Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Cirkev a mafia

Lemmy
Zaslal: Ne apríl 29, 2018 8:38 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
Katarina Antenozio napísal(a):
Mafián bez náboženskej viery nie je mafián

Na svedomí vydieranie, únosy a vraždy a v kostole miesto v prvej lavici. Mafia mala k Cirkvi vždy blízko.

Členovia mafiánskych organizácií boli odjakživa považovaní za oddaných katolíkov. Mafiánski bossovia sedávali v chráme na miestach vyhradených váženým a ctihodným občanom, prijímali sviatosti, krstili svoje deti, štedro podporovali cirkevné spolky, sobášili sa pred kňazom a dokonca sa spovedali zo svojich hriechov. Nezaspali, kým neodrecitovali otčenáš a zdravas.

Aj tajomné mafiánske rituály su plné náboženských symbolov. Kým Cosa Nostra uctieva Madonnu z Pompei, ´ndranghetisti sa utiekajú k sv. Michalovi, archanjelovi. Svoju organizáciu by nikdy nenazvali mafiou. Volajú ju „santissima“ (najsvätejšia). Niektorí dokonca razia teóriu, že počiatky mafie siahajú až k stolcu apoštola Petra.

Keď v roku 1997 polícia vtrhla do opusteného domu v Bagherii, kde sa ukrýval obávaný sicílsky boss Pietro Aglieri, našla okrem iného aj súkromnú kaplnku a kopu teologických spisov. Zločinec, zodpovedný za masakru pri Capaci a atentát na Via Amelio v Palerme, ale aj stovky ďalších vrážd vyhlásil, že sa nechce vydať do rúk polície, a vzdá sa iba miestnemu arcibiskupovi.

Bernardo Provenzano, dlhoročný pohlavár Cosa Nostra, zas nikdy nezabudol na „pizzino“ (lístok s odkazmi pre členov mafie) pripísať citát z evanjelia. V jeho úkryte objavili okrem desiatok sôch a obrazov s náboženskou tematikou aj bibliu plnú ručne písaných poznámok a odkazov.

Ten rozpor hádam ani nemôže byť väčší – zločinci, vrahovia a najhorší kriminálnici sa vydávajú za oddaných prívržencov Cirkvi, dobrodincov a svätcov. Mafián bez viery nie je mafián. Ako je to možné?

Tak, ako mafia potrebuje štát, užitočná je pre ňu aj cirkev. Priateľské súžitie s cirkevnými štruktúrami prakticky potvrdzuje pôsobenie mafiánskych organizácií na tom-ktorom území. Je to, akoby Cirkev držala ochrannú ruku nad aktivitami mafie a uznávala ich za správne. Cirkev má ešte stále veľký vplyv a mafia si s jej požehnaním upevňuje spoločenský kredit a postavenie.

Nech už by konanie mafie bolo akokoľvek vrtkavé, jedno jej treba uznať. V dobrom aj v zlom, nezabúda. A vie sa odplatiť. Hojne podporuje cirkevné spolky, prispieva na stavbu a renováciu kostolov, sponzoruje náboženské manifestácie. A tak je aj najbiednejšia obec v sicílskych horách na sviatok svätého patróna vysvietená ako vianočný Manhattan a nad hodinu trvajúcim ohňostrojom by žasli aj radniční páni v austrálskom Sydney.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Št december 27, 2018 4:22 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7366 Bydlisko: Mám.
V Taliansku popravili brata muža, ktorý svedčil o 'Ndranghete
Aktuality.sk napísal(a):
Talianska prokuratúra pre boj s mafiou vyšetruje vraždu muža, ktorého brat spolupracoval s úradmi pri odhaľovaní zločinov spáchaných kalábrijskou mafiou.

Ako v stredu informovala agentúra AP, 51-ročného Marcella Bruzzeseho zastrelili v utorok dvaja maskovaní muži pred jeho domom v meste Pesaro na pobreží Jadranského mora.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.