Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  K článku Európska identita v skratke

administrátor
Zaslal: Po máj 28, 2007 10:11 am Odpovedať s citátom
Administrátor Administrátor
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 158 Bydlisko: Sídlisko Poľana 851/64, 066 01 Humenné
V článku Európska identita v skratke sa píše:
Zlatko Tišljar napísal(a):
Ak Európska Únia nebude tento problém riešiť, rozpadne sa pri príležitosti prvej väčšej ekonomickej alebo politickej krízy.


Pri čítaní Jazykovedného časopisu, č. 57 na stranách 51 - 56 z roku 2006, ma zaujala recenzia Stanislava Košeckého na prácu ENGLISH-ONLY EUROPE? CHALLENGING LANGUAGE POLICY od Roberta Phillipsona.

Niekoľko úryvkov z recenzie: Robert Phillipson vo svojej práci reaguje na jazykovú situáciu predovšetkým na pôde Európskej únie ako spoločenstva slobodných štátov slobodných obča­nov, kde sa v zmysle „rozmanitosti v jednote“ za dôležitý imperatív jej ďalšieho jestvovania predpokladá zachovanie kultúrneho dedičstva jednotlivých národných kultúr členských štátov ako východiska k vytváraniu európskej identity.

Dielo R. Phillipsona, ktoré nasleduje po jeho publikáciách Linguistic imperialism (1992) a Linguistic Human Rights: Overcoming Linguistic Discrimination (1994), vychádza zo zorného uhla, ktorý s tým oficiálnym v mnohom polemizuje a prezentuje, často až provokačne, úplne nové pohľady.

Práca obsahuje šesť kapitol. Už v prvej kapitole svojej knihy nazvanej Riziká neinterve­nistickej (laissez faire) jazykovej politiky autor zdôrazňuje, že táto kniha je všeobecným úvo­dom do problematiky, ktorá umiestňuje témy jazykovej politiky, jazykovej praxe, vyučovania cudzích jazykov a jazykových práv do širšej perspektívy európskych politických, ekonomic­kých a sociálnych zmien. O niečo ďalej autor osvetľuje: „Naša kniha opisuje vplyv ang­ličtiny, ktorý je omnoho hlbší, ako to bolo v prípade latinčiny a francúzštiny v predchádzajú­cich obdobiach“ (s. 3). Na čo autor dôrazne upozorňuje, je skutočnosť, že súčasné rozšírenie angličtiny vážne ohrozuje všetky ostatné jazyky v Európe.
Jazyky zásadne pôsobia v procesoch, ktoré vedú k hlbšie integrovanej Európe v obchode, v masovokomunikačných prostriedkoch a v aktivitách inštitúcií EÚ. S ohľadom na skutočnosť, že elektronická komunikácia a priemysel služieb hrajú stále dôležitejšiu úlohu, môžeme vidieť, že rovnako jazyky sú ešte dôležitejšie než v skorších historických obdobiach. Napriek tomu v bohatej literatúre o európskej integrácii a globalizácii jazyková dimenzia najčastejšie nie je prítomná. Takéto konštatovanie zdôrazňuje autor vo svojej práci na viacerých miestach.

Hneď v prvej kapitole sa R. Phillipson venuje zásadnej otázke: zjednocuje alebo rozde­ľuje angličtina Európu?

Na túto otázku odpovedá poznámkou, že sily amerikanizácie a globalizácie hýbu jazy­kovú politiku smerom k jednojazyčnosti. A na tomto základe diskriminácia voči hovoriacim inými jazykmi je každodennou vecou, kým používatelia angličtiny si často ani neuvedomujú existenciu tohto problému. Autor zdôrazňuje, že jazyky v histórii ľudstva vždy expandovali a padali a aj dnes mnohé jazyky expandujú v neprospech iných jazykov, avšak celosvetový vplyv angličtiny je dnes unikátnym fenoménom (s. 5). A ďalej: Napredovanie angličtiny zna­mená závažné následky pre používateľov iných jazykov, pre vzdelávacie systémy a profesijné kvalifikácie,pre ekonomiku a pre rozmanitosť kultúr, či veľkých či malých.
Ďalej sa uvádza, že napredovanie angličtiny, ktoré na jednej strane dobre slúži veci me­dzinárodnej komunikácie a často prináša úspech svojim nositeľom, môže byť na druhej strane ohrozením iných jazykov a kultúr.

V závere 5. kapitoly (s. 171) autor nastoľuje subtému, ktorú formuluje takto: Jazyk pre komunikačnú rovnosť? Celkom jednoznačne sa tu myslí na plánový jazyk esperanto, o ktorom sa podáva súbor kvalifikovaných informácií.

Minimálne zaujímavá je interpretácia Ovidiovho výroku: „Ignoti nulla cupido“, t. j. že neželáme si to, čo nepoznáme, čím sa vysvet­ľuje celkove rezervovaný prístup verejnosti k tomuto komunikačnému prostriedku určenému na medzinárodné dorozumievanie. Veta v závere uvedenej kapitoly je podľa nás viac než vý­stižná: „Myšlienka o medzinárodnom jazyku, ktorý uľahčuje symetrickú komunikáciu medzi ľuďmi s nerovnakým jazykovým pozadím, a neutláča iné jazyky, by mala byť myšlienkou zaujímajúcou EÚ. Či sa niekedy nájde politická vôľa na jej realizáciu, je otvorenou otázkou, avšak otázkou, ktorú aspoň treba nastoliť“ (s. 174).

Odporúčam prečítať aj Pražský manifest hnutia za medzinárodný jazyk esperanto a viac informácií k článku sa dá získať z knihy European ideology (v anglickom jazyku).
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Pi február 21, 2014 9:28 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7302 Bydlisko: Mám.
Esperanto je stále populárne

Dnes je Deň materinského jazyka. Tým mojím je slovenčina. No sú medzi nami ľudia, ktorí ako materinský, či skôr rodičovský jazyk, vnímajú nielen slovenčinu, ale aj niektorú inú reč.

Už v detstve som sa dostal k jazyku, ktorý nepatrí žiadnemu národu. Je umelo vytvoreným, univerzálnym. Boli roky, keď si esperanto, o ktorom bude tento môj článok, získalo veľkú popularitu, aj roky, keď bolo v útlme. Faktom je, že prežilo viac ako jeden a štvrť storočia a dnes opäť získava na popularite predovšetkým vďaka internetovým možnostiam a sociálnym sieťam. Odhaduje sa, že v súčasnosti na zemeguli žijú asi dva milióny užívateľov esperanta, z nich asi dve tisícky ho dostali do vienka od rodičov, je teda ich materinským jazykom.

agenturatortura.blog.pravda.sk

Pozri aj článok Budúcnosť v jazykovej politike EÚ.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.