Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Spoločnosť Prometheus

Lemmy
Zaslal: Ut jún 13, 2017 7:30 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6197 Bydlisko: Mám.
strapaty napísal(a):
prave preto uz dnes niesu lebo to boli len predstavy

Chybný argument. V podstate mi však dáva za pravdu, lebo o niekoľko rokov neskôr nebudú žiť ani veriaci, ktorí veria v toho akože dodnes existujúceho boha. Jednoducho, po čase zanikne aj táto predstava.

O niekoľko rokov = neznamená dajme tomu v tomto storočí, ale o dajme tomu 1 000 rokov. Tak, ako kedysi žili veriaci v boha Jupitera, tak dnes žijú veriaci v iného boha. Stále veria len nejakej predstave. Človek má tú vlastnosť, že si dokáže predstaviť aj neexistujúce javy. Lebo má myšlienky v hlave. Niektoré sa držia krátko, niektorým myšlienkam sa darí prežiť generácie.

To, že nejaká myšlienka sa medzi ľuďmi udržiava, nesvedčí o tom, že to aj naozaj existuje. Medzi ľuďmi (niektorými) sa udržiava aj myšlienka o UFO, veria tomu, že na našej planéte sú mimozemšťania. Ale je to len ich fikcia, predstava. Rovnako ako u nábožných. Rozdiel spočíva hádam v tom, že teoreticky pri veľkosti vesmíru je dosť možné, že aj inde v o vesmíre vznikol nejaký život, alebo sú mimozemšťania, avšak pre také tvrdenia zatiaľ nemáme žiaden dôkaz. To, čo ľudia natárajú, stojí za milú kedveš. Rovnako ako pri všetkých náboženských ideológiách.

Zaslal: Ut jún 13, 2017 7:38 am Odpovedať s citátom
V Mezopotámii dajme tomu tiež okolo 3 000 rokov sa udržiavali náboženské predstavy o bohoch. Dnes v týchto vtedajších bohov nikto neverí. Alebo aj keby, tak to má nulový vplyv na ľudstvo ako také.

Vtedy silne verili v boha Abzu, bohyňu Nammu, Enkiho a celý rad mnohých ďalších bohov.

Len po čase ľudia prešli o viery v mnohých bohov k viere v jedného boha, až tak, že dnešnému bohu už nevedia prísť ani na meno. Nazývajú ho jednoducho: Boh, s veľkým počiatočným písmenom. Akože veria v boha s menom Boh. Rolling Eyes Ich vec, vec veriacich, čomu veria. Stále sú to však predstavy. To, že sa predstavy v čase menia, to chápem.

Panteón Sumerov

Zaslal: Ut jún 13, 2017 8:09 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
nie je pravda ze ludia neveria v davnych bohov ... len si uvedomuju ze sa nejedna o viacere bytosti ktore vplyvaju na svet ale o jednu (lepsie povedan pocet je irelevantny)... nemyslim si to ... akurat ako bol limitovany pocet bohov tak bude eliminovanalebo pocet naobzenstie... tym ze ludstvo spolu efektivnejsie komunikuje nauka o bohu (nabozenstvo) bude viac ucelene poznanie .. odignorovat boha a jeho vplyv jednoduchoni je mozen ...

aj krestanske nabozenstvo veri v jedneho boha .. ktory ma 3 osoby ... (ked to pritiahneme za vlasy 3 soposby ako boha vnimame ) boh otec stovritel povodca vsetkeho ... boh syn spasoitel vykupitel zachranca nositel ucenia spravneho zivota, ktory zostupil z neba do ludskej podoby ... a duch svaty posvatitel a posila cize , vsade pritomna bozia pritomnost ktora umoznuje rozvijat ludsku bytost

ak by boh skutocne neexistoval myslim ze by uz bol davno zavrhnuty ... ludstvo je stare cca 2,5 miliony rokov a viera v boha / bohou ho sprevadzala cely cas takze neverim ze to len tak skonci .. aj dnes je viac ako 85% ludi planety veriacich ...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut jún 13, 2017 8:52 am Odpovedať s citátom
strapaty napísal(a):
nie je pravda ze ludia neveria v davnych bohov

Toto sú nepodložené táraniny. Takto si môže hocikto vymýšľať. Kto na svete verí v boha Abzu? V bohyňu Afroditu? Mňa hocijaký táraj len tak ľahko neopije rožkom namočeným vo falošnom mlieku, ktoré sa už aj tak dávno pokazilo.

Pritom je nutné brať do úvahy, že aj dnes sú mnohí veriaci, ktorí veria v rôznych bohov, napríklad v hinduizme.

Zaslal: St jún 14, 2017 7:34 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
asi sme sa nepochopili ... samozrejme ze dnes nik neuctieva afroditu .. ale afrodita predstavovala urcity aspekt zivota a sveta ... ztelesnenei tohto aspektu do osoby bol len logicky dosledok exitencie tohto aspektu ...

ked uz sme pritej afrodite prezentovala sexualitu lasku krasu ... tieto aspekty zivota predsa popisuje kazde nabozenstvo je to sucast vzajomneho zdielania sa v rodinnom zivote a vnima sa to ako bozi dar... kulminacia viacerych bohov (aspektov bozieho planu ) do jednej bytosti je len pochopenim ze vsetky tieto veci vychadzau z tej jedinej ktora bola na zaciatku a k ktorej pochadza vlastne vsetko ... dnes je schopnost vnimat abstraktne veci u ludi rozvinuta ovela vacsom meradle ako v davnych dobach preto nie je potrebne zosobnovat tieto aspekty boha .. do roznych osob-bohov.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na: