Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Pamätná dvojeurová minca

Lemmy
Zaslal: Št december 13, 2012 10:40 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6659 Bydlisko: Mám.
Brusel ustúpil, minca bude so svätožiarou aj krížmi

Európska komisia schválil návrh dvojeurovej mince so symbolikou príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so symbolmi svätožiare a kríža.

(WEBNOVINY) – Minca so svätcami Cyrilom a Metodom bude vo forme, v akej bola pôvodne navrhnutá.

Na tlačovej besede v Bruseli po rokovaní s ministrami financií eurozóny to oznámil minister financií Peter Kažimír.

„Je to definitívne schválené zo strany Európskej komisie. Tá minca bude vyrazená a bude cirkulovať v celej eurozóne,“ povedal.

Ministerstvo financií víta schválenie návrhu dvojeurovej mince so symbolikou príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so symbolmi svätožiare a kríža a je presvedčené, že budúca slovenská pamätná dvojeurová minca s Konštantínom a Metodom bude vhodným doplnením širokej palety európskych mincí a zároveň bude reprezentovať prítomnosť Slovenska v eurozóne, informuje Tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Národná banka Slovenska predložila 23. novembra pôvodný návrh aj s kresťanskými symbolmi na posúdenie členským štátom a Európskej komisii a tento návrh po schvaľovacej procedúre našiel jednomyseľnú podporu vo všetkých členských štátoch eurozóny. Návrh slovenskej pamätnej mince schválila začiatkom decembra 2012 Rada EÚ.

Zaslal: Št máj 30, 2013 4:57 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1733
Vážení diskutujúci.
Snažíte sa o hrubú dezinterpretáciu dejín. Cyril a Metod neboli ateisti a už vonkoncom nie sekulárni humanisti. Neprišli sem šíriť sekulárno-humanistické doktríny. Boli to vierozvestcovia vyslaní na žiadosť kniežaťa Rastislava a cieľom ich misie bolo objasnenie kresťanskej viery.
Viac ako ideologické hašterenie ľudí nenávidiacich RKC ma zaujalo stanovisko nuzmitalógov. Je v príkrom rozpore so stanoviskom diletantov z o.z.Prometheus.
http://blog.tyzden.sk/vladimir-palko/2012/11/21/velehrad-2012/

Posuňme sa ďalej.
V odôvodnení vašich odmietavých stanovísk sa odvolávate na náboženskú neutralitu. Beriem na vedomie.
Eurobankovky sú doplnené o bohyňu z antickej mytológie - Európu. Je na pásiku s bezpečnostnými prvkami. Nájdete ju napr. vpravo na 5€ bankovke.
Katolícke neprotestuje proti pretláčaniu pohanskej kultúry na našich platidlách. Kresťania totiž nemajú problém s antickým dedičstvom. S antickým teistickým dedičstvom by mali mať problém sekulárni humanisti a aj zmieňovaný estetik Mistrík. Nikto ale neprotestuje. Čím to je, že kresťanské symboly vadia a nábožeské symboly iných vierovyznaní nie?
Ticho na stránkach sekhumanistov je dôkazom pokrytectva. Sekulárnym humanistom nejde totiž o sekulárnu spoločnosť, ale o zničenie kresťanstva. Lebo to jediné má potenciál vzdorovať totalitným ideológiám.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: Št máj 30, 2013 5:56 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Cyril a Metod neboli ateisti a už vonkoncom nie sekulárni humanisti.

Kto okrem TvojOponenta toto tvrdí?

Zaslal: Št máj 30, 2013 6:01 pm Odpovedať s citátom
To bola irónia, ak ste to nepostrehli.
Ale zdôrazním Vám jadro môjho príspevku.

Aké vyhlásenie vydalo o.z.Prometheus k umiestneniu teistického antického symbolu na bankovky platné v celej EU?

Mal by som tiež nejaký tip na technické vylepšenie týchto diskusií. Ak máte záujem, napíšte mi mail na TvojOponent@azet.sk. Tu to riešiť nebudem.
Lemmy
Zaslal: Št máj 30, 2013 6:19 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
To bola irónia, ak ste to nepostrehli.

Z napísaného sa nedá zistiť, že klamstvo je irónia. Ale v poriadku, opýtal som sa, a už viem, že klamstvo je len irónia.

Občas je vhodné použiť aj nejaký emotikon: Valam Ouch Spineyes Ironik Twisted Evil

Vľavo pri písaní textu sú rôzne emotikony.

Zaslal: Št máj 30, 2013 6:25 pm Odpovedať s citátom
Poteší ma, Lemmy, ak si budete myslieť, že to bolo klamstvo. Takže podľa Vás predsalen Konštantín a Metod boli ateisti? Vidíte! Sú to potom - podľa Vás - prví ateisti so svätožiarou. A dokonca ako sú velebení kresťanským svetom!

A teraz k jadru. Vyhýbate sa tomu ako horúcej kaše. Ako teraz obhájite princíp náboženskej neutrality, keď máte a čoskoro budete mať na všetkých bankovkách BOHA?
Lemmy
Zaslal: Št máj 30, 2013 6:28 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Mal by som tiež nejaký tip na technické vylepšenie týchto diskusií.

Stačí využiť Testovacie fórum. Na začiatok, na opisy, detaily, vylepšenia, vzory, príklady. Wink

Zaslal: Št máj 30, 2013 6:30 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Takže podľa Vás predsalen Konštantín a Metod boli ateisti?

Mňa nebaví taká primitívna debata. Opýtal som sa, že kto to tvrdí, a dozvedel som sa, že to tvrdí jedine TvojOponent.

Zaslal: Št máj 30, 2013 6:37 pm Odpovedať s citátom
Unavujete Lemmy. To, čo tu predvádzate, je spam. Je zvláštne, že spamujete sám u seba.
Kresťanskí svätci Vám vadia. A zobrazenie bohov iných náboženstiev nie? Kam sa stratila Vaša objektivita, Vaša principiálnosť? Čo je to za sekulárny humanizmus, ktorý podporuje vyobrazovanie bohov na verejných miestach a predmetoch určených na dennú potrebu?
Tu sa nebojíte o duševný vývoj detí?
Buď ste zásadový a vysvetlíte mi túto Vašu "schizofréniu" alebo ním nie ste a dokazujete nanajvýš svoju nevraživosť len voči jednému náboženstvu - kresťanstvu.
Lemmy
Zaslal: Št máj 30, 2013 6:40 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Unavujete Lemmy. To, čo tu predvádzate, je spam. Je zvláštne, že spamujete sám u seba.

To je riadna dávka drzosti.
TvojOponent napíše hlúposť, vlastný blud, krivo obviní diskutujúcich, ja sa opýtam, že kto okrem neho to hovorí, a dozviem sa, že len on sám, a tu zrazu zistím, že táraj to považuje za akýsi spam. Ouch

Zaslal: Št máj 30, 2013 6:47 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):

Posuňme sa ďalej.
V odôvodnení vašich odmietavých stanovísk sa odvolávate na náboženskú neutralitu. Beriem na vedomie.
Eurobankovky sú doplnené o bohyňu z antickej mytológie - Európu. Je na pásiku s bezpečnostnými prvkami. Nájdete ju napr. vpravo na 5€ bankovke.
Katolícka cirkev neprotestuje proti pretláčaniu pohanskej kultúry na našich platidlách. Kresťania totiž nemajú problém s antickým dedičstvom. S antickým teistickým dedičstvom by mali mať problém sekulárni humanisti a aj zmieňovaný estetik Mistrík. Nikto ale neprotestuje. Čím to je, že kresťanské symboly vadia a nábožeské symboly iných vierovyznaní nie?
Ticho na stránkach sekhumanistov je dôkazom pokrytectva. Sekulárnym humanistom nejde totiž o sekulárnu spoločnosť, ale o zničenie kresťanstva. Lebo to jediné má potenciál vzdorovať totalitným ideológiám.

Vy nemáte horúcu kašu? Ale veď tá Vaša už dávno vychladla.
Tak sa mi zdá, Lemmy, že ten náraz do múru Vám ublížil.
Ak nemáte už čo napísať k téme, necháv Vás tu viesť monológ samého so sebou. Aha, aj smajlíka Vám dám na potešenie. Rolling Eyes
Lemmy
Zaslal: Št máj 30, 2013 6:52 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Vážení diskutujúci.
Snažíte sa o hrubú dezinterpretáciu dejín. Cyril a Metod neboli ateisti a už vonkoncom nie sekulárni humanisti. Neprišli sem šíriť sekulárno-humanistické doktríny.

Veď hrubá demagogická chyba je tu. Nikde inde. Ťažko sa dá diskutovať s demagógom, ktorý klamstvo o druhých ľuďoch zakrýva iróniou.

Takže ešte raz: Vážení diskutujúci.
Snažíte sa o hrubú dezinterpretáciu dejín.

Nikto z diskutujúcich sa nesnaží o hrubú dezinterpretáciu dejín. Jedine TvojOponent sa snaží o hrubú dezinterpretáciu o diskutujúcich.

Zaslal: Št máj 30, 2013 8:04 pm Odpovedať s citátom
Ťažká je diskusia s Vami, Lemmy.
Tie symboly, ktoré tak vadia sekulárnym humanistom, sú zaužívanou štylizáciou a pomáhajú identifikovať zobrazený výjav na minci. Vžite sa do roku 3050,keď nejaký archeolog nájde túto pamätnú mincu. Bude v podobe takej, akú vnucujú sekulárni humanisti. Aká bude ich dedukcia?
Bola to pamätná minca k sobášu homosexuálov na Pride2012?
Boli to ateisti? Veriaci? Nie, veriaci nie,lebo tradícia káže zobrazovať významné osobnosti viery určitým kánonom. Ten výjav na minci musí byť zobrazený spôsobom ľahko čitateľným aj o 2000 rokov.

Ak by na minciach pochádzajúcich zo stredoveku bol kráľ vyobrazený nahý, ako by bol definovaný? Podľa dĺžky čuráka? Rolling Eyes

Sekhumanisti sa prihlásili ku všetkému, čo vo svojom blogu natáral Mistrík. Citujem:
Cyril a Metod sú dôležité postavy našich dejín. Našich, to znamená nielen slovenských dejín, ale rovnako aj českých či bulharských, hoci v Bulharsku pôsobili už len ich žiaci. Sú dôležitou súčasťou našej kultúrnej tradície a nemožno ich vymazať.
Čítajte viac: http://mistrik.blog.sme.sk/c/313376/Cyril-a-Metod-bez-svatoziary.html#ixzz2UnfMaGsH

Mistrík ďalej dodáva, že svätožiara nie je reálne svetlo.
Svätpžiara je symbol, ktorý do budúcna pomôže identifikovať osoby a zabráni k ich možnej zámene s niekým iným. Ak silou mocou nástojíte na porušení zaužívanej numizmatickej štylistiky, robíte tak so zámerom posunúť kresťanský význam týchto osobností do polohy rýdzo dejepisnej a kultúrnej. Kým pre ateistov sú významní len z pohľadu jazyka a reči, ich skutočný význam spočíva v prinesení kresťanstva v podobe zrozumiteľnej ľudu a formáte kanonizovanom.
Lemmy
Zaslal: Ut august 20, 2013 9:48 pm Odpovedať s citátom
Andorra odstránila Kristovu podobizeň z euromincí

EÚ požiadala Andorru, aby upravila vzhľad svojich európskych mincí, ktoré sa razia v kniežactve. Malo dôjsť k odstráneniu vyobrazenia Ježiša Všemohúceho a použitiu neutrálneho motívu.

Predstavitelia EÚ argumentovali svoju žiadosť snahou o zachovanie neutrality vierovyznaní.

Vláda v kniežactve vyhovela prosbe EÚ, ktorá bola rozumná a opodstatnená a nahradila Kristov obraz na minciach s hodnotou 10, 20 a 50 centov vyobrazením zvonice jedného z kostolov.

V r. 2012 Európska komisia požiadala Slovensko, aby odstránilo kresťanskú symboliku z mincí, ale slovenská vláda si obhájila právo raziť mince s hodnotou 2 eur s podobizňou sv. Cyrila a Metoda.

Hlas Ruska

Zaslal: Ne august 25, 2013 3:36 pm Odpovedať s citátom
Čo je na žiadosti o odstránenie podobizne Krista opodstatnené?
Najmä ak EU vydáva novú emisiu bankoviek s vyobrazením podobizne pohanského boha?
Prečo Lemmymu vadí Kristus a nie pohanský bôžik?

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 2 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: