Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Meno nerobí človeka

TvojOponent
Zaslal: Po február 29, 2016 12:39 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
Naozaj meno nerobí človeka?

Ján Parada sa v článku zaoberá významom mena pre popularitu.
http://humanisti.sk/view.php?nazevclanku=meno-nerobi-cloveka&cisloclanku=2016020057

Začína citátom Heleny Dvořákovej: „Viete si napríklad predstaviť, že by sa Jožo Ráž volal Milan alebo Marián? Marián Ráž? Alebo Adela Banášová by sa volala povedzme – Ružena? To absolútne nesedí.“

A ďalej autor pokračuje vlastnými úvahami:
Hlboký omyl, táraniny. Ale prejdem k veci.
Hlupákom nesedí. Ale je to normálne. Nevidím na tom nič zvláštne. Keby Rážovi dali rodičia meno František, tak by sa volal František. Aj Ružena Banášová je úplne normálne meno.

Oponentom pani Heleny Dvořákovej je Ján Parada, ktorý si vylepšuje svoj imidž internetovou prezývkou po akomsi hudobnom darebákovi s menom Lemmy.
Pánovi Paradovi totiž nestačilo jeho ehm krstné meno a rodné priezvisko, ktoré získal v tradičnej rodine toho druhu, za ktorý bolo refenrendum o rodine.

To, že meno a jeho výber je dôležitý nielen pre ľudí, ale aj firmy a produkty, dokazujú chránené slová ako značka. Onoho času obľúbený rakúsky politik Haider si dal na svoje meno "patent". Podobne je to aj so značkami - rozumejte menami - ako Coca-Cola, Skalický trdelník, Microsoft. Za čias hlbokého sekulárneho humanizmu komunisti vyrábali stroje s kapitalistickou značkou ČKD - teda Česko-moravské strojírny Kolben a Daněk. O nutnosti chrániť mená ľudí a firiem svedčí boj proti falzifikátom... ale to je už iná téma.

Iste každý pozná Luciu Bílú. Jej pôvodné meno je Hana Zaňáková. Dokonca aj spomínaný Lemmy je len umelecké meno, ktoré lepšie predáva produkty. Pravé meno Lemmyho nie je Ján Parada, ale Ian Fraiser Kilmister

Sú ľudia, ktorí vlastnou drinou zo svojich mien urobili značku. Napr. Jožo Ráž. No ľudia už zaváhajú pri kúpe produktu, ak by na obale bolo meno Jano Ráž, alebo i to isté ale inak napísané - Jozef Ráž. Jeden prieskum kedysi skúmal aj súvislosť medzi dĺžkou priezviska a úspechom v politike. A to je už nespochybniteľný dôvod zaoberať sa dôsledne výberom mena.
Napokon Lemmy v článku tiež píše o Jožovi Rážovi a nie o Jozefovi Rážovi. Lebo väčšina automaticky rozpozná v Jožovi Rážovi majstra hudby, no pri Jozefovi Rážovi bude váhať.

Meno robí človeka. Pán Parada sa mýli. Alebo si myslíte, že by niektorý humanista sa chcel volať po akomsi ateistickom darebákovi? Nuž skúste pána Rastislavu Škodu oslovovať ako Rastislava Hitlera. A zdôvodnite to liberálnym postojom. Veď keď si liberáli môžu meniť pohlavie a rod, prečo by sme im to nemali rovnakou mierou vracať s rovnakým vysvetlením - individualizmom?

Meno je ako značka - uľahčuje úspech. no preslávenie svojho vlastného mena svojou vlastnou drinou je zhodnotenie svojho mena na veľmi vzácnu a cenenú značku. Svoje o tom vedia Baťovci alebo Pežotovci.

Spomeňme si na zápisy na strednej škole. Koľko smiechu bolo, keď sme sa prvý krát predstavovali a počuli nikdy nepočuté slová.
Od spokojnosti s vlastným menom a priezviskom sa odvíja do istej miery aj kvalita života. Na to pamätá aj náš zákon a umožňuje zmenu mena alebo priezviska, ak je hanlivé.

Kdesi som čítal, že kedysi istá automobilka sa rozhodla vyvážať svoje produkty do strednej Ameriky - išlo o autá Pajero. No nepredávali sa - v miestnom slengu totiž to slovo znamená onanovať.
A na ŠPZetkách Bratislavy nenájdete trojicu pésmien BLB. Je BLA a taktne preskočené písmeno B a nasleduje BLC.

Šaty robia človeka a rovnako je to aj s menom. To príslovie má čosi do seba a Ján Parada robí z komára somára. Ľudské práva odvodené o prirodzenosti bytia človeka však musia zostať zachované.

Nuž a to, že meno robí človeka, potvrdzuje aj autor Ján Parada svojimi názormi - ako stúpenec potratov totiž o týchto ľudských bytostiach sa vyjadruje ako o veciach. Ak by sa meno vyberalo ihneď po zistení tehotnosti matky, znelo by to veľmi divno, že by mama išla na potrat si zabiť Evičku. A aj štatistiky potratov by vyzneli inak, ak by sa tvorili rebríčky najčastejšie potratených mien. Ak ale muž núti ženu na potrat, snaží sa potlačiť jej ľudské city a presvieča ju, aby si "to" dala preč. A keď bude chcieť syna, už to nebude vec v maternici, už to bude "dedič", "syn"...

Sekulárni pokrytci!!!

Zaslal: Po február 29, 2016 2:37 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7163 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Naozaj meno nerobí človeka?

Alebo Adela Banášová by sa volala povedzme – Ružena? To absolútne nesedí.

OK, máš taký názor. Tak skús vysvetliť, čo by sa zmenilo na živote Adely, keby sa nevolala Adela, ale Ružena?

V televízii, v rádiu, by sa ohlasovala Ružena Banášová. A čo s tým? Aký by bol rozdiel? Podľa mňa žiadny. Podľa teba a autorky články vraj meno robí človeka. Tak vysvetli, že keby jej rodičia dali meno Ružena, tak by dnes pracovala ako upratovačka? Rolling Eyes

Zaslal: Po február 29, 2016 2:47 pm Odpovedať s citátom
Adela Banášová si vybudovala pozíciu. Vy sa snažíte spätne jej meno zmeniť, ale úspech jej ponechať.
Povedzme, že by sa volala Mohamedícia Hitleroslava Skurvysynová. Malo by na jej kariéru vplyv jej meno?

Dovolím si tvrdiť, že jednou z požiadaviek jej možných zamestnávateľov by bola zmena mena. Prípadne si predstavte, že jej zvukomalebné meno by v arabskom jazyku znelo ako Mohamed je pedofilný ateista. Aký úspech by dosiahla v Aldžazíre? Very Happy

Zaslal: Po február 29, 2016 2:54 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Adela Banášová si vybudovala pozíciu. Vy sa snažíte spätne jej meno zmeniť, ale úspech jej ponechať.

To nie je pravda. Dokonca ani v tom článku nie je o tom reč. Hľadáš nelogicky strašiaka tam, kde nie je. Ale je fajn, že čítaš. Twisted Evil

Zaslal: Po február 29, 2016 3:50 pm Odpovedať s citátom
Nevytváram strašiakov. Ak by dnes Adela Banášová bola známa ako Eleonóra Patejtášová, určite by jej nepomohla zmena mena na potom neznámu Adelu Banášovú. Inak Banášová si ponecháva svoje meno aj napriek tomu, že by si mohla nárokovať na jeho zmenu z rodinných dôvodov - partner, dieťa.

Podobne si meno ponechala aj jedna z najhorších političiek a sekulárna humanistka (názormi a správaním) Monika Beňová a aj Fľašíková. A mnohé iné dámy s mediálnym úspechom. Vidíte? Meno predáva. Meno robí človeka.

Zaslal: Po február 29, 2016 3:53 pm Odpovedať s citátom
Mimochodom viete, prečo sa nesmú dávať mená domácim zvieratkám chovaným na mäso?
Aby vám ich nebolo ľúto zabiť.
Zabiť totiž tvora - aj človeka - ktorého meno nepoznáte, je ľahšie, ako zabiť niekoho s konkrétnym menom. Človek bez mena je len jedna mnoho-miliardtina na Zemi. No človek s menom je už konkrétny a neopakovateľný.

Zaslal: Po február 29, 2016 6:16 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Ak by dnes Adela Banášová bola známa ako Eleonóra Patejtášová, určite by jej nepomohla zmena mena na potom neznámu Adelu Banášovú.

Neviem, o čom točíš. O tom nehovorí ani Helena Dvořáková, ani Ján Parada. Ty si úplne mimo so svojimi komentármi.

Zaslal: Po február 29, 2016 6:35 pm Odpovedať s citátom
Píšem v podstate o dvoch veciach.

Za prvé - meno má vplyv na popularitu a môže konkrétnym osobám pomôcť získať sympatie a udržať sa na výslní

Za druhé píšem tiež o tom, že výsledky aj z neznámeho mena môžu urobiť žiadanú značku.

Ak budete svoj rodokmeň odvíjať od nejakej opice, tak Vás nebude zaujímať, čo to bolo za opicu. No ak ale budete odvíjať svoj rodokmeň od konkrétnej opice s príbehom a menom, určite ju budete odlišovať od iných opíc. Lebo tú opicu bude robiž opicou práve to jej meno. Meno z nej urobí unikát. Z davu osobnosť. Rovnako ako meno robí človeka.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: