Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Referendum

Lemmy
Zaslal: Pi november 04, 2016 1:13 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6198 Bydlisko: Mám.
Aktuality.sk napísal(a):
Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že premiérka Theresa Mayová nemôže oficiálne požiadať o opustenie EÚ bez súhlasu britského parlamentu.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie rozhodli britskí voliči v júnovom referende. Za odchod Británie z Únie hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených. Účasť na referende bola pomerne vysoká, dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

Z hrôzou zisťujem, ako sa nejaký súd rozhodol pošliapať občianske právo, vôľu ľudu vyjadrenú v referende.

Aj keď sa v zákonoch čosi hovorí o referendách, ľud si nemôže byť istý, či vôľa ľudu sa uskutoční, pretože na príklade ťažkostí s tzv. brexitom, odchodom Británie, Spojeného kráľovstva, z EÚ, vidíme, že vôľa ľudu sa nemusí uskutočniť, a politici vďaka nejakému rozhodnutiu súdu budú hľadať spôsoby, ako zmariť výsledok referenda.

Zaslal: Pi november 04, 2016 1:14 am Odpovedať s citátom
V Británii nemajú čo špekulovať, ale majú sa snažiť čo najskôr opustiť EÚ. Všetko ostatné je podružné.

Zaslal: Pi november 04, 2016 1:17 am Odpovedať s citátom
Na Slovensku malo byť referendum o vstupe do NATO, ale politicky bolo zmarené.

Je načase, aby voliči dávali hlas len stranám alebo hnutiam, ktoré nemajú mentálne problémy ohľadom referend. Inak nám budú vládnuť korumpovateľní politici a oligarchia.

Zaslal: Pi november 04, 2016 1:22 am Odpovedať s citátom
Náš zákon napísal(a):
Návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada Slovenskej republiky rovnako ako zákon.

Dúfam, že až bude nejaké referendum na Slovensku, že politici, ani nejaké súdy, nebudú špekulovať, a vykonajú vôľu ľudu vyjadrenú v referende.

Zaslal: Ne jún 04, 2017 9:23 am Odpovedať s citátom
Opozícia predložila na júnovú schôdzu NR SR až 5 ústavných zmien

(TASR) – Dohromady až päť návrhov na zmeny ústavných zákonov čakajú na poslancov v rámci najbližšej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začína 13. júna. Všetky predložili opozičné strany. Na ich presadenie je potrebné, aby za nich zahlasovalo aspoň 90 poslancov.

Najviac návrhov tohto druhu predložila strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Kotlebisti chcú novelizovať ústavu v troch prípadoch. Prvým návrhom chcú dosiahnuť, aby poslanec, ktorý sa dobrovoľne vzdá členstva v materskom klube, prišiel o mandát. „V priebehu volebného obdobia často dochádza k situáciám, keď poslanec vystúpi z poslaneckého klubu politickej strany, za ktorú ho občania SR zvolili a začne reprezentovať úplne opačné záujmy, program a ideológiu, ako tento poslanecký klub,“ uviedli.

Cieľom druhého návrhu strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko je zmeniť podmienky konania referenda. V súčasnosti je platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých voličov. Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko chce kvórum znížiť tak, aby bol plebiscit platný, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica ľudí, ktorí volili v predchádzajúcich voľbách do NR SR. Kotlebisti chcú zároveň rozšíriť okruh otázok, o ktorých sa v referende nesmie rozhodovať. Aktuálne tam patria otázky základných práv a slobôd, daní, odvodov a štátneho rozpočtu. Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko chce do tejto kategórie doplniť aj zmenu štátnych hraníc, postavenie orgánov štátnej moci a jednotnosť a nedeliteľnosť územia SR.

Podstatou tretieho návrhu je dostať do ústavy drevo ako strategickú surovinu. Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko si od toho sľubuje dôkladnejšiu ochranu slovenských lesov, obmedzenie živelnej ťažby a zastavenie nekontrolovaného vývozu dreva zo Slovenska.

Vlastný návrh ústavnej zmeny predložilo aj hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA). Obyčajní chcú upraviť podmienky referenda tak, aby bolo platné už v prípade, ak sa ho zúčastní aspoň 20 percent oprávnených voličov. Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA) tvrdia, že takéto posilnenie účasti občanov na rozhodovacích procesoch je žiaduce aj z dôvodu, že štandardné politické strany v NR SR nechránia verejný záujem, ale iné záujmy.

„Návrh ústavného zákona tak dáva do rúk občanov zásadný nástroj na aktívne rozhodovanie o veciach verejných so zreteľom na záujem samotných občanov, a nie finančných či iných záujmových skupín, a to dokonca za súčasnej minimalizácie nákladov na vykonanie referenda,“ vysvetľujú predkladatelia v dôvodovej správe.

Piatym návrhom je spoločná iniciatíva poslancov zo strany Sloboda a Solidarita a hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA) a SME RODINA – Boris Kollár. Pokúsia sa presadiť ústavný zákon, ktorého cieľom je „zabezpečiť stabilnú a predvídateľnú úroveň financovania obrany Slovenskej republiky na cieľovej úrovni najmenej dvoch percent hrubého domáceho produktu“.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So november 18, 2017 1:42 pm Odpovedať s citátom
Šéf americkej banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein navrhol konanie druhého referenda o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

A sme doma. Demokracia by dostala poriadnu facku, keby sa riadne referendum ignorovalo, a bolo by akože druhé, náhradné, opravné, referendum, v ktorom by už voliči neboli za brexit.

Pánske huncútstvo sa prejavilo v praxi. Keď kapitalistom nevyhovuje vôľa ľudu, tak sa snažia zmariť názor voličov, a usmerniť ich na to, aby zmenili názor v prospech kapitalistov!

Dúfam, že názor nejakého sprostého kapitalistu ostane nepovšimnutý.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: