Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Neochota ateistov pomáhať ateistom

TvojOponent
Zaslal: Po december 25, 2017 11:03 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1750
K článku: Tak je mi to ľúto od pána Paradu:
http://humanisti.sk/view.php?nazevclanku=tak-je-mi-to-%BEuto&cisloclanku=2017120038

Tak predsa sa našiel! Aspoň jeden statočný ateista z 5 a pol milióna občanov Slovenska. Very Happy Myslím si, že keby v júni budúceho roka nedostali cenu Humanista roka Kiska s Lunterom, určite by ste ju dostal Vy.

Ale nebuďte smutný. To, čo nerobia ateisti, za vás urobia katolíci. Napríklad jeden z mnohých projektov katolíckej cirkvi na pomoc núdznym bez ohľadu na vierovyznanie je Hlinený dukát. Katolíci z arcidiecéznej Charity v Trnave pomáhajú aj ateistom ocitnuvším sa na ulici v stave núdze či v ťažkých životných situáciách.

http://www.teraz.sk/trnavsky-kraj/trnava-hlineny-dukat-budu-moct-trn/298598-clanok.html
http://trnava.dnes24.sk/v-trnave-vzniklo-nove-platidlo-hlineny-dukat-pomoze-ludom-bez-domova-286894

Mienkotvorné médiá však ignorujú tieto pestré aktivity sekulárnej pomoci len preto, že ich organizujú kresťania z RKC. O tom, že projekt má aj vlastnú stránku - https://hlinenydukat.sk/ - nikde ani muk.

A čo Vy lemmy? Spropagujete túto sekulárnu charitu katolíckej cirkvi na svojom webe? Prípadne prispejete na pomoc ateistom v núdzi v meste Trnava práve cez projekt dukátu chudobných, Hlinený dukát? Práve tento rok skončil tématický rok venovaný svätcovi Martinovi (po ňom je pomenovaný aj kostol v Bratislave - známejší ako korunovačný. Svätý Martin sa podelil o svoj plášť s nahým žobrákom a nepýtal sa ho, či je ateista... Pomohol mu z úcty k ľudskej bytosti - homo - a bol skutočným humanistom. Cool

Zaslal: Po december 25, 2017 9:36 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2017 Príspevky: 1
Rozmýšľal som práve nad tým, či existuje na Slovensku nejaká komunita ľudí ktorí ma budú chápať alebo je fakt tento štát prešpikovaný osobami, ktoré mi objednávajú vianočné koledy a dávajú do daru knihy od Kuffu čo požral všetok rozum sveta, aj keď vedia že som ateista. Tvária sa, že mi chcú pomôcť v ťažkej chvíli ale ich pomoc spočíva v tom, že platia farárom aby za mňa slúžili omše a sektárskym spoločenstvám aby sa za mňa modlili ružence. A potom mi dávajú do rúk certifikáty o vyššie spomenutých transakciách s očakávaním vďaky.

Spomenul som si na spolok slovenských humanistov ktorý som kedysi lajkol na facebooku. Ale ten som v rámci snahy o zlepšenie psychického zdravia zrušil. Ale našiel som toto fórum.

A zo zármutkom zisťujem že je to tu rovnaké ako všade na Slovensku. Jeden neborák, ktorý neverí bludom a v podstate sa len snaží žiť si svoj život a proti nemu samozrejme ako proti obrovskej hrozbe vedie bitku fundamentalista s udatným rytierom na profilovke ktorý si tu honí ego. No čo už.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Ut december 26, 2017 8:01 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 953
Peter napísal(a):

A zo zármutkom zisťujem že je to tu rovnaké ako všade na Slovensku.

Ako najlepšie pomôcť bezdomovcom? Darmi, jedlom? Nie, treba zmeniť nespravodlivý systém a tak vyriešiť mnohé sociálne problémy naraz. Zdanlivo nesúvisiace veci majú obrovskú naviazanosť, ako ozubené súkolia, ktoré sa nepohnú jedno bez druhého. Poškodené a vylámané ozubenia treba nahradiť novými, aby neblokovali chod celého mechanizmu. Rokmi zanedbaná údržba, nemastenie sa značne prejavili na súčasnom katastrofálnom stave stroja štátu. Zodpovední ak nespia, tak kradnú náhradné diely a potrebný olej na premazanie. Ak tento stav bude pokračovať veru to bude škrípať ešte viac, až sa stroj zasekne, zmrzačí a pozabíja ľudí naokolo. Nakoniec nebude iná možnosť, len ho dať do šrotu.

Zaslal: Ut december 26, 2017 11:28 am Odpovedať s citátom
Peter napísal(a):
Rozmýšľal som práve nad tým, či existuje na Slovensku nejaká komunita ľudí ktorí ma budú chápať alebo je fakt tento štát prešpikovaný osobami, ktoré mi objednávajú vianočné koledy a dávajú do daru knihy od Kuffu čo požral všetok rozum sveta, aj keď vedia že som ateista. Tvária sa, že mi chcú pomôcť v ťažkej chvíli ale ich pomoc spočíva v tom, že platia farárom aby za mňa slúžili omše a sektárskym spoločenstvám aby sa za mňa modlili ružence. A potom mi dávajú do rúk certifikáty o vyššie spomenutých transakciách s očakávaním vďaky.

Spomenul som si na spolok slovenských humanistov ktorý som kedysi lajkol na facebooku. Ale ten som v rámci snahy o zlepšenie psychického zdravia zrušil. Ale našiel som toto fórum.

A zo zármutkom zisťujem že je to tu rovnaké ako všade na Slovensku. Jeden neborák, ktorý neverí bludom a v podstate sa len snaží žiť si svoj život a proti nemu samozrejme ako proti obrovskej hrozbe vedie bitku fundamentalista s udatným rytierom na profilovke ktorý si tu honí ego. No čo už.

Pán Parada sa asi nepoteší označeniu za neboráka Very Happy Slovník.sk vysvetľuje, že neborák je úbohý, poľutovaniahodný tvor, chudák, veľmi chorý, úbožiak, nešťastník, nešťastlivec, bedár, zmok, hladoš, tzroškár, trochár, trhan, handrár, hladoš, šiflikár, niktoš, chudobár, mizerák, handrár, šuflikant, bidenik, šiflikant, proletár, sedmoslivkár...

Tvrdíte, že si tu honím ego. Takto napísaný argument je logickým klamom, zavádzaním. Podsúvate totiž v jednej vete zavádzajúce tvrdenie. Keby mi šlo o ego, vystupoval by som tu ako Vy, pod plným menom. Ja som sa rozhodol pre zástupné meno preto, aby som čitateľa sústreďoval na obsah napísaného a nie na moju osobu. Môj nick TvojOponent vystihuje podstatu môjho pôsobenia na nete a ak Vás to zaujíma, vysvetlím Vám to podrobnejšie (dôvody a príčiny)

Tvrdíte, že som fundamentalista. Aj toto je argumentačný klam - za predpokladu, že poznáte význam slova fundamentalista (odvodzuje sa od základu fundament, teda základ) Môžeme sa porozprávať aj o tom.

Tvrdíte, že hľadáte komunitu, kde by Vám porozumeli. Navrhujem Vám fcb komunitu Ateisti.sk. Je to sekta ateistov, kde sa budete cítiť ako doma. Tam nechodím, dostal som ban. Vy totiž nehľadáte dialóg, ale poklonkovačov, pätolizačov a ľudí bez kritického myslenia. Hľadáte sektu. Poradím Vám aj iné - napríklad uzatvorená fcb skupina Spoločnosti Prometheus. Prípadne si vytvorte vlastnú skupinu, kde budete iba sám, slebo tam bude pár ľudí čo by vašich mentálnych dvojčiat. Budete si tam húsť svoju nenávisť a tešiť sa z toho, ako vám do tých nenávistných lží nikto nevstupuje Smile

Ak ste dostali knihu od Kuffu a nechcete ju, urobte to tak, ako to robím aj ja - darujem ju do telefónnej búdky slúžiacej ako malá knižnica - vypožičiavajú si tam okoloidúci knihy na cestu a iné nepotrebné tam dajú. Koledy môžete rovnako podarovať komukoľvek, zabudnúť vo vlaku alebo venovať neznámej osobe napríklad v tej telefónnej búdke. Knihy sa dajú dať na používanie všetkým aj na žele.stanici v Trnave. Aj tam je polička na nepotrebné knihy no užitočné pre iných.

Neviem o tom, že by ktosi bol nútený chodiť do kostola, aby za neho sa slúžili omše. Porozprávajte mi, kde sa Vám to stalo, kto konkrétne to po Vás chcel, meno kňaza, ktorý vás nútil na účasť na omši, ktorú ste nechceli. Buďte konkrétny. Nebojte sa! Smile

Čo tam ešte máte?

Rolling Eyes

Zaslal: Ut december 26, 2017 11:37 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Peter napísal(a):

A zo zármutkom zisťujem že je to tu rovnaké ako všade na Slovensku.

Ako najlepšie pomôcť bezdomovcom? Darmi, jedlom? Nie, treba zmeniť nespravodlivý systém a tak vyriešiť mnohé sociálne problémy naraz. Zdanlivo nesúvisiace veci majú obrovskú naviazanosť, ako ozubené súkolia, ktoré sa nepohnú jedno bez druhého. Poškodené a vylámané ozubenia treba nahradiť novými, aby neblokovali chod celého mechanizmu. Rokmi zanedbaná údržba, nemastenie sa značne prejavili na súčasnom katastrofálnom stave stroja štátu. Zodpovední ak nespia, tak kradnú náhradné diely a potrebný olej na premazanie. Ak tento stav bude pokračovať veru to bude škrípať ešte viac, až sa stroj zasekne, zmrzačí a pozabíja ľudí naokolo. Nakoniec nebude iná možnosť, len ho dať do šrotu.

Sme sekulárny štát. Naša krajina sa predsa neviaže na žioadne náboženstvo. Máte štát, ktorý ste si vysnívali. Ako to, že nefunguje? Nuž ak dostanete mŕtvicu, nevolajte si lekára, ale zavolajte do Slovnaftu, aby premazali akési súkolia. Matke Tereze tiež adresovali výčitku, že prečo tých chudobných nenaučí starať sa o seba, prečo ich nenaučí radšej loviť ryby namiesto toho, aby im tie ryby zadarmo rozdávala. Ona na to povedala hlbokú myšlienku - ale myslím si, že ju pochopia aj plytkí ateisti -že jej chudobní sú veľmi slabí na to, aby udržali prút v rukách. Ale že až zosilnia u nej v nemocniciach, pošle ich za vami (ateistami) a vy im dáte prúty a naučíte ich chytať ryby. Celosvetová zbierka na prenasledovaných ateistov organizovaná akousu ateistických povaľačov skončila fiaskom. Zo Slovenska prispel len jeden darca a to sa ateistická svätica Rešovská (Humanistka roka 2011) vytešovala, že tu máme milión ľudí bez vyznania. Nuž spolupatričnosť a súcit s prenasledovanými ateistami je pre ateistov neznámy pojem. Kto ateistov konečne poriadne namaže? Twisted Evil

Zaslal: St december 27, 2017 8:17 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):

Sme sekulárny štát. Naša krajina sa predsa neviaže na žioadne náboženstvo. Máte štát, ktorý ste si vysnívali.
máme milión ľudí bez vyznania. Nuž spolupatričnosť a súcit s prenasledovanými ateistami je pre ateistov neznámy pojem. Kto ateistov konečne poriadne namaže? Twisted Evil

V parlamente a iných orgánoch štátu je aj veľa veriacich, ktorí tvoria zákony a značne ich ovplyvňujú tak, aby to nebol úplný sekularizmus, takže by som netvrdil, že máme sekulárny štát. Oficiálne sa to tvrdí, ale skutočnosť je iná.
Pomáhať chudobným, ako to robila matka Tereza je náročné. Je to ako nosiť vodu v koši. Človek sa skutočne nadrie, aby doniesol pák kvapiek. Odmietať vedro, aby som tej vody doniesol viac je trocha zvláštne.
Ateisti neprispievajú? Každý kto poriadne pracuje odovzdá štátu veľmi veľa. Neviete, aké veľké je daňové zaťaženie pracujúcich? Bez nich by všetko skolabovalo. To, že sa nezúčastňujú na nejakých verejných zbierkach, ktorým neveria po mnohých aférach zneužívania, pochybného použitia vyzbieraných prostriedkov je už iná vec.

Zaslal: St december 27, 2017 10:10 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6889 Bydlisko: Mám.
Skeptik napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Sme sekulárny štát. Naša krajina sa predsa neviaže na žioadne náboženstvo. Máte štát, ktorý ste si vysnívali.
máme milión ľudí bez vyznania. Nuž spolupatričnosť a súcit s prenasledovanými ateistami je pre ateistov neznámy pojem. Kto ateistov konečne poriadne namaže? Twisted Evil

V parlamente a iných orgánoch štátu je aj veľa veriacich, ktorí tvoria zákony a značne ich ovplyvňujú tak, aby to nebol úplný sekularizmus, takže by som netvrdil, že máme sekulárny štát. Oficiálne sa to tvrdí, ale skutočnosť je iná.
Pomáhať chudobným, ako to robila matka Tereza je náročné. Je to ako nosiť vodu v koši. Človek sa skutočne nadrie, aby doniesol pák kvapiek. Odmietať vedro, aby som tej vody doniesol viac je trocha zvláštne.
Ateisti neprispievajú? Každý kto poriadne pracuje odovzdá štátu veľmi veľa. Neviete, aké veľké je daňové zaťaženie pracujúcich? Bez nich by všetko skolabovalo. To, že sa nezúčastňujú na nejakých verejných zbierkach, ktorým neveria po mnohých aférach zneužívania, pochybného použitia vyzbieraných prostriedkov je už iná vec.

Skeptik, ešte šťastie, že nie si humanista! Lebo, keby si bol humanista, hanbil by som sa za teba. Čo už je to za človeka, ktorý by bol humanista, a nedôveroval by ani humanistom z IHEU? Chápem ťa, že nedôveruješ ani humanistickej zbierke na pomoc humanistom, ktorí sú v ohrození života. Chápem ťa, lebo si egoista. Aj keby si mal peňazí nazvyš, aj tak by si nepomohol humanistom, ktorí sú v ohrození života. Si len taký obyčajný frfloš a hundroš!!! Crying or Very sad

Zaslal: St december 27, 2017 10:34 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Skeptik, ty máš, ako zvyčajne, väčšinou pomýlené názory. O demokracii povieš, že to nie je demokracia. O sekularizme vieš toho ešte menej. Sme sekulárny štát. Na Slovensku sa občania riadia občianskymi zákonmi, nie náboženskými (podľa katechizmu, podľa šaríe). Naša vlasť sa nazýva Slovenská republika. Neboli by sme sekulárny štát napríklad už tým, keby sme mali názov Slovenská kresťanská republika. Podobne ako Pakistanská islamská republika.

Osvietenci toľké roky bojovali za sekularizáciu štátov, a až dnes zisťujem, že ešte žije jeden „skeptik“, ktorý žije v predosvieteneckom období svojím zmýšľaním. Ešte aj katolícky fundamentalista Tvojoponent je chápavejší ako ty. Evil or Very Mad

Naše zákony nie sú náboženské, ale sú občianske. Samozrejme, rovnako ako občianske združenia, aj klerici môžu lobovať u politikov so svojimi záujmami. Podľa mňa, si pomýlený tým, že na Slovensku je väčšina občanov s kresťanským vierovyznaním, a tak prirodzene, majú ako väčšina väčšie možnosti presadzovať svoje záujmy v politike. Ale to neznamená, že môžu presadiť nejaké tvrdé náboženské zákony, napríklad ohľadom rúhania. Keby u nás platilo, že keď sa niekto vyjadrí nevhodne proti Kristovi, tak ho zavrú, a dostane trest smrti, potom by som uznal, že nie sme sekulárny štát. To je len jeden exemplárny príklad. Extrémny, lebo pri zložitejších príkladoch predpokladám, že by si to nepochopil, a naďalej žil v ilúzii, že nie sme sekulárny štát. To, že nie sme úplný sekulárny štát, to je taká utópia. Ani demokraciu nemáme „úplnú“. Vždy sa nájdu občania, ktorým sa nechce ísť voliť z lenivosti, napríklad. A násilie nie je povolené, lebo to by zasa nebola tzv. „úplná“ demokracia, lebo voľby sú slobodné a tajné. Je to vec charakteru každého občana, aký postoj k voľbám zaujme.

Zaslal: St december 27, 2017 11:46 am Odpovedať s citátom
Very Happy Ale chlapci, nečertite sa toľko. Ozaj, môžu sa ateisti čertiť, keď na čertov neveria? Very Happy

Skeptik! Povedzte mi teda, čo to je vlastne sekularizmus, ako si predstavujete ideálny sekulárny štát a čo chýba u nás k takej dokonalosti.

Lemmy! Slepá viera humanistom z IHEU je fanatizmus. Je to len organizácia potenciálne zlých ľudí, ako sú všetky spolky. Teda obozretnosť je na mieste. Už len to, že sa ateisti snažia nazývať humanistami je zavádzajúce. IHEU teda klame a buduje tým kultúru lží. Význam iluminátov preceňujete. Slovo sekulárny je náboženského pôvodu a sekularizmus tu už bol dávno pred tým. Vari vám nič nehovorí to známe biblické Cisárovi cisárovo (svetské) a bohu božie. Vari to nebol stredovek, ktorý prináša odluku cirkvi a kráľovstiev? Význam Veľkej francúzskej revolúcie je porovnateľný s Mníchovskou zradou a holokaustom. S dôležitým detailom - osvietenstvo si vyžiadalo viac obetí.

Slovo fundamentalista by ste nemali používať na moju adresu. Len vám dobre radím, aby ste zase nevyšli na psí tridsiatok a hanbu na nete. To slovo totiž pochádza od slova fundament, teda základ. Tí, ktorí sa hlásili k biblickému doslovizmu - biblickým základom prvotných cirkví, teda odmietaniu majetku, hlásali chudobu, odmietali pokrok, viedli asketický život, spočiatku budili obdiv, podobný, ako vy prechováte k jehovistom, no biblický doslovizmus nakoniec viedol k rôznym herézam a sektárstvu. Až tak, že sa slovo - pôvodne vznešené - fundamentalista - začalo považovať za extrémizmus a dnes je takto pochybne a pokrútene používané.
TvojOponent zaiste nie je fundamentalista. Veď vyhľadáva ľudí s inými názormi a vedie s nimi slušnú a vecnú polemiku. Nevyhráža sa súdnymi procesmi, násilím, žalobami alebo banom. S úsmevom jemu vlastným s vami vediem rozhovory na rôzne témy. Nakoniec nemusíme chodiť ďaleko. Slovo humanizmus ste pokrivili tak, že sa skutoční humanisti za tých sekulárnych hanbia. A IHEU v tomto metení jazyka nasadila vysokú laťku.

Zaslal: Št december 28, 2017 8:25 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Skeptik, ty máš, ako zvyčajne, väčšinou pomýlené názory. O demokracii povieš, že to nie je demokracia. O sekularizme vieš toho ešte menej. Sme sekulárny štát.

Nenazval by som to pomýlenými názormi, ale odlišnými. Je smiešne tvrdiť, že sme sekulárny štát, keď väčšina ľudí v mocenských orgánoch sú veriaci. Za komunistov bol viac sekulárny štát, lebo Rusi nedovolili náboženstvám si presadzovať svoje záujmy. Po 89 sa začali náboženstvá znova stavať na nohy a budovať si pevnú pôdu pod nohami, upevňovať si moc. Samozrejme, že to nejde zo dňa na deň zmeniť, aby tu vládli náboženské zákony, ale postupne sa na tom pracuje. Na takú zmenu treba roky. Pribudlo registrovaných náboženstiev, dokonca aj sekty majú zelenú, v školách sa začína už od prvých ročníkov s vyučovaním náboženstva, v médiách je stále viac náboženstva, atď. V súčasnosti sú iné metódy presadzovania náboženstva, ako boli v minulosti. Už sa nemusia upaľovať bosorky, aby sa zbavili im nepohodlných ľudí. Stačí inkvizítora nahradiť exekútorom. Na nenápadné odrovnanie človeka to postačí. Alebo sa niekomu selektívne neposkytne zdravotná starostlivosť, vzdelanie, ekonomicky sa zruinuje, možné je mu zavesiť na krk mafiu, atď. Konečný výsledok je ale ten istý. Neviem, čo povedať na to, keď niekto povie, že u nás vládne ateizmus a ateisti. Na to naozaj nemám slov. Také tvrdenie svedčí o úplnej strate prehľadu diania v spoločnosti, alebo je to snaha o dezinformáciu

Zaslal: Št december 28, 2017 8:51 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Lemmy napísal(a):

Skeptik, ty máš, ako zvyčajne, väčšinou pomýlené názory. O demokracii povieš, že to nie je demokracia. O sekularizme vieš toho ešte menej. Sme sekulárny štát.

Nenazval by som to pomýlenými názormi, ale odlišnými. Je smiešne tvrdiť, že sme sekulárny štát, keď väčšina ľudí v mocenských orgánoch sú veriaci.

Iste, máš odlišný názor. Ale zároveň je ten odlišný názor aj pomýlený. Opäť si to potvrdil. To, že väčšina ľudí v mocenských orgánoch sú veriaci, nemá súvis s tým, či sme sekulárny alebo nie sme sekulárny štát. Sekulárni sme, aj keď 100 % bude veriacich. Sekularizácia je o inom. O tom, že štát sa neriadi náboženskými zákonmi, ale občianskymi zákonmi. Štát nie je viazaný náboženským katechizmom! Ani nepresadzuje jednu konkrétnu náboženskú organizáciu nad iné!

Slovenská republika z roku 1939 nebola sekulárna. Vidím, že ťa musím učiť, lebo si odtrhnutý od reality. Máš úplnú stratu prehľadu diania v spoločnosti, a snažíš sa šíriť dezinformácie. Citujem z Ústavy SR z roku 1939.
Ústavný zákon z 21. júla 1939 o ústave Slovenskej republiky napísal(a):
Slovenský snem sa uzniesol na tejto ústave: Slovenský národ pod ochranou Boha Všemohúceho od vekov sa udržal na životnom priestore mu určenom, kde s pomocou Jeho, od ktorého pochádza všetka moc a právo, zriadil si svoj slobodný slovenský štát. Slovenský štát združuje podľa prirodzeného práva všetky mravné a hospodárske sily národa v kresťanskú a národnú pospolitosť, aby v nej usmernil sociálne protirečenia a vzájomne sa križujúce záujmy všetkých stavovských a záujmových skupín, aby ako vykonávateľ sociálnej spravodlivosti a strážca všeobecného dobra v súladnej jednotnosti dosiahol mravným a politickým vývojom najvyšší stupeň blaha spo1očnosti i jednotlivcov.

Zaslal: Št december 28, 2017 8:54 am Odpovedať s citátom
Najmä tento paragraf.
Ústava SR z roku 1939 napísal(a):
§ 90.
Vyučovanie náboženstva na ľudových a stredných školách je povinné a deje sa kvalifikovanými príslušníkmi cirkví pod dozorom štátu.

Zaslal: Št december 28, 2017 11:22 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Sekulárni sme, aj keď 100 % bude veriacich. Sekularizácia je o inom. O tom, že štát sa neriadi náboženskými zákonmi, ale občianskymi zákonmi.
Slovenská republika z roku 1939 nebola sekulárna. Vidím, že ťa musím učiť, lebo si odtrhnutý od reality. Máš úplnú stratu prehľadu diania v spoločnosti, a snažíš sa šíriť dezinformácie. Citujem z Ústavy SR z roku 1939.

Lemmy, snáď neveríš tomu, že keď bude štát riadiť 100% skupina veriacich, že to bude ešte sekulárny štát. Skôr či neskôr dôjde k zmene zákonov v prospech náboženstva, aj keď naoko by mohli vyzerať ako občianske, aby bol zbytok spoločnosti pokojný.
Cituješ ústavu z r. 39, ale to bol úplne iný štát, vládli klerici, teda je logické, prečo tak znela ústava. Je to iné, ako keď tu boli komunisti. Mal si citovať ústavu, ktorá tu platila za komunistov. Vtedy nebol v parlamente oficiálne ani jeden veriaci, pretože všetci museli byť komunisti. Čo už mali na vnútornej klope saka je iná vec. Aj keď by sa snažili presadzovať niečo náboženské, museli to robiť veľmi opatrne. Samozrejme, že mnohým v súčasnosti znenie ústavy z r. 39 veľmi vyhovuje. Prečo sú v súčasnosti platiace občianske zákony hrubo porušované aj vysoko postavenými osobami? Pokiaľ má totiž niekto moc, dovolí si aj to, čo nie je napísané v občianskom zákone, môže ho porušovať, pretože nieto sily, ktorá by mu v tom zabránila. Môže si presadzovať svoje náboženské záujmy aj bez nejakého zákona. Teda treba zvažovať aj túto rovinu, čo je vlastne vykonávané, nie len to, čo je prikázané. Z tohto pohľadu už sekularizmus začína ťahať za kratší koniec.

Zaslal: Št december 28, 2017 12:19 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Skôr či neskôr dôjde k zmene zákonov v prospech náboženstva, aj keď naoko by mohli vyzerať ako občianske, aby bol zbytok spoločnosti pokojný.
Cituješ ústavu z r. 39, ale to bol úplne iný štát, vládli klerici, teda je logické… Z tohto pohľadu už sekularizmus začína ťahať za kratší koniec.

Inak, si úplne mimo túto tému, preto sa nebudem zaoberať tvojimi pletkami, lebo je to len plevel v tejto téme.

Naďalej si ostal v akejsi iluzórnej bubline. Žiješ mimo realitu. To, či dôjde alebo nedôjde, to je otázka budúcnosti, a v tomto si úplný amatér na prorokovanie. Twisted Evil Nemám záujem viesť s tebou pletky o tom, čo môže byť, alebo nebude tak. Ty si tak trošku mimo aj v argumentoch. Pri SR z roku 1939 sa vyhováraš na to, že vládli klerici, aj keď to nie je pravda. A klerici sú veriaci v tomto kontexte. A pre dnešnú SR sa vyhováraš, že vládnu veriaci. Tak, ako vtedy bola väčšina veriacich, tak aj dnes. Len si umy oči. Pretri zrak. Lebo máš beľmo na očiach.

Zaslal: Št december 28, 2017 3:15 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Inak, si úplne mimo túto tému, preto sa nebudem zaoberať tvojimi pletkami, lebo je to len plevel v tejto téme.
Pri SR z roku 1939 sa vyhováraš na to, že vládli klerici, aj keď to nie je pravda. A klerici sú veriaci v tomto kontexte. A pre dnešnú SR sa vyhováraš, že vládnu veriaci. Tak, ako vtedy bola väčšina veriacich, tak aj dnes.

Nie je to vôbec mimo témy, pretože ak vládnu veriaci, je demagogické viniť z problémov ateistov. Koľko peňazí uteká do daňových rajov a na vine sú údajne ateisti, ktorí sú nie pri koryte. Za tie obrovské sumy by mohol mať každý človek žijúci na Slovensku dôstojný život. Žiadna zbierka pre chudobných by nebola potrebná, teda ani tieto primitívne urážky, že ateisti neprispievajú. Bolo by zaujímavé, porovnať izolované modely skupín veriacich a ateistov, ktorá by bola úspešnejšia v ekonomickej oblasti, ale aj v úrovni dodržiavania práva. Asi by boli veriaci prekvapení.
Ak v 39 vládli klerici, ich náboženské presvedčenie bolo jasne viditeľné. V súčasnosti máme veľa strán, ktoré sa nepriznávajú, že sú zložené z veriacich a to je veľký rozdiel.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: