Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Humanistická etická výchova

TvojOponent
Zaslal: Št august 06, 2015 11:39 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1585
Vyplýva z Vami uvedenej definície šťastia, ktorej nadšene tlieskate - stačí sa narodiť.

Zaslal: St marec 23, 2016 9:04 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6186 Bydlisko: Mám.
Osvietenie – pozor na to, čo vás „osvietilo“!
Petr Tomek napísal(a):
Osvietensko-humanistický prístup, ktorý viedol až k súčasnému hnutiu Nového ateizmu rozhodne nemôže prijať predstavu náboženskej viery ako „svetla“, pretože práve proti vysvetľovaniu sveta mýtom sa vymedzuje.

Je to len jedna z mnohých nástrah v diskusiách medzi ateistami (humanistami) a teistami (tzv. veriacimi, nábožnými). Zato ide o prípad, kedy je chápanie slova „osvietený“ naozaj inverzné. Pre akúkoľvek podobnú diskusiu je teda veľmi dôležité si najprv ujasniť, čím bol dotyčný osvietený, či to bolo „svetlo rozumu“ (humanizmus, veda, racionalita, kritické myslenie) alebo „svetlo viery“ (náboženská ideológia, mýty, legendy, povery).
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Št marec 24, 2016 1:55 pm Odpovedať s citátom
Svetlo rozumu verzus svetlo viery.
Ateizmus je tiež viera a byť kresťanom je voľba rozumu. Nuž ale máte pravdu, tiež sa pousmievam nad brajtami, keď majú vlčiu tmu Very Happy

Zaslal: Pi marec 25, 2016 2:28 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 714
Lemmy napísal(a):
Osvietenie – pozor na to, čo vás „osvietilo“!

Osvietený, z významu tohto slova vyplýva, že on nie je zdrojom svetla, ale svetlo naňho dopadá. Vidíme však, že práve osvietení sú chápaní, ako zdroje svetla, čo je trocha paradox. Silné osvietenie ale spôsobuje stratu videnia, pretože oslepuje. Tu si treba založiť slnečné okuliare, aby človek niečo videl. Napr. slnečnú korónu by sme nevideli bez dostatočného zatienenia. Teda v niektorých prípadoch ak chceme niečo rozoznať, nemali by sme zabudnúť na založenie filtra, ktorý nám veľké svetlo, ktoré nás odpútava od podstaty zatieni.
Lemmy
Zaslal: St november 08, 2017 1:53 am Odpovedať s citátom
Na stránke Humanists UK sa nachádza takáto myšlienka.
Humanists UK napísal(a):
Humanists are people who shape their own lives in the here and now, because we believe it's the only life we have. We make sense of the world through logic, reason, and evidence, and always seek to treat those around us with warmth, understanding, and respect.

Humanisti sú ľudia, ktorí tu a teraz formujú vlastný život, pretože veríme, že je to jediný život, ktorý máme. Rozumieme svetu prostredníctvom logiky, rozumu a dôkazov, a vždy sa snažíme správať k druhým, ktorí sú okolo nás, srdečne, s porozumením, a s rešpektom.
TvojOponent
Zaslal: Pi november 10, 2017 12:58 pm Odpovedať s citátom
Pekná definícia pre kresťana Smile A čím sa touto definíciou vlastne líšime?

Zaslal: Pi november 10, 2017 8:46 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Pekná definícia pre kresťana Smile A čím sa touto definíciou vlastne líšime?

Opäť táraš bludy. Ouch
Čo si za kresťana, keď v definícii toho kresťana nespomenieš boha, alebo Krista. Diskusný šašo!

Odkedy vymenili kresťania svoju náboženskú vieru za potrebu dôkazov? Twisted Evil

Zaslal: So november 11, 2017 7:32 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 06 jún 2017 Príspevky: 111
Lemmy napísal(a):
Pokúsme sa odpovedať na jednoduchú otázku, ktorá by nás hypoteticky mohla zastihnúť (a kto už má skúsenosti, nech takisto napíše) na začiatku školského roka (prvý ročník na základnej škole).

Predstavme si, že sme rodičia, naše dieťa je prváčik. Triedna učiteľka sa opýta (alebo ani neopýta, rovno vám dá vyplniť lístok):

Prihlasujem svoje dieťa na:

a) etickú výchovu

b) náboženskú výchovu

Aký postoj zvolíte?

zalezi na skole ale asi obe .. dovezite by bolo co by bolo obsahom a predmetom etickej vychovy ...

Question
Skeptik
Zaslal: So november 11, 2017 8:03 pm Odpovedať s citátom
strapaty napísal(a):
Lemmy napísal(a):
Pokúsme sa odpovedať na jednoduchú otázku, ktorá by nás hypoteticky mohla zastihnúť (a kto už má skúsenosti, nech takisto napíše) na začiatku školského roka (prvý ročník na základnej škole).

Predstavme si, že sme rodičia, naše dieťa je prváčik. Triedna učiteľka sa opýta (alebo ani neopýta, rovno vám dá vyplniť lístok):

Prihlasujem svoje dieťa na:

a) etickú výchovu

b) náboženskú výchovu

Aký postoj zvolíte?

zalezi na skole ale asi obe .. dovezite by bolo co by bolo obsahom a predmetom etickej vychovy ...

Question

Prečo sa už prváčikovia majú zaoberať tak extrémne ťažko stráviteľnou témou, ako je náboženstvo, keď aj veľkí filozofi a náboženskí učitelia majú problémy to jasne vysvetliť? Jasné, že náboženstvá si chcú získať ďalšie ovečky, ktoré budú dojiť.
Keďže na zápis chodia väčšinou matky detí, tak z toho je jasné, kde vzniká tá neúmerná zvýšená voľba pre náboženstvo. Ženy totiž viac inklinujú veriť náboženstvám. Naviac to rozhodnutie je narýchlo, zrejme je rodič na otázky nie pripravený a možno sa mu to aj nejako manipulatívne podsunie. Výsledok je potom taký, aký je, teda nelogický, keďže s vekom žiaka záujem o náboženstvo klesá. Teda u dospelého, rodiča by mal byť ešte menší a voľba náboženstva, ako vyučovacieho predmetu pre dieťa by sa mala znižovať.

Zaslal: Ne november 12, 2017 12:04 pm Odpovedať s citátom
Dajme si podobnú otázku:

Pani učiteľko podstrčí vašim prváčikom papier, kde máte vybrať jednu z týchto možností:
Chcete, aby sa vaše dieťa učilo matematiku?
Alebo chcete, aby sa učilo slovenský jazyk?

Vyberte jednu z množností...

Čo si vyberiete?

Zaslal: Ne november 12, 2017 2:44 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Dajme si podobnú otázku:

Pani učiteľko podstrčí vašim prváčikom papier, kde máte vybrať jednu z týchto možností:
Chcete, aby sa vaše dieťa učilo matematiku?
Alebo chcete, aby sa učilo slovenský jazyk?

Vyberte jednu z množností...

Čo si vyberiete?

Tvojoponent, máte tam zásadnú chybu v otázke, pretože sa pýtate, čo si vyberiem ja a nie, čo si vyberie prváčik.
Prváčik si ale nedokáže vybrať, pretože ani nevie čítať, naviac vylúčiť nemôžeme ani matematiku, ani slovenčinu, pretože preňho sú obidva tieto predmety potrebné, ak uvažujeme, že ten prváčik nie je napr. v Číne. Preto bývajú otázky kladené rodičom. Veľmi podstatná vec je ale, či sa má prváčik učiť predmet náboženstvo, ktorý mu je potrebný, ako mŕtvemu kabát, alebo ako nejaká guľa, ktorá sa mu v mladosti priviaže na nohu. Tu by som zvolil len informatívne oboznámenie žiakov vo vyšších ročníkoch, aby niečo o náboženstvách a ich učení vedeli. To by ale skorej slúžilo ako odstrašovací príklad toho, čoho sú ľudia schopní vo svojej honbe za mocou a peniazmi.

Zaslal: Ne november 12, 2017 8:15 pm Odpovedať s citátom
Neťahajte ma za slová, skeptik.
Na čo je prváčikovi slovenčina? Veď až bude veľký, vyberie si jazyk, ktorý sa bude učiť dokonale. Stačí mu, ak sa dorozumie Smile Mimochodom už to je diskriminácia, že rodičia dieťaťu vyberú doruzumievací jazyk. Je zaujímavé, že 100% detí sa učí rozprávať tým istým jazykom, ako ich rodičia. Very Happy

Zaslal: Po november 13, 2017 11:16 am Odpovedať s citátom
Ivan Balluch napísal(a):
Etika alebo náboženstvo? Rozhodovanie, ku ktorému núti štát rodičov, nie je v poriadku.

Nie je v poriadku, ale je potrebné uvedomiť si, že štát, to sú poslanci, ktorí schválili zákon, a najväčší podiel na tom majú katolíci, ktorým tak veľmi záležalo na blahu malých detí. Evil or Very Mad

Katolíkom sa podarilo prinútiť rodičov, aby sa nejako rozhodli.

Zaslal: Ut november 14, 2017 4:00 pm Odpovedať s citátom
Netárajte Lemmy.
Veď aj vy brojíte za predmet Etická výchova a neviete, čo by mal obsahovať. Chcete zaviesť politický premet.
Etika je prierezový predmet.
Ale teší ma, že chápate, k čomu vedie ateizmus a cítite potrebu tomu zabrániť - špeciálnou etikou pre ateistických nevychovaných frackov vraždiacich ľudí kade-tade Twisted Evil

Zaslal: Ut november 14, 2017 4:38 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Neťahajte ma za slová, skeptik.
Na čo je prváčikovi slovenčina? Veď až bude veľký, vyberie si jazyk, ktorý sa bude učiť dokonale. Stačí mu, ak sa dorozumie Smile Mimochodom už to je diskriminácia, že rodičia dieťaťu vyberú doruzumievací jazyk. Je zaujímavé, že 100% detí sa učí rozprávať tým istým jazykom, ako ich rodičia. Very Happy

TvojOponent, viete si predstaviť triedu prváčikov, kde by každý hovoril iným jazykom, alebo nárečím, že by si vôbec nerozumeli a potrebovali by na vyučovanie 30 učiteliek ovládajúcich všetky tieto jazyky? Naviac aj na matematiku fyziku a ďalšie predmety by boli potrební ďalší učitelia ovládajúci tieto jazyky. To je totiž varianta, ktorú usudzujem podľa vášho písania považujete za správnu.
Pri učení slovenčiny ide o to, aby sa ľudía dorozumeli jednotným jazykom a písmom, aby nevznikol Babylon jazykov. V tomto smere nepodporujem snahy o vytváranie tohto Babylonu. Mal by byť jeden štátny jazyk, aby sa všetci navzájom dohovorili. Bez toho neexistuje jednota v štáte. Tu sa deštruktormi podporujú rôzne štiepenia, bráni sa vyučovaniu spoločného jazyka, čo je veľmi škodlivý prvok pre štát, ale to je cieľ svetovládcov - rozdeľovať ľudí.
Znalosť viacerých jazykov je dobrá vec, ale hlavný dorozumievací štátny jazyk je nevyhnutnosť.
Na čo je ale dobré človeku náboženstvo? Je to obrovská brzda. Je to len ďalší klin na štiepenie ľudí na rôzne skupiny a potom ich následné rozoštvávanie proti sebe. Je to ďalší nástroj tých, čo chcú vládnuť svetu, aby sa zbavili všetkých oponentov. Náboženstvá boli v značnom útlme pred 89 rokom, čo bolo spôsobené aj zníženým vplyvom mocenských zahraničných skupín u nás. S pádom socializmu sa im otvorili dvere dokorán a oni si opäť začali budovať svoju rozvracaciu taktiku. Potom už bude stačiť malinká iskra, aby zapálili oheň. Rozoštvaní sa navzájom vyhlušia a uvoľnia priestor svetovládcom.

Naposledy upravil Skeptik dňa Št november 16, 2017 7:33 am, celkom upravené 1 krát.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 9 z 10
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: