Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Občianske združenie ETHOS

xsova
Zaslal: Pi júl 12, 2013 8:24 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 68
V júni 2013 bolo v Bratislave založené nezávislé občianske združenie ETHOS, so sídlom v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa svojou činnosťou zameriava na etiku, toleranciu, humanizmus, občianstvo a sekularizmus.

OZ ETHOS spolupracuje aj s viacerými medzinárodnými humanistickými organizáciami, napr. s EHF (European Humanist Federation) a vo výraznej miere sa zasadzuje o zníženie politického vplyvu a ekonomickej moci cirkví a náboženských organizácií v Európe, Slovensko nevynímajúc. Členovia OZ preto podporujú akcie, ktoré EHF organizuje, napr. Secular Europe Campaign (Kampaň za sekulárnu Európu).

Podľa slov predsedu ETHOSu Mgr. Ivana Hamráčka je hlavným cieľom tohto dobrovoľného OZ ,,budovanie a posilňovanie sekulárnej spoločnosti, ktorá sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu a zároveň je založená na svetonázorovej neutralite.“

Okrem toho ETHOS presadzuje aj ďalšie myšlienky:

- rovnosť všetkých občanov bez ohľadu na ich svetonázor, náboženské, názorové, rasové, etnické, rodové, politické, sociálne, kultúrne alebo iné rozdiely a sexuálnu orientáciu,

- ochranu práv ateistov, agnostikov, skeptikov a iných racionálne a slobodomyseľne zmýšľajúcich ľudí,

- všestranné rozvíjanie osobnosti človeka podľa zásad sekulárnej etiky a podporu dialógu medzi nenábožensky a nábožensky založenými ľuďmi,

- podporu a prehlbovanie princípov tolerancie, demokracie, pluralizmu, vzájomného rešpektu, solidarity, udržateľného života a nenásilia,

- pestovanie úcty k humanistickým hodnotám človeka a environmentálnym hodnotám Zeme,

- presadzovanie racionálneho, vedeckého, skeptického prístupu pri riešení otázok spoločnosti.

Viac na http://sekularisti.sk/
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi júl 12, 2013 10:21 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6515 Bydlisko: Mám.
Je o tom článok Máme naozaj všetci rovnaké práva?

A predtým uverejnený: Ethos a Ethos

Vo fóre téma: Ethos a Ethos

Zaslal: Pi júl 12, 2013 10:23 am Odpovedať s citátom
Hamráček je zároveň predseda Klubu mladých humanistov pri Spoločnosti Prometheus, aj predseda tohto nového OZ?

Zaslal: Pi júl 12, 2013 10:46 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Niektorí ľudia z tohto nového OZ boli predtým v Klube mladých humanistov, ale odišli odtiaľ. Dôvody tu nechcem rozoberať, proste si myslia, že bude lepšie mať vlastné občianske združenie nezávislé na Spoločnosti Prometheus.
Lemmy
Zaslal: Pi júl 12, 2013 10:51 am Odpovedať s citátom
Nuž, pýtal som sa len na Hamráčeka, ale OK, mám to tak chápať, že už nie je predsedom Klubu?

Zaslal: Pi júl 12, 2013 11:17 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Príspevok bol odstránený

Naposledy upravil xsova dňa St júl 17, 2013 8:05 pm, celkom upravené 1 krát.
wacker
Zaslal: Ne júl 14, 2013 3:49 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 14 júl 2013 Príspevky: 1
Asi by bolo dobré ak by som zareagoval aj ja. Môžem potvrdiť že som sa vzdal všetkých funkcií v SP. Aj keď členstvo samotné je už skôr súkromnou otázkou, bez problémov odpoviem že členom stále som a zatiaľ nevidím dôvod ho ukončiť. Momentálne sa však venujem naplno venujem Ethosu a dúfam že sa nám podarí pritiahnuť čo najviac ľudí. Snáď konečne začneme vnímať naše spoločné ciele, nie to aké sú medzi nami rozdiely.
TvojOponent
Zaslal: Ut júl 16, 2013 4:48 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1684
wacker napísal(a):
Asi by bolo dobré ak by som zareagoval aj ja. Môžem potvrdiť že som sa vzdal všetkých funkcií v SP. Aj keď členstvo samotné je už skôr súkromnou otázkou, bez problémov odpoviem že členom stále som a zatiaľ nevidím dôvod ho ukončiť. Momentálne sa však venujem naplno venujem Ethosu a dúfam že sa nám podarí pritiahnuť čo najviac ľudí. Snáď konečne začneme vnímať naše spoločné ciele, nie to aké sú medzi nami rozdiely.

Nick wacker je akože pán Hamráček?
Dúfam, mladý pán eticko-tolerantne-humanisticko-sekularista bude mať dosť odvahy obhájiť svoje názory a postoje. Viac odvahy, než mal Edo Chmelár, Oľgy Pietruchová či Škoda alebo toť xsová.

Hneď na začiatok musím vyvrátiť lož z portálu Humanisti.sk, kde sa uvádza, že Ethos v ČR je len časopis. No nie je. Ethos je občianske združenie, citujem :
je mimovládna, nezisková, kresťanská inštitúcia so zahraničnou účasťou. Jej náplňou a cieľom je prinášať ľuďom evanjelium - dobrú zvesť o Pánovi Ježišovi Kristovi.

Takže hneď na začiatku je lož sekulárnych humanistov. Máme tu teda dva Ethosy. To si neviete vymyslieť nejaký originálny názov?
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Ut júl 16, 2013 5:59 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Hneď na začiatok musím vyvrátiť lož z portálu Humanisti.sk, kde sa uvádza, že Ethos v ČR je len časopis.

Lenže to žiadna lož nie je. Very Happy

V článku Ethos a Ethos je napísané:
Citácia:
Kým v Česku je Ethos kresťanský časopis pre tých, čo hľadajú Boha (…navyše s krásnymi obrázkami), tak na Slovensku je Ethos nezávislým občianskym hnutím…

Nikde ani slovo o tom, že len.

Pri návšteve stránky českého časopisu Ethos sa nikde na úvodnej stránke neuvádza, že ho vydáva nejaké občianske združenie. Takže nejde o žiadnu lož, ale len o napísanie faktov. Laughing

Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:04 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Pri návšteve stránky českého časopisu Ethos sa nikde na úvodnej stránke neuvádza, že ho vydáva nejaké občianske združenie. Takže nejde o žiadnu lož, ale len o napísanie faktov.

www.ethos.sk, citujem:
ethos – open hands je mimovládna, nezisková, kresťanská inštitúcia so zahraničnou účasťou. Jej náplňou a cieľom je prinášať ľuďom evanjelium - dobrú zvesť o Pánovi Ježišovi Kristovi. Very Happy
Lemmy
Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:08 pm Odpovedať s citátom
Mimochodom, TvojOponent, ja som priamo v diskusii pod článkom napísal, že je aj slovenský časopis Ethos. Wink

Čiže nejde o lož, ale o neschopnosť TvojOponenta orientovať sa v texte. Niekto chápe, a pochopí, niekomu to trvá dlhšie, a niekto nikdy nepochopí. A ak aj pochopí, tak bude mlčať, a tváriť sa, že ešte stále nepochopil. Však, TvojOponent. Rovnako ako s neschopnosťou pochopiť, že Anna Ghannamová je kresťanka. Pochopiť a uznať si chybu v uvažovaní, a najmä aj verejne to priznať.

Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:10 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Citácia:
Pri návšteve stránky českého časopisu Ethos sa nikde na úvodnej stránke neuvádza, že ho vydáva nejaké občianske združenie. Takže nejde o žiadnu lož, ale len o napísanie faktov.

www.ethos.sk, citujem:
ethos – open hands je mimovládna, nezisková, kresťanská inštitúcia so zahraničnou účasťou. Jej náplňou a cieľom je prinášať ľuďom evanjelium - dobrú zvesť o Pánovi Ježišovi Kristovi. Very Happy

Lenže TvojOponent si pletie 2 veci. V článku je reč o českom časopise, a nič sa tam nehovorí o tom, že by to bolo jediné s názvom Ethos, len je jednoducho tam spomenuté, že v Česku je časopis Ethos, a TvojOponent neustále odkazuje na slovenskú stránku. To sú 2 rozdielne veci. Je to ťažké pochopiť?

Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:13 pm Odpovedať s citátom
Popieram snáď vieru Grahamovej? Kresťanka je aj Pietruchová. Vy ste na tom ako? Very Happy
Tá jedovatá reakcia mi pripomína vtip s pointou "vy diskriminujete černochov" ...
Už ste to tam dopísali? No treba ešte dopísať aj to, že ide o občianske združenie.
TvojOponent
Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:17 pm Odpovedať s citátom
Nie Lemmy. Ja som len objektívne doplnil informácie, aby nedošlo k mýlke. Aby si sekulárni humanisti neklopkali na čelo, že kam ste ich to poslali.

Navrhnite im zmenu názvu. Na nejaký iný Kokos. (=konštruktívna oponentúra konštruktívnemu oponentovi :S )
Lemmy
Zaslal: Ut júl 16, 2013 6:21 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Popieram snáď vieru Grahamovej? Kresťanka je aj Pietruchová. Vy ste na tom ako? Very Happy
Tá jedovatá reakcia mi pripomína vtip s pointou "vy diskriminujete černochov" ...
Už ste to tam dopísali? No treba ešte dopísať aj to, že ide o občianske združenie.

Áno, z komentárov v ZH ja vidím popieranie. Pretože namiesto táranín stačilo napísať: Áno, pomýlil som sa. (O Ghannamovej.)

A vec (diskusia) by bola vyriešená hneď. Twisted Evil

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 3
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: