Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Prečo nejesť ľudské mäso?

Lemmy
Zaslal: Št október 23, 2014 7:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6828 Bydlisko: Mám.
Sekta je náboženská skupina odlúčená od materského cirkevného spoločenstva.

Preto si táraj.

Zaslal: Pi október 24, 2014 8:38 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1750
Pán ráči byť otravný puntičkár?
Problematika siekt je závažnejšia a zložitejšia na to, aby si ju dokázal vtesňať do jednej vety.
Navyše je tu hovorový štýl,ktorý sa zásadne odlišuje od štýlu odborného.
Vy odborník nie ste.
Použitie slova sekta som volil zámerne práve preto, aby somprízvukoval konanie sekhumanistov vzdialené slobodnej diskusii a najmä vnútornej slobode myslenia.

Zaslal: Pi október 24, 2014 8:47 am Odpovedať s citátom
Citujem z Wikipédie:
Hovorovo je sekta výraz pre skupinu, ktorá spravidla radikálnym spôsobom zastáva ideologické alebo náboženské alebo náboženstvu podobné názory odlišné od základných hodnôt „väčšiny“ spoločnosti, alebo všeobecnejšie pre skupinu, ktorá sa odštiepila od nejakej organizácie.

V bežnej predstave je pojem spätý so skupinou radikálov zhromaždených okolo charizmatickej osobnosti.

No alebo toto:
Sektársky charakter mal aj výrok komunistických ideológov: "kybernetika je buržoázna paveda". Vychádzal z presvedčenia, že kybernetika nie je kompatibilná s "posvätnými" spismi marxizmu-leninizmu. Rasizmus a fašizmus naproti tomu sektársky vychádzal z absolutizácie časti poznatkov o rasových zvláštnostiach ľudí.

Teda Váš výrok je síce terminologicky správny, ale súčasne významovo zavádzajúci. Prax, teda život,ktorý skutočne žijeme, je o niečom inom. Ano, aj ateisti a sekulárny humanisti sa môžu správať ako sekta.

Vznikanie siekt pravdepodobne súvisí s atavistickým stádovým pudom, ktorý bol súčasťou stratégie prežitia. Naši prapredkovia žili v skupinách. V skupinách vládla hierarchia. Byť začlenený do štruktúry skupiny znamenalo pre daného jednotlivca istotu. Sekta práve kopíruje túto pradávnu štruktúru. V dnešnej dobe ľudia žijú v neprehľadných a často sa meniacich skupinách a vzťahoch. To vyvoláva pocit neistoty a psychickej záťaže. Sekta so svojou štruktúrou poskytuje klamlivý pocit istoty. Preto je zotrvávanie jednotlivca v sekte také kŕčovité a bez racionálnych dôvodov.

Aj vytváranie konštruktívnych a ľudstvu užitočných skupín (napr. záujmové alebo profesné spoločenstvá) vychádza z tej istej potreby sa zoskupovať, ale nie je sprevádzané imperatívom totálnej straty osobnostnej identity člena skupiny. Obsah združovania teda treba vedieť presne rozlišovať. Strata individuálnej slobody a predovšetkým slobody svedomia a myslenia môže dosahovať rôzne intenzity. Sloboda názoru v kruhoch liberálnych a spolkoch militantného ateizmu je výrazne oklieštená až na povinný folklór nenávisti ku všetkému náboženskému. Tak,ako to tak často predvádzate Vy.

Zaslal: Pi október 24, 2014 10:10 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6828 Bydlisko: Mám.
Potom sú podľa teba sektári aj vedci, takže vôbec nemôžem s tvojim názorom súhlasiť. Robíš logickú chybu, keď si dosadzuješ nejaké pomenovanie bez toho, aby to malo nejaký reálny základ. Ale beriem na vedomie tvoju snahu obhájiť fikciu o humanistoch.

Zaslal: Pi október 24, 2014 10:04 pm Odpovedať s citátom
Citoval som z wiki.
Tvrdenie, že som sa snažilobhájiť akúsi fikciu, je predsudok.
Sektu môžu tvoriť aj vedci, ktokoľvek, aj My dvaja, ak sa dohodneme Smile)

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: