Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Má Einsteinova teória nejaké využitie aj v bežnom živote?

Lemmy
Zaslal: Ut január 15, 2008 10:53 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Má Einsteinova teória nejaké využitie aj v bežnom živote?

V Spravodajcovi mladých humanistov bol 27. 7. 2007 v rubrike Veda a spoločnosť uverejnený článok Americká akadémia vied: Veda a kreacionizmus (1. časť). V ňom sa píše:

V predhovore k pôvodnému vydaniu tohto dokumentu v roku 1984 upozorňoval prezident akadémie na niekoľko obrázkov podobných tým, ktoré sú na prednej a zadnej strane obalu tejto knižky. Prvý je fotografia Zeme z vesmíru – urobil ju satelit GOES 7 pri prelete Zeme v r. 1992 a zachytil v grafických detailoch hurikán Andrew. Druhý ukazuje mapu sveta, ako ju nakreslil v 7. storočí vedec Izidor zo Sevilly. Zdôraznil, že obidva obrázky vyjadrujú snahu ľudí pochopiť okolitý svet. „Ako ale potom,“ napísal, „môžu byť také odlišné? Príčina tkvie v samotnej povahe systému štúdia sveta, ktorý voláme vedou.“ A ďalej: Od tých čias, ako boli napísané tie slová, mapovanie Zeme predložilo mocné príklady pokroku vedy a na vede založených technológií. Od začiatku deväťdesiatych rokov umožnila sieť satelitov každému, čo mal v ruke (prenosný) prijímač, určiť svoju polohu na Zemi s presnosťou niekoľko desiatok centimetrov. Tento GPS (Global Positioning System – Globálny polohovací systém) sa dnes používa na určenie polohy lodí stratených na moriach, na štúdium tektoniky zemských platní, na vyznačenie voľných ciest cez preplnené stredy miest, na pozorovanie povrchu Zeme. Na počiatku tejto technológie však bol čisto vedecký cieľ: snaha zostrojiť extrémne presné hodiny, aby sa dala testovať Einsteinova teória relativity.

Dnes som sa v diskusnom fóre Bez boha od diskutujúceho s prezývkou qwery551 dozvedel o webovej stránke, ktorá je od odborníka, ale zrozumiteľne vysvetľuje aj laikom.

Začítajte sa, tak ako ja, do prednášky v internetovej podobe od Slavomíra Tuleju pod názvom Einstein a jablko. Pod písmenom H odhalíte súvislosti s vyššie spomínaným článkom od AAV.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne august 06, 2017 9:29 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Plochá Zem, Savo ako liek, chemtrails. Prečo sú ľudia takí hlúpi?

Je to už sto rokov, čo Albert Einstein zmenil vnímanie sveta predstavením všeobecnej teórie relativity. Ani génius ako on sa však nevyhol chybičke. Keď svoje rovnice dokončil, prekážalo mu, že neumožňovali opísať statický vesmír – taký, ktorý sa nerozpína ani potenciálne nezmenšuje.

A keďže úzus pred storočím hovoril, že vesmír statický je, jednoducho si ho tam domyslel. Doplnil do rovníc konštantu, ktorá vesmír zastabilizovala. Do práce, ktorá prelomila hranice myslenia, zapracoval vymyslené číslo, aby spĺňal všeobecne uznávaný, no mylný stereotyp. Fyzik neskôr svoju chybu priznal. O kozmologickej konštante sa hovorí ako o najväčšom omyle Einsteinovej kariéry.

Zdroj: Michal Lehuta a Ján Záborský, Plochá Zem, Savo ako liek, chemtrails. Prečo sú ľudia takí hlúpi?, týždenník TREND 29/2017, 25. 7. 2017.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: