Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  X – toro humanistu.

Skeptik
Zaslal: So jún 04, 2016 11:32 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 676
1. Milovať budeš iného človeka, ako seba samého.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Ne jún 05, 2016 12:53 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Akurát pred tou láskou ateistov je upresnenie, že počaté deti sú hodné nelásky...

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:16 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Akurát pred tou láskou ateistov je upresnenie, že počaté deti sú hodné nelásky...

TvojOponent, čítaš medzi riadkami niečo, čo tam nie je. Je to tvoja predstava, čo si si tam domyslel. Čím je srdce naplnené, to z neho vychádza.
Očakával som, že niekto zareaguje a doplní nejakú zásadu, ktorej by sa mal humanista držať, ale asi je tu málo humanistov, čo túto stránku čítajú.
Ale myslím si, že keby sa ľudia držali už len tej jedinej, v úvodnom príspevku uvedenej zásady, tak by svet vyzeral ináč.
TvojOponent
Zaslal: Ne jún 05, 2016 3:15 pm Odpovedať s citátom
Napriek Vami deklarovanej láske sú denne zabíjané počaté deti s odôvodnením, že je to VEC matky.
Vy neprotestujete a dobre viete, že všetky učebnice zdravovedy na lekárskych fakultách tvrdia unisono - život začína počatím.
Ján Parada dokonca ide ďalej a posmieva sa poslaneckému návrhu postihujúcemu vraždy detí a biznis s počatými deťmi - lebo to považuje podobne ako Hitler za prejav pokroku. Zvláštna ľudskosť, zvláštny humanizmus, ktorý vraždí.

Vaše pravidlo je pekná romantika nezlúčiteľná s ateizmom a evolúciou. Formálny katolík s sekulárno humanistickou nenávisťou voči RKC a s cieľmi ateista Adolf Hitler bol motorom ateistického filozofického systému zdravého rozumu, na konci ktorého boli desiatky miliónov mŕtvych.
Hitler za svoje programy nútených sterilizácií a rasové zákony bol navrhnutý na nobelovu cenu mieru.
Nedostal ju.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 3:31 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Ján Parada dokonca ide ďalej a posmieva sa poslaneckému návrhu postihujúcemu vraždy detí a biznis s počatými deťmi - lebo to považuje podobne ako Hitler za prejav pokroku. Zvláštna ľudskosť, zvláštny humanizmus, ktorý vraždí.

Máš dôkaz na podporu svojho tvrdenia?

Pokiaľ viem, tak kritizuje bigotných fanatikov, pretože majú záujem zatvárať do väzenia, až na 12 rokov natvrdo, ľudí, ktorí chcú mať deti.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 6:23 pm Odpovedať s citátom
Chcú mať deti za cenu vrážd počatých detí. Nebojte sa túto vetu používať. Priemysel s umelým oplodnením žien je o tom - o vraždách. Ak bude chcieť mať akási žena dieťa a príde do škôlky, kde vyvraždí nejakú skupinu detí a nejaké tie učiteľky len preto, aby si mohla vziať proti svojej vôli akési dieťa, je to humanizmus?
Vy by ste takej žene dali ocenenie Humanista roka.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:12 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Chcú mať deti za cenu vrážd počatých detí. Nebojte sa túto vetu používať. Priemysel s umelým oplodnením žien je o tom - o vraždách. Ak bude chcieť mať akási žena dieťa a príde do škôlky, kde vyvraždí nejakú skupinu detí a nejaké tie učiteľky len preto, aby si mohla vziať proti svojej vôli akési dieťa, je to humanizmus?
Vy by ste takej žene dali ocenenie Humanista roka.

Prečo by som sa mal báť používať nejaké tvoje vety? Sú tvoje, používaj si ich. Ale neobťažuj s nimi druhých, inak ťa čaká oprávnená kritika, že klameš, že táraš nezmysly, bludy o druhých ľuďoch.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:19 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
1. Milovať budeš iného človeka, ako seba samého.

Pripomeniem názor Adama Romana.
Adam Roman napísal(a):
Myslím si, že vnímavý čitateľ už dávno pochopil, kam mierim. Ľudia sú vo svojej hlbokej podstate uspôsobení tak, že sa majú radi. Výzvu „Miluj blížneho svojho, ako seba samého“ považujú kresťania za vrchol altruizmu. Ja však tvrdím, že to má od altruizmu ešte ďaleko, pretože sa dá veľmi ľahko požadovať oveľa viac: „Miluj každého druhého oveľa viac než seba samého.“ Prečo sa za samozrejmú normu považuje milovať seba a za významnú zásluhu milovať druhého, ale nie viac ako seba?

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:21 pm Odpovedať s citátom
Sú ľudia, ktorí sa nemajú radi. Poškodzujú sa, ubližujú si z nenávisti k sebe samému. Keby brali vážne odporúčanie, aby sa tak správali aj k druhým ľuďom, čo ak im ublížia na zdraví?

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:23 pm Odpovedať s citátom
Napríklad matky majú radi svoje dieťa viac ako samy seba.

Pri ohrození života sú ochotné vzdať sa svojho života, len aby dieťa prežilo.

Otec má radšej svoje dieťa ako seba samého.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 8:46 pm Odpovedať s citátom
A čo Vy. Lemmy? Boli by ste ochotný položiť život za Mikloška?

Zaslal: Po jún 06, 2016 4:11 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Napríklad matky majú radi svoje dieťa viac ako samy seba.

Väčšia láska nie je na škodu, je to len znakom väčšieho humanistu. Potom by tá zásada mohla znieť:“ Milovať budeš každého iného človeka aspoň ako seba samého.“ Samozrejme, že mnohí to nedokážu splniť všeobecne, voči všetkým ľuďom, ale len k určitým vyvoleným, ale práve preto je to pravidlo, pretože tí, čo to nedokážu splniť sa nemôžu počítať k humanistom.
Kritický býva človek aj k sebe, keď vie, že niečo zlé spravil, teda podobne môže byť kritický aj k tým, čo nedodržiavajú dobré mravy. Mnohí ale nie sú ochotní sa pozrieť do zrkadla a seba hodnotia veľmi pozitívne, neobjektívne. Myslia si, že sú ideálni, ale je to len vlastné hodnotenie. Preto čím viac hlasmi je človek hodnotený, tým je to objektívnejšie. Stretávame sa aj s masovou kritikou, ale niekomu ani to nepomáha, aby svoje správanie zmenil. Stále si myslí, že je ideál, pretože filtruje hodnotenia a počúva len hlasy spriaznencov.
Tí, čo nemajú radi seba, sú k sebe veľmi kritickí a napriek tomu dokážu mať aspoň trocha radi niekoho iného majú vlastne plusový humanistický potenciál. Opačne je to asi u tých, čo majú veľmi radi seba. Byť plusový v takom prípade je asi veľmi ťažké.
TvojOponent
Zaslal: Po jún 06, 2016 10:32 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Väčšia láska nie je na škodu, je to len znakom väčšieho humanistu

Toto Lemmy nepredýcha. Very Happy Zastávate rovnaký názor na humanizmus ako kresťania. Veru, humanizmus je o láske k blížnemu. Nie o popieraní boha.

Zaslal: Ut jún 07, 2016 3:52 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Citácia:
Väčšia láska nie je na škodu, je to len znakom väčšieho humanistu

Zastávate rovnaký názor na humanizmus ako kresťania. Veru, humanizmus je o láske k blížnemu. Nie o popieraní boha.

Rebríček kresťana a humanistu je rozdielny. Kresťan má na prvom mieste totiž lásku k bohu, čo mu prikazuje prvý bod z desatora – milovať budeš pána boha svojho. Až potom je u neho láska k človeku. Žiaľ niekedy je táto láska aj na úkor človeka a niekedy ho to stojí aj život.
Humanista má na prvom mieste lásku k človeku a boh pre neho neexistuje, čiže boha nemôže priradiť ani na úplne posledné miesto. Teda humanista môže venovať celú svoju lásku človeku. Nedá sa poprieť, že aj kresťania majú do určitej miery humanistické zmýšľanie.
Podstatné sú ale skutky lásky k človeku, či už u humanistu, alebo kresťana.
TvojOponent
Zaslal: Št jún 09, 2016 7:46 am Odpovedať s citátom
Najlepší prejav lásky k bohu je prejav lásky k človeku. Váš pokus o metametické stvárnenie rozdielu hodnôt veriaceho a neveriaceho Vám proste nevychádza.
Humanizmus nerieši vieru - je to postoj k potrebám k človeka. To, že ateisti sa balia do pláštika humanizmu nie je dôkazom, že humanizmus je v rozpore s náboženstvom. Práve naopak - dokazuje to pokrytectvo ateistov. Nuž aj hnilé ovocie sa predá skôr, ak sa mu urobí dobrá reklama. A ateizmus veru na takú poľudšťujúcu reklamu je priam bytostne odkázaný. Very Happy

Ateizmus a úcta k človeku - kam sa podela táto úcta v koncentračných táboroch? Holokaustom vyvrcholil sekulárny humanizmus.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: