Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Skeptik: Prečo sú ľudia príslušníci náboženstiev.

Skeptik
Zaslal: St január 01, 2014 8:05 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 585
Na to, akému náboženstvu ľudia patria vplývajú aj niektoré z nasledujúcich faktorov.

1.Sú to zvyky nadobudnuté po predkoch. Je ťažké sa vzdať tradícií predkov. Väčšina rodičov už pri narodení určí k akému náboženstvu bude dieťa patriť.

2.Čím viac ľudí z okolia je príslušníkov nejakého náboženstva, o to ťažšie je byť iný. Človek by sa tým vylúčil zo spoločnosti. Je to faktor silného nacionálneho pôvodu náboženstiev. Príslušnosť k určitému národu si vyžaduje aj určitý druh náboženskej viery.

3. Neznalosť náboženských textov. Mnohí poznajú náboženské texty len povrchne. Iní ich poznajú aj spamäti, ale nepoznajú pôvod písiem, okolnosti ich vzniku, alebo odmietajú akúkoľvek kritickú diskusiu a skúmanie písiem.

4. Slabé vedomosti z prírodných vied, prípadne úmyselné ignorovanie poznatkov z týchto vied.

5. Slabé vedomosti z psychológie. Neznalosť princípov manipulácií s psychikou ľudí.

6. Strach z budúcnosti. Náboženstvá ponúkajú riešenie. Robia zo seba znalcov všetkého neznámeho.

7.Strach z trestov. Mnohí ľudia by neboli príslušníci náboženstva, keby neexistoval tento faktor zastrašovania a fyzického trestania.

8. Zištný dôvod. Viera v nejaké náboženstvo prináša mnohé výhody, zvlášť vyššie postaveným.

9. Neschopnosť samostatného myslenia. Mnohí nechávajú vysvetlenia iným, pretože ich považujú za múdrych,v hierarchii vyššie postavených a dobrovoľne sa podriaďujú ich tvrdeniam a rozhodnutiam.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Ut január 07, 2014 8:16 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Hlavným dôvodom, prečo ľudia veria je snaha dostať sa po smrti do raja. Je to však len imaginárna predstava, pretože nikto nikdy nebol na druhom svete, ani jeho existenciu nevie dokázať. Kvôli tomuto jedinému prísľubu - raju, do ktorého sa aj tak dostane vraj málokto ľudia obetujú celý svoj pozemský život a nielen svoj, ale svojich detí už od narodenia. Podriaďujú sa celý život množstvu predpisov a nariadení, obetujú majetok, čas a aj svoj život. Mnohokrát sú schopní aj zabíjať kvôli niečomu nepoznanému, skrytému za imaginárnou oponou, čo vraj je ideálne krásne.
V skratke povedané: za jediný imaginárny prísľub ľudia obetujú všetko.

Lemmy
Zaslal: Ut január 07, 2014 8:21 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5927 Bydlisko: Mám.
Ja by som to povedal skôr tak, že ľudia nechcú zomrieť, teda chcú žiť čo najdlhšie. Až najradšej večne. Lebo kto raz ochutnal chuť života, tak sa mu už nechce zomrieť. Preto sa darí náboženstvám.

Zaslal: Ut január 07, 2014 8:34 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Ja by som to povedal skôr tak, že ľudia nechcú zomrieť, teda chcú žiť čo najdlhšie. Až najradšej večne. Lebo kto raz ochutnal chuť života, tak sa mu už nechce zomrieť. Preto sa darí náboženstvám.

Každý dobre vie,že raz musí zomrieť,ale nevie sa so svojim zánikom vyrovnať.
Ľudia radi veria tým,čo im sľubujú niečo pekné.Mnohokrát aj v bežnom živote podľahnú malým podvodníkom,ktorí ich okradnú. Tu však ide o celý život,jeho prežívanie.
Lemmy
Zaslal: Ut január 07, 2014 11:03 am Odpovedať s citátom
Len ako ľuďom rozumne, a zároveň citlivo, vysvetliť, že život končí smrťou?

Zaslal: Ut január 07, 2014 2:36 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Len ako ľuďom rozumne, a zároveň citlivo, vysvetliť, že život končí smrťou?

Tých,ktorí hovoria túto trpkú pravdu je veľmi málo,zatiaľ čo tých,čo tvrdia,že po smrti budú ľudia večne žiť sú státisíce. Ľudia radšej počúvajú lichôtky,ako kritiku. Tí,čo hovoria,že večný život je to nerobia nezištne a preto to robia intenzívne.
Ako by taký večný život mal vyzerať,nad tým tiež málokto rozmýšľal do detailov.Všetci majú v mysli len povrné myšlienky krásneho prostredia a dobrých ľudí,to by tam potom asi nemohol byť nikto,lebo nepoznám takého dospelého človeka,čo by bol vhodný kandidát na také dobro.
Skeptik
Zaslal: Ut júl 22, 2014 9:21 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Neviem,kto je pôvodcom výroku:" Kto nič nevie,musí všetkému veriť." Ale je to pravdivý výrok.Dokonale vyjadruje vzťah veriacich k ich vodcom,objasňuje dôveru v rôzne proroctvá,veštby veštíc a pod.
V princípe sa stále opakuje situácia,že niekto sa pasuje za vševedca,ktorý vie všetko vysvetliť - fugovanie vesmíru,posmrtný život,znalosť boha atď. Sám to nevie,ale vie dokonale blufovať,alebo je vo svojej samoľúbosti presvedšený o svojej neomylnosti.Pretože nikto iný tiež nevie odpovede na určité otázky, ľudia nemajú znalosti,nevedia mu dokázať klamstvo.Ked to ešte vysvetľuje dôveryhodne,ľudia sa podvolia a ponížia sa pred vodcom,ktorého vysvetlenia prijmú,ako vedomosti niekoho vyvoleného,nadradeného,alebo sú donútení násilím prijať vysvetlenia.
Veštice podobne len blufujú.Nevedia nič do budúcna,ale vedia sa veľmi dobre vcítiť do postavenia iného a manipulovať s jeho predstavami. Dokážu ho tým naviesť k vykonaniu toho,čo im veští do budúcnosti,tým ľudia sami svojimi činmi napomáhajú splneniu veštby.Je to dobrý spôsob zárobku a pocit moci nad naivnými,čo sú nerozhodní a radšej si nechajú rozkazovať,čo majú robiť,namiesto toho,aby sa sami chopili aktivity.
Tam,kde chýbajú informácie sa darí náboženstvám,veštbám
Lemmy
Zaslal: Ut júl 22, 2014 9:46 am Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Neviem,kto je pôvodcom výroku

Pavlov povedal takúto myšlienku: „Kto nič nevie, tomu neostáva nič iné iba veriť.“

Zaslal: St júl 23, 2014 3:17 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Skeptik napísal(a):
Neviem,kto je pôvodcom výroku

Pavlov povedal takúto myšlienku: „Kto nič nevie, tomu neostáva nič iné iba veriť.“

Jasné, veď ten kto sa zamýšľa nad vecami,ako Pavlov aj niečo dosiahne.
Mnohí sa žiaľ nezamýšľajú,neskúmajú,neskúšajú ale zhltnú každú návnadu,čo im podhodia,.Potom aj chytia do pasce z ktorej nemajú úniku.
Skeptik
Zaslal: St január 06, 2016 11:10 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
V minulosti boli v mnohých krajinách vládcovia, kasty kňazov, ktorí si pomocou rôznych božstiev zabezpečovali živobytie a moc. Sú známe mnohé technické zariadenia, ktoré pôsobili na veriacich, ako rôzne znamenia bohov. Po zapálení obetného ohňa sa samé otvárali dvere chrámu, bohovia robili rôzne pohyby, vydávali zvuky, hovorili, bohyne ronili krv, alebo mlieko. Niekoľko prípadov madon roniacich krvavé slzy sú známe ešte aj v 20 storočí. V Rusku zakázal popom robiť také zázraky cár, pretože sa chceli miešať do jeho moci. Povedal im: „ Ak budú vaše madony roniť slzy, tak vaše zadky budú roniť krv.“ Ronenie madon tým prestalo. Tieto dômyselné technické zariadenia boli na vysokej technickej úrovni na vtedajšiu dobu a ich funkciu poznala len úzka skupina ľudí, kňazi, vládcovia a konštruktéri týchto zariadení. V Egypte sa na ich konštrukcii podieľal aj známy a geniálny Hérón. Možno ľuďom jeho meno a vynález banky hnanej parou nazvanej jeho menom niečo hovorí. Bol to úmyselný podvod na obyčajnom ľude. Keďže úroveň vzdelania ľudí stúpala, technické zázraky sa už nedali konať pôvodnými prostriedkami a bolo treba vymyslieť niečo iné, aby si vládnuca trieda zabezpečila moc. Bol potrebný neviditeľný a všemocný boh. Postupne si kňazi už nežiadali obetné dary potraviny, pretože ich mali dosť. Už žiadali od ľudí peniaze.
V súčasnosti sú na ľuďoch robené podvody inými spôsobmi, aby od nich vylákali ich peniaze a niekto si zabezpečil dobré živobytie a moc. Dokonca ľudia už nemusia byť ani veriaci v nejakých bohov. Stačí ich oblbnúť inými spôsobmi, napr. že treba peniaze na záchranu Grécka, na rôzne projekty v štáte a peniažky sa presúvajú do vreciek vládnucich skupín. Obyčajný ľud bol stále na tom zle, vždy bol vyciciavaný vládnucimi skupinami. Preto je asi vzdelanie obyčajných ľudí blokované, prostriedky naň škrtené, aby príliš nezmúdreli a nevideli podvodníkom do karát. Celosvetová pôsobnosť náboženstiev je podporovaná, pretože veriaci sa dobre manipulujú. Mnohí zmanipulovaní sa stali sami šíriteľmi manipulácií, pretože im dokonale uverili a tým sa stali ideálnymi prostredníkmi týchto myšlienok. Možno je už len hŕstka tých, čo vedia, že úmyselne klamú ľudí, aby sa mali dobre.
Ateistov má údajne vo svete ešte viac ubúdať, čo je dobré znamenie pre vládnuce triedy, ale je paradox modernej doby, keďže vedecké poznatky stúpajú.
Camo
Zaslal: St január 06, 2016 1:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 09 marec 2013 Príspevky: 26
Začnem asi takto. Keby Kristus a mnohí jeho nasledovníci nerobili skutočné zázraky tak by im nikto nildy neuveril. Už dávno pred Kristom boli ľudia schopní pochybovať dokonca popierať to čo na vlastné oči videli. Je toho plný starý zákon. To nieje vynález osvietenstva. To že sa vždy nájdu ľudia, ktorý podvádzajú je fakt takže falošným zázrakom sa vyhnúť nedá. Ale ťažko niekto sfalšuje uzdravenie mrzáka, ktorého celé mesto vídalo celé roky.

No a ku tomu úvodu. Na margo slaboduchosti veriacich, ktorí nemajú vedomosti o prírodných vedách, psychológii, .... Tak presne to isté sa dá povedať o neveriacich. Fakt je proste ten že vždy bude existovať početná skupina ľudí, ktorí budú zaostávať. To nieje znak náboženskej viery. Keď im zoberiete vieru, vynájdu komunizmus. A ak ich budete huckať proti niekomu tak budú vraždiť. A to huckanie na tomto fóre nevidí iba slepý. Iste existuje to aj na strane veriacich a mám to na pamäti. Ale ja som ešte nevidel krasťanslé periodikum alebo fórum, kde by sa s takou intenzitou vyskytovali témy, ktoré sa snažia dokázať že ateisti sú slabosuchý. Poznám kopu ateistov ktorý sú slaboduchejší odo mňa.

Toto vštetko je štvanie a rozsievanie zla. Ste si toho vedomí. Opakujem už po stý krát. Medzi ateistami je tak isto kopa nevzdelancov, pretože to nieje znak príslušnosti k viere ale domnievam sa že výchovy.
Skeptik
Zaslal: St január 06, 2016 2:30 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Camo napísal(a):
Začnem asi takto. Keby Kristus a mnohí jeho nasledovníci nerobili skutočné zázraky tak by im nikto nildy neuveril.
Toto vštetko je štvanie a rozsievanie zla. Medzi ateistami je tak isto kopa nevzdelancov, pretože to nieje znak príslušnosti k viere ale domnievam sa že výchovy.

Je zvláštna náhoda, že práve napísanie evanjelií nového zákona je datovaných na asi 70 rokov po Ježišovom narodení, teda je to práve čas, keď Rimania zničili jeruzalemský chrám a Židia sa rozpŕchli do sveta, lebo stratili domov. Ako môže niekto veriť svedectvu, ktoré je spísané po toľkých rokoch po udalostiach, ako pravdivému? Žiadne zázraky neexistujú, existujú len zatiaľ nevysvetlené javy. Údajne aj Ježišom uzdravení neboli dlho zdraví. Bolo to zrejme len pôsobenie na psychiku ľudí, ktorí si mysleli, že sú uzdravení, v skutočnosti neboli, len boli ovplyvnení, ako po hypnóze, alebo inej silnej sugescii. Podobné sa dialo aj u nás po okolo 1989 roku, keď sa konali masové sugescie v kinosálach, kde uzdravovali ľudí. Mám osobnú skúsenosť, keď sa kolega toho zúčastnil. Po tej akcii sa cítil výborne, ako tvrdil. Netrvalo dlho a bolo mu opäť zle, aj keď o tom nehovoril, bolo vidno, že je mu opäť nanič. Mnohé zázraky sú až rozprávkového typu a neoveriteľné. Najlepší dôkaz neexistencie podobných zázrakov je to, že sa už teraz nekonajú, pretože dokázať ich je čoraz ťažšie práve kvôli prítomnosti záznamových zariadení aj medzi bežnými ľuďmi.
Neberiem to ako šírenie zla, ale svetla a pravdy. Mimochodom, moji rodičia boli tvrdí kresťania a snažili sa ma vychovávať ku kresťanstvu. Viem, že to mysleli dobre, ale netušili, v akom omyle boli vo svojej viere. K svojmu presvedčeniu som sa musel ťažko dopracovať, hľadať dôkazy, nie rozprávkové mýty, aby som našiel pravdu.
Camo
Zaslal: St január 06, 2016 2:57 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
O žiadnych kinosálach ja nehovorím. Nehovoríme o žiadnych dočasných uzdraveniach z chrípky. Hovoríme o javoch ktoré sa dejú aj dnes. Možno sa len dejú v množstve primeranom množstvu snahy ľudí.

Pred pár dňami bolo oznámené svätorečenie matky Terezy. Na to je nevyhnutné aby sa zázraky udiali min dva. Ten posledný sa udial v nemocnici tesne pred operáciou v Brazílii. Človek ktorý mal hydrocefalus a abscesy na mozgu. Nezmizli po týždni ale v okamihu. Je pravda že telefónne číslo toho človeka nemám, ale je aj pravda že keby toto bola lož vy ateisti by ste pápeže rozniesli v zuboch a ja by som vám pomohol. A som si celkom istý že mnohí sa o to urputne snažia. Ale výsledok nemajú.

To isté sa týkalo napr. J.Pavla. ll. Keby to bola lož už by bola odhalená. Také lži sa utajiť nedajú. Tak ako toto
https://www.google.sk/imgres?imgurl=http://www.hororweb.4fan.cz/wp-content/uploads/2014/11/konnersreuther-resl-22-300x200.jpg&imgrefurl=http://www.hororweb.4fan.cz/?cat%3D26&h=200&w=300&tbnid=WDtgxGVjirLWLM:&docid=pZqYBQ1AVBhlxM&itg=1&ei=WhyNVtupEYTZyAOdwLPIBA&tbm=isch&client=tablet-android-google&ved=0ahUKEwjbvoLvqpXKAhWELHIKHR3gDEkQMwgkKAowCg

To nieje psychycká porucha. Keby bola, tak by ju zabila po jednom mesiaci. Také krvácanie sa po dobu desiatok rokov nebá prežit. To isté platí o tom že okrem euchalitie neprímala žiadnu potravu čo dokázala pitva. Pitva nie farárkove reči ako radi hovoríte o veriacich. A toto je len zlomok z toho čo sa deje. Môžte písať svoje názory, len sa zdržte invektív.
Skeptik
Zaslal: Št január 07, 2016 4:25 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Camo napísal(a):

Nehovoríme o žiadnych dočasných uzdraveniach z chrípky.
je aj pravda že keby toto bola lož vy ateisti by ste pápeže rozniesli v zuboch

Stávajú sa rôzne prípady, ktoré vyzerajú, ako zázrak, ale je to len obyčajný omyl. Niekomu robia v nemocnici snímok a omylom ho priradia inej osobe. Pri opätovnom snímku je zrazu zázračne uzdravený, pretože už nevidno žiadny patologický stav. Pri chaose, aký panuje v nemocniciach sa to občas stáva. Nemocnica omyl nechce priznať a zázrak je záchranné riešenie.
Raz som veľmi skoro ráno išiel na vyšetrenie do nemocnice, pretože ináč by som sa nevybavil. Aj tak som bol posledný, ktorého ešte zobrali. Čakal som tam až do obeda, kým prišiel na mňa rad. Sledoval som sestričku. Stresy jej začínali od príchodu do práce a stupňovali sa počas celého dňa od dotieravých pacientov a rôznych protekčných, ktorí sa tam tlačili, naviac musela obsluhovať dvoch lekárov. Na obed už robila od toľkého stresu samé kiksy, mýlila sa. Mala toho evidentne dosť. Kto nebol v praxi, mnoho prirodzených vecí považuje za zázrak, pritom existuje jednoduché a logické vysvetlenie. Kto ho nehľadá, ani ho nenájde. Radšej sa uspokojí s jednoduchým a toľko žiadaným vysvetlením – bol to zázrak.
Samotná cirkev má problémy s odopieraní uznania množstva zázrakov a zjavení, ktoré im veriaci nahlasujú. Uznajú len tie nenapadnuteľné, aby sa neblamovali, ale to neznamená, že to boli zázraky. Jednoducho len chýbalo rozumné vysvetlenie.
Camo
Zaslal: Pi január 08, 2016 8:50 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Ten posledný prípad chlapa z Brazílie nebol určite žiadny kiks keďže ak más abscesy na mozgu a hydrocefalus tak to je asi len ťažko dôsledok zamenenej snímky z rengenu. To isté platí o fotkách a pitve T. Neumanovej. To sú fotky z doby keď fotošop neexistoval a pitva je pitva.

Ja netvrdím že musíš uveriť že je to zázrak, ale aj veda pozná pojmy ako korelácia, alebo pravdepodobnosť. Pre mňa je vrcholne nepravdepodobné že by sa nejaké kresťanstvo rozšírilo po svete ak by sa zázraky naozaj nediali. Aby človek podstúpil také prenasledovanie ako prvý kresťania musí mať na to viac než dobrý dôvod.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: