Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Eduard Chmelár

TvojOponent
Zaslal: Pi marec 27, 2015 10:06 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1493
Istú dobu som váhal, či tu prežije samostatná téma o Eduardovi Chmelárovi.
Včera som dospel k záveru, že je potrebné sa tomuto mienkotvornému sekulárnemu humanistovi venovať osobitne.

Eduard Chmelár patrí medzi žiarivé hviezdy slovenského svetonázorového neba. Je rozhľadený a prináša do diskusií rôzne iné pohľady na spoločnosť. V často skostnatených vyjadreniach iných ľudí zaberajúcich verejný priestor tak jeho vyjadrenia budia dojem sviežosti. Hovorí ľúbivo, vie zaujať. Priznám sa, že je asi druhým alebo tretím človekom na nete, ktoré články vyhľadávam takmer pravidelne.

Napriek tomu Eduarda Chmelára považujem za mimoriadneho nebezpečného človeka. Jeho analytické myslenie je katastrofálne, túžba po uznaní chorobná a snaha byť na výslní politickej scény mrazivá...na mňa pôsobí dojmom paranoidného psychopata. Narcis neschopný stráviť oponentúru, slobodnú diskusiu nahrádzajúci dôsledným selektovaním príspevkov na tie kritické a tie friendly.

Zaslal: Pi marec 27, 2015 10:11 am Odpovedať s citátom
Citácia:
Sex na škole nie je problém: Rektor čelil aférke so študentkou, dilemu vraj vyriešil!
Pošlite nám tip
Ilustračné foto
Ilustračné foto
pred hodinou
BRATISLAVA - Vysoké školy zápasia s ďalším problémom, a to otázkou morálky. Väčšina univerzít s dlhoročnou tradíciou vo svojich etických kódexoch upravuje vzťahy medzi študentmi a učiteľmi, na súkromných školách si však vrámci zákona môžu za zavretými dverami robiť v podstate čo chcú. Topky exkluzívne vypátrali, že aj na najvyšších miestach sa predstavitelia dopúšťajú neetických a nemorálnych prehreškov. Samotný rektor jednej z bratislavských univerzít otvorene potvrdil svoj vzťah so študentkou, oháňa sa však žalobou a tvrdí, že ide o jeho súkromie.

Viceprezident pre manažment a komunikáciu Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko nás upozornil na pripravovaný návrh Etického kódexu učiteľa, v ktorom sú ošetrené podobné, na Slovensku aj z minulosti známe prípady sexuálnych vzťahov medzi učiteľom a študentom: „Predložili sme ho ministerstvu, aby tieto pravidlá hry platili celoplošne. Takéto niečo je proti dobrým mravom a je potrebné na to verejne poukázať a umožniť diskusiu. Vždy sa nájdu jedinci, ktorí to nebudú rešpektovať, ale tieto morálne pravidlá by mali byť nastavené.“

Úryvok z pripravovaného etického kódexu učiteľov.
Sex na škole nie
V úvode kódexu sa takisto píše: "Učiteľ si je vedomý svojej zodpovednosti, ktorou spoluvytvára etické vlastnosti a ľudsky mravné kvality mladšej generácie. Je vzorom pre spoločnosť." Opýtali sme sa na margo románikov medzi učiteľmi a študentmi aj bývalého učiteľa a súčasného poslanca Národnej rady SR Martina Poliačika, ktorý v tejto téme vidí takisto hrozbu: „V situácii, keď hrozí konflikt záujmov, ako v tomto prípade, má človek, ktorý je vo vyššej pozícii, povinnosť kontaktovať niekoho, u koho tento konflikt nehrozí.“

Niektoré vysoké školy už tento problém vyriešili. Na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity od roku 2012 napríklad platí, že „sexuálne obťažovanie na akademickej pôde je neetické, nedôstojné a nežiaduce“ a zároveň sa konkrétne určuje, čo sa smie a čo nie: „Učiteľ nerozpráva neslušné, dvojzmyselné a urážajúce vtipy, zdržiava sa sexuálnych narážok a fyzického obťažovania so sexuálnym podtónom.“ Okrem tohto vyjadrenia obsahuje ich etický kódex aj iné podstatné časti, ktoré by mala dodržiavať každá škola.

Sex na škole nie
Dilemu musel riešiť aj slovenský rektor

Etickú dilemu musel riešiť v poslednom období aj predstaviteľ jednej z bratislavských vysokých škôl, ktorý priznal vzťah s jednou zo svojich študentiek. Problémom je najmä to, že tento rektor so študentkou chodil už v čase, kedy ju prijali na štúdiumí. Rektor má totiž právomoc a zároveň povinnosť rozhodovať najmä o prijatí uchádzača o štúdium.

Párik svoj vzťah na univerzitnej pôde tají, no vo voľnom čase už sú omnoho menej ostražití. Dokazujú to aj fotografie zo sociálnych sietí, dvojica totiž očividne rada a často chodieva na výlety do Vysokých Tatier. Údajne nie je problém stretnúť ich spolu v kine či reštaurácii v Bratislave, kde študentka žije spolu so synom. Na káve sa ich v jeden zimný piatok večer podarilo zachytiť aj nášmu čitateľovi.

Čitateľ Topiek, ktorý nás o nemorálnom správaní sa rektora informoval, sa dostal aj ku prepisu niektorých správ, ktoré si medzi sebou zamilovaný párik cez chat na Facebooku poslal. Z týchto správ jasne vyplýva, že študentka je do rozvedeného otca troch detí skutočne zaľúbená, zrejme s priznaním svojho pomeru čakali na okamih, kedy už nebudú vo vzťahu učiteľ – študent.

Jedna z bývalých študentiek školy priznala, že ju takáto informácia neprekvapuje: „Mňa učil na škole v Nitre. Vôbec sa nečudujem tej správe, vraj je povestný románikmi so študentkami, veľmi letí na intelektuálky a brunetky. Raz sa kdesi vyjadril, že by chcel mať toľko detí, koľko by len šlo, v jednom rozhovore to bolo, myslím. Navyše, v pohode si pridáva študentky aj na Facebooku, nemá s tým vôbec problém.“

V redakcii máme k dispozícii aj súkromné rozhovory medzi rektorom a študentkou, ktoré sa týkali aj plánov na sviatok všetkých zaľúbených, kedy mali očividne prvé výročie.

Na sladké reči a spoločné dovolenky sme sa opýtali aj samotného rektora, predsa len, ako si rektor môže zachovať objektivitu, keď trávi noci u svojej študentky? Odpovedal jednoznačne, všetko najprv poprel: „Ako prosím??? Na to Vám môžem odpovedať len to, že nechodím a nikdy nebudem chodiť so žiadnou svojou študentkou. Želám príjemný deň a veľa zdaru pri zbieraní klepov.“ O tom, že dvojicu niekto dlhšie veľmi pozorne pozoruje, tak zrejme nevedel.

„Uvedomte si, že som osoba verejne známa, ale nie verejne činná, Vaše informácie sú čiastočne nepravdivé a čiastočne neaktuálne a ja mám právo na ochranu svojho súkromia. V opačnom prípade si ho budem musieť chrániť súdnou cestou.“

V úvode svojho ďalšieho vyjadrenia rektor stále tvrdil, že pomer nemá, za všetkým hľadal politiku. Neskôr si však zrejme uvedomil, že práve prepisy rozhovorov by ho mohli usvedčiť z klamstva a vyšiel s pravdou von. Keď sme ho konfrontovali s váhou dôkazov, na otázku, či má sexuálny vzať so študentkou, reagoval takto: „Je pravdou, že som mal blízky vzťah s jednou slobodnou mamičkou, ktorá k nám nastúpila externe vlani v septembri, ešte predtým, ako sa stala mojou študentkou a je pravdou aj to, že tento vzťah trval ešte v čase, keď už bola naša študentka. Tento vzťah som ukončil, lebo to nepovažujem za správne. Kto ma pozná, vie, že vždy som bol prísnym učiteľom a sympatie v mojom profesionálnom úsudku nikdy nehrali úlohu.“

Keďže tak vzťah v závere stanoviska priznal, opýtali sme sa aj, či sa mu chodenie so študentkou nezdá nevhodné, respektíve ako si udržiava pri jej hodnotení odstup? Ukázalo sa, že svojho pochybenia si je sám vedomý: „Áno, zdá sa mi to nevhodné, preto sme ten vzťah ukončili a áno, som pri jej hodnotení bez najmenších pochybností objektívny, lebo od nej vyžadujem presne to, čo od iných. Ale kvôli tomu ju predsa nevylúčim zo štúdia, je to dobra študentka, má to v živote ťažké, a ak dovolíte, ostatné je moja súkromná vec. Verím, že aj Vy riešite svoje citlivé srdcové záležitosti takto principiálne a že ich nepotrebujete pretriasať na verejnosti. Želám Vám užitočnejšie témy.“

Rektor sa v minulosti vyjadroval aj k pálčivej spoločenskej téme, ktorou je rodinkárstvo.Zásadne ho odmietol.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:xYcJxNGCN4QJ:www.topky.sk/cl/10/1463937/Sex-na-skole-nie-je-problem--Rektor-celi-aferke-so-studentkou--dokaz-o-klamstvach-+&cd=1&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

Vyjadrenie pána Chmelára z jeho fcb:

Citácia:
To, že sa zúrivé útoky voči mojej osobe na stránkach slovenskej tlače v posledných týždňoch stupňovali, je zjavné vari každému s nezaujatým pohľadom a prehľadom. Vedel som, do čoho idem aj bez toho, aby ma ľudia upozorňovali na to, aby som si dával pozor. Hľadať pravdu, počúvať pravdu, učiť sa pravde, milovať pravdu, hovoriť pravdu, držať pravdu, brániť pravdu až do smrti – je krédo, ktorého sa držím nielen v roku 600. výročia upálenia Majstra Jana Husa. A mám radosť, že je vás čoraz viac, ktorí veríte, že len pravda nás oslobodí, lebo vy ste nádejou tejto spoločnosti, že ctihodní luhári raz stratia svoju moc a strom spravodlivosti raz prinesie svoje ovocie zrodené z utrpenia, nepoddajnosti a viery v lepší svet.
Po tom, čo sa ma nepodarilo poraziť argumentmi, po tom, čo podaktorí najatí klauni propagandy doslova zutekali a nechali sa počuť, že so mnou už do polemiky nepôjdu, nasadili proti mne kaliber, ktorý je v slušnej spoločnosti a férovej polemike zakázanou zbraňou – bulvár. Topky na mňa vytiahli „senzačné odhalenie“. Pred rokom som sa zblížil s jednou slobodnou mamičkou, ktorá sa medzičasom stala externou študentkou našej školy. Minulý čas je na mieste, lebo odvtedy sme sa rozišli. Tu by sa mohol celý príbeh skončiť, lebo žiadna senzácia sa nekoná: sme slobodní dospelí ľudia a do nášho súkromia, do toho, ako sme si usporiadali vzťahy, nikoho nič nie je. Lenže topky sa „čírou náhodou“ dostali nielen k našim spoločným fotografiám, ale aj – a teraz pozor – k našej súkromnej korešpondencii na facebooku. A v tomto bode sa už akákoľvek sranda končí.
V pôvodnom článku sa vyskytovalo niekoľko až vulgárne zmanipulovaných dezinformácií a vyfabrikovaných lží, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť a napadnúť. Až tak ľahko, že redakcia si svoj prešľap všimla a po niekoľkých hodinách článok stiahla a vymenila ho za mäkkšiu verziu, v ktorej už nie je ani moje meno, ani fotografie a, samozrejme, ani printscreen mojej súkromnej facebookovej komunikácie. Po čase vypitvala a skrátila aj túto verziu do podoby, v ktorej to už vyzerá len ako neškodná klebeta. Už to ich usvedčuje z manipulácií a strachu z následkov. Tie nehoráznosti tam dali napriek tomu, že ich môj právnik upozornil, že som síce verejne známa, ale nie verejne činná osoba, že informácie o mojich intímnych pomeroch nie sú vo verejnom záujme a že mám nárok na ochranu súkromia. Toto upozornenie ignorovali a keďže som si odfotil pôvodnú verziu, podniknem všetky právne kroky na ochranu svojej osoby. Nemám pochybnosti o tom, že išlo o veľmi zákerný pokus o diskreditáciu, že šlo o vopred premyslenú objednávku. Niekoľko mesiacov stará fotografia z reštaurácie Pulitzer na prízemí Domu novinárov (v ktorej sa, mimochodom, bežne stretávali učitelia so študentmi) svedčí aj o tom, že tento materiál bol dlhodobo pripravovaný.
Vo chvíli, ako celú kauzu preberie môj právnik, ma táto záležitosť prestáva zaujímať. Nič zlé som neurobil, nikomu som neublížil a nebudem predsa diskriminovať študentku za to, že so mnou v minulosti niečo mala. Je to tak absurdné, účelové a pritiahnuté za vlasy, až to kričí. Nedám sa však zatiahnuť do kalných vôd polemiky s bulvárom. Pretože ja nemôžem ovplyvniť to, na čo sa prepožičia nejaká bulvárna novinárka, ktorá sa nedokáže uživiť užitočnejšími vecami. Ale môžem ovplyvniť to, aký význam bude mať tento hnoj v mojom živote. A ja som sa rozhodol, že bulvár nebude ovplyvňovať môj život.
Chcem sa ospravedlniť svojim deťom, že to museli čítať a zároveň poďakovať im a mojim blízkym, že pri mne v týchto ťažkých okamihoch stoja. Nesmierne si vážim podporu od vás všetkých, ktorí pochopili podstatu, o čom toto svinstvo je a kam smeruje. Chcem vás ubezpečiť, že ma nezlomí nikto a nič. Že ideme ďalej. A že zajtra o piatej sa stretneme na Hviezdoslavovom námestí na ďalšej demonštrácii proti vojne, militarizmu a rozširovaní vojenských základní NATO.

https://www.facebook.com/ChmelarEduard/posts/906918606006699

Naposledy upravil TvojOponent dňa Pi marec 27, 2015 9:35 pm, celkom upravené 1 krát.

Zaslal: Pi marec 27, 2015 10:12 am Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 5850 Bydlisko: Mám.
TvojOponent napísal(a):
Istú dobu som váhal, či tu prežije samostatná téma o Eduardovi Chmelárovi.

Zbytočne si váhal. Podľa mňa tu prežije každá téma, o všetkom, čo sa možno nevyhodnotí ako spam. Veď toto je diskusné fórum, priamo určené na diskusie. Keď som mohol vytvoriť tému o tebe, tak nevidím dôvod na obavy o témach o iných. Wink3

Zaslal: Pi marec 27, 2015 10:26 am Odpovedať s citátom
Eduard Chmelár si vypožičal krédo od Jána Husa, ktorého nazýva Majstrom
Citácia:
Hľadať pravdu, počúvať pravdu, učiť sa pravde, milovať pravdu, hovoriť pravdu, držať pravdu, brániť pravdu až do smrti – je krédo, ktorého sa držím nielen v roku 600. výročia upálenia Majstra Jana Husa.

Eduard Chmelár nepoužil celý citát Jána Husa, ale len jeho oklieštenú podobu. Pripomeňme si teda, čo Hus povedal naozaj:
Citácia:
Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť pravda tě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie... (Výklad viery 1412)

Toto je to, čo mi na sekulárnych humanistoch tak vadí. Prepisujú dejiny, výroky a vynechávajú ich kresťanský kontext v snahe o dištnacovanie sa od akejkoľvek spojitosti s náboženstvom. Je to páchanie kultúrnej samovraždy. Ján Hus nebol Majster, ale teológ a kňaz. Bol exkomunikovaný - čo je forma výchovného trestu. Toto náboženské spojenie Eduard Chmelár vynecháva. Považujem to za skreslovanie histórie nehodné úrovne rektora.

Dovolím si ešte jednu paralelu. Chmelár je známy aj jeho postojom k soche Ďurčanského. Ten Chmelár, ktorý sa zaštituje výrokmi Jána Husa. Vie alebo aspoň tuší pán docent, že Ján Hus sa podieľal na vydaní Kutnohorského dekrétu diskriminujúceho cudzincov na pražskej univerzite? Smile

Zaslal: Pi marec 27, 2015 10:32 am Odpovedať s citátom
Citácia:
Zbytočne si váhal. Podľa mňa tu prežije každá téma, o všetkom, čo sa možno nevyhodnotí ako spam. Veď toto je diskusné fórum, priamo určené na diskusie. Keď som mohol vytvoriť tému o tebe, tak nevidím dôvod na obavy o témach o iných

Pre toto Vás mám rád Lemmy. Ste zriedkavý jav medzi ateistami - nebojíte sa cenzúry a považujete slobodu slova za pilier slobody - rovnako ako ja. Lebo iné cesty vedú do sektárstva.

Eduard Chmelár si proti Topkám najal právnika. Topky už pôvodný článok "očistili" od mien aj pikantných fotografií. Uvidíme, či na Vás nebude vyvíjať nátlak na zmazanie tejto témy. Nie, nemám rád bulvár, no napriek tomu o jeho živote musia rozhodovať čitatelia. Hyenizmus bulváru je strážnou vežou demokracie. Na jednej strane príliš často prestrelia, no na druhej strane až príliš často prinášajú horúce správy o nezákonnom konaní. Nemám rád bulvár, no považujem ho za dôležitú súčasť demokracie.

Zaslal: Pi marec 27, 2015 3:32 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Eduard Chmelár si vypožičal krédo od Jána Husa, ktorého nazýva Majstrom

Nielen on nazýva Husa Majstrom. Aj humanista Vlastimil Matouš v článku Náš Majster Ján Hus a katolícka cirkev a Hnutie za priamu demokraciu.

Zaslal: Pi marec 27, 2015 3:45 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Napriek tomu Eduarda Chmelára považujem za mimoriadneho nebezpečného človeka. Jeho analytické myslenie je katastrofálne

Prečo ho potom pozývajú tak často do televízie?

Zaslal: So marec 28, 2015 10:30 pm Odpovedať s citátom
Lebo priťahuje publikum podobne ako Goebels - má charizmu, poslucháč má dojem, že mu hovorí pravdu a nemusí nad ňou premýšľať. Hovorí tak pekne, ako Mečiar, bez papiera.

Zaslal: So marec 28, 2015 10:34 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Lebo priťahuje publikum podobne ako Goebels - má charizmu, poslucháč má dojem, že mu hovorí pravdu a nemusí nad ňou premýšľať. Hovorí tak pekne, ako Mečiar, bez papiera.

Ahá, pápeža ukazujú často, lebo priťahuje publikum podobne ako Goebels.

Zaslal: So marec 28, 2015 10:39 pm Odpovedať s citátom
Článok ateistu Matouša je kompilátom z diela Miloša Václava Kratochvíla. Tento pán je autorom propagandistických diel ako Ján Žižka,Hus, Proti všem...išlo o diela komunistickej propagandy nezlúčiteľné s historickou pravdou.
Že je Matouš oceneným Prometheusom? To je skôr na hanbu...

Zaslal: So marec 28, 2015 10:41 pm Odpovedať s citátom
Ktorá veta v článku je nepravdivá?

Zaslal: So marec 28, 2015 10:41 pm Odpovedať s citátom
Citácia:
Ahá, pápeža ukazujú často, lebo priťahuje publikum podobne ako Goebels.

Čo to znamená často?
Pápež je predstaviteľom významnej časti svetovej populácie. Na rozdiel od Chmelára.

Zaslal: So marec 28, 2015 10:43 pm Odpovedať s citátom
Citácia:

V ktorom článku?

Zaslal: So marec 28, 2015 10:43 pm Odpovedať s citátom
Že pri porovnaní ich významnosti sú na tom rovnako. Často, pretože je častejšie ako Chmelár.

Zaslal: So marec 28, 2015 10:44 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Citácia:

V ktorom článku?

Reagoval si na Matouša.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 4
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: