Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Skeptik: Čo vyčítam nábožestvám

Skeptik
Zaslal: St december 25, 2013 10:41 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 583
Čo vyčítam náboženstvám.

V Biblii sa píše, že svedectvo jedného človeka nie je pravdivé, že sú potrební aspoň dvaja svedkovia, ktorí potvrdia pravdivosť výpovede. V skutočnosti sme svedkami, že sa toleruje svedectvo jediného človeka, ako základ viery. Je to tak v prípade napr.: Abrahámovi sa zjavil boh,Mojžišovi sa mu zjavil boh a to dokonca viackrát.
Je tu aj ďalší faktor, že menovaní uvedené svedectvá ani sami nespísali, ale sú to len tvrdenia spisovateľov, čiže tiež jednotlivých osôb, ktoré niečo píšu bez svedkov. Všetkým sa žiaľ slepo verí, prečo?
Takýchto príkladov by sme našli viac v mnohých náboženstvách.

To je výčitka prvá:
Prečo sa verí niekomu, keď nemá svedkov?

Výčitka druhá:
Náboženstvá vyzývajú k zmierlivosti so zlom a znášanie utrpenia. Tvrdia, že boh všetko zlo niekedy potrestá, zväčša až po smrti. Týmto postojom je vlastne utlmované úsilie o okamžitú spravodlivosť, čo je príčinou množenia zla. Keby spravodlivosť nastupovala okamžite, bola by to najlepšia prevencia zlu, ale mnohým takýto stav vyhovuje, lebo sú to práve oni, čo prosperujú z nespravodlivosti a majú tým aj moc vo svojich rukách.

Výčitka tretia:
Dary bohu. Boh predsa žiadne dary nepotrebuje, keď by mu prakticky malo patriť všetko. Sú to opäť len určití ľudia, ktorí ťažia z naivity ľudí a využívajú ich až do posledného groša, čoho je najlepší príklad chudobná vdova z evanjelia, ktorá vhodila v chráme aj to posledné, ako milodar. Obrovské náboženské stavby sú príkladom plytvania s majetkom nazbieraným na úkor chudobných.

Výčitka štvrtá:
Strašenie budúcnosťou. Prídete do pekla, budete sa tam smažiť a trpieť obrovskými mukami nekonečne. Strašenie s koncom sveta – už čoskoro príde a o všetko vás pripraví. V druhom živote sa prevtelíte do nejakého zvieraťa a budete trpieť za svoje hriechy.

Výčitka piata:
Zaťažovanie povinnosťami od narodenia až do smrti. Denné povinnosti, ktoré okrádajú ľudí o slobodu, množstvo času a prostriedkov. Rôzne povinné účasti na náboženských obradoch, kde sú presvedčovaní a vystavení propagande. Je jasné, že tieto povinnosti nenariadil žiadny boh, pretože sú rozdielne v jednotlivých náboženstvách, ale ich nariadili náboženskí predstavitelia túžiaci po moci. Tieto povinnosti sú stále doplňované, prispôsobované podľa potreby predstaviteľov.

Výčitka šiesta:
Náboženské tresty. Náboženskí predstavitelia si vymysleli a stanovili mnohé až brutálne tresty za rôzne priestupky, až po trest smrti. Je to vláda strachu, pomocou ktorej si udržujú moc.

Výčitka siedma:
Vyzývanie k nenávisti k iným náboženstvám alebo neveriacim jednotlivcom, ich agresívne prenasledovanie až zabíjanie.

Výčitka ôsma:
Sľuby, ktoré nikomu nemôžu splniť. Dostanete sa do raja, budete mať potom šťastný a večný „život“.

V skratke sa dá povedať, že náboženstvá slúžia len na udržanie moci určitým ľuďom. Z histórie je známy aj boj príslušníkov tých istých náboženstiev o moc. Viedlo to zvyčajne k ich rozdeleniu a udržaniu si moci jednotlivých skupín. Žiadny boh nikdy nikomu nedal príkazy, ale sú to len neoveriteľné tvrdenia jednotlivcov, bez svedkov. Následné spísanie dokumentov, keď už svedkovia nežijú a nedá sa nezávisle preveriť ich výpoveď už nemá žiadnu dôkazovú silu.

Žiaľ tieto zvyky veriť bez skúmania pravdy sú už tak vžrané do ľudského myslenia, že je ťažko niekoho presvedčiť o uvažovaní nad nimi a zmene myslenia a pohľadu na tieto skutočnosti.

Klamstvo vládne a stalo sa najlepším nástrojom na ťažbu nekonečných výhod a udržiavanie moci.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St december 25, 2013 3:18 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5913 Bydlisko: Mám.
Súhlasím.

K 1. výčitke: Adam Roman napísal esej Hodnota historických svedectiev.

Tiež to rozoberá.

Zaslal: St december 25, 2013 3:20 pm Odpovedať s citátom
6. výčitka

V niektorých krajinách je trest smrti za to, že je niekto ateista (neveriaci v bohov).

Čosi priam neuveriteľné v 21. storočí.

Zaslal: St december 25, 2013 3:22 pm Odpovedať s citátom
Výčitka ôsma

To je zaujímavé, (nie?), že niekto vraj vie, čo bude po smrti.

Zaslal: St december 25, 2013 3:34 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Súhlasím.

K 1. výčitke: Adam Roman napísal esej Hodnota historických svedectiev.

Tiež to rozoberá.

Lemmy,ďakujem za upozornenie.Som rád,že nie som sám,kto to vidí. Dúfam,že nás bude viac a trocha sa všetko presvetlí. Tmy už bolo dosť.
Skeptik
Zaslal: Št december 26, 2013 7:53 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Sme svedkami,že aj domy postavené na piesku (čiže na klamstve) vydržia veľmi dlho a nezrútia sa,ak na ne nepôsobia nepriaznivé vplyvy(pravda).Podmienkou je,že tietio nepriaznivé vplyvy musia byť držané v dostatočnej vzdialenosti od stavby s nasadením všetkých prostriedkov,nehľadiac ani na mnohé ľudské obete.
Lemmy
Zaslal: Št december 26, 2013 11:00 am Odpovedať s citátom
Nepochopil som, že čo tým myslíš: nehľadiac ani na mnohé ľudské obete.

Zaslal: Št december 26, 2013 11:40 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Nepochopil som, že čo tým myslíš: nehľadiac ani na mnohé ľudské obete.

Obete boli napr. vyhlásené bosorky a čarodejnice,bohorúhači,ale aj mnohé vedľajšie nepriamo zabité v náboženských vojnách.
Lemmy
Zaslal: Št december 26, 2013 11:41 am Odpovedať s citátom
Aha, jasné. Smile

Zaslal: Št december 26, 2013 11:51 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Lemmy napísal(a):
Aha, jasné. Smile

Mnohí vysokopostavení sa správajú k ľuďom ako ku psom.Berú to ako povinnosť ľudí poslúchať ich.Sadni! Ľahni! Prines! Vezmi! Brechaj! Sú radi,keď im ľudia žerú z ruky,ako psi,vítajú ich,vrtia chvostom od radosti,aj keď oni do nich kopú,rozhodujú o ich potomstve,prípadne ich dajú utratiť. Asi je to zvyk pánov správať sa ku všetkým tvorom rovnako bez rozdielu.Človek,pes,všetko jedno,hlavne že poslúcha.
Skeptik
Zaslal: Ne august 31, 2014 6:50 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Ľudia v súčasnosti majú oveľa viac vedomostí, ako mali ľudia pred stáročiami. Mnohí sa napriek tomu tvrdohlavo držia starých učení spred stáročí. Nepotrebujem, aby ma niekto presviedčal a nútil obrazne povedané veriť, že Slnko sa točí okolo Zeme. Nepotrebujem sa držať starých prekonaných učení, ako niektorí, ktorí z nejakých dôvodov stále veria a nechávajú sa viesť prostredníctvom rôznych starých písiem ľuďmi z minulosti. Ľuďmi, ktorí nemali zďaleka také vedomosti o hmote, vesmíre, nevedeli toľko, ako súčasníci.
Pri nedávnom konflikte na blízkom východe jedni, čo ničili mestá iným hovorili: „vrátime vás späť do stredoveku“. Ľudia, ktorí sa už nevedomky vrátili svojim myslením pred prelom tisícročí, pretože stále poslúchajú vtedajších vodcov sú vlastne v ďalekej minulosti svojím zmýšľaním sami.
Kedy ľudia pochopia a prehodnotia svoje názory a pohľad na svet? Kedy bez emócií budú hľadať pravdu? Pravdu ktorá síce mnohokrát bolí, ale bez nej liečba nevedomosti neexistuje.
Skeptik
Zaslal: Ne august 30, 2015 8:58 am Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Ľudia strávia množstvo času študovaním tzv. svätých kníh, pri modlitbách, bohoslužbách. Modlia sa hlavne za zdravie. Ani si neuvedomujú, že keby toľko času venovali štúdiu medicíny, liečivých rastlín, tak by sa nielen ich zdravie, ale zdravie množstva ľudí určite zlepšilo. Bol som svedkom vo viacerých prípadoch, že práve povinnosti, ktoré kladú náboženstvá na veriacich ich o zdravie pripravili. Ľudia majú pred nosom liečivú silu prírody, množstvo úžasných rastlín, ktoré sa im núkajú, ale oni ich svojim zaslepeným zrakom prehliadajú a hľadajú tam, kde nič nie je. Žiaľ aj ja som patril k tým zaslepeným. Keby som bol toľko času ,ako som venoval náboženským knihám venoval štúdiu medicíny, vlastnostiam liečivých rastlín, tak patrím k vynikajúcim liečiteľom. Žiaľ so štúdiom náboženstva som nepomohol nikomu, ani len sebe. Sad
Skeptik
Zaslal: Pi máj 06, 2016 3:54 pm Odpovedať s citátom
Starý známy Starý známy
Prenasledovanie bosoriek malo množstvo obetí. Boli to tisíce upálených na hranici a predtým mučených. Len v Nemecku je odhadovaný počet na 25 000. Samozrejme, že obeťami neboli len ženy, ale aj muži. Bola zlá úroda, nezamestnanosť, choroby, tak bolo treba nájsť vinníka a bosorky sa na to výborne hodili. . Dokonca údajne aj známy Martin Luther tvrdil, že bosorky môžu za neúrody a treba ich odstraňovať, upaľovať. Išlo totiž aj o upevnenie cirkevnej moci prostredníctvom tohto prenasledovania. Stačilo maličké obvinenie a už človeka bežne nevypočúvali, ale mučili, aby povedal pravdu, ako je to s jeho bosoráctvom. Mučenie samozrejme nevydržal nikto, až na jednu ženu. Všetci sa priznali. Pravidlá boli také, že za nevinného sa považoval ten, kto vydržal 3 mučenia. Začínalo to lámaním prstov, mliaždením nôh, atď. Metódy boli naozaj brutálne. Kto sa priznal bol potom nútený povedať niekoho, kto s ním bosoroval. Samozrejme, aby sa obete zbavili mučenia, aj keď vedeli, že budú upálení, povedali niekoho, koho nemali radi a tak sa kolotoč pribúdajúcich bosoriek točil neustále. Množstvo obvinených sa nabaľovalo ako snehová guľa V nemeckom Bambergu tak bol obeťou každý desiaty obyvateľ. Z bosoráctva boli obvinení aj vysoko postavení, pretože ich zákonite nemali ľudia radi a pri mučení radšej povedali ich mená, ako niekoho dobrého známeho. Cirkevní predstavitelia si presadili a modifikovali miestne zákony aj na prepadnutie majetku bosoriek a tak sa z toho stal parádny kšeft, aj keď oficiálne platné zákony nariaďovali iné. Jediná žena odolala až 8 mučeniam, aj keď mali byť maximálne tri. Potom sa jej podarilo z ujsť a následne zašla ,la za panovníkom, ktorý tieto praktiky mučenia zastavil. Biskup, ktorý bol hlavným prenasledovateľom bol vyhnaný z mesta Bamberg a bol nútený zaplatiť pokutu v zlate. Žiadny iný trest ho nestihol. Z nakradnutého zaplatiť pokutu, celkom dobre to mali už vtedy zariadené.
Odporúčam každému si trocha prečítať, ako to bolo s prenasledovaním bosoriek, koľko bolo obetí, lebo aj mňa tie obrovské čísla obetí prekvapili. Opakovala by sa situácia s prenasledovaním ľudí, keby nejaké náboženstvo získalo absolútnu moc a nebolo by opozície? Podľa mňa by sa pomery vrátili do čias stredoveku a prenasledovanie by bolo opäť brutálne.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: