí v niečo iné ako boha. Nezáleží už potom vôbec na tom, v čo iné verí. Ak potvrdil, že neverí v boha, je ateista.

Napríklad ufonista môže byť ako teista, tak i ateista. To, že verí v UFO, čo mu lieta nad hlavou, nevyjadruje jeho vzťah k náboženskej predstave o bohu (teizmus/ateizmus).

Preto sa môžeme stretnúť s výrokmi:

Nie som ateista, ale nie som ani ufonista.

Nie som teista, ale nie som ani ufonista.

Ale aj:

Som ateista, ale som aj ufonista. (Jednoducho, neverí síce v bohov, ale verí v mimozemské bytosti, ktoré mu lietajú nad hlavou. Racionalista by povedal, že len v hlave, ako myšlienky, preludy, či halucinácie.)

Som teista, ale som aj ufonista. (A už som sa stretol s kresťanmi, ktorí veria aj opisovaným príbehom, ktoré sa rozširujú najmä ufologistami.)

Zaslal: Št január 19, 2012 9:09 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 november 2011 Príspevky: 7
Lemmy napísal(a):
Neznámy teista napísal(a):
Najviac potrebujú bohov ateisti. Čím by inak boli?

Zaujala ma táto myšlienka v súvislosti s mojou úvahou o tom, že keby nebolo náboženstiev, tak ako by sa vnímali samotní ateisti. Tento akože problém [lebo to nie je prakticky žiaden problém] ma napadol pri téme o vierovyznaniach, a prekvapilo ma, že nikto nevie odpovedať na tak jednoduchú otázku k vierovyznaniam.

Ide o toto:

Sú veriaci, a tí majú nejaké vierovyznania.

A sú ľudia, ktorí nemajú také [ani podobné, či obdobné] vierovyznania. Akí sú to ľudia? Bežná odpoveď: Sú to ľudia bez vierovyznania. Wink

Zvyčajne sa nazývajú ateistami. A mne akože na tomto názve prekáža práve ten zápor, ktorý obsahuje slovo ateista.

Viete, že pri snahe o použitie nejakého kladného výrazu pre túto skupinu ľudí nie je v slovníku výraz?

V USA sú napríklad brajtovci. Ich postoj som pochopil presne tak, ako si to predstavujem u ateistov, ktorí uvažujú o názve pre seba bez nejakej negatívnej konotácie.

Ateizmus už v názve obsahuje zmienku na teizmus, a je vlastne odrazom k teizmu.

Vrátim sa k pôvodnej myšlienke od neznámeho teistu:

Bez teizmu čím by boli ateisti?

zaujímavá otázka - zaujímavá úvaha a chápem ako si k nej dospel..

..predpokladám však, že asi ani nejde o nedostatok predstavivosti ateistov v dôsledku ktorého si ani nedokážu vymyslieť pre svoju ideológiu názov, ktorý by v sebe neniesol slovný základ označenia toho, voči čomu oponujú Very Happy

..netvrdím, že poznám etimológiu všetkých slov, avšak vôbec by ma neprekvapilo, keby toto slovo bolo vymyslené katolíckou cirkvou a ten pejoratívny náboj v sebe nesie naschvál - kvôli diskreditovaniu tejto skupiny.

viem si predstaviť, že ateista si pre seba ani nepotrebuje vymýšľať žiaden názov - proste si žije svojím životom, zaoberá sa tím čo preňho má zmysel a o to čo preňho nič neznamená sa jednoducho nezaujíma.

tí, ktorých zmysel života spočíva práve v tom, čo ateistu nezaujíma si však nedokážu a hlavne nechcú pripustiť, že niekto taký môže žiť bez toho aby mu niečo chýbalo - to je proste neprípustná myšlienka! Takže na odlíšenie takého jedinca od nás - ktorí vieme, čo je pravá pravda, mu predsa musíme vymyslieť meno! Aby nedošlo k nejakému (pre nás) neprípustnému stavaniu takého ľudského odpadu zarovno na našu nadradenú úroveň..

Rovnako si napríklad ja nevymýšľam pre seba meno, ktorým ma "asi prezývajú členovia klubu, do ktorého (dobrovoľne a úmyselne) nepatrím". Takže ak by napríklad 99% svetovej populácie boli Nemci, tak ja by som sa sám seba, ako človeka žijúceho na území SR nenazýval NeNemec, ale jednoducho Slovák.. Je však pravdepodobné, že pod kultúrnym nátlakom majoritnej zložky obyvateľstva planéty by mi aj tak prischla prezývka NeNemec. Možno by sa tomu prvá generácia NeNemcov aj snažila zabrániť, ale postupne by tá horlivosť pohasla a o niekoľko storočí by sme sa tak prezývali aj sami - ani by nám to nejako neprekážalo - však vieme o čo ide -vieme čo ten názov znamená a v podstate áno - vystihuje to čo sme.. Treba iba aby nám niekto otvoril oči a pripomenul, že to bola pôvodne nadávka, takže možno nastal čas vymyslieť si pre seba adekvátne meno..

Takže áno - možno nastal čas prestať deliť populáciu na "(proste) ľudí" a ateistov. Možno by odteraz mali byť iba ľudia a teisti.

Takže označenie niekoho ateista, je v podstate veľmi egoistické a namyslené. Na svete nežijú iba Slováci a NeSlováci, ale Slováci, Česi, Maďari a iné národnosti!

Zaslal: Ut apríl 17, 2012 7:59 am Odpovedať s citátom
Jaroslav A. Polák napísal(a):
Ateisti necítia, ako si veriaci myslia, akúkoľvek nenávisť k bohu ako takému – ťažko môžete nenávidieť niečo, čo neexistuje. Pokiaľ s niečim bojujú, tak s ideou boha ako súčasti tej ktorej viery – memplexu.

Jaroslav A. Polák v článku Je ateismus „takynáboženství“ výborne vysvetľuje, prečo ateizmus nie je „tiežnáboženstvom“, ako sa mylne vyjadrujú mnohí bigotní a fundamentálni teisti (v našich podmienkach ide zvyčajne o obskúrnych kresťanov).

Zaslal: Ne apríl 22, 2012 9:35 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Jaroslav A. Polák v článku Je ateismus „takynáboženství“ výborne vysvetľuje, prečo ateizmus nie je „tiežnáboženstvom“, ako sa mylne vyjadrujú mnohí bigotní a fundamentálni teisti (v našich podmienkach ide zvyčajne o obskúrnych kresťanov).

Náboženství můžeme definovat různě, ale vždy tam nalezneme stejné klíčové body, bez nichž se tento fenomén neobejde.
1) Je pozitivním vztahem k něčemu transcendentnímu.

2) Má nějakou nauku o tom, co to transcendentní je.

Citácia:
Väčšina ateistov uznáva, že úzka zhoda medzi teóriou Veľkého tresku a pozorovaniami pevne vybudovala všetky základné časti teórie. Americká Akadémia v ktorej majú dominantné postavenie ateisti uvádza, že všetka dnes vo vesmíre pozorovaná hmota a energia boli na počiatku zahustené do veľmi malej ale nekonečne horúcej masy a že silná explózia veľkého tresku potom rozhodila hmotu a energiu do rozpínania sa všetkými smermi. Na druhej strane ateista Alan Guth, popredný astrofyzik na univerzite MIT v USA tvrdí, že napriek faktu, že túto teóriu nazývame teória veľkého tresku, v skutočnosti o veľkom tresku vôbec nič nehovorí. Podľa neho táto teória nehovorí nič o tom čo tresklo, čím toto tresknutie bolo spôsobené a dokonca toto tresknutie ani neopisuje, pričom nám ani neumožňuje predpovedať to, aké podmienky boli okamžite po tomto veľkom tresku. Michio Kaku z City University v New Yorku dodáva že "v okamihu Veľkého Tresku ... máme centrálny bod samotného vesmíru, chýbajúci bod mimo fyzikálne zákony".

Citácia:
Ak stretnete niekoho kto prehlasuje že neverí v evolúciu potom dotyčná osoba je ignorant, hlupák, alebo blázon.

3) Je spojeno s nějakými aktivitami zaměřenými na komunikaci s transcendetním.

Jaroslav A. Polák v (Novopohanství a satanismus) napísal(a):
Já, Jaroslav A. Polák známý též jako Kojot, vzývám pohanské bohy (sic) a současně jsem satanista. A jsem na to patřičně hrdý!
Zdroj: http://www.cirkevsatanova.cz
4) Je to společenský fenomén – můžete mít zcela unikátní osobní víru, ale náboženstvím se tato víra stane až když přesvědčíte nějaké další lidi a vytvoříte skupinu.

Pozn.
Citácia:
transcendentno -a s. ‹l› filoz. oblasť nadzmyslových javov, transcendencia
transcendentno, -a, 6. p. -e str. filoz. v idealistickej noetike oblasť poznania presahujúca našu skúsenosť, domnele pomyselná oblasť mimo tohto sveta, nadzmyselno
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 22, 2012 9:39 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Náboženství můžeme definovat různě, ale vždy tam nalezneme stejné klíčové body, bez nichž se tento fenomén neobejde.
1) Je pozitivním vztahem k něčemu transcendentnímu.

2) Má nějakou nauku o tom, co to transcendentní je.

Citácia:
Väčšina ateistov uznáva, že úzka zhoda medzi teóriou Veľkého tresku a pozorovaniami pevne vybudovala všetky základné časti teórie. Americká Akadémia v ktorej majú dominantné postavenie ateisti uvádza, že všetka dnes vo vesmíre pozorovaná hmota a energia boli na počiatku zahustené do veľmi malej ale nekonečne horúcej masy a že silná explózia veľkého tresku potom rozhodila hmotu a energiu do rozpínania sa všetkými smermi. Na druhej strane ateista Alan Guth, popredný astrofyzik na univerzite MIT v USA tvrdí, že napriek faktu, že túto teóriu nazývame teória veľkého tresku, v skutočnosti o veľkom tresku vôbec nič nehovorí. Podľa neho táto teória nehovorí nič o tom čo tresklo, čím toto tresknutie bolo spôsobené a dokonca toto tresknutie ani neopisuje, pričom nám ani neumožňuje predpovedať to, aké podmienky boli okamžite po tomto veľkom tresku. Michio Kaku z City University v New Yorku dodáva že "v okamihu Veľkého Tresku ... máme centrálny bod samotného vesmíru, chýbajúci bod mimo fyzikálne zákony".

Citácia:
Ak stretnete niekoho kto prehlasuje že neverí v evolúciu potom dotyčná osoba je ignorant, hlupák, alebo blázon.

3) Je spojeno s nějakými aktivitami zaměřenými na komunikaci s transcendetním.

Jaroslav A. Polák v (Novopohanství a satanismus) napísal(a):
Já, Jaroslav A. Polák známý též jako Kojot, vzývám pohanské bohy (sic) a současně jsem satanista. A jsem na to patřičně hrdý!
Zdroj: http://www.cirkevsatanova.cz
4) Je to společenský fenomén – můžete mít zcela unikátní osobní víru, ale náboženstvím se tato víra stane až když přesvědčíte nějaké další lidi a vytvoříte skupinu.

Pozn.
Citácia:
transcendentno -a s. ‹l› filoz. oblasť nadzmyslových javov, transcendencia
transcendentno, -a, 6. p. -e str. filoz. v idealistickej noetike oblasť poznania presahujúca našu skúsenosť, domnele pomyselná oblasť mimo tohto sveta, nadzmyselno
Lemmy
Zaslal: Po apríl 23, 2012 8:53 am Odpovedať s citátom
Jaroslav A. Polák je veľmi dobrý. Mal by si (ak ešte nevieš) zoznámiť sa aj s týmto jeho blogom na iDNES.cz.
Sám o sebe napísal(a):
Spisovatel, publicista, amatérský filosof, společenský kritik, radikální levičák se sympatiemi k anarchismu, člen KSČM, fanoušek Winstona Churchilla, Fidela Castra, Huga Cháveze a Eva Moralese, sympatizant Ježíše Krista (a některých, spíše nemnoha, jeho následovníků), příležitostný čaroděj, milovník koček, medoviny, knih, divadla a nesamozřejmosti. * Klíčová mytologická postava: Starej Kojot severoamerických Indiánů. * Životní krédo: „Všechno je jinak.“

Prečítaj si napríklad od „sympatizanta Ježiša Krista“ Mýtus a rituál novodobého satanizmu.

Zaslal: Ne apríl 29, 2012 4:01 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 19 január 2010 Príspevky: 9
Já, Jaroslav A. Polák, jsem už někde jinde - viz:
http://kojot.name/927091-moje-spiritualni-cesty-tam-a-zase-zpatky.php

Nicméně je třeba poznamenat, že to, co o sobě říká či neříká autor nějakého textu, je z argumentačního hlediska nedůležité. Může to vést k porozumění jeho motivaci, ale v zásadě platí, že i Charles Manson může napsat smysluplnou úvahu a člověk s vnitřními kvalitami Františka z Assisi naopak úplnou blbost Wink
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 9:05 pm Odpovedať s citátom
kojot napísal(a):
...

Veľmi by ma na margo Tvojej vety "postupný obrat k levicové politické orientaci a nakonec k evangelijní zvěsti" zaujímalo čo pod Tou "evangelijní zvěstí" máš na mysli v Tvojom ponímaní. Voperd ďakujem za objasnenie. Špeciálne by ma tiež zaujímalo či sa stotožňuješ s nasledujúcom výrokom:
Wilhelm Busch (Spoveď pri Verdune) napísal(a):
Nakoniec sa presvedčil, že s jeho príbehom to nie je celkom v poriadku. A teraz som mohol obidvom rozumne hovoriť. Mohol som im dosvedčiť, čo je napísané v 119: Žalme: "Tvoje slovo ma robí múdrym."
A keď som sa s nimi lúčil, predsa im trochu svitalo, že diabol robí ľudí bezbožných, namyslených a - hlúpych.
kojot
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 10:06 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
AntropologickaKonstanta napísal(a):
kojot napísal(a):
...

Veľmi by ma na margo Tvojej vety "postupný obrat k levicové politické orientaci a nakonec k evangelijní zvěsti" zaujímalo čo pod Tou "evangelijní zvěstí" máš na mysli v Tvojom ponímaní. Voperd ďakujem za objasnenie. Špeciálne by ma tiež zaujímalo či sa stotožňuješ s nasledujúcom výrokom:
Wilhelm Busch (Spoveď pri Verdune) napísal(a):
Nakoniec sa presvedčil, že s jeho príbehom to nie je celkom v poriadku. A teraz som mohol obidvom rozumne hovoriť. Mohol som im dosvedčiť, čo je napísané v 119: Žalme: "Tvoje slovo ma robí múdrym."
A keď som sa s nimi lúčil, predsa im trochu svitalo, že diabol robí ľudí bezbožných, namyslených a - hlúpych.

Řeknu to na rovinu: Z pohledu jakéhokoli církevně a v dogmatu ukotveného křesťana jsem heretik. Nejsem pravý Skot, pardon, křesťan. Prostě k sobě nechávám promlouvat to, co mne chce oslovit, a nějak to zpracovávám. Myslím, že v Ježíšově zvěsti je mnoho svobody a lidskosti, ta ochota bavit se s lidmi, které ortodoxní okolí vnímalo jako nečisté, nesouzení předem, láska k těm na okraji a přísný pohled na elity, poklad v nebi a ne na zemi, to všechno ke mně skutečně promlouvá. Dále mě hodně oslovuje to, jak evangeliu a křesťanství rozumí Desmond Tutu - velmi jej obdivuji. Takže tak nějak. Něco k tomu píši zde: http://kojot.name/924200-pohledte-prece-bozi-kralovstvi-je-mezi-vami.php

A tohle mě dnes oslovilo, vidím to velmi podobně: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WtIREJVPfQY
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 10:47 pm Odpovedať s citátom
kojot napísal(a):
Řeknu to na rovinu:...Nejsem pravý Skot, pardon, křesťan.

Aspoň si úprimný.

Wilhelm Busch (Bileam, Volume 5, Wilhelm Busch Bibliothek, s. 82) napísal(a):
Sk: Polovičný kresťan je celý podvodník.
En: Half-Christian is a full swindler.
De: Ein halber Christ ist ein ganzer Betrüger.
kojot
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 10:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
[quote="AntropologickaKonstanta"]
kojot napísal(a):
Řeknu to na rovinu:...Nejsem pravý Skot, pardon, křesťan.

AntropologickaKonstanta napísal(a):
Aspoň si úprimný.

Ano, to jsem se naučil od satanistů. Děkuji za rozhovor, myslím, že už jsme to téma vyčerpali.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 11:30 pm Odpovedať s citátom
kojot napísal(a):
...
Ano, to jsem se naučil od satanistů. Děkuji za rozhovor, myslím, že už jsme to téma vyčerpali.

Dobre Ťa to asi naučili, akurát že to jinde až tak moc inde nevypadá... Na margo tohoto:
Citácia:
Já, Jaroslav A. Polák, jsem už někde jinde - viz: ...
možno je to v skutočnosti někde "zase spatky" (http://kojot.name/927091-moje-spiritualni-cesty-tam-a-zase-zpatky.php) Tiež ďakujem za rozhovor.
kojot
Zaslal: Ne apríl 29, 2012 11:51 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Přehlédl jsem, že "Antropologickou konstantu" nahradil v debatě někdo jiný, nutno dodat, že "Starý známý" píše úplně stejně, takže nebylo těžké to přehlédnout. V každém případě děkuji oběma za rozhovor, téma je opravdu vyčerpané.
---
K další kontemplaci doporučuji Římanům 14.
Lemmy
Zaslal: So október 20, 2012 2:35 pm Odpovedať s citátom
Na Novinky.cz je článok Chlapca nevzali do skautského hnutia, lebo neverí v boha.
Citácia:
Jedenáctiletý George Pratt navštěvoval osm měsíců skautský oddíl v Radstocku, ale když přišla chvíle na jeho přísahu, po které by se definitivně stal členem oddílu, tvrdě narazil. V britském skautském slibu se přísahá Bohu, a to George neudělal. Je totiž ateista. Skaut ho proto odmítl přijmout.

Citácia:
„Vychoval jsem ho tak, aby byl slušný, zdvořilý a ohleduplný. Je to chytrý chlapec, a jestli nevěří v Boha, tak je to jeho rozhodnutí,“ řekl Nick Pratt, chlapcův otec.

Tak načo pchá svojho syna tam, kde ho nechcú?

Pre mňa je to dôkaz, že kresťania vedia vytvárať dobré záujmové krúžky pre mladých. Že ich vedia čímsi naplniť. Inak si neviem predstaviť, prečo je nejaký rodič taký neuvedomelý, že tam napriek tomu, že sa tam skladá náboženská prísaha, pchá svojho syna.

Dobre, že nenarieka nad tým, že napriek tomu, že je jeho syn ateista, že mu nedovolia birmovku, či prijatie inej náboženskej sviatosti. Laughing

Ten rodič by si mal uvedomiť, že keď kresťania umožňujú ateistom vstup do kostola, tak s vedomím, že možno ten ateista sa nakoniec obráti na kresťanstvo. Na tom je založená kresťanská tolerancia. Aby sa z tých ľudí stali kresťania.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 3 z 5
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: