Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  PF 2019

Oslavujete Silvester s pyrotechnikou?

Áno  
0%
  [ 0 ]  0%

Nie  
100%
  [ 3 ]  100%

Celkom hlasov : 3
Lemmy
Zaslal: Po december 31, 2018 2:30 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Eduard Chmelár napísal(a):
S končiacim sa rokom nadobúdam dojem, akoby sa všetky silvestrovské a novoročné zvyky obmedzili na čoraz hlučnejšie búchanie petárd a strieľanie ohňostrojov, pričom narastajúcemu počtu miest jeden nestačí. Bezohľadnosť niektorých ľudí voči malým deťom, starým, chorým a zvieratám je často až neuveriteľná, no mňa ešte viac sklamala verejnoprávna televízia, od ktorej by som čakal, že bude od zábavnej pyrotechniky odrádzať a ona namiesto toho v hlavných správach poskytla návod na použitie. Táto naoko nevinná „zábavka“ si ročne vyžiada niekoľko desiatok zranení a málokto si uvedomí, že okrem trpiacich zvierat a ohrozených skupín ľudí silvestrovská pyrotechnika zvyšuje až desaťnásobne znečistenie ovzdušia, obsahuje nebezpečný hexachlórbenzén (látku s rakovinotvornými účinkami, ktorú vdychujete a vstrebávate do pokožky) a vyprodukuje množstvo emisií zodpovedajúce 17 percentám celoročnej produkcie exhalátov v cestnej doprave. Porozmýšľajte, či sa neviete zabaviť aj šetrnejšie k životnému prostrediu a ohľaduplnejšie k ľuďom vo vašom okolí.

Zaslal: Po december 31, 2018 2:41 pm Odpovedať s citátom
Áno, je to pravda, že psy a mačky trpia počas Silvestrovskej noci. Obrovské množstvo hluku ich naozaj vie vystrašiť. Mám so Silvestrom len zlé skúsenosti. Snažím sa upokojiť psov a mačky. Síce sa schovajú pod posteľ, ale nepomáha to. Stres prežívajú poriadne.

Zaslal: Po december 31, 2018 2:47 pm Odpovedať s citátom
Neviem, ako inde, ale mám leták z obchodu Kaufland, a tam sa tvrdí, že predávajú tzv. tichú pyrotechniku. Rešpekt k zvieratám.

Neviem to teraz posúdiť, lebo nekupujem pyrotechniku. Som zvedavý, či to počas osláv konca roka zistím. To akože takmer bezhlučne budú strieľať do vzduchu petardy? Neviem si to predstaviť. Čakám na polnoc, či sa mi to podarí spozorovať. Dobre by bolo, keby také tiché petardy použili susedia. Smile

Zaslal: Po december 31, 2018 2:59 pm Odpovedať s citátom
Keď PF 2019, tak aj…
Afohryzmy napísal(a):
Od smiešnych porcií v reštauráciách sa nepriberá.

Teraz si nepamätám, ale len nedávno, pár dní dozadu, som kdesi čítal (asi nejaký blog), že porcie v reštauráciách sú čoraz väčšie. Aj ja mám ten dojem, že dnes na tanier dávajú viac. Ak kedysi 200 g ryže, dnes 250 g ryže. To len na ilustráciu, že dnešné porcie v reštauráciách sú väčšie ako kedysi.

Zaslal: Po december 31, 2018 4:56 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1095
Lemmy napísal(a):
Áno, je to pravda, že psy a mačky trpia počas Silvestrovskej noci. Obrovské množstvo hluku ich naozaj vie vystrašiť. Mám so Silvestrom len zlé skúsenosti. Snažím sa upokojiť psov a mačky. Síce sa schovajú pod posteľ, ale nepomáha to. Stres prežívajú poriadne.

Ohňostroj na Silvestra vyprodukuje toľko prachových častíc, ako cestná premávka za dva mesiace. Takú hodnotu namerali v Nemecku. Politici vedia privrieť oči, keď sa jedná o zabavenie ľudí a ich odpútanie od problémov.
Pre zvieratká radšej vymysleli prípravky na upokojenie. Rôzne kvapky, vestičky tlmiace hluk. Rieši sa následok, nie príčina. Možno aj ľuďom odporučia, aby si dali niečo na spanie, aby bol kšeft. Smola, ak ale niekto zaspí a raketa mu podpáli domček. Zvlášť, ak niekomu zlý sused robí také "špásy" s petardami, alebo raketkami. Aj podgurážení odpaľujú rakety rizikovo, že sa im bednička prevráti a lieta to všelikade. Už som videl aj petardy v rukách malých školákov, čo ich chceli odpáliť v autobuse. Ako sa k nim dostali? Jednoducho, požiadajú niekoho okoloidúceho, či by im ich nekúpil, keďže im to predajca nedá. Naivní a dobrosrdeční čo chcú potešiť nevinné dieťatko im vyhovejú. Viem to zo svojej skúsenosti, keď ma také deti oslovili. Samozrejme, že som im to nekúpil, ale som pochopil, ako sa k petardám dostanú aj také malé deti.Asi by prospelo viac osvety. Keď som bol malý, tak sme našli ručný granát, paradoxne bolo náhodou na druhý deň v škole oboznamovanie s rizikami takých nebezpečných vecí. Vyučovanie prišlo neskoro o jeden deň. Našťastie sa nám vtedy nič nestalo, aj keď granát bol na kúsky.

Zaslal: Ut január 01, 2019 7:10 pm Odpovedať s citátom
Humanisti, žijete?

Kvôli čomu ignorujete diskusné fórum humanistov?

Čo vám nevyhovuje? Čo sa vám nepáči?

Veď fórum bude také, aké ho budete tvoriť svojimi príspevkami.

Zaslal: St január 02, 2019 7:58 am Odpovedať s citátom
Prečo nediskutujete?

Vadí vám, že zakladateľ fóra nie je eštebák? Že nemá nič spoločné s komunistami?

Ste len naoko humanisti? Inak by ste boli radšej eštebákmi a komunistami?

Alebo ste fašisti? A humanizmus vám príde vhod ako dobrá reklamná nálepka? Nie ste vlastenci, ale bránite slovom xenofóbiu a nacionalizmus. Lenže nacionalizmus nie je vlastenectvo. Vlastenectvo je čisté, kým nacionalizmus je plný špiny, nenávisti voči všetkému cudziemu, odlišnému.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: