Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Pamätná dvojeurová minca

Lemmy
Zaslal: Pi november 23, 2012 4:37 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6425 Bydlisko: Mám.
V e-zine Portálu mladých humanistov bol 21. 11. 2012 uverejnený článok Pamätná dvojeurová minca.

Portál mladých humanistov podporuje vznesené požiadavky rešpektovania princípu náboženskej neutrality vyplývajúce z článku 22 Charty základných práv Európskej únie.

Napriek tejto podpore sa NBS rozhodla prispôsobiť kresťanskej lobby.

Pozri článok: Komuniké z 37. rokovania Bankovej rady NBS

Humanisti sa nesnažili príliš. Asi okrem redakcie e-zinu Humanisti.sk nikto iný sa do tejto chvíle neozval. Crying or Very sad

Zaslal: Pi november 23, 2012 5:22 pm Odpovedať s citátom
Neochota zobraziť svätých Cyrila a Metoda s náboženskými symbolmi je prejavom veľkej neúcty voči obyvateľom Slovenska a kresťanským hodnotám, preto Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) teší, že Národná banka Slovenska prehodnotila svoj postoj a nový schválený návrh euromince rešpektuje naše kresťanské korene.

Ako povedal dnes pre agentúru SITA výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský, sv. Cyrila a Metoda nemožno odtrhnúť od ich evanjelizačnej misie.

„Ďakujeme všetkým, ktorí svojim stanoviskom prispeli k tejto zmene v nádeji, že naše oprávnené argumenty bude rešpektovať aj Európska komisia,“ uviedol.

Ak bude slovenský lobing v Európskej rade dostatočne dobrý a silný, nemal by byť podľa europoslankyne Anny Záborskej (KDH) problém schváliť pamätnú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so svätožiarou a krížmi.

NBS schválila mincu so svätožiarou a krížmi

Zaslal: Pi november 23, 2012 8:59 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
Mňa nejaká minca netrápi, ide skôr o ten princíp. Najskôr sa dohodne nejaké pravidlo, s ktorým nemá problém ani Vatikán, ale keď sa toto pravidlo má dodržiavať, zrazu je zle. Katolíci z úplne nepodstatnej veci urobia obrovskú kauzu, všade vykrikujú, akí sú strašne diskriminovaní a prenasledovaní, a nakoniec sa im aj tak vyhovie, len aby bol pokoj. A tak je to stále. Keď to takto funguje pri takejto prkotine, viem si predstaviť, ako to potom vyzerá v tomto štáte pri ozaj dôležitých veciach...

Nie je to ale úplne tak, že sa nikto neozval. Napísalo o tom napríklad združenie Rodná cesta:
http://www.ved.sk/RC.Konstantin.Metod.htm
Napísali aj otvorený list, v ktorom žiadajú odluku cirkví od štátu:
http://www.ved.sk/RC.otvoreny.list.nabozenska.rovnost.htm
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi november 23, 2012 10:18 pm Odpovedať s citátom
Nikto neozval = nenapísal vedeniu NBS. Oni napísali? A sú humanisti?

Zaslal: Pi november 30, 2012 11:05 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Stanovisko Spoločnosti Prometheus k rozhodnutiu NBS o dizajne pamätných mincí:

Predsedníctvo Spoločnosti Prometheus na svojom zasadnutí 24. novembra 2012 v Banskej Bystrici vyslovilo nesúhlas so schválením pôvodného návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu - 1150. výročie. Euromince nevydáva katolícka cirkev, ale centrálna banka Slovenskej republiky, ktorá sa podľa svojej ústavy neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo.

Aj preto, pri vydávaní slovenských euromincí, by mala NBS rešpektovať princípy náboženskej neutrality, vyplývajúce z článku 22 Charty základných práv Európskej únie, tak ako to od roku 2004 až doteraz rešpektoval Vatikán a členské štáty Európskej únie.

Národná banka Slovenska by nemala podliehať hlučnému kriku politikov, ale rešpektovať názory občanov Slovenska. Tí, v roku 2005, formou hlasovania vybrali na slovenské euromince motívy štátneho znaku, Kriváňa či Bratislavského hradu a nie sakrálne motívy. Všetky motívy, vrátane sakrálnych, pri svojom grafickom zobrazení rešpektovali zásady náboženskej neutrality. Nie je jediný dôvod, aby to dnes malo byť inak.

http://www.humanisti.estranky.sk/clanky/aktivity/stanovisko-k-rozhodnutiu-nbs-o-dizajne-pamatnych-minci.html
M.V.
Zaslal: So december 01, 2012 6:26 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Niektoré mýty siahajú až do Ústavy SR a ak s ňou nechceme prerušiť niť, musíme ich mlčky akceptovať aj na minciach. Len opatrne sa vyjadrím, že neviem presne, čo zostalo z dedičstva po Konštantínovi Filozofovi a Metodovi do dnešných dní a čo by sa dalo prijať do nášho života? Naozaj sa nechcem dotknúť citov nikoho, ale viac realizmu na pamätnej minci by nezaškodilo a platí to aj o ústavnom mýte o budovaní sociálneho trhového hospodárstva. Dobre sa to počúva, ale realita nás nepustí, ten dvojitý životný kríž je pravá realita a aj duchovná vízia. Myslím si, že delenie spoločnosti podľa náboženstva, národnosti už začína ísť do stratena, stačí pozorovať.
TvojOponent
Zaslal: Ut december 04, 2012 12:31 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1676
Tak tak... a poto treba nabehnúť aj do technických múzeí a odstrániť z historickej techniky hviezdy a hákové kríže. Lebo nič sa nesmie viazať na ideológiu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
M.V.
Zaslal: Ut december 04, 2012 11:18 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Problém s tou dvojeurovkou je tak trochu vo veľkom konzervativizme prevažujúcej slovenskej spoločnosti a každý iný pohľad sa považuje pomaly za rúhanie na ktoré v Európe vraj existujú stále nezrušené zákony. Cyrilo-metodské dedičstvo máme v preambule Ústavy, rešpektujem.

Z môjho občianského hľadiska môžu byť na minci aj tri svätožiare, fakt mi to priamo neprekáža, ale neviem ako ďalej, keď sa budú cítiť katolíci znevážení aj pri veciach, ktoré sú voľne diskutovateľné. V Atlante by v podobných prípadoch bol asi pekný uragán v lokálnych náboženských televíznych kanáloch.
wiwi
Zaslal: Ut december 04, 2012 12:15 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Myslím že nikomu neprekážajú ideologické symboly v historických múzeách, učebniciach dejepisu apod. Ani tie hviezdy a hákové kríže (ak teda zostaneme pri tomto príklade), ale keby nejaký členský štát EÚ chcel tlačiť peniaze s týmito symbolmi, už by to nebolo v poriadku a bolo by to považované za propagáciu ideológie.
Lemmy
Zaslal: Ut december 04, 2012 1:48 pm Odpovedať s citátom
Návrh pamätnej dvojeurovej mince, ktorý je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky:

Návrh pamätnej dvojeurovej mince, ktorý je protiústavný (nezákonný):

Zaslal: So december 08, 2012 1:00 am Odpovedať s citátom
Čo je na tej mince protiústavné? Konkrétne.
wiwi.. Tá minca popisuje realitu, nič nevnucuje. Svätožiara patrí svätcom a títo sú preto významní a aj vyhlásení za svätcov. Kríž je znakom kresťanstva, ktoré sem priniesli v zrozumiteľčine. Ak bude na minci zobrazený námet k víťazstvu Ruska nad Nemeckom, nikomu nemôže vadiť zostrelené nacistické lietadlo s haklkrížom a nad ním víťazné sovietske s hviezdou. Chýba vám obom cit pre historické súvislosti. Lemmy mu nechýba, u neho ide o zaujatosť hraničiacu s kresťanofóbiou.
TvojOponent
Zaslal: So december 08, 2012 1:03 am Odpovedať s citátom
Spoločnosť Prometheus je marxistická organizácia. Jej vyhlásenia treba brať s veľkou rezervou, podobnou, ako vyhlásenia nacistov smerované k židom.
TvojOponent
Zaslal: So december 08, 2012 1:04 am Odpovedať s citátom
M.V. Buďte konkrétna.
Lemmy
Zaslal: So december 08, 2012 1:18 am Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Čo je na tej mince protiústavné? Konkrétne.

Erich Mistrík napísal(a):
Mohli by sme tam dať nereálny obraz, ak by ten reprezentoval všetkých občanov republiky. Ale svätožiara reprezentuje len určité presvedčenie určitej časti občanov tejto republiky.

Ústava Slovenskej republiky:
PRVÁ HLAVA
Prvý oddiel
Základné ustanovenia
Čl. 1
(1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
Erich Mistrík napísal(a):
Ak sa neviaže, to znamená, že štátne orgány nemôžu nikoho uprednostňovať na základe náboženstva, alebo na základe jeho viery. Slovenské štátne a iné verejné orgány nemôžu ani v medzinárodnom styku vystupovať v mene akéhokoľvek náboženstva, ani v mene kresťanov – len v mene občanov Slovenskej republiky.

Lenže ak navrhneme na medzinárodne platnú mincu podobizeň Cyrila a Metoda so svätožiarou, oficiálne sme sa prihlásili k rímskokatolíckemu alebo k pravoslávnemu náboženstvu, pretože pre tieto cirkvi sú svätcami.

Zaslal: So december 08, 2012 10:39 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Pre diskutujúceho TvojOponent: neviem presne v čom mám byť konkrétnejší, zaujal som tolerantné občianske stanovisko a pokiaľ by šlo o výklad vieroučných doktrín, prípadne významu celej misie na to asi nie som najpovolanejší. Usilujem sa o mier, ktorý popísal augustový humanistický kongres (2011) v Oslo, ide mi v zásadnej línii o sekulárny štát o prekonanie, či oslabenie náboženských a nacionálnych rozporov, nechcem však aby niekto neveril v transcendentno, ak je to jeho cesta.

Konkrétne si však myslím, že sa to s tou mincou nejako musí pretrpieť a vec netreba posúvať na nezmieriteľné stanoviská, nie je potrebné sa zachytávať každého slova. Aj keby sa vydali ešte ďalšie takéto mince, náš život to tvárou tvár k realite nijako nezmení a mladí ľudia sa budú musieť po emigrácii na ktorú sa mnohí chystajú konfrontovať aj s inými náboženstvami a možno aj s vnútornou výhradou k nim.

Konkrétne si ešte myslím, že na Slovensku je veľa ľudí len tak nejako presadených do kresťanstva, skôr sa boja neveriť, možno ich trápi otázka boh (Boh) a koniec človeka?

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: