Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Morálne otázky ateistu

TvojOponent
Zaslal: Št máj 07, 2015 9:20 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1761
Ateisti na českom portále i-Ateismus zostali bezradní pri riešení hypotetickej situácie vyžadujúcej si ťažkú morálnu dilemu:
Zostala tu nezodpovedaná nasledujúca otázka, citujem teda sám seba:
Nikdy by ste nesvedčili proti svojej rodine? A čo v prípade, ak by Váš jediný syn znásilnil batoľa? Na koho stranu by ste sa postavili vtedy?

Citácia:
Situácia s nehodou je zaiste hypotetická. Zaoberanie sa hypotézami je ale predsa vedecký prístup, všakže páni vedci. Smile
Posuňme tú hypotézu o kúsok ďalej. Vžite sa do situácie, že vaše 6 ročné dcéry náhle vstúpia do vozovky pred prichádzajúce auto ľubovoľnej značky. Vodič môže strhnúť volant na chodník, kde ale zrazí svojho syna alebo sa tváriť akože nič a premení práve tie vaše detičky na kôpku…ehm… sračiek… On ako vodič by bol v tom nevinne – žiadny priestupok by neurobil, vina bude samozrejme na vás ako otcovi – neustrážili ste si svojich fafrnkov. Povedzme, že vodič predsalen v poslednej chvíli ten volant strhne a zabije svoje dieťa na chodníku a tie dve dievčence prežijú nanajvýš poriadne vyľakané. Čo by ste v takej situácii povedali tomu zronenému šoférovi so svojim zohaveným deckom v náručí? Cítili by ste vďaku alebo by ste ním pohŕdali? Čím by ste zmiernili jeho žiaľ za vaše zlyhanie – veď tú nehodu spôsobili vaše dcéry a nakoniec vina ide na vás – boli to vaše dcéry a neustrážili ste si ich. Zaujíma ma, ako by ste tomu človeku kompenzovali žiaľ? Na jednej strane jeho rozhodnutie vaše dcéry zachránilo pred istou bolestivou smrťou, no na druhej strane sa vymyká z morálno-pragmatického hodnotového rebríčka ateistu-zvieraťa-egoistu.

Zdroj: http://www.i-ateismus.cz/2014/12/job/comment-page-12/#comment-110730
Ako by sa rozhodli slovenskí humanistíci? Smile

_________________
Ponúkol som ateistom srdce na dlani. A oni? Rozbehli sa pre príbor.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.