Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  1. máj – Sviatok práce

Lemmy
Zaslal: Ne máj 01, 2011 10:11 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6130 Bydlisko: Mám.
Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov, ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, avšak 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.

Wikipédia

Zaslal: Ne máj 01, 2011 10:32 am Odpovedať s citátom
V roku 1886 sa 1. máj stal dňom boja za osemhodinový pracovný deň v USA. Na to potom bezprostredne nadväzovali tragické udalosti v Chicagu, kde došlo k stretom s políciou a následnej justičnej vražde piatich predných anarchistov, popravených 11. novembra 1887. Na ich pamiatku prebiehali po celých USA 1. mája 1888 demonštrácie a keď prišli francúzski odborári s návrhom na celosvetový Sviatok práce, bol zvolený práve 1. máj 1890.

Zaslal: Ut máj 01, 2012 8:48 pm Odpovedať s citátom
Európania na prvomájových mítingoch protestovali voči reštriktívnym opatreniam

1. mája 2012 (TASR) – Tisíce pracujúcich v Európe dnes na tradičných prvomájových zhromaždeniach protestovali voči výdavkovým škrtom svojich vlád, pred víkendovými voľbami v Grécku a Francúzsku, kde sa očakáva, že voliči potrestajú svojich vedúcich predstaviteľov za reštriktívne opatrenia.

Zaslal: Št máj 01, 2014 8:08 pm Odpovedať s citátom
Čierno-červený 1. máj

Na Haymarket sa štrajkovalo za zavedenie 8-hodinového pracovného času. 8-hodinový pracovný čas nám dnes príde ako čosi úplne samozrejmé a mám taký pocit, že si ho nevážime. Myslím si, že si nevážime kopec ďalších vecí, ktoré kedysi neboli samozrejmé a ktoré sa dnes pod “hegemonickým diskurzom” neoliberalizmu dostávajú pod ťažkú paľbu. Ako hovorí český sociológ Jan Keller v knihách ako Tři sociální světy alebo Nová sociální rizika, hrozí nám návrat fenoménu z 19. storočia – pracujúcej chudoby. Práve vďaka ľuďom ako boli martýri z Haymarket bola odstránená detská práca, zavedené také výdobytky sociálneho štátu ako dôchodok, zdravotné poistenie, nárok na dovolenku a podobne. A nebol to len Haymarket Massacre, kedy anarchisti a odborári v USA zomierali. Michael Cohen vo svojom článku ilustruje, ako členovia Ku Klux Klanu za prinajmenšom benevolentnej nečinnosti oficiálnych orgánov lynčovali a vraždili anarchistov a odborárov z odborárskej organizácie Industrial Workers of the World. Vďaka činnosti a aktivite odborov sa v našich končinách nedejú také veci ako padanie chabo zabezpečených fabrík na hlavy mizerne platených robotníkov, ako to bolo napríklad pred rokom v Bangladéši. Preto oslavujeme Sviatok práce. Ja osobne by som dodal, že tá oslava má v sebe pre mňa trpkú príchuť – práva, ktoré pre nás naši predkovia vydobyli a ktoré si nevážime, arogantne upierame ľuďom napríklad zo spomínaného Bangladéša. Užívame si produkty ich slabo ohodnotenej práce a tvárime sa, že ich problémy prežiť, ktoré si objektívne nespôsobili sami, pre nás neexistujú.

Zdroj: Rudolf Macháček (shizuko)

Pozri aj: Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění

Zaslal: So máj 02, 2015 10:41 pm Odpovedať s citátom
Vyhlásenie KSS k 1. máju
Komunistická strana Slovenska napísal(a):
Obraciame sa na všetkých pracujúcich, nezamestnaných, dôchodcov i študentov s posolstvom, že proti zostrujúcej ofenzíve kapitálu je potrebná naša jednota. Súčasní mocní tohto sveta si uvedomujú, že ich mocenské pozície sa otriasajú v základoch. Uvedomujú si, že ju môžu poraziť uvedomelí ľudia práce, a preto: „Proti jednote kapitálu, voláme po jednote pracujúcich!“

Kapitalisti sa spoliehajú na nejednotnosť, a vedia, že pracujúci sú neuvedomelí. A ľavica sa zatiaľ atomizuje.

Zaslal: Po máj 04, 2015 3:05 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Tak sme sa dočkali na portáli humanistov aj vyhlásenia KSS Confused

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: