Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Pápež sa hlboko mýli!

Whatever
Zaslal: St september 18, 2013 11:15 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 18 september 2013 Príspevky: 1
Nie som velky znalec Biblie, ale po precitani spomenutych pasazi a niektorych inych sa mi nezda, ze by krestanstvo schvalovalo a podporovalo otroctvo, ako by si niekto po precitani clanku mohol mysliet. Neviem, preco autor usekol citovane pasaze akoby v polovici, co mi nepride velmi koser.

Keby autor citoval viac versov z prveho listu Koryntanom, hned by to vyznelo trochu inac:
Citácia:
"Nech každý zostane v tom stave, v ktorom bol povolaný. Bol si povolaný ako otrok? Nerob si z toho starosti. Ale ak by si sa aj mohol stať slobodným, radšej to využi. Lebo kto je povolaný v Pánovi ako otrok, je Pánov oslobodenec. Podobne kto je povolaný ako slobodný, je Kristov služobník. Draho ste boli kúpení. Nestaňte sa otrokmi ľudí!"
(1 Kor, 7:20 23)

Zaujimavy je aj list Efezanom:

Citácia:
Otroci, poslúchajte pozemských pánov s bázňou a chvením z úprimného srdca ako Krista. Neslúžte iba naoko, ako tí, čo sa chcú páčiť ľuďom, ale ako Kristovi služobníci, ktorí z tej duše plnia Božiu vôľu. A slúžte ochotne, ako Pánovi, a nie ako ľuďom. Veď viete, že každý, aj otrok aj slobodný, dostane od Pána odmenu, ak urobí niečo dobré. A vy, páni, správajte sa k nim takisto a prestaňte sa vyhrážať, veď viete, že aj ich aj váš Pán je v nebi a on nenadŕža nikomu.
(Ef, 6:5 - 9)

Dalej v suvislosti s otrokmi a ich panmi v liste Kolosanom (nepozerat len na autorom citovany vers 22, ale ist dalej!):

Citácia:
Lebo kto pácha krivdu, dostane za odplatu neprávosť, ktorej sa dopustil. Tu sa nenadŕža nikomu.
(Kol, 3:25).

Z prveho Petrovho listu sa oplati citovat tiez viac ako 2 verse:

Citácia:
Sluhovia, podriaďujte sa so všetkou bázňou pánom a nielen dobrým a miernym, ale aj zlým. Veď je to milosť, keď niekto pre svoje svedomie pred Bohom znáša bolesti a nespravodlivo trpí. Lebo aká je to sláva, keď znášate údery po tvári za to, že hrešíte? Ale ak dobre robíte, a predsa znášate utrpenia, je to milosť pred Bohom. Veď na to ste povolaní; lebo aj Kristus trpel za vás a zanechal vám príklad, aby ste kráčali v jeho šľapajach. On sa nedopustil hriechu, ani lesť nebola v jeho ústach. Keď mu zlorečili on nezlorečil, keď trpel, nevyhrážal sa, to postúpil tomu, ktorý súdi spravodlivo.
(1Pt, 2:18 - 23).

Zaujimavy je aj list Filomenovy od apostola Pavla, kde nabada Filomena na prepustenie otroka Onezima, ktory od Filomena utiekol. Pavol pise Filomenovi v liste aj toto:
Citácia:
A ak ťa v niečom poškodil alebo ak ti je niečo dlžen, mne to pripočítaj. Ja, Pavol - píšem vlastnou rukou -, ja to zaplatím; aby som ti nemusel povedať, že ty mne dlhuješ aj seba samého.

V Starom Zakone je zaujimave aj toto:
Citácia:
Kto ukradne človeka a predá ho, alebo ho bude mať vo svojej moci, musí zomrieť.
(Ex, 21:16)

Autorom Biblie podla mna neslo o zmenu spolocenskeho/politickeho zriadenia nejakou revoluciou a okamzite ako to vidno aj na pribehu samotneho Jezisa (neprisiel premoct Rim ani Herodesa), ale o spasu dusi pre vecnost, o pretvorenie vnutra, duse, aby sa ludia stali podobni Jezisovi - z hladiska zachrany pre vecnost (co je pre krestana prvorade) je toto ovela dolezitejsie ako okamzite menenie politickeho rezimu. Z toho potom plynulo aj to, ze v priebehu dalsich staroci veriaci ludia svojich otrokov prepustali na slobodu.

Cize suma sumarum, humanisti maju svoju etiku, je to chvalyhodne a s Bibliou a krestanstvom to nie je tiez take ciernobiele ako sa autor urcite nedopatrenim snazi nacrtnut.[/code]
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St september 18, 2013 11:44 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6755 Bydlisko: Mám.
jozephko napísal(a):
Koľko vás je a kto vás rešpektuje?

Je to zaujímavá otázka aj pre mňa. Podľa celosvetového sčítania na AtheistCensus.com sa do sčítania zapojilo zo Spojených štátov amerických 7 307 humanistov. Zo Slovenska 40.

Tieto údaje sa dajú ľahko overiť návštevou stránky Country data, a vybrať príslušný štát.

Podrobnosti o sčítaní: Celosvetové sčítanie ateistov

Zaslal: St september 18, 2013 12:24 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Citácia:
Humanizmus je nenáboženský svetonázor, a je vysoko humánny. Je humánnejší než kresťanstvo.

A argumentujete tym, ze humanizmus hovori zjednodusene "otroctvo sa nedovoluje", pricom krestanstvo hovori zjednodusene "spravajte sa dobre, aj ked ste otroci".

To je podla mna falosna argumentacia - tie dve veci nejdu proti sebe. Ak humanizmus nekaze akceptovat svoju poziciu aj ako otrok, tak podla mna je este menej humanny, lebo vola po istom odpore.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blizny
Zaslal: St september 18, 2013 12:44 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
V mene "humanizmu" boli len za posledných pár rokov vyvraždené stotisíce ľudí humanitárnymi bombami.

Od francúzskej revolúcie do dnes je to možno 100 miliónov

Ašak v mene humanizmu sa aj dnes cirkev ZADARMO stará o odkázaných - napr. Kuffa.

NÁJDITE MI JEDNÉHO ZADARMO SA STARAJÚCEHO AKTIVISTU NEPRISATĚHO NA ŠTÁTNY CECOK.

Čo sa týka Rómov - keby tu neboli ľudia - čo im robí toto etnikum zo života peklo v súčinnosti so štátom - neexistoval by rómsky problém. Podľa "humanistov" ale títo neexistujú, rovnako ani obete trestných činov.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: