Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Humanistické VIANOCE

Lemmy
Zaslal: Po január 04, 2016 1:47 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6993 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Aha Laughing
Máte na mysli sviatok plný mágie, čarodejov, zázrakov, mytológie...

Bhuhahahahhahahahaaaaa

To aj kresťania sú väčší a dôslednejší ateisti ako Vy!!!

Áno, hovorím o tom, že „sviatok plný mágie, čarodejov, zázrakov, mytológie“ (Slnovrat) sa významovo s rozšírením kresťanstva v Európe zmenil. Jednoducho, zo Slnovratu sa stal kresťanský sviatok. Tak to už na tom svete chodí, že keď je nejaká tradícia, ale z ideologických dôvodov nejako nevyhovuje, tak sa mierne významovo posunie, kresťania si to takto posunuli na akože „narodenie Jezuliatka v maštali“. Samozrejme, prvky mytológie sa nezmenili. Jednu mytológiu nahradili inou, novou. Svojou, kresťanskou.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: Po január 04, 2016 5:30 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 987
TvojOponent napísal(a):
Prepáčte Lemmy, ale to nie je pravda. Slnovrat je astronomický úkaz a veru nemožno oslavovať niečo inokedy, keď poznáme jeho presný časový údaj. Prečo potom nespojíte oslavu slnovratu rovno s Novým rokom? Prečo odrátavate sekundy a kričíte ŠČÚÚÚLLL !??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy
Ateisti si snažia samy sebe zdôvodniť, prečo robia rovnaké rituáloy ako kresťania a nahradiť tú prázdnotu, ktorá vzikla po vytlačené kresťasntva, akýmsi gýčom.

Koľko dní to vyškrtol pápež Gregor z kalendára? Po 4 októbri nasledoval hneď 15 október . Bolo preskočených 10 dní. Veľkonočná nedeľa totiž nebola prvou nedeľou po jarnom splne. To znamená, cirkev prispôsobila narodenie Ježiša na deň, v ktorý zvykli ľudia oslavovať a tým pretlačili svoju tradíciu. Hovorím o narodení Ježiša, pretože mesiáš je vymyslená postava a teda reálne nemôže existovať. Môže sa jej niekto len podobať, ale nikdy to nebude mesiáš. Podobne, ako keď sa niekto preoblečie za anjela, neznamená, že je skutočne anjel, pretože aj anjeli sú len vymyslené mýtické bytosti. Aj sám Ježiš svojim konaním vlastne potvrdil, že nebol mesiáš. Aj keď sa snažil splniť všetko, čo bolo napísané o mesiášovi, čo mal konať a ako sa správať, sám vedel, že všetko nesplnil a teda nie je mesiáš. Zákonite ani všetko splniť nemohol, pretože vyrovnať sa mýtickej postave nedokáže nikto. V súčasnosti už ani neexistujú všetky zložky na olej, ktorým sa musí pomazať mesiáš, ktorého ľudia stále očakávajú, ale ľudia si stanovujú svoje pravidlá, ktoré si podľa potreby pomenia.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Po január 04, 2016 6:49 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1755
Skeptik... ak sa vám nepozdáva gregorova reforma kalendára, môžete sa stále riadiť kalendárom Júliusa Cézara - teda juliánskym kalendárom. Ten by vám mal byť ako ateistovi bližší a slnovrat tak môžete oslavovať až 6. januára.
Cieľom reformy juliánskeho kalendára nebolo napasovať vianočné sviatky na slnovrat, ale zosúladiť kalendár so skutočnosťou. Odchýlka juliánskeho kalendára činí totiž jeden celý deň za 128 rokov a rozdiel dnes je už 13 dní - nie 10 ako to mohlo byť v čase reformy kalendára pápežom Gregorom. To, že dopadli Vianoce na 25.12. je len zhoda náhod. Pôvodne bolo cieľom vypočítať dátum ukrižovania a na základe židovskej tradície sa druhotne určil dátum narodenia. Je to však len tradícia a dátum 25.12. môže i nemusí byť dátum narodenia - ten je pre vieroučné tézy nepodstatný.

_________________
Ponúkol som ateistom srdce na dlani. A oni? Rozbehli sa pre príbor.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 2 z 2
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.