Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Podvod: „Nobelova“ cena za ekonómiu

administrátor
Zaslal: Pi jún 01, 2007 5:12 am Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 157
Nakoľko došlo k úprave redakčného systému (bola odstránená možnosť vkladania komentárov priamo k článkom), presúvam sem pôvodne vložené komentáre k článku.

Na článok reagoval čitateľ Ivan S. (adresa je v redakcii) týmto príspevkom:

Ivan S. napísal(a):
Clanok mi pripomenul jednu basen z vlastnej tvorby. Tu ju mate:

-------------------
Ekonomický manifest
-------------------

Ponuka a dopyt
Poď sa v nich topiť
Posielame vyprahnuté pohľady
Na čísla hnané do rady
Máme svoj posvätný obrat
Preplnené konto a vidíte nás žobrať
Grafy sú vrcholky našich hôr
Štveriame sa cez chrbty
Kto tam bude skôr?

Následne som sa pridal:

admin napísal(a):
Stretol som sa s humanistickým manifestom, komunistickým manifestom, kresťanským manifestom, a tento ekonomický je k rannej káve najvhodnejší. Báseň pôsobí pozitívne na náladu, keď sa číta ráno pri rannej káve. Poznám už aj Manifest strany stimulov. A ako šiesty manifest uvádzam Pražský manifest hnutia za medzinárodný jazyk esperanto. Súvisí s tým aj článok Európska identita v skratke.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Ut júl 24, 2007 8:02 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Ekonómovia vytrvalo zneužívajú Nobelovu cenu. V elektronickej verzii týždenníka o ekonomike a podnikaní TREND v článku Temná strana demokracie sa píše: James Buchanan, neskorší držiteľ Nobelovej ceny, a Gordon Tullock orientujú skúmanie na zlyhania, ktoré vznikajú v dôsledku interakcie politikov, úradníkov a nátlakových skupín.

Svojim príspevkom len chcem ukázať ako sa ekonómovia snažia podsúvať čitateľom klamnú (nepravdivú) myšlienku, že Nobelova cena sa udeľuje aj za ekonómiu.

Stačí si uvedomiť, že Nobelova cena sa udeľuje za fyziku, za chémiu, za fyziológiu alebo medicínu, za literatúru a za mier. Medzi ocenenými však meno Jamesa Buchanana nenájdete. James Buchanan je totiž laureátom Ceny Švédskej banky za ekonomické vedy na pamäť Alfreda Nobela za rok 1986.

Autor článku Bryan Caplan "iste" získal aj za túto šikovnosť manipulácie s verejnosťou svoj doktorand na George Mason University.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi január 23, 2015 6:26 pm Odpovedať s citátom
Vo vedomostnej súťaži Duel na TV Jednotka moderátor Gregor Mareš pri otázke o Hayekovi len tak, ako samozrejmosť povedal, že Hayek je nositeľom Nobelovej ceny. Klamal, pretože dostal Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela.

Zaslal: Pi január 01, 2016 11:20 pm Odpovedať s citátom
V článku Podvod: „Nobelova“ cena za ekonómiu je v poznámke pod čiarou anglická skratka Cf.

(5) Cf. Robert Axelrod, The Evolution of Cooperation, Basic Books, New York, 1985

Cf. znamená Porovnaj.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: