Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Nezaradené  ~  Slobodný internet

Lemmy
Zaslal: So máj 31, 2014 10:52 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6014 Bydlisko: Mám.
V USA sa špekuluje o tom, ako obmedziť slobodu internetu. Uvidíme, ako si dokážeme ochrániť slobodu.

Prečo by vás mala trápiť sieťová neutralita internetu?

Píše Martin Husovec,
právnik think-tanku European Information Society Institute (EISi)
a akademik venujúci sa technologickému právu

Sieťová neutralita znamená, že si nemusíte pýtať povolenie alebo platiť za zapojenie svojho blogu alebo inej služby do riadnej „internetovej ponuky“. Práve sa rozhoduje o tom, či to tak aj zostane.

V USA sa momentálne zvádza boj o budúcu tvár internetu. Vzhľadom na to, že v americkom prostredí vzniká drvivá väčšina inovatívnych technologických služieb, tamojšia debata by nemala byť ukradnutá ani Európanom. Koniec koncov ani Európa nemá boj o sieťovú neutralitu ešte zďaleka vyhraný. Čo to vlastne tá sieťová neutralita je? A potrebujeme ju vôbec?

Sieťová neutralita je technologický princíp, podľa ktorého sa poskytovateľ pripojenia na internet má stavať rovnako ku všetkej komunikácii, ktorá „tečie“ cez jeho infraštruktúru. Na tomto princípe dnes funguje prístup na internet. Spotrebiteľovi to umožňuje pristúpiť na akúkoľvek stránku alebo službu zapojenú v sieti. Poskytovateľ online služby (napríklad e-shop alebo mobilná aplikácia) tak nemusí osobitne zabezpečiť, že jeho služba bude zaradená do „ponuky“ poskytovateľa pripojenia. Každá služba, respektíve webstránka v sieti je totiž automaticky dostupná cez všetkých poskytovateľov pripojenia všade na svete.

Na podobnom princípe funguje aj poskytovanie elektriny. Váš dodávateľ totiž neobmedzuje to, aké typy alebo značky zariadení cez jeho infraštruktúru používate (napríklad chladničku Calex či priemyselnú linku od firmy Bosch). Tým nedochádza k zvýhodňovaniu veľkých výrobcov voči malým, lebo za prístup k zákazníkovi nemusia platiť žiadny poplatok.

Takéto nastavenie umožňuje prúd inovácií s elektrickými spotrebičmi, pretože výrobcovia týchto zariadení, akokoľvek drobní, sa nemusia báť, že ich prístroj nebude po uvedení na trh podporovaný alebo bude znevýhodnený dodávateľom elektrickej energie.

Veľkí poskytovatelia pripojenia sa tento princíp snažia zmeniť. Pre internet. Obrazne povedané, chcú, aby konkrétny výrobca chladničky platil za to, že si ju potom vy môžete doma spojazdniť.

Zaslal: Ut október 21, 2014 9:21 pm Odpovedať s citátom
V Maďarsku chcú zdaniť už aj internet

Po zavedení dane za hovory a správy chystajú naši južní susedia aj daň za gigabajty.

Telekomunikačnú daň v Maďarsku, ktorou doposiaľ zdaňovali telefonické hovory, SMS a MMS správy, rozšíria aj na internetové služby. Podľa agentúry MTI to vyplýva z návrhu daňových zákonov pre rok 2015, ktorý dnes predložili parlamentu. Daň za každý začatý gigabajt prenesených dát bude v zmysle predloženého návrhu 150 forintov (49 centov), pričom v prípade fyzických osôb môže daň dosiahnuť mesačne najviac 700 forintov (2,28 €) a v prípade právnických osôb 5 000 forintov (16,32 €). Daň budú platiť poskytovatelia služieb.

Vláda od tohto opatrenia očakáva nárast príjmov štátu o 20 miliárd forintov (65,3 milióna €), povedal štátny tajomník rezortu národného hospodárstva zodpovedný za štátny rozpočet Péter Benö Banai.

TASR

Zaslal: St október 29, 2014 8:18 am Odpovedať s citátom
Proti zdaneniu internetu demonštrovalo vyše 100 tisíc Maďarov

Budapešť – Za najväčšiu manifestáciu od nástupu pravicovej vlády premiéra Viktora Orbána k moci v roku 2010 označujú agentúry včerajšiu večernú demonštráciu proti plánovanému zdaneniu prenosu dát na internete. V Budapešti vyšlo do ulíc vyše 100 tisíc ľudí. Chystané opatrenie, ktoré včera začal prejednávať maďarský parlament, označujú demonštranti za snahu o obmedzenie slobody na webe, ktoré navyše ešte viac zhorší vzťahy krajiny s Európskou úniou. Európska komisia označila maďarský plán na zdanenie internetu za neprijateľný.

Išlo by o vôbec prvý prípad zdanenia internetu na svete.

www.ceskatelevize.cz

Zaslal: So február 28, 2015 6:35 pm Odpovedať s citátom
Internet zostane slobodný. Američania schválili sieťovú neutralitu

O sieťovej neutralite hlasoval aj Európsky parlament

V apríli minulého roka Európsky parlament okrem zrušenia roamingových poplatkov hlasoval aj o pravidlách uplatňovania a dodržiavania sieťovej neutrality. Podľa pozmeňovacieho návrhu nariadenia sa pod neutralitou siete minimálne v Európskej únii rozumie „zásada, podľa ktorej sa celou prevádzkou na internete nakladá rovnocenne, bez diskriminácie, obmedzenia alebo zásahov a bez ohľadu na odosielateľa, príjemcu, typ, obsah, zariadenie, službu alebo aplikáciu.“

Zaslal: So september 10, 2016 9:17 pm Odpovedať s citátom
Peter Sunde napísal(a):
Nuž, nemáme otvorený internet. Nemali sme otvorený internet už dlhú dobu. Takže, nemôžeme hovoriť o otvorenom internet, pretože ten už neexistuje. Problémom je, že nie sme schopní čokoľvek zastaviť. Celý čas prichádzame o práva a možnosti. A nezískavame nič. Trend postupuje len jedným smerom: viac uzatvorený a viac kontrolovaný internet. To má veľký vplyv na spoločnosť. Pretože dnes už sú jedným a tým istým. Ak máte obmedzený internet, máte obmedzenú spoločnosť. Takže, to je to, na čo by sme sa mali zamerať.

Ale stále rozmýšľame o internete, ako o tom novom divokom západe a veci ešte nie sú celkom pod reťazou, takže sa veľmi nestaráme, veď všetko bude aj tak nejako v poriadku. Ale tak tomu v skutočnosti nie je. Nikdy sme neboli svedkami tak veľkej centralizácie, extrémnej nerovnosti, extrémneho kapitalizmu, v akomkoľvek z predošlých systémov. Ale podľa marketingu, ktorý robí Mark Zuckerberg a spoločnosti ako Google, je to všetko v záujme otvorenej siete a šírenia demokracie, atď. A zároveň to sú kapitalistické monopoly. Takže je to ako veriť nepriateľovi, že vám bude robiť dobre. Je to v skutku bizarné.

Google? Na začiatku boli všetci bezvýznamní. Čo robili ostatní? Zaspali na vavrínoch. Nech sa nikto nesťažuje, ale ide o planý nárek, pretože aké iné vyhľadávače majú ľudia využívať? Jednoducho, v Google zapracovali, a vymakali sa na svetovú jednotku.

Zaslal: Ne september 11, 2016 6:56 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 613
Lemmy napísal(a):
Peter Sunde napísal(a):
Nikdy sme neboli svedkami tak veľkej centralizácie, extrémnej nerovnosti, extrémneho kapitalizmu, v akomkoľvek z predošlých systémov. Ale podľa marketingu, ktorý robí Mark Zuckerberg a spoločnosti ako Google, je to všetko v záujme otvorenej siete a šírenia demokracie, atď. A zároveň to sú kapitalistické monopoly. Takže je to ako veriť nepriateľovi, že vám bude robiť dobre.

Google?aké iné vyhľadávače majú ľudia využívať? Jednoducho, v Google zapracovali, a vymakali sa na svetovú jednotku.

Všetko je kontrolované zvlášť teraz, keď je tu tzv. boj proti terorizmu. Kto je ale nebezpečnejší, elita národa, ktorá povie, že je schopná bez problémov použiť atómovú bombu, alebo nejaký analfabet, pastier oviec, čo má samopal?
Je naivné si myslieť, že Zuckerberg je majiteľom Google. Je len niekto, ako tzv. biely kôň. Skutočná štruktúra ovládajúca túto a aj iné spoločnosti, ako napr. aj Facebook je oveľa zložitejšia a je pod kontrolou spravodajských služieb. Niet sa čo čudovať, že zbierajú o ľuďoch všetko, čo sa dá.
Už vo veľmi dávnej minulosti boli pre ochranu správ používané kódovacie systémy. Aj komunikácia cez internet nevyhnutne bude musieť nabehnúť na rôzne kódovania, aby sa ľudia chránili pred čmuchalmi, ktorým nie je nič sväté. Sú to totiž obrovské škody, ktoré čmuchali spôsobujú. Keď si len uvedomíme, že ak by každý počítač bežal kvôli tomu len o päť minút dlhšie, pretože ho zdržujú rôzne špionážne skenujúce programy, tak si vieme spočítať, koľko je to v celosvetovom meradle strateného času a energie.
Ani štáty nechcú bezpečnejší internet pre ľudí, pretože nič nerobia pre zabezpečenie počítačov ľudí a pozatváranie zadných dvierok do systémov., pretože by tiež nemohli prevádzať kontrolu. Preto ticho súhlasia aj s menšou kriminalitou zneužívajúcou internet, pretože keby ju chceli zastaviť, obmedzili by aj svoje záujmy.
Mnohé bezpečné paralelné internety nie sú prístupné pre bežných ľudí. O ich existencii ani veľa ľudí nevie.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ne september 11, 2016 11:18 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Všetko je kontrolované zvlášť teraz, keď je tu tzv. boj proti terorizmu. Kto je ale nebezpečnejší, elita národa, ktorá povie, že je schopná bez problémov použiť atómovú bombu, alebo nejaký analfabet, pastier oviec, čo má samopal?
Je naivné si myslieť, že Zuckerberg je majiteľom Google. Je len niekto, ako tzv. biely kôň. Skutočná štruktúra ovládajúca túto a aj iné spoločnosti, ako napr. aj Facebook je oveľa zložitejšia a je pod kontrolou spravodajských služieb. Niet sa čo čudovať, že zbierajú o ľuďoch všetko, čo sa dá.
Už vo veľmi dávnej minulosti boli pre ochranu správ používané kódovacie systémy. Aj komunikácia cez internet nevyhnutne bude musieť nabehnúť na rôzne kódovania, aby sa ľudia chránili pred čmuchalmi, ktorým nie je nič sväté. Sú to totiž obrovské škody, ktoré čmuchali spôsobujú. Keď si len uvedomíme, že ak by každý počítač bežal kvôli tomu len o päť minút dlhšie, pretože ho zdržujú rôzne špionážne skenujúce programy, tak si vieme spočítať, koľko je to v celosvetovom meradle strateného času a energie.
Ani štáty nechcú bezpečnejší internet pre ľudí, pretože nič nerobia pre zabezpečenie počítačov ľudí a pozatváranie zadných dvierok do systémov., pretože by tiež nemohli prevádzať kontrolu. Preto ticho súhlasia aj s menšou kriminalitou zneužívajúcou internet, pretože keby ju chceli zastaviť, obmedzili by aj svoje záujmy.
Mnohé bezpečné paralelné internety nie sú prístupné pre bežných ľudí. O ich existencii ani veľa ľudí nevie.

Tvoj zmysel pre nekrásu diskusie je úžasný. Dokážeš napísať veľa slov o ničom. Ku Google si nepovedal nič. Len pletky. Ktorý iný vyhľadávač používaš? Lebo to si nepovedal. Len dokážeš mudrovať ako ten Sunde. Táraniny!

A čo ťa trápi, že spravodajské služby sledujú, čo sa píše na internete? Je to ich práca. Keď sa niekde stane tragédia, zasa budeš nariekať, že si tajné služby nerobili poriadne svoju robotu. Si schizofrenik, len si to ešte neuvedomuješ.

Na začiatku vývoja internetu mal každý možnosť ovplyvniť jeho vývoj. To, že ostatní zaspali, im teraz nepomôže v náreku.

A ty spíš? Prečo nepovieš ľuďom o tajných internetových veciach? Dokážeš okrem bľakotu aj niečo rozumné napísať?

Zaslal: Po september 12, 2016 3:25 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):

A čo ťa trápi, že spravodajské služby sledujú, čo sa píše na internete? Je to ich práca. Keď sa niekde stane tragédia, zasa budeš nariekať, že si tajné služby nerobili poriadne svoju robotu. Si schizofrenik, len si to ešte neuvedomuješ.

Na začiatku vývoja internetu mal každý možnosť ovplyvniť jeho vývoj. To, že ostatní zaspali, im teraz nepomôže v náreku.

A ty spíš? Prečo nepovieš ľuďom o tajných internetových veciach? Dokážeš okrem bľakotu aj niečo rozumné napísať?

Tie obrovské dáta, ktoré sa zhromažďujú neslúžia proti terorizmu vo svete, ale všeobecne proti každému občanovi. Pretože čím je väčšia kopa sena, tým ťažšie v nej nájdu ihlu.
Ľudia si už tak zvykli, že sa porušujú ich práva na internete, že to už považujú za normálne. Dokonca sami súhlasia, aby ich práva boli porušované. Podobne, ako keď niekoho šľahajú bičom odmalička. Potom ako keby sa z nich stali nejakí masochisti, čo si žiadajú ďalšiu dávku úderom bičom – väčšie obmedzenie svojich občianskych práv. Samozrejme, že každý vládca by chcel čo najväčšie obmedzenie ľudských slobôd, ale to už potom nie je demokracia, ale diktatúra. Vládcovia vymýšľajú rôzne zámienky, vykonajú rôzne činy, ktoré im nahrávajú do karát, aby to dosiahli. Napr. 9.11. V krajinách, kde vládne bezprávie sú ľudské práva značne obmedzené, ozbrojené komandá vtrhnú domov k ľuďom, terorizujú ich, ako keby tam mali cvičisko. Pritom to berú, ako samozrejmosť. Taká samozrejmosť s porušovaním práv sa deje aj na internete. Hocikto si hocikedy bez opýtania prezerá cudzí počítač a zhromažďujú o ľuďoch bez výnimky kvantá dát. Ľudia si to neuvedomujú, pretože sa to robí nenápadne a len odborníci vedia také nežiadané návštevy zistiť. Čo je ale smutné, že to robia väčšinou nemorálnejší ľudia, ako sú tí, ktorých kontrolujú. Potom je to nie bránenie kriminalite, ale ovládanie prostredia kriminálnymi živlami. Kto zaručí, že kontrolóri sú morálnejší? Asi nikto a preto je stále sa zväčšujúca kontrola internetu nežiadaná, pretože tým pádom nahráva kriminálnym živlom.
Prečo Google všetkých predbehol? Je to jednoduché, pretože niekto mal oveľa väčší kapitál. Európa na to nemala, aj keď tu prakticky bol int. vynájdený.
Keď som hlupák a len bľakocem, tak prečo mi stále prezerajú počítač, alebo útočia na mailovú adresu? Niekomu asi vadí sloboda prejavu, o ktorej tak radi všetci bľakocú.
Skeptik
Zaslal: Ne marec 12, 2017 10:37 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Toto pripojenie nie je zabezpečené. Vaše prihlasovacie údaje môžu byť skompromitované. Taký oznam v počítači, ktorý sa vám objaví na všetkých prihlasovacích kontách znamená, že hocikto znalejší ich môže zneužiť.
Načo sú antivírové programy, keď takto zlyhávajú v ochrane? Mne to skôr pripadá, že antivírové programy zneužívajú počítače ľudí na svoje ciele. Robia si s počítačmi užívateľov čo chcú, ako keby to nebol súkromný majetok, ale od nich prenajatá vec. Bežný človek totiž nemá ako sa proti takým útokom brániť. Ideálne by bolo, keby prevzal štát výhradnú kontrolu nad antivírovou ochranou počítačov a zakázal súkromným spoločnostiam podnikať v tejto oblasti. Je to podobné, ako keď talianska mafia vlastniaca sklenárstva posielala malé deti rozbíjať ľuďom okná, aby mali robotu. Podobné je to aj s antivírovou ochranou.
Im len vyhovuje, keď majú odbyt a je pre nich len dobre, keď je veľa vírusov v obehu. Množstvá útokov ani schválne neidentifikujú. Mne to pripadá naozaj, ako tie mafiánske praktiky. Toľko škody a strateného času, čo už mne spôsobili už človeka naozaj dopaľuje. V celkovom meradle sú to obrovské miliardové škody. Je asi načase niečo s tým robiť, pretože ochrana ľudí na internete je v plienkach. Má právne zodpovedať za obsah vyslaný na internet , alebo za obsah v svojom počítači občan, keď to vlastne môže odoslať, nahrať niekto iný?
Za takéhoto stavu by občan nemal byť vôbec zodpovedný za obsah svojho počítača, za obsah odoslaných správ, pretože nie je 100 % isté, kto je pôvodcom.
Lemmy
Zaslal: Ne marec 12, 2017 12:02 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Ideálne by bolo, keby prevzal štát výhradnú kontrolu nad antivírovou ochranou počítačov a zakázal súkromným spoločnostiam podnikať v tejto oblasti. Je to podobné, ako keď talianska mafia vlastniaca sklenárstva posielala malé deti rozbíjať ľuďom okná, aby mali robotu. Podobné je to aj s antivírovou ochranou.

Uvažuješ veľmi zle. Vôbec s tebou nesúhlasím. Určite by som nepoužíval antivírovú ochranu od štátu.

Súkromným spoločnostiam záleží na zákazníkoch, je konkurencia, a keby sa zistilo, že jedna firma robí niečo nekalé, automaticky by ľudia prešli ku konkurencii.

Je to podobné ako s telefónmi. Kým bola jedna štátna, hovory stáli za nič. Keď je konkurencia, firmy sa snažia, aby zákazníci boli spokojní.

Keď niečo robí štát, tak to buď zbabre, nedokončí, alebo to trvá príliš dlho.

Keď robí niečo súkromník, a tlačí na neho fakt konkurencie, tak sa snaží o čo najkvalitnejšie služby.

Boli poisťovne, ktoré zanikli. Tlak trhu a nezáujem klientov ich dostal do likvidácie. Samozrejme, v súkromnej poisťovni môže dôjsť aj k chybným riešeniam vedenia, ale také zlé poisťovne jednoducho časom zmiznú z trhu.

Na štátnu ochranu počítača by si nemohol ani ceknúť. Ozveš sa, a skončíš vo väzení. Daj pokoj so štátnou ochranou.

Zaslal: Po marec 13, 2017 5:14 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):

Súkromným spoločnostiam záleží na zákazníkoch, je konkurencia, a keby sa zistilo, že jedna firma robí niečo nekalé, automaticky by ľudia prešli ku konkurencii.

Je to podobné ako s telefónmi. Kým bola jedna štátna, hovory stáli za nič. Keď je konkurencia, firmy sa snažia, aby zákazníci boli spokojní.

Keď niečo robí štát, tak to buď zbabre, nedokončí, alebo to trvá príliš dlho.

Keď robí niečo súkromník, a tlačí na neho fakt konkurencie, tak sa snaží o čo najkvalitnejšie služby.

Boli poisťovne, ktoré zanikli. Tlak trhu a nezáujem klientov ich dostal do likvidácie. Samozrejme, v súkromnej poisťovni môže dôjsť aj k chybným riešeniam vedenia, ale také zlé poisťovne jednoducho časom zmiznú z trhu.

Na štátnu ochranu počítača by si nemohol ani ceknúť. Ozveš sa, a skončíš vo väzení. Daj pokoj so štátnou ochranou.

Možno majú trh dobre podelený, ak je medzi nimi nejaká kartelová dohoda a žiadna konkurencia neexistuje, ako je to aj v mnohých iných oblastiach. Je to totiž parádny kšeft nielen z predaja programov, ale aj s údajov získaných od „chránených“.
Telefónne spoločnosti, poisťovne by som vôbec nedával za príklad konkurenčného boja, pretože až príliš okate sú skoro rovnaké. Naviac vidíme, v akom stave je napr. zdravotníctvo.
Štát všetko zbabre a trvá mu to dlho? Lemmy, keby si mal také skúsenosti so súkromníkmi, ako ja, tak by si také niečo nikdy nevyslovil.
Konkurečný tlak neexistuje v skorumpovanom, rodinkárskom štáte.
Len štát môže zákonnými prostriedkami obmedziť držbu a výrobu vírusových programov. Totiž len tak sa dá zabrániť ich ďalšiemu množeniu. Musia byť jednoducho pod kontrolou. Žiadny súkromník totiž nemôže represívne pristúpiť proti ich tvorcom a ich protispoločenskému konaniu pri šírení tejto hávede. Súkromník nemá záujem na celospoločenskom rozvoji, ale sleduje len svoje záujmy, svoje zisky. Štát je zodpovedný za právnu situáciu, ale je súkromníkmi odsunutý na vedľajšiu koľaj prizerajúceho sa. To by malo byť v normálne fungujúcom štáte neprípustné. Žiaľ tu narážame na problém, pretože ak štát je riadený súkromníkmi, nie občanmi, tak je požiadavka, aby štát prevzal kontrolu nezmyselná.
Lemmy
Zaslal: Po marec 13, 2017 6:47 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Možno majú trh dobre podelený, ak je medzi nimi nejaká kartelová dohoda a žiadna konkurencia neexistuje, ako je to aj v mnohých iných oblastiach.

Pochybujem. Medzi firmami je veľká konkurencia. Neverím, že by medzi nimi bol kartel.

Zaslal: Ut marec 14, 2017 5:17 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):

Pochybujem. Medzi firmami je veľká konkurencia. Neverím, že by medzi nimi bol kartel.

Prečo by si nespravili kartel, keď majú moc a nikto ich za to nemôže potrestať? Podstatná vec medzi podnikaním štátu a súkromníkmi je tá, že štát nevyváža financie a iné zdroje zo zisku za hranice tak, ako súkromníci. Štát by išiel proti sebe, keby svoje zdroje doslova likvidoval. Keďže ale je veľká tolerancia tohto vyvážania, je to dôkaz, že štáty ako také strácajú svoju podstatnú funkciu.
V súčasnosti sa už ale ani nedá hovoriť o štátoch, ale len o spoločnostiach ovládaných bohatými. Tí už tiež ignorujú štátne zriadenie, hranice a robia si čo chcú. Stačí sa trocha pozrieť po svete, kde je kto pri moci. Skoro všade len zbohatlíci.
Niekedy mám ale pocit, že aj bežní ľudia to nemajú v hlávkach celkom v poriadku. Nedávno bola v Bratislave demonštrácia a ľudia mali plagáty : Nie slovenský štát. Kde teda žijeme, ak nie v slovenskom štáte? Je tu vari Mongolsko? Ak mysleli slovenský štát, ktorý tu bol cez 2 sv. vojnu, tak to treba jasne napísať a odlíšiť, lebo takto to vyzerá ako protištátna činnosť a médiá sa to spokojne rozširujú.

Valam
Skeptik
Zaslal: Ut máj 16, 2017 4:12 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Zaráža ma, ako sa štáty stavajú k internetovej bezpečnosti. Všetko zvaľujú na obyčajného človeka, vraj je na vine, keď nemá všetko aktualizované, kúpený drahý antivír, nový software, zariadenia, atď. Je to ako keby bol obyčajný človek na vine, keď nejaký magor začne strieľať na ulici. Odborníci by podobne hovorili, že ten, ktorého zastrelil bol hlupák, lebo nemal poriadnu nepriestrelnú vestu a aj prilbu mal starú. Dokonca jedna hlupaňa, ktorej decko tiež bolo zastrelené v kočíku mala slabo opancierovaný kočík a batoľa tiež nemalo vhodnú nepriestrelnú vestu, ktorá by odolala nový druhom priebojných striel.
Namiesto toho, aby zatočili s tými, čo strieľajú, (vyrábajú rôzne škodlivé programy) zvýšili poriadne tresty, tak sa nejakých hakerom pomaly klaňajú. Výrobcom nepriestrelných viest, zbraní (software, atď) ale taký vývoj veľmi vyhovuje, je to dobrý kšeft, preto sa nič nerobí.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: