Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Vieme, čo sú Ženevské konvencie?

Skeptik
Zaslal: Št apríl 20, 2017 3:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Páni politici, generáli, ak ich nepoznáte, tak nemáte čo robiť na svojich miestach. Mal by ich poznať aj každý vojak, nie len vysokopostavení. Podľa toho, čo sa deje vo svete som presvedčený, že pre mnohých sú Ženevské konvencie španielska dedina. Zastávať tak vysoké posty a mať hlavu dutú, ako bambus, to k sebe vôbec nejde. Prvá konvencia vznikla už v r. 1864. Ďalšie boli dopĺňané zvlášť po vojnách. Asi zbytočne. Čím viac sa toho píše o humánnosti a aj mnohí sa zaviažu to dodržiavať, tým menej toho dokážu kompetentní zaregistrovať,vstrebať a následne ovládať. Smutné. Dutohlávkovia na svojich postoch, bolo by dobré, keby ste ich uvoľnili ľuďom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Št apríl 20, 2017 9:38 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Sranda je, že tomuto sa Parada nevenuje.

Zaslal: Pi apríl 21, 2017 8:02 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):

A vari KBS, RKC ale ty samotný, sa tomu venujete? Ako?

Zaslal: Pi apríl 21, 2017 3:39 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

Nuž medzery máme asi každý. Vždy po veľkých humanitárnych katastrofách, akými boli vojny sa tí, v ktorých sa pohlo svedomie z toho množstva krutostí rozhodli niečo proti tomu spraviť a tak si zasadli k stolu a spísali zásady, ktoré by sa mali dodržiavať. Problém takýchto dohôd je, že úzka skupina vyjednávačov ich pozná dobre. Keď ich potom donesú do svojej krajiny, pár ľudí si ich prečíta a postupne skončia založené niekde v regáli a zapadajú prachom. Až znova po nejakom konflikte dochádza k oprášeniu a opäť si pár vyjednávačov sadne k rokovaciemu stolu, aby tieto skracované dohody vylepšili. Čítal som, že teroristi tieto dohody aj tak nedodržiavajú. Strašné, veď ich nedodržiava skoro nikto, teda sú všetci teroristi? Teroristi tieto dohody zákonite nikdy nepodpísali, na rozdiel od štátov, čo na ne vrhá ešte väčší tieň. Aj tieto humanitné dohody sú zneužívané na útok. Žiaľ je to tak, že všetci sa učia bojovať, mieriť strieľať, ale učiť sa budovať mier, to sa chce málokomu. V mozgu je potom málo prepojení humanizmu, namiesto nich je tam samá diera, dalo by sa povedať, že je to humanistická demencia.
Ešte dobre, že v školách sa na toto učivo „nezabúda“. Dobre, že sa žiačikovia nezaťažujú rôznym hlúpym učivom a nezabúda sa na to podstatné a to nielen u nás, ale aj inde vo svete. Ešte aj filmy napomáhajú tejto „humanitárnej“ výchove a tak chce každý strieľať, ničiť nepriateľa. Čo ak ho ale nenájde? Žiadne strachy, nejakého si už vyrobí.

Boxing
TvojOponent
Zaslal: Pi apríl 21, 2017 8:40 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Zásady vedenia spravodlivej vojny vychádzajú z téz učiteľa Cirkvi Akvinského... Very Happy

Sekulárni humanisti sú vraj proti vojnám, ale nevidieť, že by mapovali vojnové konflikty.

Zaslal: Pi apríl 21, 2017 8:48 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):

Zásady vedenia spravodlivej vojny vychádzajú z téz učiteľa Cirkvi Akvinského... Very Happy

Sekulárni humanisti sú vraj proti vojnám, ale nevidieť, že by mapovali vojnové konflikty.

Neustále táraš od veci. Keď zmapuješ vojnové konflikty, čo sa z mapovania dozvieš o Ženevských konvenciách?

Cituj Akvinského zásady, ktoré mali vplyv na Ženevské konvencie. Najlepšie, ak dôkaz poskytneš zo stránok RKC alebo KBS, lebo tie teraz spomíname.

Zaujíma ma, koľko tém venovala KBS Ženevským konvenciám, s poukazom na Akvinského zásady.

Zaslal: So apríl 22, 2017 6:32 am Odpovedať s citátom
Všeobecná znalosť humanitných a iných mierových dohôd by asi mnohokrát zabránila mocenským skupinám páchať zlo, preto ich títo nejako nepropagujú. Usvedčilo by to totiž aj ich z antihumánneho konania a verejná mienka by im zdvihla mandle. Pár fotiek z vietnamskej vojny vyvolalo búrku protestov v Amerike a tým aj pomohlo k ukončeniu tejto vojny. Mocipáni sa z toho poučili a médiá dôsledne kontrolujú. Správy z vojnových konfliktov môžu dávať len ich overení reportéri, aj to ešte s ďalšou kontrolou zvrchu. V súčasnosti sa masívne porušujú Ženevské konvencie aj Haagské dohody. Kto z pánov potrebuje, aby to ľudia vedeli a snažili sa ich odvolať? Mučenie väzňov, bombardovanie nemocníc obhajujú najvyšší predstavitelia štátov, ako niečo samozrejmé a normálne. Zmanipulovaného občana sa to nedotkne, pretože mu chýba meter na porovnanie. Keď sa zločiny najvyššími pánmi bagatelizujú, aj on to bagatelizuje vo svojom myslení. K protestom proti vojnám a inému zlu preto nedochádza. Propaganda tak plní svoje ciele maskovania, zahmlievania a zatieňovania. Bolo by potrebné rozsvietiť a ukázať ľuďom skutočnosť, holú pravdu, že kráľ o ktorom všetci vravia, aký je krásny je v skutočnosti netvor.
TvojOponent
Zaslal: Pi apríl 28, 2017 10:56 am Odpovedať s citátom
https://www.postoj.sk/3749/etika-vojny-a-mieru

Zaslal: Ne apríl 30, 2017 2:35 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
https://www.postoj.sk/3749/etika-vojny-a-mieru

Dočítal som sa tam o úvahách, že –„ vo výnimočných prípadoch je možné použiť donucovaciu silu v rámci vojenského zásahu. Existuje najmenej päť kritérií, ktoré sem spadajú.“
Ja som tam napočítal 6, ale všetky nezodpovedajú kritériám na vedenie spravodlivej vojny, (čo je podľa mňa tiež divný výraz).

1 Vojnu vyhlási legitímna autorita. Nuž vojny vždy vyhlasuje legitímna autorita, čiže tento dôvod neberiem. Reálnejšie by to mala byť morálna autorita, ale nájde niekto 10 spravodlivých, alebo aspoň jediného, ktorý by bol dosť morálny, aby mal právo vyhlásiť vojnu? Ani biblickému Lótovi sa to nepodarilo. Tu ale vyvstáva ďalšia otázka, či by taký morálny človek vôbec dokázal vyhlásiť vojnu.

2 Spravodlivá príčina - obranná vojna. Toto kritérium sa tiež zneužíva, pretože napr. Amerika viedla vojnu vo Vietname z dôvodu, že chcela zastaviť komunizmus skorej, ako príde bližšie. Paradoxne, keď ich mala vedľa na Kube, tak nerobila nič. Mnohokrát sa vojenské akcie v zahraničí legitimizujú obranným princípom. Iračania, Afgánci, atď. teda vedú spravodlivú vojnu? O tom by asi v Amerike nechceli počuť.

3 Správny úmysel - nezištnosť, humanitárna intervencia. Vieme, ako sa naoko využilo práve toto na začatie nespravodlivej vojny, agresie, takže tu mám tiež pochybnosti o čistote tohto dôvodu na začatie vojny. Nezištnosť je dobré kritérium, ktoré vie odhaliť nespravodlivé vojny, pretože vo vojnách ide väčšinou o rabovanie, zisk.

4 Primeraná nádej na úspech. Toto kritériu by som sem nezaraďoval, pretože aj agresor hodnotí pri začatí vojny svoje možnosti a nezačínal by vojnu, keby vedel, že ju prehrá.

5 Posledná možnosť. Na začatie vojny je táto pre mnohých žiaľ stále na prvom mieste. Akúkoľvek situáciu totiž považujú za poslednú možnosť vyriešenia nejakého sporu a to z jednoduchého dôvodu – sú vo veľkej presile.

6 Diskriminácia a proporcionalita. Práve tu dochádza k najhorším priestupkom proti ľudským právam, pretože vojenské konflikty čoraz viac zasahujú nevojenské ciele a to civilnú infraštruktúru a civilistov, vrátane detí. Žiaľ kolaterálne škody sú pre agresorov tiež považované za odôvodnené a spravodlivé na dosiahnutie cieľa, svojej svätej, čiže čistučkej vojny s najčistejšími úmyslami, ktoré sú asi čistejšie podľa ich videnia, ako kristove oko.

Stretávame sa často, že ľudia békajú Béé Béé Béé a neradi hovoria A. Aby sme totiž videli podstatu, musíme začať od A. Mnohí začínajú od B, alebo až od Z, pretože im to tak vyhovuje. Aby sa mohla začať „spravodlivá vojna“, tak sa musí niečo preskočiť. Ako chce niekto vyučovať, keď preskočí základné, vynechá podstatu? Neznášam toto BÉKANIE, ktorého je v poslednom čase príliš veľa.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: