Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo

Lemmy
Zaslal: Po september 22, 2014 3:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5871 Bydlisko: Mám.
Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) je obrovská obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, ktorá prinesie doslova neoliberálnu revolúciu. Jej podpísanie bude ako výstrel z akejsi kapitalistickej Auróry a Európa, ako ju poznáme, v podstate prestane existovať. Napriek všetkým tlakom, ktoré v Európe prebiehajú v ostatných troch dekádach, Európa si ešte stále chráni svoj sociálny a environmentálny model. TTIP bude hrobárom tohto modelu.

Európsky sociálny model na odstrel

Čo sa týka pracovných miest, dokonca aj Európska komisia, ktorá TTIP vyjednáva s Američanmi, pripúšťa, že TTIP pravdepodobne prinesie dlhodobú a významnú „dislokáciu“ pre európskych pracujúcich, keďže spoločnosti budú stimulované k tomu, aby čerpali tovary a služby od amerických štátov, kde sú pracovné štandardy nižšie a odbory prakticky neexistujú.

O prácu príde veľmi veľa ľudí a čo je ešte horšie, ohrozené budú naše sociálne štandardy v oblasti pracovného práva. Je to podobný príbeh, ako v potravinárstve. Ak sa relatívne vysoké európske sociálne štandardy zamestnancov (minimálna mzda, odvody, sociálne istoty, nemocenské, dovolenky, spoluúčasť na rozhodovaní atď.) dostanú do priamej konkurencie s liberálnymi americkými štandardmi, americké firmy budú jasne zvýhodnené – ich produkty sú vďaka absencii sociálneho zákonodarstva lacnejšie.

Aká bude odpoveď politikov? Európa musí znižovať sociálne štandardy, aby vedela konkurovať. A nakoniec bude o pár rokov všetci robiť ako v Amerike, bez sociálnej ochrany, bez akýchkoľvek práv, bez akejkoľvek stability. A o pár desaťročí budeme úplne všetci robiť ako v Číne či Hondurase: ako takí otroci. TTIP roztočí tie najobludnejšie „preteky ku dnu“ a už ich viac žiaden štát nebude môcť zvrátiť: dohoda TTIP bude mať prednosť pre vnútorným právom. Rútime sa v Európe do pekla, z ktorého nebude cesty späť!

Ľuboš Blaha: Koniec Európy: staneme sa americkou kolóniou?

Zaslal: St september 24, 2014 10:08 pm Odpovedať s citátom
Konferencia: Dohoda TTIP: šance a riziká

Zaslal: Pi september 26, 2014 2:53 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 564
Lemmy napísal(a):

Ako si môžu hovoriť poslanci EP,že sú zástupcovia ľudí,keď robia tajné dohody za zavretými dverami? Aj dohodnuté zmluvy poznajú len vyvolení.Pre verejnosť sú celé odstavce začiernené.Pekne sa nám to vyfarbuje,kto je kto.
Mnohí striedajú stoličky EP a stoličky koncernov,ako keby to bola jedna a tá istá organizácia.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St október 08, 2014 11:47 pm Odpovedať s citátom
Teraz je možnosť podpísať petíciu.

Pozri: Proti TTIP a CETA

Zaslal: Pi október 31, 2014 1:02 am Odpovedať s citátom
Demokracie

Největší hrozbou TTIP pro společnost je její útok na demokracii. Jedním z hlavních cílů TTIP je zavedení Pravidel vedení sporů mezi státy a zahraničními investory (ISDS), která umožňují společnostem žalovat vlády, pokud politika těchto vlád způsobí ztrátu zisku. Ve skutečnosti to znamená, že nezvolené nadnárodní korporace mohou diktovat politiku demokraticky zvolených vlád.[4]

ISDS jsou již zavedeny v jiných bilaterálních obchodních dohodách po celém světě a vedly k takovým nespravedlnostem například v Německu, kde švédská energetická společnost Vattenfall žaluje německou vládu o miliardy dolarů za rozhodnutí o útlumu jaderných elektráren v důsledku katastrofy ve Fukušimě v Japonsku.[5] Zde vidíme, jak je politika veřejného zdraví zavedená demokraticky zvolenou vládou ohrožena energetickým gigantem kvůli potenciálně ušlému zisku. Nic nemůže být více cynicky anti-demokratické.

5 důvodů, proč odmítnout TTIP

Zaslal: St február 18, 2015 4:20 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):

nadnárodní korporace mohou diktovat politiku demokraticky zvolených vlád.

Je zaujímavé,ako dobre je načasovaný rozbeh tohto obchodného spoločenstva. Sankcie proti Rusku uvoľnili veľké exportné kapacity. Jednoducho bude zavedená výhybka a tovary budú smerovať na druhú stranu. Bez obchodného obmedzenia Ruska by nebol prebytok tovarov a to naviac za zvýhodnené ceny. Dolár stúpa,čo je ďalší proexportný prvok. Na náhodu to nevyzerá.
Lemmy
Zaslal: St apríl 08, 2015 11:01 pm Odpovedať s citátom
Debatujem s europoslancami: Prečo je Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) príležitosťou a nie hrozbou pre EÚ a SR?

Zaslal: Ne apríl 19, 2015 12:16 am Odpovedať s citátom
STOP obchodnej dohode s USA, žiadali tisíce Európanov

Desaťtisíc ľudí v Európe protestuje proti plánovanej obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými známej ako Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). Najhlasnejšie protesty sú v Nemecku. V Česku, v Prahe, demonštrovalo asi štyristo ľudí.

ČT24

Zaslal: So marec 19, 2016 8:22 am Odpovedať s citátom
TTIP – budem hlasovať proti

Richard Sulík napísal(a):
Návrh textu nie je verejný!

Či navrhované pravidlá sú dobré alebo nie a či naozaj pomôžu voľnému obchodu, nevie takmer nikto a kto to vie, nesmie o tom hovoriť. Návrh textu totiž nie je verejný. V Bruseli existuje takzvaný „reading room“ (čitáreň) v ktorej sa nachádza text zmluvy a kam má prístup len zopár vyvolených.

Hlavný slovenský vyjednávač text dohody vidieť nesmie!

Pred pár mesiacmi som sa zúčastnil informačného stretnutia k zmluve TTIP, na ktorom hlavný vyjednávač za Slovensko, zamestnanec ministerstva hospodárstva, informoval o TTIP. Vtedy vravel aj o bruselskom „reading roome“ a na moje veľké prekvapenie povedal, že on do tejto miestnosti prístup nemá. Takže hlavný slovenský vyjednávač má síce vyjednávať, ale text dohody vidieť nesmie. Chápem, že počas rokovaní je vhodné zachovať určitú diskrétnosť, ale v tomto prípade to súdruhovia riadne prepálili a potom sa nemusia čudovať, že okolo TTIP koluje množstvo fám. Napríklad som čítal, že ak bude TTIP podpísaná a schválená, bude môcť americký investor žalovať Slovenskú republiku, ak mu zakáže ťažbu uránu pri Jahodnej a rozhodovať bude nejaký súkromný súd. Neviem potvrdiť, že to tak bude, ale neviem to ani vyvrátiť a nevie to takmer nikto.

Europoslanci nesmeli vidieť text TTIP!

Europoslanci, ktorí o tejto zmluve majú hlasovať, nesmeli text vidieť rovnako. Píšem nesmeli, lebo naveľa naveľa im bol prednedávnom umožnený vstup do „reading roomu“, čo som hneď aj využil. Po nahlásení, podpísaní 12 stranového lajstra o mlčanlivosti a odovzdaní mobilu som mal možnosť vidieť časti zmluvy. Dokonca som si smel robiť poznámky. Avšak všetko prečítať je pre jednotlivca (okrem mladého Lenina, ktorý čítal knihy počas toho ako ich listoval) nemožné, keďže zmluva a sprievodná dokumentácia majú viac ako 2 000 strán. Teda tie časti, ktoré sú europoslancom sprístupnené.

Mám zásadný problém s tajnostkárstvom okolo zmluvy TTIP

Pritom, ja osobne nemám problém s chlórovanými kurčatami, lebo si myslím, že radšej kurča s chlórom ako so salmonelózou a tiež nemám problém s génovo modifikovanou kukuricou, pokiaľ sa použije napríklad na bionaftu. Navyše, Mičurin tiež modifikoval gény, len to nazýval vštepovanie. Ale mám zásadný problém s tajnostkárstvom okolo zmluvy a navyše si myslím, že Európa má iné problémy, ako riešiť túto zmluvu.

Zaslal: So marec 19, 2016 11:44 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
[quote="Lemmy"]
Richard Sulík napísal(a):

Návrh textu nie je verejný!

Hlavný slovenský vyjednávač text dohody vidieť nesmie!

Europoslanci nesmeli vidieť text TTIP!

Avšak všetko prečítať je pre jednotlivca nemožné, keďže zmluva a sprievodná dokumentácia majú viac ako 2 000 strán. Teda tie časti, ktoré sú europoslancom sprístupnené.

Mám zásadný problém s tajnostkárstvom okolo zmluvy TTIP

Európa má iné problémy, ako riešiť túto zmluvu.

Uvidíme, ako budú europoslanci hlasovať. Logicky by mala byť táto zmluva odmietnutá,keďže je problém s pochopením takého veľkého a nekompletného textu.
Ako ale poznáme svetovú politiku, tak to prejde tesnou väčšinou a každý bude doma hovoriť, že hlasoval proti.
Skeptik
Zaslal: Ne apríl 17, 2016 7:10 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Hovorí sa, že všetci poslanci E.Ú. sú Židia. Človek nechce veriť takým rečiam a považuje to za nejakú štvavú kampaň, ale niektoré kroky europoslancov vyvolávajú otázky, na ktoré sa hľadá odpoveď, prečo E.P. postupoval tak a nie inak.
1. Tajnosti pri jednaniach o TTIP a utajovanie zmluvy. Samorozhodovanie pár vyvolených o tejto zmluve, ktorá môže priniesť vážne následky pre štáty E.Ú.
2. Grécka kríza a miliardy stiahnuté zo štátov E.Ú., ktoré evidentne Grékom nepomohli, ale len bankám.
3. Utečenecká kríza a podpora migračných vĺn. Snaha o samorozhodovanie pri rozmiestňovaní utečencov zo strany poslancov E.P. bez schválenia jednotlivými štátmi. Podpora emigrácie Palestínčanov, Sýrčanov totiž najviac pomáha Izraelu zbaviť sa nepohodlných bez násilia. Vyhnú sa tak ďalším konfliktom a agresívnym vojenským akciám proti Palestínčanom, za ktoré si museli vypočuť veľkú kritiku z celého sveta.
4. Politika E.Ú. - sankcie proti Rusku, ktoré sa stavia proti ich záujmom.
5. Až neskutočná tolerancia E.P. k daňovým rajom. Keby bola snaha zabrániť ulievaniu daní, tak poslanci E.Ú. dokážu spraviť za mesiac také kroky, ktoré by tomu zabránili.
6. Prideľovanie prostriedkov E.Ú. na rôzne projekty.

Mnohí sa čudujú, že narastá extrémizmus v celej Európe, ale rôzne skryté, netransparentné rozhodnutia E.P. samotné tomu napomáhajú.
Lemmy
Zaslal: Ne apríl 17, 2016 7:34 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Hovorí sa, že všetci poslanci E.Ú. sú Židia.

Skeptik, ty vôbec nie si hoden prezývky skeptik. Ty si idiot! Môžeš sa pokojne premenovať. Eru

Vieš, čo všetko idioti natárajú? Prečo práve toto fórum, určené predovšetkým humanistom, má byť semeniskom idiotských názorov? Crying or Very sad

Bral by som ťa vážne, keby si sa k tomu postavil skepticky, ale ty robíš presný opak. Uvažuješ ako hlupák. Zrejme ti to ešte nikto nepovedal priamo, na rovinu, tak buď rád, a váž si to, že ti to hovorím ja, otvorene, bez obrúska. Cool

Už s jedným takým postihnutým diskutujem, má prezývku Kasafran. Žije v rovnakom blude ako ty. On je komunista s fašistickými názormi, čo beriem ako politickú schizofréniu. Ty si zasa dáš prezývku skeptik, ale si naivný ako tágo. Spamätaj sa! Kým je čas. Začni myslieť!!! Exclamation

TTIP je nutné kritizovať, ako aj postup EÚ. Ale seriózne, aspoň na tej úrovni, ako sa vyjadril Richard Sulík. On je oproti tebe pravý skeptik. Pravý vo význame ozajstný.

Úplne postačí, ak tu na fóre svoje bludy píše TvojOponent.

Zaslal: Ne apríl 17, 2016 9:43 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):

Skeptik, ty vôbec nie si hoden prezývky skeptik. Ty si idiot!

Som SKEPTIK, pretože vidím, že ľudia sa nechcú meniť k lepšiemu. Situácia na Slovensku je z roka na rok horšia. Samozrejme, že len pre obyčajných ľudí. Narastá zlo, násilie, v celom svete. Ľudia si škodia navzájom. Po celé tisícročia sa to stupňuje.
Pri bombardovaní Hamburgu zahynulo za 4 dni 50 000 ľudí, niektoré zdroje uvádzajú až 250 000. Otrasné, 200 000 mŕtvych áno, alebo nie? Tieto množstvá obetí sa žiaľ ešte zvyšovali. Pri bombardovaní Tokia je odhadovaný počet obetí asi 110 000 za jeden deň. Vrchol tomu dalo zhodenie atómovej bomby, kde zahynulo nie za týždeň, ale v priebehu pár sekúnd 90 000 – 166 000 ľudí a na následky ďalších 150 000. V súčasnosti vodíková bomba dokáže zabiť za pár sekúnd milióny ľudí, ale stále sa pracuje na tom, ako zabiť ešte viac ľudí. Koľko viac ešte potrebuje niekto zabiť, pri akom čísle sa zastavia a povedia, to už stačí??? Miliarda, tri, alebo osem?
Podľa niekoho som idiot, keď nesúhlasím s politikou mocných, ktorí sa zahrávajú so životmi takého veľkého počtu ľudí, pretože zlá politika nepriamo k tomu vedie
Lemmy
Zaslal: Ne apríl 17, 2016 10:06 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Som SKEPTIK, pretože vidím, že ľudia sa nechcú meniť k lepšiemu.

Podľa niekoho som idiot, keď nesúhlasím s politikou mocných, ktorí sa zahrávajú so životmi takého veľkého počtu ľudí, pretože zlá politika nepriamo k tomu vedie

Nie, nie si skeptik. Na tej tvojej vete, ktorú kritizujem, nie je nič skeptické. Navyše pre tú kritizovanú vetu som reagoval, nie pre tvoj nesúhlas s politikou. Aj ja viem kritizovať, ale rozumne. Treba hľadať príčiny. Kto však napíše, že „hovorí sa, že všetci poslanci E.Ú. sú Židia“, tak sa degraduje do diskusného suterénu.

Zaslal: Po apríl 18, 2016 3:48 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Kto však napíše, že „hovorí sa, že všetci poslanci E.Ú. sú Židia“, tak sa degraduje do diskusného suterénu.

Do diskusného suterénu mám ešte ďaleko. Som ešte na dosť vysokom poschodí. Keby som bol niečo napísal napr. na Rusov, tak by sa mnohí nad tým pousmiali, ale keď som napísal niečo na Židov, tak som najhorší. To akože Židia majú nejakú výnimku pri ich kritizovaní, alebo sa ich kritizovanie zo zvláštnych dôvodov hodnotí mnohonásobne citlivejšie? Na každého má platiť rovnaký meter. Mnohí nadšene tlieskajú v divadle, keď sa vulgárne uráža nejaký iný národ, ale sami kritiku absolútne neznášajú. O niečom to vypovedá. Aj v tomto som Skeptik, že si každý kritizovaný zoberie niečo z kritiky, ale mnohí si myslia, že sú niečo viac a nikto nemá právo čokoľvek nepriaznivé na ich adresu hovoriť. Nikdy preto kritiku neprijmú, ale budú odsudzovať kritika.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: