Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Sisyfos

scirocco
Zaslal: Pi august 03, 2007 10:01 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 12 január 2007 Príspevky: 194 Bydlisko: BA
Neviem či to patrí zrovna do tejto sekcie, ale:

Na stránke českého klubu skeptikov Sisyfos (www.sysifos.cz) si môžete v PDF formáte stiahnuť celú knihu (zborník) "Věda kontra iracionalita 1":
http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1185259829

Mňa zaujal aj článok "Výchova dětí podle znamení"
http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1186081105

A tiež pribudlo zopár článkov z novších zborníkov. Najviac sa mi páči:
Problémy popperovské falsifikace
http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1184908895
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut november 30, 2010 1:19 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6042 Bydlisko: Mám.
Rozhovor s Věrou Noskovou pro Literární noviny o okultismu, věštcích i vědě

Jsme v 21. století, kdy věda už vysvětlila a rozluštila mnohé ze „záhad“, které dříve vedly lidi k víře v Boha, přesto se ale zdá, jako by náboženství a víra v posledních dekádách citelně posilovaly.
Věra Nosková napísal(a):
Náboženství s vědou jsou mimoběžné, každý z těchto fenomenů naplňuje a uspokojuje kontrastní lidské a společenské potřeby. Také proto je možné, i když se tomu někdo může divit, že někteří vědci věří v Boha, znám i takové, kteří si z náboženství berou jen tolik, aby nemuseli zavrhnout moderní darwinismus. Lidská mysl je plastická, člověk si různé teorie, mýty, fakta a vědomosti upravuje tak, aby vyhovovaly jeho povaze a psychickým potřebám. Církev naštěstí už dávno ztratila právo a moc trestat nás za kacířství, natož za bezvěrectví. Myslím, že v číslech statistiky lidí věřících v nějakého zavedeného boha spíš ubývá, ale přelévají se právě do sféry esoteriky a okultismu, což jsou oblasti, které se neskutečně větví, prolínají a jako dávná církev obchodující s odpustky jsou i ony závislé na čerpání finančních zdrojů od svých oveček. Neskutečně drahé jsou nejrůznější podvodné výrobky, kurzy plné bezobsažného plácání, věštění, čištění, nabíjení a vylaďování, čarování a rady léčitelských strejců. Já si příklon k těm bizarním metodám, kterým se věnují často hystrioni, podvodníci či jinak vyšinutí jedinci, vysvětluji naším id, které potřebuje věřit v zázraky. V oblasti alternativní léčby hraje navíc roli strach z někdy nepříjemných vyšetření a invazivních zákroků. Na rozdíl od doktorů, takový léčitel, předtím třeba elektrikář, nebere na vás sklapel ale „jen přikládá na nádor hřejivé ruce“, což může být úlevné. Jenže ty konce!

Nedávno mě na internetu pobavila kreacionistická stránka „vědecky“ dokazující soužití lidí a dinosaurů a snad den na to mi jeden slovutný muž, vědec s mnoha tituly, mezi řečí vysvětlil, že věří v boha, protože mu to prý přináší jistotu. Přiznám se, že hledání jistoty v iracionalitě poněkud otřáslo mým pohledem na toho muže…
Věra Nosková napísal(a):
Víra v boha určitě vnáší do života jistotu a řád. My, bezvěrci, asi musíme obé najít v sobě, a snad i v tom, co kvalitního člověk vymyslel, objevil, vytvořil, ale především se opíráme o myšlenky humanismu, které ovšem v mnoha bodech navazují na křesťanství.Ctíme jisté křesťanské hodnoty – nezabiješ, nepokradeš, nečiň druhému, co nechceš aby činil on tobě atd. Zřejmě je pro člověka přirozenější věřit v boha než být ateistou a přijmout drsný fakt smrti po níž není už nic. Pro tuto myšlenku svědčí fakt, že ateistů je v celosvětové populaci zanedbatelné procento. Jinak – kreacionismus je pěkná pitomost!

Viac: Sisyfos – Český klub skeptiků

Otázky kladla Tereza Spencerová. Rozhovor vyšel v Literárních novinách č. 39 pod názvom Ať nás blbost nezaplaví.

Zaslal: So marec 28, 2015 11:27 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6042 Bydlisko: Mám.
Bludné balvany za rok 2014 už majú svojich „laureátov“

V piatok 27. marca 2015 sa v Strouhalovej posluchárni Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity v Prahe uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Bludných balvanov za rok 2014.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: