Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Stoicizmus (vs.?) Humanzmus

Mike_BossO
Zaslal: Št jún 06, 2013 12:58 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 02 september 2007 Príspevky: 33 Bydlisko: Trenčín
Pri studovani statnicovych otazok som znovu narazil na antickych filozofov a na Zenóna a stoicizmus. aky je vlastne nazor humanistu na stoika, resp. v com je humanizmus v rozpore so stoicizmom?

Stoicizmus:
http://antika.avonet.cz/article.php?ID=1939
http://sk.wikipedia.org/wiki/Stoicizmus

Vopred dakujem, za vysvetlenie Smile

Zaslal: Št jún 06, 2013 1:23 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
V Zošitoch humanistov č. 19 sa Zenón spomína v článku Kliatba kresťanstva, ktorý napísal Herbert Schnädelbach.
Citácia:
Idea ľudskosti (humanitas) vychádza zo stoicizmu (Zenón z Kitionu okolo r. 300 p. n. l. hlásal ideál neotrasiteľného cnostného a múdreho človeka, pozn. prekl.) a vzpriamená postava človeka pred Bohom sú židovské dedičstvá, ktoré paulínske kresťanstvo skorumpovalo a premárnilo.

A Richard Dawkins spomína Zenóna v knihe Delúzia Boha.

Zaslal: Št jún 06, 2013 1:32 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Ďalej stoici popierali rozdiel medzi „duchom“ – vedomím a látkou. Tvrdili, že existuje len jedna príroda. Takéto ponímanie nazývame monizmus. Ako pravé deti svojej doby boli stoici výraznými kozmopolitmi. Boli otvorenejší voči ich súčasnej kultúre než filozofi zo suda – kynici. Poukazovali na spoločenstvo ľudí, zaoberali sa politikou a viacerí z nich boli aktívnymi štátnikmi, napríklad rímsky cisár Marcus Aurelius. Prispeli aj k rozšíreniu gréckej kultúry a filozofie v Ríme, zvlášť rečník, filozof a politik Cicero. On zaviedol aj pojem humanizmus, t. j. prístup k životu, ktorý stavia do centra pozornosti človeka – jednotlivca. Stoik Seneca povedal o niekoľko rokov neskôr, že „človek je pre človeka posvätný“. To sa stalo pre neskoršiu dobu heslom celého humanizmu. Stoici okrem toho prízvukovali, že všetky prírodné procesy – napríklad choroba a smrť – sa riadia nemeniteľnými zákonmi prírody.

Zdroj: www.studentske.sk/osobnosti/Filozofia.doc

Zaslal: Pi jún 07, 2013 10:29 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 02 september 2007 Príspevky: 33 Bydlisko: Trenčín
Lemmy napísal(a):
Ďalej stoici popierali rozdiel medzi „duchom“ – vedomím a látkou. Tvrdili, že ...

Zdroj: www.studentske.sk/osobnosti/Filozofia.doc

Vdaka, trocha mi to ozrejmilo to co som chcel vediet Smile.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: