Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Taoizmus v polemike s ateizmom

robi
Zaslal: So júl 13, 2013 11:42 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Taoistické kánony a vierouka.

Č JE TAOIZMUS?

Taoizmus možno, čiastočne považovať za náboženstvo.

Rozdiel medzi ateizmom a taoizmom je taký že ateizmus tvrdí že celý existujúci vesmír a celý náš svet vznikol len tak z ničoho. A toto nič udržuje vesmír v činnosti. Čo je samozrejme nezmysel ako taký. Lebo z ničoho môže byť zasa len nič. No nie? Taká je pravda.

Podľa taoizmu to tak nie je.

Ako vieme vesmír je v stálom pohybe.

Podľa taoizmu Tao udržiava vesmír v chode prostredníctvom vesmírnej energie čchi. Čiže podľa taoizmu bola na vytvorenie vesmíru nutná energia čiže v taoistickom ponímaní je názov tejto energie ČHI a táto ČHI je potrebná aj na jeho ďaľšiu existenciu a pohyb. Vesmír je celý v pohybe a bez čchi čo je vesmírna taoistická energia by nemohol ani vzniknúť ani existovať a ani byť v pohybe. Čiže vidíme že taoistická koncepcia stvorenia sveta je určite logickejšia a správnejšia ako ateistická.

Takže ako vidíme Taoizmus možno, čiastočne považovať za náboženstvo.
Linka:
http://www.taoizmusweb.szm.com/
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So júl 13, 2013 12:14 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
robi napísal(a):
ateizmus tvrdí že celý existujúci vesmír a celý náš svet vznikol len tak z ničoho. A toto nič udržuje vesmír v činnosti. Čo je samozrejme nezmysel ako taký. Lebo z ničoho môže byť zasa len nič. No nie? Taká je pravda.

Ide o to, že ateizmus nič také o vesmíre netvrdí. Pravda je taká, že celá tá citácia nie je pravdivá o ateizme.

Možno sú ateisti, čo tvrdia, že vesmír vznikol z ničoho, ale to ma potom zaujíma, ako na to prišli.

Mne sa nedá viesť polemika medzi taoizmom a nejakou čudnou formou ateizmu, keď ani taký ateizmus nepoznám.

Pravda je taká, že nevieme ako vznikol vesmír. Tvrdenie, že vznikol len tak z ničoho, nemožno pripisovať ateizmu. Lebo taký názor nemá nič spoločné s ateizmom.

Zaslal: So júl 13, 2013 12:36 pm Odpovedať s citátom
Teraz som zbadal, že túto tému si pridal aj na fórum Polemika o viere. Smile

Tam sa po čase stratia príspevky, tak pre zálohu sem skopírujem to, čo ti tam napísal Ruwolf. To, keby niekto niekedy neskôr reagoval v tejto téme, aby bol v obraze, lebo Ruwolf to správne vysvetlil.
Ruwolf napísal(a):
Nie, taká pravda nie je.
Ateizmus vraví, že Boh nie je a nestvoril svet.
Nehovorí nič viac o tom, ako svet vznikol…

Zaslal: So júl 13, 2013 1:54 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Vďaka za odpoveď.
Táto vec je veľmi dôležitá ledo dokazuje nesprávnsoť ateizmu.
Je to napadnutie ateizmu v jeho pravej podstate.
Ateizmus tvrdí že svet vznikol bez toho aby tu bolo niečo pred vznikom vesmíru.

Ateizmus tvrdí že svet vznikol bez toho aby tu bolo niečo pred vznikom vesmíru.

Čiže z ničoho.
A teda je nesprávny a preto som taoistom.
Teda rozdiel medzi ateizmom a taoizmom je taký že ateizmus tvrdí že celý existujúci vesmír a celý náš svet vznikol len tak z ničoho.

A toto nič udržuje vesmír v činnosti. Čo je samozrejme nezmysel ako taký. Lebo z ničoho môže byť zasa len nič. No nie? Taká je pravda. Logický rozum nepustí.

Podľa taoizmu to tak nie je. Podľa Taoizmu tu pred vznikom vesmíru a sveta Bolo Tao a vesmírna energia čchi.

Ako vieme vesmír je v stálom pohybe.

Podľa taoizmu Tao udržiava vesmír v chode prostredníctvom vesmírnej energie čchi. Čiže podľa taoizmu bola na vytvorenie vesmíru nutná energia čiže v taoistickom ponímaní je názov tejto energie ČHI a táto ČHI je potrebná aj na jeho ďaľšiu existenciu a pohyb. Vesmír je celý v pohybe a bez čchi čo je vesmírna taoistická energia by nemohol ani vzniknúť ani existovať a ani byť v pohybe. Čiže vidíme že taoistická koncepcia stvorenia sveta je určite logickejšia a správnejšia ako ateistická.
Rudolf Dovičín
Zaslal: So júl 13, 2013 2:15 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
robi napísal(a):
Ateizmus tvrdí, že svet vznikol bez toho, aby tu bolo niečo pred vznikom vesmíru.

Čiže z ničoho.
Pred vznikom Vesmíru nejestvoval náš čas, takže pýtať sa na to, čo bolo pred jeho vzikom, nemá velký význam.
A ateizmus ani nič také netvrdí, že Vesmír vznikol z ničoho.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ
robi
Zaslal: So júl 13, 2013 2:34 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Rudko vieme čo bolo pred vzniikom Vesmíru.
Bola tu energia.

Ja to volám Tao.

Ostatní teisti to volajú Boh.

Ak so mnou súhlasíš prestávaš byť ateistom.

Môžeš konvertovať na taoizmus.
robi
Zaslal: So júl 13, 2013 11:37 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Toto je veľmi dôležité pre ateizmus.
Z ničoho nemôže vzniknúť niečo.
fyzika nepustí.
Vznik vesmíru.
bez prvotného hýbateľa to nejde.
Možno sa energia pri Big_Bangu vybuchom transformovala na hmotu, a vesmír as začal rozpínať.
Tak vznikol čas.
Všetko je vo vesmíre v Pohybe zemsa točí okolo Slnka.
celá slnečná sústava sa točí v galaxii. Galaxie sa točia a všetko sa rozpína. Aká energia toto poháňa?
Je tu energia o ktorej Hovoril Lao-c keď tu ešte neboli ateisti.
Lemmy
Zaslal: Ne júl 14, 2013 9:13 am Odpovedať s citátom
Tak, Robi, neostáva ti nič iné, len poctivo študovať kozmológiu. Ale nie tú mytologickú, ale vedeckú. Very Happy

Zaslal: St júl 17, 2013 5:44 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Taoizmus nie je v rozpore s vedeckým vysvetlením vzniku vesmíru.

Dá sa teda povedať že taoizmus sa stotožňuje s vedeckým vysvetlením vzniku sveta.

A ja samozrejme tiež sa s ním stotožňujem.
Lemmy
Zaslal: St júl 17, 2013 6:30 pm Odpovedať s citátom
Tao je cesta, čiže to môžem chápať aj ako spôsob nazerania na svet. To sa mi vidí dosť podobné s budhizmom.

Prečo je pre teba tao zaujímavejšie než budhizmus? Na Slovensku som už pozoroval niekoľkých budhistov.

Ale veľmi ma sklamali stúpenci Hare Krišna propagáciou knihy Vedecké poznanie duše, ktorú napísal Šrí Šrímad Prabhupáda. Jeho štýl nie je vôbec vedecký, a skôr blízky tomu, ako píše napríklad Lee Strobel.

Zaslal: St júl 17, 2013 7:16 pm Odpovedať s citátom
Taoizmus asi nemá nejaké také primitívne rozprávky pre dospelých ako majú židia a kresťania. Napríklad o prvej žene Eve, ktorá bola vyrobená z rebra prvého muža Adama.

Lebo nejde len o kozmológiu (vedeckú), ale napríklad aj o evolúciu (vývoj živočíchov na našej planéte).

Ako vnímajú taoisti evolúciu?

Zaslal: St júl 17, 2013 9:13 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Čo sa týka evolúcie, evolúcia je modernou vedou objavená teoria vzniku živočíchov a človeka.

Taoizmus sa nezaoberá špeciálne ako Biblia vznikom človeka.
teda je otvorený novým objavom a vedeckému poznaniu.

Ak veda zistí že evolúcia bola inak alebo iná taoizmus prijme novšíe vedecké poznanie.
Lemmy
Zaslal: Št júl 18, 2013 8:07 am Odpovedať s citátom
Na stránke o Tao sa píše:
Čo je to taoizmus? napísal(a):
Tao sa neuctieva ani sa k nemu nemodlí lebo Tao nie je Boh.

To znamená že nezmerné a beztvárne Tao existovalo pred všetkým ostatným. Z neho vychádza pôvod bytia Jedného. Z jedného vychádza rovnováha síl jin a jang ktoré sú protikladné ale neoddeliteľné.

Mne Tao pripomína to isté, čo inde sa nazýva Chaosom.

V gréckej mytológii: prapôvodný zmätok (zosobnený v božstvo), beztvará prahmota, z ktorej vzniklo všetko na svete.

Zaslal: Pi júl 19, 2013 11:36 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Ja ako taoista verím to isté čo Ty ateistka ale ja na rozdiel od Teba mám morálny kódex.
Čiže vidíš čo je lepšie.
Rudolf Dovičín
Zaslal: Pi júl 19, 2013 1:00 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 11 január 2007 Príspevky: 24 Bydlisko: ..., Mliečna cesta, pri Slnku, Zem, EÚ, SK, Trenčiansky k., Bánovce/Bebr., Partizánska 1506/92-34;-)
Ako vieš, že ateist(k)a nemá morálny kódex?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Yahoo Messenger ICQ

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: