Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Eutanázia

Lemmy
Zaslal: Ut február 08, 2011 10:27 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6808 Bydlisko: Mám.
Ján Drgonec napísal(a):
Pre ateistov je smrť ukončením všetkého. Veriaci ňou začínajú svoje bytie v niečom lepšom, než práve majú za sebou. To by mohlo viesť k zásadným rozdielom medzi ateistami a veriacimi pri prístupe k vlastnej smrti. Opak je pravdou. S výnimkou samovrahov sa nikto príliš neponáhľa k vlastnému úmrtiu, veriaci i neveriaci ho odďaľujú, ako sa dá. Spoločnou požiadavkou všetkých zasa je, aby ich pohreb ani náhodou nepredstihol chvíľu, v ktorej ozaj zomreli.

Ale čo ma aj zaujalo na obálke knihy Tento ujo je tvoja mama:
Citácia:
Každý triezvo uvažujúci Slovák si radšej kúpi dve deci slivovice ako túto knihu

Neville Lytton

Zaslal: Ut február 08, 2011 10:59 am Odpovedať s citátom
Na tému eutanázie si môžete prečítať aj viacero článkov v Zošitoch humanistov. Stačí zadať do vyhľadávania kľúčové slovo. Ja som vložil eutanázi, aby mi vyhľadalo aj skloňované slová ako eutanázia, eutanáziou.

Napríklad prípad Terri Schiavovej:
Gary North napísal(a):
Listy, ktoré som čítal o prípade pani Schiavovej, vyjadrujú najrozličnejšie mienky: nechajte ju umrieť, nechajte ju žiť, to je vec jej manžela, to má rozhodnúť štát, to má rozhodnúť jej rodina - dohoda sa zdá nemožná.

A nevyzerá to na dohodu ani v blízkej budúcnosti.

Na ilustráciu, ako je ťažké správne rozhodnúť pri etických problémoch, ešte uvediem:
Marc Hauser a Peter Singer napísal(a):
Ako vieme, že veriaci aj ateisti pristupujú k riešeniu etických problémov rovnakým spôsobom? Predstavme si nasledujúce tri scenáre: V každom doplňte, či je navrhované morálne riešenie „povinné”, „prípustné” alebo „zakázané.”

1. Električka hrozí prejsť päť ľudí, ktorí idú po koľajniciach. Vidí to výhybkár, ktorý má možnosť poslať električku na vedľajšiu koľaj, kde zabije jedného človeka - ale päť bude zachránených. Použitie výhybky je _________ .

2. Vidíte, ako sa malé dieťa topí v plytkom rybníku a naokolo niet nikoho okrem vás. Ak dieťa vytiahnete, bude žiť, ale zničíte si nohavice. Vytiahnutie dieťaťa z vody je _________ .

3. Päť ľudí priviezli do nemocnice v kritickom stave: každému treba transplantovať nejaký orgán, ak má prežiť. Niet času na vyžiadanie orgánov od darcov zvonku - ale v čakárni sedí zdravý človek. Ak mu lekár odoberie orgány, ktoré potrebuje pre tých päť chorých, zdravý umrie, no tých päť chorých bude žiť. Odobrať zdravému orgány je _________ .

Zaslal: Št február 10, 2011 11:54 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 február 2011 Príspevky: 7 Bydlisko: Bratislava
Správna odpoveď na prvú otázku je jasná, malo by byť povinnosťou zachrániť 5 ľudí, matematika nepustí... V teoretickej rovine sme aj ochotní priustiť, že je to predsa len ťažšie, a odpovedáme " prípustné". V praxi však, dovoľujem si tvrdiť, by zasiahol málokto, lebo tým z nášho rozhodnutia zomrie človek, ktorý bez nášho zásahu by nezomrel...

Odpoveď na druhú otázku je jasná, nik nepovažuje nohavice za hodnotnejšie ako život človeka.

Tretia otázka je však opäť trochu zložitejšia, človek totiž má možnosť reagovať aj inak (lepšie, etickejšie), ako je určené možnosťami, napríklad neobetovať zdravého človeka, ale jedného z tých, ktorí by bez zásahu neprežili. Aj preto uvádzame odpoveď "zakázané"

Zaslal: Št február 10, 2011 12:49 pm Odpovedať s citátom
Nadja napísal(a):
matematika nepustí

Takže matematika? Ten jeden človek bude práve tvoja jediná dcéra. A ty si v pozícii toho výhybkára. (Toto je modelová situácia, ale v bežnom živote sa s takým niečim podobným dá stretnúť, a domyslieť si môžeme, ako budeme v danej chvíli reagovať. Najmä, ak si uvedomíme, že na premýšľanie nie je veľa času, pretože električka ide istou rýchlosťou. Neplazí sa ako slimák. Takže nie je veľa času na premýšľanie.)

Zaslal: Št február 10, 2011 1:14 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 03 február 2011 Príspevky: 7 Bydlisko: Bratislava
Lemmy, čo mení na etičnosti to, že to bude moja dcéra? Hľadáme všeobecné princípy etiky, ale neviem, či je vôbec možné ich zovšaobecniť, veď ak tam bude moja dcéra, je neetické zachrániť tých 5? A čo ak tí piati sú vrahovia, vtedy je neetické ich zachrániť? Ak ten jeden má 10 detí, ktoré sú na ňom zavislé? Májú životy ľudí rôznu hodnotu? Som povinná zvažovať túto hodnotu? Je etické uvažovať o hodnote života jednotlivých ľudí?

Hm, no a toto si chcel? Very Happy

Zaslal: Pi apríl 17, 2015 1:34 pm Odpovedať s citátom
Umenie umrieť – verejná diskusia

Eutanázia, asistovaná samovražda a paliatívna starostlivosť.

Je správne a dobré úplne obmedziť právo na smrť? Kto má rozhodnúť o tom, kedy, kde a ako k nej dôjde? V pondelok 20. 4. 2015 od 18.30 v bratislavskom A4 – nultom priestore na Karpatskej 2 budú o umení umrieť diskutovať štyria experti z rozličných odborov.

Zaslal: Po apríl 20, 2015 9:10 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1750
Citácia:
Je správne a dobré úplne obmedziť právo na smrť?

Je správne a dobré úplne obmedziť právo na smrť iného iným?
Boli to teda teroristi alebo humanisti, ktorí vraždili v redakcii ČárliHebdo?

Zaslal: So apríl 25, 2015 5:30 pm Odpovedať s citátom
O tému eutanázie je záujem

Sála praskala vo švíkoch.

Zaslal: Št august 06, 2015 3:09 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1750
Prečo neliberalizovať eutanáziu absolútne a pre všetkých?
Prečo by nemohli podstúpiť eutanáziu aj zdraví ľudia? Shocked

Zaslal: Ne december 06, 2015 3:56 am Odpovedať s citátom
Poslanci NR SR Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško chcú zakázať interrupcie, eutanáziu a asistovanú samovraždu.

Myslím si, že ich návrhy nebudú schválené.

Ale uviedli definíciu nenarodeného dieťaťa. O tom sa dá diskutovať. Či nie?

Zákon o umelom prerušení tehotenstva

Návrh ústavného zákona, ktorým sa zakazuje interrupcia, eutanázia a asistovaná samovražda

Zaslal: St december 09, 2015 11:46 pm Odpovedať s citátom
Miškov zo SKOK!-u varuje pred bláznami z parlamentu: Slovensku hrozí inkvizícia!

Slovenská občianska koalícia (SKOK!) dôrazne odmieta novelu ústavy z dielne Štefana Kuffu, Mariána Kvasničku a Jozefa Mikloška. Je nemysliteľné plošne zakazovať interrupcie či umelé oplodnenie ústavným zákonom, pod hrozbou trestu.
Juraj Miškov napísal(a):
Návrh trojice poslancov vracia Slovensko do stredoveku.

Návrhy, ktoré predkladajú páni poslanci je možné označiť aj ako katechizmus v paragrafovom znení. Sú však nebezpečné v tom, že svojou stratégiou radikalizácie môžu posúvať hranice toho, čo je normálne, a pri nedostatku našej reflexie, kritickosti a obozretnosti môžu otupiť našu citlivosť na to, čo nás skutočne ohrozuje.

Zaslal: So december 12, 2015 4:13 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 922
Lemmy napísal(a):

Juraj Miškov napísal(a):
Návrh trojice poslancov vracia Slovensko do stredoveku.

Návrhy, ktoré predkladajú páni poslanci je možné označiť aj ako katechizmus v paragrafovom znení. Sú však nebezpečné v tom, že svojou stratégiou radikalizácie môžu posúvať hranice toho, čo je normálne, a pri nedostatku našej reflexie, kritickosti a obozretnosti môžu otupiť našu citlivosť na to, čo nás skutočne ohrozuje.

Vo vzťahu medzi ľuďmi, väčšími kolektívmi, ale aj v najväčšom merítku – vo vzťahoch medzi štátmi platí to isté. Každý skúša silu konkurencie, testuje silu protivníka. Je to podobné pretláčaniu, kto je silnejší. Ak nie je sila opätovaná, tlak sa zvyšuje a konkurent si dovoľuje stále viac na úkor iného. Keď je konkurent slabý úplne bezbranný, silný si dovolí voči takému všetko, až po jeho likvidáciu.
Aj keď sú v spoločnosti zákony, silní si ich vedia prispôsobiť vo svoj prospech práve pre slabosť konkurencie. Štát v mnohých prípadoch nedokáže, alebo nechce zasiahnuť, aby vyrovnal sily medzi jednotlivými stranami, čo silný využívajú, pretože keď je zisk väčší, ako strata z postihu, je to pre nich výhodné.
Príklady týchto zákonitostí:
Partner, alebo sused si dovoľuje stále viac k slabšiemu, pretože štátne orgány nekonajú.
Zamestnávateľ si dovoľuje stále viac, porušuje predpisy, pretože zamestnanci nemajú na výber a nedokážu sa brániť.
Inštitúcie, ako napr. banky, poisťovne neustále zvyšujú svoje nároky na úkor ľudí, zvyšujú rôzne poplatky, pretože im v tom nik nebráni, nie je žiadny protitlak..
Silnejšie štáty utláčajú slabšie. Vytrvale tlačia na slabších a keď neprichádza odveta, stupňujú tlak a neváhajú použiť aj tie najbrutálnejšie prostriedky. Nikto slabý nezačína vojnu, pretože vie, že odveta by ho zničila. Aj tu platí, že silnejšiemu nezabránia ani medzinárodné organizácie v páchaní neprávosti, pretože ich už ovládli a už si zvykli, že keď reakcia na nespravodlivosť neprichádza, tak ju môžu páchať bez obáv ďalej.
V ľudskej spoločnosti teda platia v prvom rade zákony sily. Tým rozumejú silní, aj slabí. Neviem, či boli niekedy v histórii spravodliví králi, vládcovia, ktorí by dbali na dodržiavanie právnych noriem všetkými bez rozdielu. Vždy platilo, že mocnejší mal práva viac.
Čo z toho vyplýva? Keď budete slabí a nebudete sa brániť, budú vám rúbať aj drevo na chrbte.
Buďte si istí, že keď vy zaváhate vo svojej obrane, konkurencia nezaváha zaútočiť a tlačiť stále viac a viac.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št december 17, 2015 1:56 pm Odpovedať s citátom
Čo robí výsadok Islamského štátu v našom parlamente

Ani Ježiš sa neodvolával na Ježiša tak, ako to robia niektorí poslanci. Minulý týždeň sa podarilo džihádistickej skupine prepašovať do parlamentu návrh zákona, ktorý zjavne pripravili v Islamskom štáte.

Ženy mali ísť do väzenia za niečo, čo je podľa takzvaných kresťanských politikov morálnym zločinom.

Robili to, ako inak, v mene Ježišovom, teda aspoň sa tak vyjadrili, aj keď nie priamo, no z ich príhovorov bolo cítiť, že už nezastupujú svojich voličov, ale náboženskú fikciu.

Podivní poslanci

V liberálnych demokraciách nemajú démoni a anjeli žiadne hlasovacia právo. Nie je to ľudský rozmar alebo naša znížená citlivosť voči požiadavkám nebeských highlanderov, ale preto, že o ich existencii existujú, povedzme, isté pochybnosti.

V súvislosti s Ježišom sa tento druh nepokoja objavuje menej často, aj keď historická teológia má čoraz väčšie problémy dokázať existenciu historickej postavy nazaretského. Ale dobre, dá sa to pochopiť, čas, tradícia a ohlupovanie katechizmom na úrovni veštieb z čínskeho novoročného pečiva môže ovplyvňovať myslenie niektorých jednoduchších poslancov.

Vlastne by to neprekážalo, keby si uvedomovali, čím sú inšpirované ich návrhy.

Ochrana života je dozaista ušľachtilým motívom konania, no úprimnosť tohto programu zatieňuje to, že jeden z predkladateľov je sáčačom babičiek, iný je sektárskym kazateľom spoločenstva Nový Jeruzalem, ktorý sa snaží v Žilinskom kraji urýchliť príchod konca sveta, a ďalší je stelesnením nenávisti k myšlienke, že by mohli mať ženy vo vzťahu k vlastnému telu a sexualite vôbec nejaké práva.
Michal Havran napísal(a):
Bez ohľadu na to, z akej strany ste, problém Slovenska nevyrieši ani upaľovanie žien, ani ich potápanie s rukami zviazanými za chrbtom.

Zaslal: So december 19, 2015 1:57 am Odpovedať s citátom
Vynikajúce priznanie, že politik ani nevie, čo navrhuje. A takých politikov volia idioti!!!

Mária Kohutiarová: Najviac kritiky zožal návrh na tresty a ich dĺžku za umelé oplodnenie.
Jozef Mikloško, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) napísal(a):
Ihneď konštatujem, že navrhované tresty podľa Trestného zákonníka sú neprimerané a tvrdé. Poviem to prvýkrát otvorene – môj príspevok spočíval iba v mojom podpise. Tieto zákony pripravovali odborníci bezmála tri roky. Navrhovatelia by sami nikdy nedokázali niečo podobné vytvoriť. Poslanec Štefan Kuffa vie o tom najviac, mal by sa tiež vyjadriť. Od neho viem, že zákon, o ktorého príprave som netušil, predtým všelikde prerokovali, jeho predloženie sa však stále odkladalo. Kuffa si uvedomil, že v novom volebnom období už túto šancu nebude mať, tak sa rozhodol konať. Tesne pred poslednou schôdzou NR SR získal na podpis aj poslanca Mariána Kvasničku. 23. októbra bolo treba do 18-tej hodiny návrhy zákonov odovzdať do podateľne. Asi o 16.00 mi Kuffa zatelefonoval. Sľúbil som podpis na zákon o ochrane života, ktorý by začlenil do nášho systému garanciu práva nenarodeným deťom, aby od ich počatia mali právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, aj zákaz ich potratu. O 16.30 ma vyvolal zo schôdze Svetového apoštolátu Fatimy a v aute som návrh zákona podpísal. Druhý zákon s aplikáciou Trestného práva a s neprimeranými postihmi a trestami som nemal možnosť si prečítať.

Zaslal: So december 19, 2015 9:29 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 922
Lemmy napísal(a):
Vynikajúce priznanie, že politik ani nevie, čo navrhuje. A takých politikov volia idioti!!!

Politici schvaľujú, čo im pripravia ich nadriadení, ktorí ich dostali do parlamentu - rôzne záujmové skupiny s veľkou mocou. Obyčajní ľudia sa zúčastňujú volieb len do počtu,symbolicky.Volebné zákony, ako aj ostatné sú z kuchyne bohatých, vyššie postavených a preto sú stavané tak, aby ich zvýhodňovali.
K predchádzajúcim príspevkom o eutanázii a potratoch by som chcel dodať nasledovné.
Pre koho by mali platiť náboženské zákony? Pre celú spoločnosť? Spoločnosť, je totiž zložená z viacerých teistických aj ateistických skupín, ktoré majú veľmi rozdielne predstavy o tom, čo je správne a čo nie, ktorý zákon je správny, ktorý nie. Zákony jednotlivých skupín nemôžu platiť pre celú spoločnosť. Je snaha o expandovanie zákonov z chrámov do verejného života a tým rozšíriť ich platnosť na všetkých, čiže aj na ateistov a na iné teistické skupiny. Tým by vlastne došlo k prevzatiu moci jednej skupiny v celej spoločnosti.. Skupina jedného presvedčenia by nemala diktovať zákony platné pre celú spoločnosť, čiže aj pre skupiny iného presvedčenia. Záleží od rozloženia síl v spoločnosti a menšina mnohokrát trpí pod zákonmi, s ktorými nesúhlasí. Nájsť kompromis medzi veľmi rozdielnymi názormi je ťažké. Treba si asi položiť otázku, či slúži nejaký zákon pre všeobecné ľudské dobro alebo je jeho platnosť mocenský nástrojom pre nejakú úzku mocenskú skupinu. Obetovanie ľudí v minulosti, upaľovanie bosoriek, kacírov určite neslúžilo k ľudskému pokroku, ale len k zastrašovaniu a udržaniu moci nejakej skupiny.
Hovorí sa o odluke cirkví od štátu. Čo by to znamenalo? Každá skupina by si vytvorila svoje izolované mocenské centrá a určovala svoje zákony, pretože by nepodliehala všeobecne platným zákonom? To by bol doslova chaos. Ten síce panuje aj teraz, keď si každý určuje svoje pravidlá hry, čo na jednom ihrisku vedie vždy len k bordelu.
Problém zákonov je v tom, že ich tvorí vždy vyššia trieda zastupujúca vyššie záujmové skupiny, preto sú vytvorené zákony vždy v ich prospech. Nie sú spravodlivé pre všetkých bez rozdielu. U nás napr. rozhoduje o zákonoch 150 ľudí, ktorí sú z vyšších spoločenských vrstiev a právo veta má dokonca jediný človek – prezident, čo by malo byť neprípustné demokracii. V iných štátoch je to veľmi podobné. Následky sú známe, napr. - divoká privatizácia, ktorú umožnili zákony, dôchodkový systém zvýhodňujúci bohatších, vyššie vzdelaných.
Takto zdeformované zákony potom majú následky. Nepriama eutanázia a mnohé zahubené životy sú ich nenápadným následkom. Z Rumunska odišlo pracovať za hranice už 21 000 lekárov, čo je viac, ako ich zostalo doma. Koľko Rumunov zomrelo na následok zhoršenej zdravotnej starostlivosti? U nás je podobný trend. A začínať debatu o eutanázii v takomto marazme je trocha divné rozdelenie priorít, ale je to logický následok chybného spoločenského vývoja. V dobre fungujúcej, morálnej spoločnosti sú policajti potrební len symbolicky. So stúpajúcou nemorálnosťou stúpa aj požiadavka na zvýšenie ich počtu, čo je žiaľ celosvetový trend a zlé znamenie.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: