Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Komunistické náboženstvo

Lemmy
Zaslal: Ne júl 12, 2015 2:40 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6198 Bydlisko: Mám.
Nuž, to netreba prenášať až do čias Ježiša. Jezuita (katolík) Espinal, ktorý teraz žil, predsa vytvoril toto dielo. Takže zamýšľaj sa, prečo katolík vytvoril takéto dielo.

Zaslal: Ne júl 12, 2015 3:03 pm Odpovedať s citátom
Nevidím do Espinalovho mozgu. Ktovie, prečo ho napadlo vytvoriť krucifix v podobe kosáka a kladiva. Synkretizmus kresťanstva a komunizmu.

Zaslal: Po júl 13, 2015 12:17 am Odpovedať s citátom
Katolík Ján Luterán trpí nebezpečnou chorobou: diagnóza mäkký kartón. Dúfam, že tri písmená „ing“ v jeho prezývke „luteranjaning“ neznamenajú akademický titul Ing. To by bola veľká hanba pre školu, ktorá mu tento titul udelila. Embarassed

Katolíka rozčuľuje výtvor iného katolíka

Zaslal: Ut júl 14, 2015 5:01 pm Odpovedať s citátom
Teraz som zistil, že katolík Ján Luterán (používa prezývku „luteranjaning“) nemá povolenú diskusiu pod svojím článkom. Rolling Eyes

Hanbí sa za to, aké nezmysly natrepal? Laugh

Zaslal: Št júl 16, 2015 10:05 pm Odpovedať s citátom
Katolík s prezývkou „luteranjaning“ trepe ešte väčšie nezmysly ako katolík TvojOponent. Myslel som si, že TvojOponenta nikto neprekoná, ale Luterán je pre neho vážna konkurencia.
Luterán Ján napísal(a):
Ide o to, že prevažná časť občanov Slovenska sú jedinci fungujúci na dominantnej ľavicovo orientovanej hemisfére !
Ľudský mozog sa delí na dve časti, ľavú a pravú t.j. ľavicovo a pravicovo orientovanú hemisféru a tam je tajomstvo konania.

Ouch

Kaká si do vlastného hniezda. Keby vedel rozmýšľať, tak by vedel, že „prevažná časť občanov Slovenska“ sú katolíci (kresťania).

Katolík „luteranjaning“, žiaľ, na jeho škodu, nemá žiadnu hemisféru. Laughing

Zaslal: Pi júl 17, 2015 7:15 am Odpovedať s citátom
TK KBS napísal(a):
Otázka portugalskej novinárky, vatikanistky Aury Vistas Miguel: „Svätý Otče, čo ste si pomysleli, keď ste videli kosák a kladivo s Kristom na vrchu, čo vám podaroval prezident Morales? A kde skončil tento predmet?“

„Je to zaujímavé, toto som nepoznal, a ani som nevedel, že otec Espinal bol tiež sochárom a aj básnikom. Dozvedel som sa to v týchto dňoch. Videl som to a bolo to pre mňa prekvapenie. Po druhé, môže sa to označiť za druh protestného umenia. Napríklad v Buenos Aires bola pred niekoľkými rokmi inštalovaná výstava jedného skvelého, tvorivého argentínskeho sochára. Už je nebohý. Bolo to protestné umenie a spomínam si, že tam bolo dielo zobrazujúce ukrižovaného Krista na bombardéri smerujúcom k zemi. Bola to kritika kresťanstva ako spojenca imperializmu, predstavovaného bombardérom.

Po prvé som teda o tom nevedel, po druhé kvalifikujem to ako protestné umenie, ktoré v niektorých prípadoch môže byť urážlivé - v niektorých prípadoch. Po tretie, v tomto konkrétnom prípade: Otec Espinal bol zabitý v roku 1980. Bolo to v čase, keď teológia oslobodenia mala mnoho rôznych prúdov, z ktorých jeden bol spojený s marxistickou analýzou reality, a otec Espinal patril k nemu. Toto som vedel, pretože v tom čase som bol rektorom teologickej fakulty a veľa sa o tom hovorilo, o rôznych prúdoch a o tých, ktorí boli ich zástancami. V tom istom roku páter generál Spoločnosti Ježišovej, otec Arrupe, napísal list celej Spoločnosti o marxistickej analýze reality v teológii, čím to trochu pozastavil, s vyjadrením: Nie, toto nie je v poriadku. Sú to odlišné veci, to nejde dokopy, nie je to správne. A o štyri roky neskôr, v roku 1984, Kongregácia pre náuku viery zverejnila prvý malý obežník, prvé vyhlásenie o teológii oslobodenia, ktoré toto kritizuje. Potom vyšlo druhé, ktoré otvára viac kresťanské perspektívy. Zjednodušujem to, nie? Urobme hermeneutiku [výklad v celkovom kontexte] tej epochy. Espinal je nadšenec tejto analýzy marxistickej skutočnosti, ale aj teológie, používajúc marxizmus. Tu je pôvod tohto diela.

Aj básne Espinala sú týmto druhom protestu, nuž bol to jeho život, bolo to jeho myslenie, bol osobitným človekom, s veľkou ľudskou genialitou, ktorý bojoval s dobrým úmyslom. Keď sa urobí takáto hermeneutika, rozumiem tomuto dielu. Pre mňa to nebola urážka. Ale musel som si urobiť túto hermeneutiku a hovorím vám to, aby tu neboli pomýlené názory. Tento predmet teraz nesiem so sebou, ide so mnou. Možno ste počuli, že prezident Morales mi chcel dať dve ocenenia, to najvyššie v rámci Bolívie, a druhé, Rad otca Espinala, nové ocenenie. Nikdy som neprijal cenu, nie je to pre mňa... Ale on to urobil s takou dobrou vôľou a túžbou potešiť ma. A pomyslel som si, že toto pochádza od ľudí Bolívie - modlil som sa za to a pomyslel som si, že keď to vezmem do Vatikánu, pôjde to do múzea a nikto to neuvidí. Tak som si rozmyslel, že to nechám Panne Márii v Copacabane, Matke Bolívie, a poputuje to do tejto svätyne, takže vo svätyni Panny Márie z Copacabany budú tieto dve ocenenia, ktoré som odovzdal. Avšak Krista si nesiem so sebou. Vďaka.“

Zaslal: Pi december 25, 2015 3:04 pm Odpovedať s citátom
Lukáš Perný napísal(a):
Buďme ľuďmi nielen na Vianoce. Kristus ako prevtelený Boh do človeka je tým najinšpiratívnejším a najsilnejším symbolom ľudskosti a dobrého vzťahu medzi ľuďmi (ako to krásne napísal Novomeský). Tento najväčší filozof dejín by mal byť pre nás príkladom a to nielen na Vianoce, ale po celý rok a vo všedné dní, ktoré nie sú o lesku ozdôb a vôni vianočného punču. Kristus je symbolom dobra a čistoty, najinšpiratívnejší príklad Frommovho módu bytia ako opaku módu vlastnenia a majetníctva; symbol zdieľanej, empatickej a solidárnej spoločnosti, nasledujme ho ako najväčšieho revolucionára vedomia v dejinách ľudstva a zakladateľa kresťanského komunizmu.

Zaslal: Pi jún 03, 2016 2:24 pm Odpovedať s citátom
Kosák, Ježiš a kladivo – katolicizmus a marxizmus – konkurencia, symbióza a synkretizmus
Petr Tomek napísal(a):
Dnes sú i marxistické smery komunizmu zahrňované medzi neteistické konfesie.

Poznámka: Marxizmus bol na svojom začiatku vlastne výnimočný tým, že sa staval proti náboženstvu. Nemálo starších komunistických koncepcií bolo naopak založených na religiozite, napríklad Plymouthská kolónia, komunity šejkerov, Harmony Society, hutteritov, kvakerov… až po známe izraelské kibuce.

Zaslal: Pi jún 03, 2016 3:18 pm Odpovedať s citátom
Kde na to chodia českí ateisti? Valam

Neteistická konfesia? Ouch

Od nepamäti patrilo slovo konfesia do náboženstva.

Konfesia – vierovyznanie, náboženstvo; náboženské vyznanie viery v kresťanskom náboženstve; príslušnosť ku kresťanskej cirkvi.

Augsburská konfesia – vyznanie viery evanjelickej a luteránskej cirkvi (z r. 1530).

To je už na úrovni uvažovania Pavla Martinického, ktorý používa podobné bludné slovné spojenia ako veriaci ateista. Pričom kresťania chápu slovo veriaci v náboženskom význame, že oni (kresťania) sú veriaci. Tak zvyčajne o sebe hovoria, tak sa nazývajú sami. Kresťania sa sami nazývajú veriacimi.

Neteistická konfesia, to znie ako nenáboženské náboženstvo. Eru

Zaslal: So jún 04, 2016 11:46 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1587
Vy viete, čo je to boh? Shocked

Zaslal: Ne jún 05, 2016 2:33 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Vy viete, čo je to boh? Shocked

Vtip? Ani nie. Chápem, pýtaš sa, lebo ani nevieš, čomu veríš, čo je predmetom tvojej náboženskej viery. Rollface

Zaslal: Ne jún 05, 2016 5:17 pm Odpovedať s citátom
Ak neviete, čo je boh, ako môžete byť odporcom boha - ateistom?

Môže byť vegetariánom niekto, kto nemá anilen potuchy o tom, čo je to zelenina?

Ak máme slobodu náboženstva, bohom môže byť hocičo - lebo to nie je nijako zadefinované. Bohom môže byť potom aj neprítomnosť boha. A máte náboženstvo bez boha.

Spomínam si, že ste onoho času sám seba nazvali veriacim ateistom. Lebo veríte, že Boha nieto. Very Happy

Zaslal: Ne jún 05, 2016 6:09 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Ak neviete, čo je boh, ako môžete byť odporcom boha - ateistom?

Môže byť vegetariánom niekto, kto nemá anilen potuchy o tom, čo je to zelenina?

Ak máme slobodu náboženstva, bohom môže byť hocičo - lebo to nie je nijako zadefinované. Bohom môže byť potom aj neprítomnosť boha. A máte náboženstvo bez boha.

Spomínam si, že ste onoho času sám seba nazvali veriacim ateistom. Lebo veríte, že Boha nieto. Very Happy

To nie je o mne pravda. Ty si najprv zisti, že čo znamená slovo boh, a potom sa ozývaj ku mne.

Som humanista, a v definícii je uvedené, že ide o nenáboženský svetonázor.

Teizmus je náboženská viera v jediného zosobneného, stelesneného Boha ako bytosti rozdielnej od sveta, ktorá svet stvorila, udržuje a riadi. Teizmus je názor uznávajúci existenciu jediného transcendentného osobného Boha. Neuznávam tento názor.

Takže sa nauč o mne správne vyjadrovať.

Zaslal: Ne jún 05, 2016 6:59 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
To nie je o mne pravda. Ty si najprv zisti, že čo znamená slovo boh, a potom sa ozývaj ku mne.

Teizmus je náboženská viera v jediného zosobneného, stelesneného Boha ako bytosti rozdielnej od sveta, ktorá svet stvorila, udržuje a riadi. Teizmus je názor uznávajúci existenciu jediného transcendentného osobného Boha. Neuznávam tento názor.

Rozumiem. Very Happy A mnohobožstvo je forma ateizmu Laughing

Zaslal: Ne jún 05, 2016 7:17 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Citácia:

Rozumiem. Very Happy A mnohobožstvo je forma ateizmu Laughing

Už táraš nezmysly. Nebudem sa ďalej s tebou na túto tému baviť, lebo by to bola strata času.

Mnohobožstvo sa nedá označiť za nenáboženský svetonázor.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 5
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: