Obsah fóra Diskusne forum humanistov

Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Prvý po bohu.

Skeptik
Zaslal: Št december 11, 2014 4:50 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1010
Egyptský faraón Achnaton prišiel na geniálnu myšlienku Ak chce niekto neobmedzene vládnuť, musí sa stať prvým zástupcom boha na zemi.
Odstánil starého boha Amona nahradil ho svojím - Atonom. Chrámy starého boha Amona dal zrúcať,a tým aj všetci kňazi, ktorým ich pozícia dávala veľkú moc, prišli o všetko. Založil tak vlastne prvé monoteistické náboženstvo.Ako prvý zástupca boha tak začal diktovať, čo chce boh od ľudí. Je to geniálna myšlienka, ako sa vyviniť zo všetkej zodpovednosti z páchaného násilia, stanovenia rôznych zákonov, veď si to predsa žiada boh a faraón len plní jeho vôľu, je len jeho prvý zástupca. Táto pozícia dáva vládcovi neobmedzenú božskú moc. To, že si nového boha vymyslel len sám, tušilo len málo schopnejších, ale proti tomu nemohli oponovať, pretože mal moc ,tak ľuďom neostávalo nič iné, len sa podrobiť.Po smrti Achnatona sa ľudia opäť vrátili k pôvodnému bohu Amonovi. Nový boh im asi nevošiel až tak do krvi,keďže bol zavedený len krátko.
Tento systém sa rozvinul do monoteistických náboženstiev .Bol zavedený jediný boh, v mene ktorého sa vládlo. Týmto ťahom bola odstránená možnosť konkurencie. Niekto by si totiž mohol vytvoriť iných bohov a prevziať moc v mene nejakého nového. Nedokázalo to však zabrániť tomu, aby si jediného boha vytvoril iný národ.
Jediný boh, ktorého zástupca sprostredkúva božiu vôľu v skutočnosti neexistuje. Skutočnosť je taká, že nie bohovia vládnu, ale ľudia vládnu bohom. Ľudia si ich vytvárajú a určujú, ktorý bude a ktorý nie.
Príklady z minulosti:
-Už uvedený faraón Achnaton odstránil starého boha Amona nahradil Atonom.
-Mojžiš – odstránil starých bôžikov a nahradil ich jediným bohom. Mal totiž skúsenosti z prvej ruky, pretože sa pohyboval po faraónovom dvore a mal možnosť preniknúť do tajomstiev vládnutia.
-Mohamed v Mekke rozbil sošky starých bôžikov a nahradil ich jediným bohom.
-Kráľ Karol Veľký zničil všetkých bôžikov Germánov a nahradil ich Ježišom. Jeden deň dal zabiť až 5000 ľudí, ktorí nechceli prejsť na novú vieru. Presadzoval tak kresťanskú vieru v celej krajine, ktorej vládol. Za zásluhy o vieru ho pápež p.800 vyhlásil za rímskeho cisára.
Náboženstvá sa presadzujú silou. Vládcovia určujú bohov, ktorým sa ľudia majú klaňať a nie naopak.
Zástupcami boha na zemi sa robia aj vodcovia rôznych siekt. Prenášajú božie príkazy na ľudí. Príkazy, ktoré si sami vymýšľajú podľa potreby. Už to ale nie je také jednoduché presadiť niečo nové proti silným zažitým náboženstvám a v globalizovanej spoločnosti, kde už majú ľudia iné možnosti, ako sa dostať k informáciám z veľa zdrojov, nie len od jedného kazateľa nejakej novej viery.
Bohom, na ktorého sa mnohí odvolávajú môže byť aj politický systém, ktorý si vyžaduje poslušnosť a podriadenosť od ľudí, v mene ktorého vládcovia odstraňujú nežiadúcu konkurenciu.

Naposledy upravil Skeptik dňa Ut január 20, 2015 4:20 pm, celkom upravené 2 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Pi december 12, 2014 8:07 am Odpovedať s citátom
Túžiaci po vládnutí si predsa našli spôsob, ako si ukrojiť z koláča moci.
Keďže už nebolo možné vytvoriť si iného boha, v mene ktorého by vládli, pretože už bol zažitý jediný a ten sa už nedá deliť, tak tí, ktorí chceli vládnuť a nepodriaďovať sa inej moci si vytvorili iný výklad náboženstva jediného boha. Týchto odnoží vzniklo viacero: Evanjelická cirkev, anglikánska, metodistická, ortodoxná, koptská, atď Muslimovia sa rozdelili na šiítov a sunitov. Svoj vlastný výklad biblie si vytvorili aj mnohé sekty. Stali sa tak nezávislými na vládnutí z centra náboženstva a prevzali tak moc nad určitou skupinou ľudí, ktorá im uverila.
Ľudia ako keby mali potrebu sa niekomu podriaďovať, nejakej vyššej moci znášajú z neznámych dôvodov rôzne záťaže. Podobne, ako pri vzťahoch jedincov niektorí muži majú potrebu sa podriaďovať dominám, alebo ženy dominantným mužom a znášajú pritom aj týranie. Je to už asi príliš sine zažité v ľudskej povahe, aby sa človek zbavil závislostí na všeličom.
Lemmy
Zaslal: Pi december 12, 2014 11:00 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7032 Bydlisko: Mám.
Okrem túžby po moci, ľudia túžia aj po šťastí. Zrejme u niekoho náboženstvo vytvára pocit šťastia. A im už nevadí až tak, že niekto z toho profituje aj mocensky.

Zaslal: Pi december 12, 2014 3:11 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Okrem túžby po moci, ľudia túžia aj po šťastí. Zrejme u niekoho náboženstvo vytvára pocit šťastia. A im už nevadí až tak, že niekto z toho profituje aj mocensky.

Nepovažujem veriacich za šťastných.Pripadajú mi skôr utrápení mnohými povinnosťami,ktoré sú na nich kladené.Mnohí obetovali aj svoj život za vieru.Za niečo,čo si niekto vymyslel,aby mohol vládnuť boli schopní aj zabíjať a páchať mnoho inej nespravodlivosti.To neprináša šťastie,ale nekonečné výčitky.
Ja som vyrastal v silne náboženskom prostredí a viem,aké to je. Som šťastný,že som sa konečne zbavil balvana náboženstva,ktorý ma tak dlho ťažil a nedovolil mi dýchať. Konečne som sa vo svojom vnútri zbavil klamstva,ktoré ma dusilo a vyciciavalo mi životnú šťavu.Bol to dlhý a ťažký boj,ktorý mnohí za svoj život nestihnú vybojovať,pretože ani netušia,kto je nepriateľ. Pretože sú pasívni v hľadaní pravdy,alebo bojujú na nesprávnej strane.
TvojOponent
Zaslal: Ut január 06, 2015 8:41 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1757
Ktorá je tá správna strana?
Strana tých, čo veria, že Boh existuje?
Strana tých, čo veria, že Boh neexistuje?

Zaslal: Ut január 06, 2015 10:40 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Ktorá je tá správna strana?
Strana tých, čo veria, že Boh existuje?
Strana tých, čo veria, že Boh neexistuje?

Strana tých, ktorí od veriacich čakajú, že poskytnú dôkaz existencie.

Veriť dokáže hocikto hocičomu, len mne taká viera vyznieva pochabá. Neuvedomuješ si, že slepo veríš? Zvolil si si katolicizmus len preto, lebo aj tvoji rodičia sú katolíci? Lebo na Slovensku sú katolíci vo väčšine?

Čím by si bol v Afganistane? Keby tvoji rodičia boli moslimovia?
Karol Ondriaš napísal(a):
Predstavme si, že v nemocnici v Izraeli sa židovskej a palestínskej rodine narodí chlapec. Židovské dieťa, ktoré bude vyrastať v židovskej rodine, bude pravdepodobne veriaci Žid, a palestínske dieťa, ktoré bude vyrastať v islamskej rodine, bude pravdepodobne vyznávať islam.

Čo by sa stalo, keby niekto v nemocnici tieto dve deti vymenil? Ak by nikto nič nezbadal, z rodeného Žida by sa pravdepodobne stal veriaci moslim, presvedčený, mysliaci si, že si svoje náboženstvo zvolil slobodne, a z rodeného moslima by sa pravdepodobne stal veriaci Žid, takisto presvedčený, že si svoje náboženstvo zvolil slobodne. A každý z nich by veril, že jeho náboženstvo je pravé.

Keby sa výmena deti neuskutočnila, rodený Žid by pravdepodobne vyznával židovské náboženstvo a pravdepodobne by „bojoval“ proti islamským Palestínčanom. Keby sa výmena detí uskutočnila, ten istý človek by vyznával islam a „bojoval“ by proti židovskému štátu. To znamená, že jeho slobodná vôľa, t. j. typ náboženstva, a tým aj viera v pravdy náboženstva, bude s veľkou pravdepodobnosťou závisieť od toho, v akom prostredí sa jedinec narodí a paradoxne aj od toho, či ho náhodou niekto v nemocnici nezamení.

Jednoducho, nemá slobodnú vôľu zvoliť si „pravé“ náboženstvo. Keby deti mali slobodnú vôľu pri výbere náboženstva, museli by mať možnosť rozhodnúť sa, ktorým rodičom sa narodia, v akom prostredí budú vychovávané, prípadne, či ich majú, alebo nemajú zameniť v nemocnici.

Platí to podobne aj o náboženstve detí vychovávaných v katolíckej alebo protestantskej rodine v Severnom Írsku. Ich viera bude záležať na tom, či ich v nemocnici zamenili, alebo nie. Dieťa, zamenené alebo nezamenené, ktoré bude vyrastať v katolíckej rodine, bude pravdepodobne katolík, a dieťa, ktoré bude vyrastať v protestantskej rodine, bude pravdepodobne protestant. V Severnom Írsku deti nemajú veľkú možnosť stať sa vyznávačmi iných svetových náboženstiev. Viac možností pre slobodnú vôľu pri výbere náboženstva je v štátoch, v ktorých ľudia vyznávajú viac náboženstiev. Napríklad dieťa v Indii, ak ho omylom vymenia v nemocnici, môže sa stať hinduistom, moslimom, kresťanom, sikhom alebo budhistom a bude veriť, že jeho náboženstvo je pravé a vybralo si ho slobodne. Často bude brániť pravdu svojho náboženstva, aj keby ho to stálo život.

Demografické populácie rôznych náboženstiev vo svete taktiež dokumentujú, že výber náboženstva nie je väčšinou výsledkom našej slobodnej voľby. Napríklad v Nikarague je 95 % populácie rímskokatolíkov a 5 % protestantov. To znamená, že dieťa, ktoré sa narodí v Nikarague, bude s 95 % pravdepodobnosťou vyznávať katolícke náboženstvo. Šancu, že bude vyznávať budhizmus, má veľmi malú. Jeho vieru determinuje miesto narodenia. Keby Nikaraguu nekolonizovali katolícki Španieli v 16. storočí, ale islamskí Arabi, tak by možno 95 % nikaragujskej populácie vyznávalo ako prirodzené náboženstvo islam. A ľudia by verili islamu v presvedčení, že si slobodne zvolili pravé náboženstvo. Podobných oblasti, malých alebo väčších, kde až 90 % obyvateľstva verí v jedno náboženstvo, je veľa.

Zaslal: Ut január 06, 2015 11:46 am Odpovedať s citátom
Cesty k poznaniu sú rôzne a ich východiská odrážajú kultúrne prostredie. Na tom nevidím nič nepochopiteľné.
Ak úprimne veriaci kresťan a úprimne veriaci ateista či úprimne veriaci moslim úprimne hľadajú odpovede na otázky bytia, musia sa kdesi stretnúť, v prieniku poznania. Každý k pravde, k poznaniu, prichádza z inej strany, ale cieľ je rovnaký.
Kým judaizus a islam sú náboženstvami zákona, kresťanstvo je náboženstvom lásky (=úcty) a pravdy. Kresťanstvo dáva do stávky o vlastné prežitie svoju filozofiu a vydáva ju na verejný pranier, necháva ju podrobovať skúmaniu. Pokiaľ sa ukáže, že sa kresťania v niečom mýlia, s pokorou to zavrhnú a omyl si priznajú. Pokiaľ je kresťanstvo filozofiou omylu, privedie kresťana ku kultúrnemu ateizmu.
Ateizmus v podobe sekulárneho humanizmu, čo je marxistické hnutie ne návisti a klamstva, sústredilo svoj potenciál nie na hľadanie pravdy, ale na východiská a cesty veriacich ľudí. Spochybňuje ich oprávnenosť pravdu hľadať, vysmieva sa ich východiskám a znevažuje ich cesty. Ateizmus nie je o hľadaní pravdy, ale nehumánnou formou pošliapavania ľudskej dôstojnosti ľudí s iným svetonázorom.

Pýtate sa ma, či si uvedomujem slepotu svojej viery. Moja viera by bola slepá, ak by som pozorne nenačúval tvrdeniam ľudí s inými názormi. Môj portál zaiste poznáte a nájdete tam množstvo vyvrátení ateistických bludov a mýtov. Neberiem na ľahkú váhu žiadny z argumentov ateistov. Keby som chcel zľahčovať argumentáciu ateistov, namietol by som, že som (nielen Vám) vyvrátili 1000 výhrad, prečo by som tie ďaľšie mal brať ako nevyvrátiteľné? Lenže ja to nepoviem a s radosťou sa teším na nové a nové námietky voči mojej viere. Moja viera teda nie je slepá - je otvorená polemike.

Text Adama Romana som preletel. Je už prekonaný. Základný filozofický problém pána AR vidím v tom, že vychádza z predpokladu, že človek je schopný všetkému porozumieť a všetko pochopiť. Je to popretím evolúcie. Človek, prijmúc tézy evolúcie, nie je ničím viac ako zviera, potkan, pes alebo fekálna baktéria. Aký má fekálna baktéria alebo pes názor na pôvod Vesmíru? Že to presahuje ich fyziobiologické možnoti chápania? Zaiste. Prečo potom máte problém pripustiť, že rozumový potenciál človeka nie je bezhraničný, ale je limitovaný fyziobiologickými vlastnosťami stavby mozgu? AR povyšuje človeka na boha a vychádza z mylnej tézy, že to, čo presahuje hranice ľudského myslenia, presahuje prípustnosť bytia.

Pár poznámok k dokazovaniu neexistencie tu: https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/utok-na-piliere-krestanstva/spochybnovanie-biblie/kto-ma-povinnost-dokazovat-boha/dokazovanie-neexistencie

Zaslal: Ut január 06, 2015 11:47 am Odpovedať s citátom
K dokazovaniu existencie:
https://sites.google.com/site/tvojoponent/ateizmus/kulturna-vojna/utok-na-piliere-krestanstva/spochybnovanie-biblie/kto-ma-povinnost-dokazovat-boha

Zaslal: Ut január 06, 2015 11:52 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
sekulárnym humanistom, prehlasujúcim, že neveria v existenciu Boha. No súčasne sa bránia prihlásiť k tvrdeniu, že veria v neexistenciu Boha.

Keď hneď na začiatku napíšeš takúto hlúposť o humanistoch, tak sa nečudujem, že pokračuješ v ďalších nezmysloch.

Už v inej téme o strane tých, ktorí veria, som ti napísal, akí sú humanisti. Nie sú veriaci, ako ty, alebo takí, že veria v neexistenciu. Chápem, možno si čiastočne uvedomuješ, že tvoj svetonázor je postavený na slepej viere, a bol by si rád, keby aj druhí boli rovnako slepí ako ty. Ale nie sú.

Zaslal: Ut január 06, 2015 12:28 pm Odpovedať s citátom
Máte dôkaz, že Boh neexistuje?

Rastislav Škoda nadšene tlieska tejto vete: Federálny okresný súd v Oregone vyhlásil sekulárny humanizmus za náboženstvo...
Gratulujem, už ste veriacimi aj oficiálne Very Happy

Zaslal: Ut január 06, 2015 12:52 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Máte dôkaz, že Boh neexistuje?

Rastislav Škoda nadšene tlieska tejto vete: Federálny okresný súd v Oregone vyhlásil sekulárny humanizmus za náboženstvo...
Gratulujem, už ste veriacimi aj oficiálne Very Happy

Vidíš, predsa si len potvrdil, že si hlupák. Ani si nepochopil z odkazu, čo hovorí Adam Roman.

Dokazovať existenciu nejakého nadprirodzeného javu, bohov, anjelov, má dokazovať ten, ktorý tvrdí, že to existuje.

Nepochopil si ani, čo sa píše v článku Ateisti vyhrali pred federálnym súdom. Ide o problém, že pobožní ľudia majú určité výhody, ale nenáboženskí ľudia takéto výhody nemôžu mať. Humanizmus nie je náboženstvo, ale preto, že nie je náboženstvom, nemôže byť diskriminovaný tento svetonázor.

V Oregone jednoducho pristúpil sudca na túto náboženskú hru, keď náboženstvá majú nejaké práva, tak povedal, že bude aj humanizmus považovať akože za náboženstvo, a tým pádom humanisti v Oregone získali rovnaké možnosti aké majú náboženské organizácie.

Je to hlúpe, že sa humanisti v Oregone museli pod tlakom sily náboženských ideológií ponížiť k tomu, aby štát uznával aj humanistov ako regulárnych občanov, aby boli na rovnakej pozícii ako pobožní ľudia (kresťania, moslimovia…).
Jack Jenkins napísal(a):
Tento rozsudok poukazuje na neobyčajné postavenie humanistickej komunity, ktorá sa roky snaží získať tie isté práva, ako majú tradičné náboženské skupiny

Zaslal: Ut január 06, 2015 1:13 pm Odpovedať s citátom
Vy viete, čo som nepochopil? Vy ste onakvejší čarodej...
Vašu reakciu neberiem. Míňa sa podstaty a skĺzli ste opäť k osočovaniu. mali by ste sa správať v duchu toho Vášho Kodexu huanizmu. Teda správajte sa ku mne slušne. Lebo som človek. Teda homo.

Zaslal: Ut január 06, 2015 1:16 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Dokazovať existenciu nejakého nadprirodzeného javu, bohov, anjelov, má dokazovať ten, ktorý tvrdí, že to existuje.

Ja som sa Vás nepýtal, kto má aké povinnosti, ale na to, či máte dôkazy.

Ja napríklad nemám dôkazy, že existuje bohyňa Európa. Teda verím, že bohyňa Európa neexistuje.

Zaslal: Ut január 06, 2015 1:24 pm Odpovedať s citátom
Veď ja ťa chápem, ty si veriaci, čiže ty môžeš veriť v hocičo, aj v to, že veríš v neexistenciu bohyne. OK. Humanisti však nie sú v tomto zmysle veriaci ako ty, ako pobožní ľudia.

Humanizmus nie je náboženský svetonázor. Takže ak čosi teista (žid, kresťan, moslim) tvrdí, tak nech aj dokáže, že má pravdu. Inak bude samozrejme podrobený kritike. Kritika nie je viera.

Zaslal: Ut január 06, 2015 1:37 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Vy viete, čo som nepochopil?

Áno, viem, pretože to vyplýva z toho, ako reaguješ. Keby si pochopil, nepísal by si hlúposti. (Alebo to robíš zámerne? Si ozaj zákerný?)

Kto má pravdu dokazovať?

Adam Roman napísal(a):
Modelom každého dialógu je situácia, v ktorej jeden hovoriaci tvrdí, že nejaký výrok je pravdivý a ten druhý o tom istom výroku tvrdí opak – že je nepravdivý. Keď tí dvaja nie sú dosť kvalifikovaní v metóde dialógu, stáva sa, že obaja chcú, aby ten druhý dokázal svoju pravdu. V dialógu veriaceho s ateistom sa napríklad stáva, že veriaci síce pripustí, že svoju vieru dokázať nevie, ale obviňuje ateistu, že ani on nevie svoj názor dokázať a že teda sú na tom rovnako. Ak ateista pristúpi na taký kontumačný výsledok, je žalostným amatérom v logike.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: