Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Konšpiračné teórie

Lemmy
Zaslal: St júl 30, 2014 11:58 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Konšpiračné teórie USA, ktoré sa ukázali ako pravdivé

Americká vláda sa snažila veľa vecí zatajiť. Tvrdila o nich, že sú to konšpirácie. Ponúkame vám 5 z nich, ktoré sa nakoniec potvrdili ako skutočnosť.

1. USA úmyselne neliečili nakazených syfilisom
  2. Svedectvo kuvajtskej sestričky Nayirah
  3. Operácia Northwoods
  4. Operácia Spinka (Operation Paperclip)
  5. MKUltra

Aktuality.sk

Zaslal: Pi august 01, 2014 4:36 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Lemmy napísal(a):
Konšpiračné teórie USA, ktoré sa ukázali ako pravdivé

Americká vláda sa snažila veľa vecí zatajiť. Tvrdila o nich, že sú to konšpirácie. Ponúkame vám 5 z nich, ktoré sa nakoniec potvrdili ako skutočnosť.
[list=1]
[*]USA úmyselne neliečili nakazených syfilisom
[*]Svedectvo kuvajtskej sestričky Nayirah
[*]Operácia Northwoods
[*]Operácia Spinka (Operation Paperclip)
[*]MKUltra

Ja by som tam zaradil aj 911 - pád dvojičiek a WT 7. Je až príliš veľa dôkazov,ktoré spochybňujú oficiálnu verziu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi august 01, 2014 6:13 pm Odpovedať s citátom
Spochybňujú, ale nič zatiaľ nedokázali.

Zaslal: So január 17, 2015 11:45 pm Odpovedať s citátom
Na druhej strane vedy sú konšpirátori, ktorí neprijímajú vedecké dôkazy napríklad o očkovaní. Ako by ste presvedčili niekoho, kto vedecké dôkazy neberie?

Pavol Šajgalík napísal(a):
Medzi vedou a svetom konšpiračných teórií je zásadný rozdiel. Veda je založená na faktoch a dôkazoch. Konšpiračné teórie sú postavené na viere v niečo, čo sa nedá zmerať či dokázať. Ako viera sa to však veľmi ťažko vyvracia. Ak je napríklad niekto pevne presvedčený, že po pichnutí ihlou sa rana nezahojí a vykrváca a nedovolí vám to vyvrátiť, tak ho nepresvedčíte. Nemyslím si, že by som to dokázal, prelomiť niečiu vieru je veľmi komplikované, ak neuznáva racionálne fakty.

Ktorú konšpiračnú teóriu považujete za najnebezpečnejšiu?

Veľmi nebezpečné sú konšpirácie o očkovaniach a prevencii, ale aj typy siekt, ktoré odmietajú liečenie či transfúziu krvi, sú rizikom. Nebezpečné sú aj teórie s nenávistným podtónom o ovládaní časti ľudstva organizovanou skupinou. Je jedno, koho sa to týka, môže to viesť až k takým strašným excesom, akých svedkom sme dnes po udalostiach v Paríži. Keď konšpiračná teória o podlom správaní iného etnika zvíťazí, môže to viesť ku katastrofickým dôsledkom.

Zaslal: Ne január 18, 2015 8:50 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Na druhej strane vedy sú konšpirátori, ktorí neprijímajú vedecké dôkazy napríklad o očkovaní. Ako by ste presvedčili niekoho, kto vedecké dôkazy neberie?

Veda je založená na faktoch a dôkazoch. Konšpiračné teórie sú postavené na viere v niečo, čo sa nedá zmerať či dokázať. .

Ktorú konšpiračnú teóriu považujete za najnebezpečnejšiu?

Nebezpečné sú aj teórie s nenávistným podtónom o ovládaní časti ľudstva organizovanou skupinou. Je jedno, koho sa to týka, môže to viesť až k takým strašným excesom, akých svedkom sme dnes po udalostiach v Paríži. Keď konšpiračná teória o podlom správaní iného etnika zvíťazí, môže to viesť ku katastrofickým dôsledkom.

Konšpiračné teórie vznikajú o udalostiach,ktoré niekomu priniesli veľký úžitok.Keby bola udalosť nepodstatná,tak o nej nevznikne konšpiračná teória. V súčasnej dobe je už aj dosť rôznych dôkazov,čiiže teórie nie sú postavené na vode. Napr. pád WT7 je krásne nafilmovaný.Následné akcie USA a ich spojencov na celom svete by bez pádu dvojičiek boli ťažko odôvodniteľné. Jednoznačne je tu značný prospech z udalosti.
Sú známe aj veci okolo NWO,aj keď to niekto bagatelizuje.Bohatí extrémne bohatnú a chudobní chudobnejú,petože bohatí ovládajú politiku a následne aj celú ekonomiku tak,aby mali čo najväčší zisk a aby všetko slúžilo ich cieľom.
Keď kamienky mozaiky nezapadajú do seba tak,ako by mali,alebo chýbajú,sú tu pochybnosti o správnosti interpretácie,pretože obraz nie je celistvý.
Po udalostiach v Paríži vypukla podľa princípu kolektívnej viny doslova histéria proti Moslimom,čo sa dalo očakávať. Niekto živí nenávistnú kampaň a získava z toho profit.Charlie Hebdo ide vytlačiť až 7 miliónov výtlačkov. To nie je upokojovaie situácie,ale stupňovanie napätia,ktoré bude určite viesť k ďalším násilným činom niekde vo svete. Mestá na západe sú plné policajtov kvôli pár kresbám.Stojí to za to? Niekomu to evidentne vyhovuje,alebo niekto nevidí súvislosti a následky?
Konšpiračné teórie sú nebezpečné,pretože ak sa ukážu,že sú pravdivé poukazujú na veľké sprisahanie,ktoré verejnosť nechcela,ale jednalo sa o zneužitie moci vysokými vládnymi kruhmi.
Nejako mi to nesedí.Tí vrahovia v Paríži sa pohybovali ako vojenskí profesionáli zo špeciálnych jednotiek.Bolo vidno,že sú vo veľmi dobrej fyzickej kondícii.Naviac sú tu tvrdenia,že boli traja.Tretí mal ale dokonalé alibi,podobne ,ako žena,čo mala pomáhať pri druhom teroristickom útoku,bola evidentne celý čas v zahraničí. A nezrovnalostí bolo ešte viac.Keď zverejnia také nezmysly,tak má človek pochybnosti.
andrej
Zaslal: Ut február 10, 2015 12:34 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 február 2015 Príspevky: 7
Konšpirácie podľa mňa vznikajú vtedy, keď sú v oficiálnych verziách trhliny a úrady ich nevedia alebo nechcú uspokojivo vysvetliť a z témy sa stáva tabu, o ktorom sa nediskutuje... jeden extrém tak nahradzuje iný extrém.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora ICQ
TvojOponent
Zaslal: Ut február 10, 2015 8:04 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Aj ateizmus jelen konšpirácia.
Tvrdenie Lemmyho, že za zmasakrovanie karikaturistov je zodpovedná viera, je zlomyselným bludom. Príčinou bol ateizmus.

Zaslal: Ne marec 15, 2015 7:38 am Odpovedať s citátom
andrej napísal(a):
Konšpirácie podľa mňa vznikajú vtedy, keď sú v oficiálnych verziách trhliny a úrady ich nevedia alebo nechcú uspokojivo vysvetliť a z témy sa stáva tabu, o ktorom sa nediskutuje...

Vysvetlenie chýba aj v prípade strelca z Uherského Brodu. Prečo človek zaútočí na neznámych ľudí? Napadá ma veľká podobnosť s prípadom strelca z amerického divadla,čo sa hral na Batmana . Ten tiež bral nejaké lieky na ovplyvnenie psychiky. Boli lieky príčinou ich skratového konania? Každý liek môže na jednotlivých jedincov pôsobiť ináč. Pri výrobe sa môže vyskynúť nejaká odchýlka,ktorá spôsobí nežiadúce účinky,alebo je tu interakcia pri požití s nejakou inou látkou,napr. omylom si zoberie liek určený pre iného člena rodiny.
Ak by príčinou konania týchto strelcov a vrahov boli práve lieky, tak by asi bolo dobré si ten druh zobrať na mušku a vyradiť ich z povolených liečiv. Nebezpečné by bolo,keby niekto taký liek zneužíval úmyselne. Tu sme už pri konšpirácii.
U nás má asi 8% ľudí zbrojný preukaz,na západe je riziko väčšie pri vyše 30% vlastníkoch. V Amerike je číslo počtu držiteľov zbraní oveľa vyššie a preto aj pravdepodobnosť takého psychického zlyhania je vyššia,čo ukázal práve prípad Batmana.
Skeptik
Zaslal: So marec 28, 2015 7:19 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Napadá ma veľká podobnosť s prípadom strelca z amerického divadla,čo sa hral na Batmana . Ten tiež bral nejaké lieky na ovplyvnenie psychiky. Boli lieky príčinou ich skratového konania?

Opäť tu máme pravdepodobne účinok lieku na psychické problémy. Pilot Airbusu Germanwings sa liečil na depresiu a spôsobil tragédiu. Boli na príčine znova lieky? Nie je to prvý prípad, keď pilot úmyselne naviedol lietadlo do zeme. Je tu zvláštna podobnosť s prípadmi v Kanade a Malajzii. Mohlo sa stať, že copilot si už doma po príchode od lekára zobral tabletku ktorú mu predpísal, možno nejakú antidepresívnu náladovku a po jej účinku sa cítil fit a nastúpil do práce.Pre letom ,alebo pri odchode kapitána z kabíny si rýchlo zobral ďalšiu tabletku, Mohol ju pochrúpať a tak jej účinok nastal veľmi rýchlo. Mal potom zrejme narušené vnímanie, nedokázal vyhodnotiť situáciu, ani príslušne zareagovať.
V prípade,že by táto nehoda bola skutočne vplyvom lieku,potom by bol ten liek veľmi nebezpečný, ideálny na použitie v armáde, napr. piloti kamikadze,alebo aj iné jednotky by sa vrhali na nepriateľa bez pudu sebazáchovy,bez ohľadu na to,koľko ľudí a akých zabijú. Je známe,že armády diponujú rôznymi podobnými liekmi.Dúfam,že si neskúšali vlastnosti ich použitia práve v civilnej oblasti,veď práve takýto prípad,ako bola terajšia havária Aibasu by bol najlepší dôkaz ich "kvality".
Lemmy
Zaslal: Po marec 30, 2015 1:49 pm Odpovedať s citátom
SSVE o Smatanovom zozname

Rozhovor s Michalom Ondrejčíkom, spolupredsedom redakčnej rady časopisu DespiteBorders.com a členom predstavenstva Spoločnosti pre strednú a východnú Európu (SSVE), ktorá časopis vydáva od roku 2004.

Ako vnímate skutočnosť, že sa časopis DespiteBorders.com neocitol na povestnom zozname Juraja Smatanu?
Michal Ondrejčík napísal(a):
Na jednej strane cítim voči takémuto kádrovaniu, pokiaľ nie je oslobodené od ideológie a nerobí sa dôsledne a nezaujate, prirodzený odpor. Na druhej strane vnímam to, že sme sa na ňom neocitli, ako prirodzené. V rámci Smatanovej štvorice kritérií (v zmysle toho, čo deklaruje, ide o kritériá „bludy + proti EÚ + proti USA + za Putina“) zhodou okolností nespadáme ani pod jedno. EÚ a USA sa venujeme vyslovene len okrajovo a vecne, t. j. bez ich hodnotenia na osi dobré – zlé, voči Putinovi na žiadnom mieste na stránke nevyjadrujeme kladný postoj a bludy nešírime. Pri poslednom kritériu by som sa pristavil. Sám Smatana konštatuje, že o našom webe špekuloval, či ho do svojho zoznamu zaradí, nenašiel však na ňom žiadne „riadne dezinformácie“. Aj jeho „poradcovia“, ktorí mu v diskusii navrhujú weby na zaradenie do zoznamu a vyjadrujú voči prípadnému zaradeniu svoje postoje, s výnimkou jedného uznávajú, že žiadne dezinformácie nenašli.

Diskutérke, ktorej dal Smatana „like“, prekáža aj to, že sa časopis nevenuje témam, ako je vražda Nemcova. Je v tomto smere jej kritika opodstatnená?
Určite nie. Vražde Nemcova sme sa pôvodne chystali zasvätiť samostatný článok (i keď možne nie v úplnom súlade s predstavami dotyčnej pani); z personálno-kapacitných dôvodov sme však od plánu napokon ustúpili. Čo sa týka hodnotenia nášho tematického záberu (ktorý, mimochodom, pri spätnom pohľade na kvantum zverejnených článkov pokladám za vyvážený), považujem za potrebné zobrať do úvahy typ nášho časopisu. Sme analytické periodikum, ktoré je slobodné v tom zmysle, že v žiadnom prípade nezadáva žiadnemu autorovi témy, ktorým sa má venovať, ani si tieto témy nenecháva zadávať zvonka. To by bolo v príkrom rozpore s hodnotami, ktoré vyznáva naša redakcia. Za aktuálnych podmienok sú naši autori od takýchto tlakov úplne slobodní; základné kritérium posudzovania článku zo strany redakcie spočíva v informačnej nasýtenosti, poznávacej hodnote a hĺbke spracovania témy, nie v nanútenej tematickej selekcii. Ľudia ako spomínaná Smatanova „poradkyňa“ by to však zrejme radi videli inak.

Poškodilo by vás nejakým spôsobom zaradenie do zoznamu?
Naši čitatelia vedia, že si dávame obzvlášť záležať na kvalite a spoľahlivosti nami prinášaných informácií, na vecnosti našich výstupov a na korektnosti práce so zdrojmi. Ak niekto deklaruje, že rozmýšľa nad zaradením nášho časopisu na jeden zoznam s webmi, ktoré propagujú liečenie rakoviny chlórdioxidom či sódou bikarbónou a šíria kačice na spôsob, že Rusko vydalo medzinárodný zatykač na Rothschilda a Sorosa, účelom môže byť len stigmatizácia. Stigmatizácia prostredníctvom hádzania do jedného vreca, ktoré samotný Smatana v inom kontexte kritizuje. Okrem čitateľov disponujeme sieťou partnerských osôb a v prípade, že by touto cestou došlo k zásahu do nášho dobrého mena a k ovplyvneniu hodnotenia našej organizácie z ich strany vedúceho k zmene ich správania voči našej organizácii, nemožno vylúčiť, že by nás jeho aktivita poškodila.

Viac: Andrej Kováč, SSVE o Smatanovom zozname, 30. marec 2015

Zaslal: Ut marec 31, 2015 12:34 pm Odpovedať s citátom
Tomáš Kyseľ napísal(a):
Protokoly sionských mudrcov – viac než sto rokov starý pamflet popisujúci sprisahanie Židov, ktorí chcú ovládnuť svet, nachádza medzi ľudmi ohlas aj dnes. Aj napriek tomu, že historici už nespočetne veľakrát poukázali na to, že je to podvrh, ide asi o jednu z najznámejších konšpiračných teórií, ktorá stále nestráca na popularite.

Konkurencia je však silná. Trápia nás mimozemšťania, holokaust, Američania na Mesiaci, 11. september či konflikt na Ukrajine.

Kasafran verí, že Protokoly sionských mudrcov sú pravé. Vytvoril napríklad tému Boli sionskí mudrci prorokmi? Ale nie je to po prvý raz, často sa týmto pamfletom vážne zaoberá. Vzhľadom na to, že je svetský humanista, komunista s nacionalistickým uvažovaním (zvláštna kombinácia), tak je to na pováženie. Sad

Kasafran je slávny najmä šírením rôznych výmyslov a hoaxov.

Archív:

Zaslal: Ut apríl 07, 2015 2:46 pm Odpovedať s citátom
Pavol Hardoš napísal(a):
Kedy hovoriť o konšpiráciách

Dejepis sa javí ako najvhodnejší. S poukázaním na skutočné sprisahania sa najlepšie demonštrujú aj opakujúce sa aspekty masových paranojí a chybovosť konšpiračného uvažovania.

Na občianskej náuke možno poukázať na spoločenskú nebezpečnosť nihilistickej nedôvery k demokratickým inštitúciám.

Na slovenčine sa dá analyzovať jazyk konšpirácií a ich folklórny charakter či porovnávať mytologické aspekty, ktoré zdieľajú s inými žánrami.

Na biológii možno objasniť fungovanie vakcín, na fyzike vlastnosti mesačného povrchu, fungovanie leteckých turbín, alebo meniacu sa štrukturálnu integritu horiacich mrakodrapov.

Zaslal: Ut apríl 28, 2015 5:38 pm Odpovedať s citátom
[quote="Lemmy"]
Pavol Hardoš napísal(a):
Kedy hovoriť o konšpiráciách

S poukázaním na skutočné sprisahania sa najlepšie demonštrujú aj opakujúce sa aspekty masových paranojí a chybovosť konšpiračného uvažovania.

Ako som prestal jesť otravu na potkany,tak sa cítim lepšie.Možno máte chuť mi povedať:Ty blbec,žerieš otravu na potkany a sťažuješ sa,že ti je zle? Viem,že som blbec a možno aj ako potkan,keď to robím, ale mne to tak chutilo.Bolo to fajné a bral som to,ako rýchly zdroj energie,keď som nemal čo rýchlo do úst. Ale už ma to donútilo zmeniť návyky,lebo som začal mať zdravotné problémy.Ozvali sa mi už pred rokom, a prišli náhle.Aj napriek tomu,že som cvičil a cítil som sa veľmi dobre,zrazu som sa nemohol hýbať.Niečo mi zaútočilo na kĺby. Bola to prvá výstraha. Hneď som prestal jesť ten jed,lebo som si uvedomil,že je to asi z toho.Stav sa mi postupne zlepšil a ja som po roku zabudol na problémy a opäť som začal jesť tú otravu. Problémy nedali na seba dlho čakať a ozvali sa omnoho silnejšie,opäť po zjedení višňovej čokolády,ktorá obsahovala chemický koktail – karagénan,ktorý bráni vstrebávaniu vitamínov a minerálov,polyglycerylpolyricinoleát útočiaci na kíby a ďalšie prídavné látky - chuťovky. Je síce pravda,že som jedol aj iné cukrovinky,salámy,konzervy,ktoré tiež obsahujú OL. Človek nadobúda dojem,ako keby niekto chcel úmyselne tráviť ľudí,ako potkany,lebo neviem,prečo by potraviny mali obsahovať toľko svinstva,keď sa to dá aj bez prísad. Mlieko,čo vám neskysne, za rok,podobne jogurty atď. Nedá sa to vyrábať zdravo aj pre ľudí? Neviem,keby som tú čokoládu dal potkanom a mali by veľké bolesti,či by ma ochranári neažalovali,že trápim zvieratá.
Snažím sa už pozerať si,čo ktorá potravina obsahuje a nejesť všeličo,lebo som zistil,že mnohé lacné potraviny môžu stáť človeka poriadne draho.
Lemmy
Zaslal: Pi máj 01, 2015 7:16 pm Odpovedať s citátom
Návrh na konšpiráciu:

Rímskokatolícky arcibiskup Orosch prikázal o. z. Domka – združenie saleziánskej mládeže a Reholi saleziánov Dona Bosca, aby zrušili účasť Adely Banášovej na trnavskom festivale Lumen. Aby ju vyškrtli z programu.

Aké dôvody môžu byť za týmto zákazom? Žeby jej pochvala časopisu Zem & Vek?

Zaslal: So máj 02, 2015 9:52 pm Odpovedať s citátom
Daniel Rabina, dramaturg Trochu inak napísal(a):
Informáciu o zrušení Trochu inak na festivale LUMEN sme očakávali každým dňom. Signálov, že k tomuto kroku skutočne príde, bolo v posledných týždňoch viac ako dosť. Napriek tomu sme verili v malý zázrak.

Trochu inak je ten program, kde mala účinkovať Adela Banášová.

Sranda, že čo všetko vedia ľudia považovať za zázrak. Hoci len malý. I keď neviem, k akému porušeniu prírodných zákonov by došlo pri inom rozhodnutí trnavského arcibiskupa Jána Oroscha. Rolling Eyes Laughing Question

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: