Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Viera v boha je duševná choroba

Lemmy
Zaslal: Pi január 15, 2016 10:35 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Michal napísal(a):
Každopádne, ako veriaci, tak ateista sú stále ľudia, len zo záhadných dôvodov dochádzajú k rôznym záverom a pevne sa v nich ukotvujú.

Ja nie. Neukotvujem sa. Niektorí ateisti sa zo mňa posmievajú, že som sa vyjadril, že ateizmus vnímam ako provizórny postoj k teizmu. Zastávam síce stanovisko, že bohov si ľudia vymysleli, ale nemám to ukotvené, pretože ani neviem, či mám správny názor. Jednoducho, len mám taký názor. Dospel som k nemu z poznatkov od teistov, z histórie, z vedeckých výskumov. Nie je problém zmeniť názor, ak sa nové poznatky ukážu ako lepšie zodpovedajúce skutočnosti.

Zaslal: Pi január 15, 2016 10:37 am Odpovedať s citátom
Poučné sú myšlienky, ktoré vyslovil Bertrand Russell.
Bertrand Russell napísal(a):
Domnievam sa, že by sme mali vždy brať do úvahy svoje názory s istou mierou pochybnosti. Neželal by som si, aby ľudia dogmaticky verili akejkoľvek filozofii, dokonca ani mojej.

Nikdy by som nepoložil život za svoje presvedčenie, lebo by som sa mohol mýliť.

Zaslal: Pi január 15, 2016 10:41 am Odpovedať s citátom
Michal napísal(a):
Ak je ateizmus geneticky podmienený, potom sa má zmysel opýtať, či je ateizmus evolučne výhodný, alebo nie.

To je nejaká haluz. Prečo by mal byť ateizmus geneticky podmienený?

Zaslal: So január 16, 2016 8:34 am Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Lemmy napísal(a):
Prečo by mal byť ateizmus geneticky podmienený?

Čo je zrejme geneticky podmienené, je správanie sa človeka vzhľadom na svoje okolie. Rôzne vzájomné reakcie overené a vylepšované po celé generácie zaručujúce prežitie. Preto sa zrejme človek nachádzajúci sa pod vplyvom určitej masy automaticky prispôsobuje väčšine aj keď je tu zákonitá asi 10 % skupina, ktorá reaguje trocha odchýlne a nejde úplne s davom. Ak si masa totiž zvolí zlý smer, 10 % prežije.
Tak sa ľudia stávajú veriacimi, pretože ak väčšina sú veriaci a ísť proti väčšinovému davu je zničujúce. Byť príslušníkom menšinového náboženstva je tiež rizikovejšie na prežitie. Aj za socializmu išla väčšina hlavným smerom – nasledovala vodcov a našlo sa tiež pár rebelov, ktorí to zlé zo socializmu chceli vylepšiť. Situácia sa teraz opakuje v opačnom garde a to zlé, neperspektívne, čo spôsobuje demokracia bude prevalcované iným systémom. Je to evolúcia. Zdokonaľovanie druhu aj na úkor mnohých strát, pretože skostnatené, čo sa nevie prispôsobiť novým výzvam zákonite hynie. Úspešné vlastnosti - chameleón meniaci farby, vysoká rozmnožovacia schopnosť, odolnosť, všežravec schopný zo všetkého vycicať živiny nekráčajúci až príliš proti smeru stáda, ktoré by ho mohlo rozdupať, ale aj osobne sledujúci jeho smer pohybu so schopnosťou zareagovať na úplne zlý smer a včas sa vyhnúť pádu do priepasti a mnohé iné dôležité vlastnosti sú určite aj zdedené.
Turbulencie dejín nezasahujú všetkých rovnako, ale tí čo ich prežili majú novú skúsenosť, ako vyplávať z prúdu, ktorý nemilosrdne zmelie všetko, čo sa v ňom ocitne. Čím viac skúseností, tým viac šancí na prežitie. Človek má schopnosť učiť sa aj na cudzích chybách, čo je veľká výhoda. Mnohí ju ale odmietajú, tým sa ich šance na prežitie krátia.
Tak sa napr. mladí zabijú v aute, pretože išli príliš rýchlo a nestihli ešte prispôsobiť svoje správanie rýchle sa meniacej technike, chodci si nedajú reflexnú pásku pretože doteraz ju nepotrebovali a autá ich prevalcujú.
Je tu aj viera v rozprávky, ktorú niektorí využívajú, ťažia z nej a okrádajú naivných, ktorí sú potom bez svojej obranyschopnosti a bez prostriedkov odsúdení na zánik.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Camo
Zaslal: Ne január 24, 2016 11:08 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Michal
Citácia:
Ateista vie, že si nemusí nasilu odpovedať na všetky nutkavé otázky "prečo", len aby mu v hlave po nich neostalo nekomfortné prázdno, ale len na tie, na ktoré vie získať skutočne rozumné odpovede

No tak ja si dovolím tvrdiť že väčšina ateistov, ktorí sa nejako potrebujú vymedziť ako ateisti sa rozhodne k tvojmu " nekonformnému prázdnu" nestavajú takým spôsobom ako opisuješ.
Väčšina totiž patrí do kategórie ktorú si označil ako masu, ktorej je to jedno. Ale zato sa radi vyjadrujú ku veciam o ktorých nemajú ani poňatia. A robia to s vervou takže nejaké metafizické pudenie je aj u nich prítomné.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne február 28, 2016 3:19 am Odpovedať s citátom
To nevymyslíš, na toto potrebuješ náboženstvo. Ouch
Vladimír Palko, bývalý minister vnútra (KDH) napísal(a):
Vieme, že Boh miluje všetky deti bez ohľadu na to, ako prídu na svet.

Aké šťastie pre Slovensko, že je už len bývalý. Dúfam, že tak aj ostane navždy.

Pri takých nezmysloch si spomeniem na deti, ktoré sa narodia s chorobami, napríklad harlequin ichthyosis.

Prečo nezakázať potraty?

Krutá božia láska! Evil or Very Mad V takých chvíľach mi prichodí na um, že bohov (náboženstvá) vymysleli tyrani, nejakí veľmi zlí ľudia.

V skutočnosti nie je žiadna božia láska, sú len náboženskí idioti. Crying or Very sad

Preto, ľudia, vzdelávajte sa, a snažte sa kriticky myslieť. Nedajte na bláznivé náboženské rečičky.

Archív:

Zaslal: Po február 29, 2016 11:50 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Lemmy, zdá sa, že Vám došli argumenty. Píšete od veci, píšete absurdnosti a bludy. Palkove myšlienky ste nedokázali vyvrátiť.

Podľa Vás by tento človek nemal žiť:
https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Stephen_Hawking.StarChild.jpg

Lebo nespĺňa kritéria krásy.
Podľa Dawkinsa je nezodpovedné, aby ženy na svet privádzali deti s downovým syndrómom. A vôbec Vám nevadí, že zakladateľkou hnutia za pseudopráva žien bola nacistka.

Zaslal: Po február 29, 2016 2:21 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Palkove myšlienky ste nedokázali vyvrátiť.

Ja jeho bludy ani nevyvraciam. Len som sa zhrozil, akí zlí ľudia existujú. To sú veľmi bezcitní ľudia, ktorí hlásajú takúto myšlienku:
Citácia:
Vieme, že Boh miluje všetky deti bez ohľadu na to, ako prídu na svet.

Vie hovno! Keď už to potrebuješ počuť priamo. Nevie nič. Akurát, čo si namýšľa. V podstate je taký istý chudák ako ty, veríte v boha, tárate o ňom bludy, ale do smrti budete žiť s pocitom, že boha sa na vás vysral, lebo ho v živote neuvíte. A to preto, lebo rozprávkové bytosti neexistujú!

Mne je vás asi tak ľúto, ako zločincov z Islamského štátu. Odlišujete sa akurát možno tým, že ste ešte nikomu neodrezali hlavu.

Mám strach z hlupákov, ktorí šíria nezmysly. Najmä, ak môžu mať vplyv na politiku.

Zaslal: Po február 29, 2016 3:03 pm Odpovedať s citátom
Bludy sa dajú vyvrátiť. Ak to nedokážete, nemáte právo ich nazývať bludmi.
Tú myšlienku inteligentného Vladimíra Palka si preložte ako jedno zo základných ľudských práv z Deklarácie - každý človek má právop na život. Dokonca aj ateista Very Happy
Čo sa Vám na tej myšlienke nepáči? Je skutočne humanistická.

Vy ste tzv. humanista? Pripomeniem jednu zo zásad humanistu:

Nezabíjaj iné ľudské bytosti.
zdroj: http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2010100011

Zaslal: Po február 29, 2016 6:21 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Bludy sa dajú vyvrátiť. Ak to nedokážete, nemáte právo ich nazývať bludmi.

Neviem, opäť si mimo.

Keď napríklad niekto ukradne niečo, a ja sa nad tým budem pohoršovať, tak neviem, čo chceš na tom vyvracať. Jednoducho, ako túto konkrétnu krádež vyhodnotím ako zlú, tak rovnako odsudzujem tých, ktorí taký výrok hlásajú. Lebo je to veľmi zlý výrok, a ukázal som ti príklad tej božej lásky na chorom dieťati. Vaše (tvoje i Palkove) náboženstvo je ozaj choré, keď nie ste schopní si toto uvedomiť, že také reči sú naozaj škodlivé.

Keď sa ti také dieťa narodí, nezabudni sa bohu poďakovať za to, že sa ti také dieťa narodilo, lebo boh také dieťa miluje.

Vari budeš schopný sa hnevať na boha, keď tvoje dieťa bude milovať? A dieťa bude žiť dajme tomu týždeň po narodení.

Zaslal: Po február 29, 2016 8:03 pm Odpovedať s citátom
Vži sa do situácie, že by si sa Ty narodil s takou chorobou. Očakával by si, že Ťa bude niekto milovať. No namiesto toho ten niektoý Ťa označí len za hluk buniek a bude radiť tým najdôležitejším ľuďom v Tvojom živote, aby Ťa zahodili medzi odpadky.
Aj človek znetvorený takou chorobou je ľudskou bytosťou, citiacou a mysliacou. Bez ohľadu na to, akého času sa dožije. Obdiv si zasluhujú tí, čo aj dieťa s prognozou čo i len pár dní prijmú a vytvoria mu na tých pár desiatok hodín to najkrajšie, čo mu môžu dať.

Sú deti, ktoré s touto diagnózou zomierajú ešte v maternici samovoľným potratom, iné prežívajú pád hodín či dní. Niektoré prežijú detstvo s denno-dennou opaterou, iné sa dožívajú puberty i dospelosti. Na internete som vyhľadával osudy niektorých z nich. Wikipédia uvádza tie "najväčšie rekordmanky":
Nusrit Shaheen (* 1984) je nejstarší žijící osobou, která je touto nemocí postižena. Žije ve Velké Británii a pochází z 9 sourozenců: čtyři z nich přitom byli nemocí rovněž postiženi, zemřeli však v dětském věku.
Ryan Gonzalez (* 1986) je nejstarší žijící osobou s touto nemocí v USA.
Stephanie Turner (* 1992) je druhým nejstarším člověkem s touto nemocí v USA a první ženou na světě, která porodila dítě. Její syn nemocí není postižen.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Harlequin_Type_Ichthyosis

Ak máme byť kultúrou ľudskosti, skutočného humanizmu, tak naša vyspelá civilizácia, najbohatší kút na Zemi, musí nájsť aspoň toľko zdrojov, aby zmiernila utrpenie týmto deťom. Na ten krátky čas. Z prinícpov kresťanských - lásky k blížnemu. I z princípov humanistických - ktoré vyznávate Vy - z princípov bratstva.

Vy sa zamýšľate nad ich osudom ako chovateľ nad zdravotným stavom dobytka. Ako správca koncentráku nad transportom určeným na likvidáciu. Hodnotíte v duchu modernosti hodnotu človeka podľa jeho vzhľadu a diagnózy. Ak je našim bohom láska, tak aj takéto dieťa má byť prijaté láskou. Náš boh je láska a preto aj ten zhluk cítiacich a trpiacich buniek si zasluhuje jej nekonečný prídel, ktorý sme schopný dať.

Chvíľku som na nete sledoval príbeh Nusrit Shaheen. Je dieťaťom pochádzajúcim z deviatich súrodencov, z ktorých 4 zomreli na tú istú diagnózu, s akou sa je darí žiť od roku 1984. Wikipédia o nej uvádza, že je najstaršou osobou žijúcou s touto chorobou. Žije vo Veľkej Británii. Toľko Wikipédia.
Internet však umožňuje sledovať pohyb osôb naprieč planétou, priestorom a časom. našiel som aj jej facebook.
https://www.facebook.com/nusrit.shaheen
Nusrit prežíva normálne radosti aj slasti života. Má okolo seba ľudí, ktorí ju milujú a ak sa zahľadíš do jej očí, pochopíš, že prežíva aj napriek trápeniu šťastie. Je milovaná a sama miluje. Čo je krajší atribút ľudskosti? Že nespĺňa gýčové požiadavky kultu krásy? Tá dáma je kráľovná! Je to miss ľudskosti!
Nusrit sa vyjadruje aj spoločenským témam, odsudzuje terorizmu podobne, ako to robia všetci slušní a mierumilovní ľudia:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153684764193798&set=pb.803088797.-2207520000.1456770831.&type=3&theater
Píšete s opovrhnutím, že si takíto ľudia nezasluhujú žiť, vraj im treba odoprieť právo na život. Posmievate sa odhodlaniu chrániť ich holé životy a prachobyčajnú ľudskú dôstojnosť prameniacu v prirodzených ľudských právach. Akým právom? Právom silnejšieho, dokonalejšieho či priebojnejšieho? Akým právom chcete rozhodovať o živote a smrti ľudí s vývojovými vadami?
Keby bola netvorom, deti v jej náručiach by plakali a triasli by sa strachom.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/384_37786643797_4985_n.jpg?oh=3c39baf9287bdcd7755c84a1aae0bc7e&oe=576A9CC3
No dieťa v jej náručí žiari šťastím.
Myslíte, že toto dieťa si nezaslúži lásku boha, mňa alebo Vás? Lemmy? Hm?

Naše telo je ako auto, ktorým cestujete po svete. Nie každý má na jaguára. Niekomu auto vypovie službu, niekto po ceste utrži škrabance, inému sa rozbijú svetlá, prepichne duša, zadrie motor. Niekoho bude treba kus cesty ťahať, iného bude treba posadiť na káru... no stále v tých autách sú bytosti uvedomujúce si vlastné bytie, bolesť, prežívajúce radosť i žiaľ, majúce túžby a sny.
Národný socializmus Adolfa Hitlera vo všetkých cieľoch zaprel evanjelium. Snažil sa vytvoriť spoločnosť ľudí telesne a rozumovo dokonalých a výsledkom takého experimentu nakoniec bolo, že tí dokonalí a krásni múdri muži aj ženy nakoniec preorali celú Európu a zanechali za sebou hrôzy, s akými sa svet ešte nestretol. Čím je to, Lemmy, že dokonalý svet robí z ľudí beštie a prítomnosť ľudí vyžadujúcich nás súcit a pomoc robí svet lepším pre život?
Ľudia s vrodenými vadami sú integrálnou súčasťou spoločnosti. Robia ju ľudskejšou, citlivejšou, vnímajúcejšou na zlo a násilie. Ľudia zdieľajúci utrpenie iných tak morálne rastú a robia svet lepším aj pre iných. Človek v utrpení dozrieva. V dokonalom svete plného chladu a bezcitnosti sú tak títo ľudia liekom, ktorý robí našu civilizáciu ľudskejšou. Humánejšou.

Zaslal: Po február 29, 2016 11:14 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Národný socializmus Adolfa Hitlera…

Keď už ho spomínaš, tak pravda, ty a Palko si myslíte tiež:

Vieme, že Boh miluje Hitlera bez ohľadu na to, ako prišiel na svet.

Preto mám strach z bigotných fanatikov, ktorí hlásajú nebezpečné bludy.

Zaslal: Ut marec 01, 2016 9:45 pm Odpovedať s citátom
Ak by ste mali možnosť vrátiť sa v čase, zabili by ste Hitlera ako malé dieťa?

Zaslal: St marec 02, 2016 1:00 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Ak by ste mali možnosť vrátiť sa v čase, zabili by ste Hitlera ako malé dieťa?

Tou otázkou chceš potvrdiť náboženský názor, že všetky deti sú božie dietky? A že boh miluje aj Hitlera? Podľa tvojej a Palkovej „logiky“.

Zaslal: Pi marec 04, 2016 1:23 pm Odpovedať s citátom
Neodpovedali ste... Iba sa vykrúcate.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 3
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: