Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Nenechávaj si mozog pred dverami

Lemmy
Zaslal: St október 24, 2007 7:45 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5871 Bydlisko: Mám.
Občianske združenie JPK – Ježiš pre každého vo svojej tlačovine Informátor JPK 3/2007 na strane 8 predstavuje pod názvom Nenechávaj si mozog pred dverami knihu s rovnomenným názvom od autorskej dvojice Josha McDowella a Boba Hostetlera. Ide o knihu kresťanských dôkazov.

Vzadu na obálke kladú svojim čitateľom pútavé otázky:

Je kresťanstvo iba pre slabomyseľných?

Dá sa viera skutočne obhájiť aj pred skeptickými priateľmi?

Cítiš sa trápne, keď nemáš odpovede?

Medzinárodne známy obhajca viery Josh McDowell a spoluautor knihy Bob Hostetler racionálne a s humorom ozrejmujú bežné mýty o Bohu, Biblii, náboženstve a ukazujú, ako kresťanstvo obstojí v skúške faktov a racionality.

Tak sa vráťme k 8. strane:

Napríklad sú tam argumenty na mýtus „Každý to robí…“ (Odhalenie mýtu prispôsobovania sa)

A výklady:

Nie každý fajčí. Nie každý pije alkohol. Nie každý berie drogy. [Moja poznámka: Vedia, čo hovoria, pretože naozaj ide o mýty, ak niekto by sa takto hlúpo vyjadril, že „veď každý to robí…“ Išlo by o hlupáka, keby takto tvrdil, že „každý“.]

A pokračujú…

Nie každý „sa stráca“ alebo „vyrastie“ z viery. [Zaujímavé. Prečo nehovoria: Nie každého „postihne“ viera?]

A pokračujú racionálnym argumentom: Klamstvo, že každý to robí, používajú často…, aby zmanipulovali svojich kamarátov s cieľom podľahnúť nátlaku skupiny…Veľké percento… vie povedať nie, a hovoria to častejšie.

[Moja poznámka: Áno, občas (denne?) počuť z úst klerikov, že koľko je veľa teistov. Ale sú aj ľudia, čo vedia povedať NIE, a hovoria to častejšie a častejšie.]

Pokračujú ďalším odhaľovaním mýtu Nenechávaj si mozog pred dverami. [Predpokladám, že ide o dvere kostola. Napadá niekoho, že ide o iné dvere?]

…Odráža však skutočnosť, ako sa mnohí cítia pri rozhodovaní stať sa kresťanom. Myslia si, že kresťanstvo vyžaduje, aby človek nechal mozog pri dverách, aby obetoval intelekt a ignoroval racionálne procesy.

To je mýtus.

Mnohé z najväčších myslí ľudskej histórie patrili práve kresťanom. Apoštol Pavol, Augustín, Martin Luther, Ján Calvin, Ján Bunyan, Dietrich Bonhoeffer, Francis Schaeffer. „Obrátenie“ neuberá človeku intelekt, ale doplňuje ho.

[Moja poznámka: Martin Luther? Pozrime sa, čo si myslí o ľudskom myslení samotný „mysliteľ“:]

Martin Luther napísal(a):
„Rozum je najväčší nepriateľ viery. Každý kto len chce byť kresťanom musí svoje oči odtrhnúť od svojho rozumu.“

Ako hovoria zrazu o „obrátení“. Akí boli predtým?

Zrejme ich obhajoba by mala byť rozšírená na:

Nie každý „vyrastie“, a nie každý „narastie“ do viery (teizmu). (Ak by som sa mal pridržiavať ich vyjadrovacích spôsobov.)

Niekoľko odkazov na mysliteľa Martina Luthera:

Citáty Martina Luthera

BrainyQuote

Wikipédia

Naposledy upravil Lemmy dňa So október 27, 2007 8:17 am, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Pi október 26, 2007 1:32 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 26 október 2007 Príspevky: 19
[quote="Lemmy"]

Nie každý fajčí. Nie každý pije alkohol. Nie každý berie drogy. [Moja poznámka: Vedia, čo hovoria, pretože naozaj ide o mýty, ak niekto by sa takto hlúpo vyjadril, že „veď každý to robí…“ Išlo by o hlupáka, keby takto tvrdil, že „každý“.]

Žiada sa dodať, že kniha je určená pre teenagerov (alebo tínedžerov) Very Happy, čo dosť jasne slovne i graficky deklaruje. V tejto vekovej kategórii nie je núdza o mýty a "hlúpe" vyjadrenia, ak ide o to stiahnuť niekoho, aby "kráčal s davom". Jasné, že z nášho "dospeláckeho" pohľadu sa takéto vyjadrenia javia ako hlúpe, no medzi teenagermi sú normálne. Nejde ani tak o hlúposť, ako o nezrelosť ("Daj si cigu. Šak sa pozri, každý (normálny) tu húli)."
Kniha teda nie je určená a priori na intelektuálnu polemiku, ale na podporu teenagerov, aby sa na niektoré im blízke mýty pozreli aj z iného (objektívnejšieho) pohľadu a boli tak odolnejší voči ich prijatiu ako určujúcej reality.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi október 26, 2007 1:59 pm Odpovedať s citátom
Rastos napísal(a):
Žiada sa dodať, že kniha je určená pre teenagerov…
Najmä… ak medzinárodne známy obhajca viery racionálne a s humorom ozrejmujú… a ukazujú… ako ich argumenty obstoja v skúške faktov a racionality.

Zaslal: Po október 29, 2007 11:11 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
...a co autori odporucaju v odpovedi na otazku: Cítiš sa trápne, keď nemáš odpovede?

Bogdan
Zaslal: Po jún 23, 2008 10:23 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 23 jún 2008 Príspevky: 5 Bydlisko: Nitra
Začnem múdro a citátmi:
Na zemi sú iba dva druhy ľudí.Múdri ľudia,ktorým chýba viera,a veriaci,ktorým chýba rozum.
-Mika Waltari, Čierny anjel I.

Nič nemôže byť viac v rozpore s náboženstvom a klérom než rozum a zdravý úsudok.
-Voltaire

Spravodlivosť je ľudská záležitosť.Nepotrebujem žiadneho boha,aby ma o nej poučoval.
-J.P.Sartre

Zdá sa mi že idea osobného boha je antropologický koncept, ktorý nemôžem brať vážne. Takisto si neviem predstaviť nejakú vôľu alebo cieľ mimo ľudskej sféry... Veda bola obvinená z podrývania morálky, ale toto obvinenie je nespravodlivé. Ľudské etické správanie by malo byť založené na pochopení, vzdelaní a sociálnych väzbách a potrebách; žiadny náboženský základ nie je potrebný. Človek by na tom bol dosť biedne keby musel byť ovládaný strachom z trestu a nádejou na odmenu po smrti.
-Albert Einstein

Ten Einsteinov citát pomerne dobre vystihuje môj pohľad na vieru. Najsilnejším prvkom v (takmer) každej viere je strach...
Ateista vždy vytvára na veriaceho nátlak-a to preto, že argumentuje logikou a vedou. A život je postavený na logike a vede. Preto sa vždy každému veriacemu bude zdať, že ateista ho v diskusii "znásilňuje".
A to, že obrovské množstvo mysliteľov pochádza práve z kresťanstva, je výsledkom spoločenskej situácie stredoveku, kedy si cirkev takmer absolútne osobovala právo vzdelávať a myslieť. Keď myslíte v istých hraniciach, vždy sa dopracujete k podobným výsledkom...
Idea

Osloboď človeka a stane sa tvorcom.
A.de Saint-Exupéry

Think!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
Rastos
Zaslal: St júl 23, 2008 10:27 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 26 október 2007 Príspevky: 19
Bogdan napísal(a):
Začnem múdro a citátmi:
Na zemi sú iba dva druhy ľudí.Múdri ľudia,ktorým chýba viera,a veriaci,ktorým chýba rozum.
-Mika Waltari, Čierny anjel I.

Nič nemôže byť viac v rozpore s náboženstvom a klérom než rozum a zdravý úsudok.
-Voltaire

Ten Einsteinov citát pomerne dobre vystihuje môj pohľad na vieru. Najsilnejším prvkom v (takmer) každej viere je strach...

Citáty môžu vyzerať múdro, ale sú vždy subjektívnym vyjadrením autorov. Nová zmluva o rozume a viere hovorí toto: "Bratia, nebuďte rozumom deťmi. V zlobe buďte nedospelými, ale rozumom buďte dokonalí." 1. Kor 14,20

Pokiaľ ide o strach ako prvok vo viere, ten tu zohráva istú rolu (bázeň). Ale nie je - nemal by to byť - najsilnejší prvok. "V láske nieto strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach; lebo strach býva pred trestom, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske." 1. Jánov 4, 18
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Pi december 25, 2009 11:20 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):

[Moja poznámka: Martin Luther? Pozrime sa, čo si myslí o ľudskom myslení samotný „mysliteľ“:]

Martin Luther napísal(a):
„Rozum je najväčší nepriateľ viery. Každý kto len chce byť kresťanom musí svoje oči odtrhnúť od svojho rozumu.“

George Bernard Shaw raz poznamenal, že všetok pokrok závisí od nerozumného človeka. Zdôvodnil to tak, že rozumný človek sa prispôsobuje svetu, ale nerozumný sa tvrdošijne pokúša prispôsobiť svet sebe, preto za každou dôležitou zmenou musíme hľadať nerozumného človeka...
Charles Handy
svaty_certisko
Zaslal: So december 26, 2009 12:04 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Citácia:

Z akého predpokladu kniha vlastne vychádza? Otázka priamo naznačuje, že existuje tvrdenie ohľadne spojenia slabomyselnosti a kresťanstva. Na podobné zneuctenie tohto náboženstva by sa neodhodlal hociaký odporca. Ďakujem teda autorom, že tak sebakriticky pristupujú k vlastnému náboženstvu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: So december 26, 2009 9:06 am Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
rozumný človek sa prispôsobuje svetu… za každou dôležitou zmenou musíme hľadať nerozumného človeka…

S tým sa nedá súhlasiť. Pokiaľ budeme sledovať zmeny postojov u ľudí, zistíme, že tak ako sa prispôsobujú rozumní, prispôsobujú sa aj nerozumní, teda hlupáci. A nájdeme rovnako u niektorých zmien ľudí rozumných aj hlupákov, pokiaľ si takto jednoducho budeme triediť pre účel témy rôznych ľudí, na ktorých by sme vykonávali prieskum. Keby chcel niekto spracovať serióznu vedeckú štúdiu, tak by v nej nedospel k takým chybným záverom, že rozumný človek sa prispôsobuje svetu, teda druhým ľuďom, snáď sa tým nemyslí nejaká davová úchylka (prispôsobovanie sa väčšine), a že za zmenami treba hľadať hlupákov.

Zaslal: Ne december 27, 2009 9:13 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):

[b]S tým sa nedá súhlasiť.

Ja s tým tiež nesúhlasím, ale chcel som tým povedať že keď na niečom chceš nájsť chybu tak ju tam nájdeš, tým viac ak vytrhneš citát z kontextu a zameriaš sa na jeho prezentáciu v takom svetle v akom sa Ti to hodí. Citát nie je môj ale od osvieteného intelektuála ktorý s kresťanstvom nemá nič spoločné a napriek tomu by som si nedovolil na jeho základe tvrdiť že všetky myšlienky humanistov sú blbosť tak ako sa to aspoň podľa mojich dojmov v opačnom garde snažia tvrdiť humanisti o kresťanstve.
BOH
Zaslal: Ut december 29, 2009 3:34 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 december 2009 Príspevky: 27 Bydlisko: TENTO VESMIR
BOH napísal(a):
nadherna ukazka veriacich ako su nad vecou, nadherna ukazka sebareflexie, ano velke percento veriecich ma IQ okolo 90-100, ale to nieje problem dokaz ze co veriaci to hlupak, ale len dosledok faktu ze z celej populacie ma len 2% IQ nad 130

Dá sa viera skutočne obhájiť aj pred skeptickými priateľmi?
BOH napísal(a):
preto pre bezneho veriaceho IQ100 je tazke drzat krok s niekym, kto ho ma vysie a z mnostva duelov s veriacimi ma na vsetko odpoved. Preto treba ponuknut veriacim manual, tak ako je pribaleny ku kazdemu vyrobku v obchode.

BOH napísal(a):
myslim ze kazdy sa tak citi, ked nema argument.

BOH napísal(a):
a teraz to otocme:

Je ATIZMUS iba pre slabomyseľných?
BOH napísal(a):
Cim viacej vies, tym viacej si uvedomujes kolko toho nevies.
Je preto namieste si mysliet, ze ked uz tolko o zivote a vesmire viete, ze uz viete VSETKO?
ze BOH uz v TOMTO VESMIRE nema miesto?

Dá sa ATEIZMUS skutočne obhájiť aj pred skeptickými priateľmi?
BOH napísal(a):
odkial sa vzal vesmir? Preco vznikol? Co bolo pred big bengom? Ako a preco vznikol ZIVOT? Preco su fyzikalne konstaty nastavene prave tak ze vznikli hviezdy planety a na nich zivot?

BOH napísal(a):
myslim ze kazdy ateista sa musi citit trapne, pretoze na tieto otazky veda nikdy nebude poznat odpoved. Nemozete skumat nieco coho ste sucastou.

Zaslal: Ut december 29, 2009 7:27 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Vidíš a ty máš odpovede! Tak si ich maj. Určite sú to tie najsprávnejšie odpovede aké si len mohol dať. Ja ťa docela chápem... hehe
BOH
Zaslal: St december 30, 2009 3:11 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
svaty_certisko napísal(a):
Vidíš a ty máš odpovede! Tak si ich maj. Určite sú to tie najsprávnejšie odpovede aké si len mohol dať. Ja ťa docela chápem... hehe
PONUKOL SOM VYSVETLENIE A JE UBOHE ICH TAKTO NAPADAT.
SKUS ARGUMENTOVAT AKO HUMANISTA NIE AKO URAZENE MALE DIETA, CO NEMA SLUSNU ODPOVED, TAK LEN NAPAD OPONENTA PRE JEHO VIERU A PRESVEDCENIE.

Zaslal: St december 30, 2009 7:22 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Citácia:
PONUKOL SOM VYSVETLENIE A JE UBOHE ICH TAKTO NAPADAT.

A ty si skutočne myslíš, že to Tvoje vysvetlenie je hodné odpovede čo aj málo znalého humanistu (príp. ateistu)? Ty si si mohol svoje odpovede nájsť v Biblii. Ja sa za odpoveďami "ňúram" už roky v rôznych populárno-vedeckých časopisoch a knihách. Teším sa každému drobnému posunu. Ver tomu, že omnoho vzdelanejší, múdrejší s vyšším IQ a vedomosťami, ako my dvaja možno aj dohromady, zatiaľ nemajú relevantné odpovede. Našťastie k nim smerujú... Ako som napísal, ty tie odpovede máš. Určite si potom múdrejší ako všetky tie zástupy filozofov, mudrcov a vedcov, ktorý sa k týmto otázkam stavajú ako ťažko zodpovedateľným. No zato teológia a kniha z čias, keď nevedeli nič o vede, sa jednoznačne stavia za svoje tézy. Navrhoval by som teológom aby sa zaoberali teológiou a nechali astronómiu, astrofyziku, biochémiu a iné odbory, ktoré si načrtol, odborníkom a tímom odborníkov, ktorý skúmaním týchto javov skutočne ZASVäTILI svoj život.
BOH
Zaslal: Št december 31, 2009 4:33 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
svaty_certisko napísal(a):
A ty si skutočne myslíš, že to Tvoje vysvetlenie je hodné odpovede čo aj málo znalého humanistu (príp. ateistu)? Ty si si mohol svoje odpovede nájsť v Biblii. Ja sa za odpoveďami "ňúram" už roky v rôznych populárno-vedeckých časopisoch a knihách. Teším sa každému drobnému posunu. Ver tomu, že omnoho vzdelanejší, múdrejší s vyšším IQ a vedomosťami, ako my dvaja možno aj dohromady, zatiaľ nemajú relevantné odpovede. Našťastie k nim smerujú... Ako som napísal, ty tie odpovede máš. Určite si potom múdrejší ako všetky tie zástupy filozofov, mudrcov a vedcov, ktorý sa k týmto otázkam stavajú ako ťažko zodpovedateľným. No zato teológia a kniha z čias, keď nevedeli nič o vede, sa jednoznačne stavia za svoje tézy. Navrhoval by som teológom aby sa zaoberali teológiou a nechali astronómiu, astrofyziku, biochémiu a iné odbory, ktoré si načrtol, odborníkom a tímom odborníkov, ktorý skúmaním týchto javov skutočne ZASVäTILI svoj život.

su veci na ktore su jednoznacne odpovede. Filozofovia nemali moznosti ako mame dnes. Preto uz dozrel cas na jasne a presne odpovede.

tak ako bola svojho casu NEWTONOVA teoria gravitacie, neskor NAHRADENA ALBERTOVOU OTR.

S tvojim pristupom, by Newtonovu snahu mali hned ako ju vidal zavrhnut, elbo isto nedokazal vysvetlit stacanie sa Merkuru.

Cize dnes ponukam to najlepsie CO MAME. Mozno o 300 rokov to upresnia ako AE, ale to neznamena, ze dnes budem mlcat, len preto, lebo nemam po ruke stroj casu, aby som si aj o 1000 rokov overil, ze moje TVRDENIA SU STALE PLATNE.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: