Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Projekt cesty na Mars

Keby vás vybrali na jednosmernú cestu na Mars, išli by ste?

Áno  
0%
  [ 0 ]  0%

Nie  
100%
  [ 2 ]  100%

Celkom hlasov : 2
Lemmy
Zaslal: St marec 18, 2015 8:54 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6836 Bydlisko: Mám.
Projekt cesty na Mars neuspeje, tvrdí írsky kandidát

Írsky vedec Joseph Roche, ktorý sa dostal do tretieho, užšieho kola výberu kandidátov pre jednosmernú cestu na Mars, tvrdí, že projekt je odsúdený na neúspech. Cestu plánuje holandská nezisková spoločnosť Mars One. Roche tvrdí, že pochybný je už spôsob výberu kandidátov aj to, že Mars One nabáda uchádzača k úhrade rôznych poplatkov, aby sa posunuli v poradovníku.

Roche súdi, že projekt neuspeje a ľudia by tak mohli stratiť vieru vo vedu. To je vraj jeho nočná mora aj preto, že sa na projekte sám zúčastňuje.

Pravda (ČTK)

Zaslal: Ut február 13, 2018 5:33 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 932
Lemmy napísal(a):
Projekt cesty na Mars neuspeje, tvrdí írsky kandidát

Na čo je dobrý program cesty na Mars? V prvom rade je to dobrý zárobok pre niekoho, čo bude niečo podobné realizovať. Teoreticky by astronauti ani nemuseli opustiť Zem a prenosy do televízie by mohli byť z nejakého utajeného miesta, ako je napr. Area 51. Všetko sa dá teoreticky zmanipulovať. Však Holywood už dokáže vytvoriť dokonalé ilúzie, ktoré je ťažké rozoznať od reality.
Ďalšia možnosť pri tzv. teste kandidátov je vyskúšať na ľuďoch dlhodobé odlúčenie. Tieto testy sú dôležité aj z vojenského hľadiska pre prípad jadrového konfliktu si odskúšajú možnosti človeka a jeho šance na prežitie v izolácii.
Rozmary bohatých sú obrovské. Aj nedávne vypustenie auta do vesmíru je pre normálneho človeka neskutočné plytvanie a doslova škodenie planéte. Na jednej strane vyrábať ekologické elektromobily a následne vypustiť do vzduchu pri štarte mega rakety zbytočne množstvo emisií, tak na to nemám slov.

Zaslal: Ut február 13, 2018 10:45 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Na čo je dobrý program cesty na Mars? V prvom rade je to dobrý zárobok pre niekoho, čo bude niečo podobné realizovať. Teoreticky by astronauti ani nemuseli opustiť Zem a prenosy do televízie by mohli byť z nejakého utajeného miesta, ako je napr. Area 51. Všetko sa dá teoreticky zmanipulovať. Však Holywood už dokáže vytvoriť dokonalé ilúzie, ktoré je ťažké rozoznať od reality.

Ty si dokonalé stelesnenie paranoje. Eru

Zaslal: St február 14, 2018 3:14 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 05 jún 2016 Príspevky: 42
Laici ani si neuvedomia, že cesta na obežnú dráhu okolo Marsu si žiada približne rovnaké množstvo energie na jednotku hmotnosti, ako na Mesiac. Jediným problémom je, že cesta trvá dlhšie a aj pristátie na povrch Marsu si žiada silnú raketu, lebo tam prakticky niet atmosféry. Na prípadný odlet z povrchu treba ďalšia rovnako veľká raketa. Takže na obežnú dráhu treba dotrepať hodne ťažké haraburdy. Najväčším problémom však je, že na Marse niet ničoho, čo by zaujímalo normálnych ľudí! Polovičná gravitácia je výhoda tak možno pre ľudí nad 70-kou. Teda cesta na Mars bude za účelom lámania nového rekordu. Bude to mať zmysel len ako mimoriadny športový výkon.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: St február 14, 2018 6:24 pm Odpovedať s citátom
Human napísal(a):
Polovičná gravitácia je výhoda tak možno pre ľudí nad 70-kou. Teda cesta na Mars bude za účelom lámania nového rekordu. Bude to mať zmysel len ako mimoriadny športový výkon.

Súhlasím. Cesta na Mars je cesta bez návratu. Keď si človek uvedomí, aké obrovské prostriedky sú potrebné na zabezpečenie štartu nejakej rakety s ľudskou posádkou zo Zeme, je naivné si myslieť, že by niekto odštartoval z Marsu. Množstvo neúspešných pokusov bolo potrebných, aby sa im podarilo odlepiť obrovskú raketu zo Zeme, teda kvantum materiálov, prostriedkov, času, energie. Z Mesiaca to išlo zázračne na prvý raz, dokonca údajne opakovane a bez problémov. Tomu má niekto veriť? Logicky rozmýšľajúcemu človeku takú hlúposť nikdy nenatlčú do hlavy. Už ten štart z Mesiaca vyzeral, ako nepodarená animácia. Neviem, kvôli čomu by tam liezli opakovane, keď si už akože spravili zápis tohto úspechu ako prví. Jediný „dôkaz“ je odrazové zrkadlo na Mesiaci, podobné, ako sa používa v lodnej navigácii, ktoré odrazí lúč svetla späť na miesto z ktorého bol lúč vyslaný. Také zrkadlo sa ale dalo umiestniť na Mesiaci aj jeho zhodením z nejakého modulu.

Zaslal: Pi február 16, 2018 9:29 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1750
Skeptik...ale podobnú dilemu riešili ľudia aj v čase objaviteľských moreplavieb.

Zaslal: Pi február 16, 2018 10:24 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik - na Mesiaci je len slabá gravitácia, preto s tým projektom neboli veľké problémy. Cesta netrvá dlho. Pristátie fungovalo štandardným jednostupňovým raketovým pohonom bez ťažkostí. A neveriť k tomu, že američania realizovali sériu letov na Mesiac, tak podľa mňa je trochu "silné kafe". Rolling Eyes

Na Mars možno pristáť a odletieť tak, že najprv dajú zásoby na obežnú dráhu, a keď všetko je pohromade, tak postupne budú púšťať všetko po častiach na vybrané miesto. Všetko pritom treba brzdiť veľmi účinným jednostupňovým raketovým pohonom. Keď niečo dôležitého im havaruje, tak chvíľku si na orbite v kľude Laughing počkajú na náhradu zo Zeme. Personál ide ako posledný. Na povrchu potom všetkom vytvoria trvalé stanovisko, spotrebujú k tomu aj materiál z palivových nádrží. Neskôr si skompletujú raketu a štartovací stojan len na odlet osôb a najcennejších vzoriek pôdy. Na orbite prestúpia do dopravného prostriedku, čo ide už na zemskú orbitu. Samozrejme na Zem zostúpia len s malým lacným pristávacím modulom alebo lietadlom na viacnásobné využitie. Veľký prstencový modul s umelou gravitáciou na dlhé cestovanie zostane na orbite, kam pošlú hore zásoby paliva, kyslíka a ostatných materiálov na prežitie. Potom už bude všeto k dispozícií na ďalšie cestovanie. Takto možno uskutočniť viacnásobnú misiu čo najlacnejšie a bez utrpenia cestujúcich. Technické problémy v súčasnosti nie sú. Všetko je len už o financovaní - od Apolla mnohonásobne drahšieho projektu.
Skeptik
Zaslal: So február 17, 2018 1:24 pm Odpovedať s citátom
Human napísal(a):
Skeptik - na Mesiaci je len slabá gravitácia, preto s tým projektom neboli veľké problémy. Cesta netrvá dlho. Pristátie fungovalo štandardným jednostupňovým raketovým pohonom bez ťažkostí. A neveriť k tomu, že američania realizovali sériu letov na Mesiac, tak podľa mňa je trochu "silné kafe". Rolling Eyes

Áno, na Mesiaci je gravitácia tuším 6 x menšia, ako na Zemi. Na Marse ak je to polovica, tak musíme teoreticky počítať polovicu prostriedkov, ak by bol Mars osídlený a suroviny a iná infraštruktúra by sa nachádzali tam. Keď tomu tak nie je, všetko by tam bolo potrebné dotrepať mnohými raketami. Už len taký vedľajší problém, ako je chladenie rampy pri štarte vyvoláva otázniky, odkiaľ zobrať také obrovské množstvo vody, aby im to neupieklo aj raketu? Štart rakety s posádkou z Marsu by stál astronomicky vysoké sumy. Koľko stálo vybudovanie Bajkonuru a Kenedyho centra na Floride? Bola to určite obrovská suma, ktorá nenápadne postupne rástla a málokto to asi vie vyčísliť. Som realista, verím, že bol na Mesiaci Lunochod, alebo Curiosity na Marse, ale to, že bola na Mesiaci živá posádka, na to je tam až príliš veľa nezrovnalostí.

Zaslal: So február 17, 2018 1:35 pm Odpovedať s citátom
Skeptik, vidíte, ako môžem brať vážne váš ateizmus, keď spochybňujete pristátie Američanov na Mesiaci? No dobre, Američanov spochybňujme, ale nespochybňujme Slováka Čerňana. Very Happy

Takže si to zhrňme, Lemmy. Spoločnosť Prometheus cez jej člena, učiteľa, šíri hoax, že na Mesiaci neboli ľudia. Very Happy A to si vravíte, že sa riadite zdravým rozumom. A navyše s takýmto akože rozumom zdravým chcete niekoho presvedčiť, že Boh nie je? Nuž ak niekto neverí v prítomnosť ľudí na Mesiaci, tak potom mu budeme rovnako veriť aj ten váš ateizmus aj s cenou za zásluhy Very Happy

Zaslal: So február 17, 2018 1:40 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Takže si to zhrňme, Lemmy. Spoločnosť Prometheus cez jej člena, učiteľa, šíri hoax, že na Mesiaci neboli ľudia.

Kto to tvrdí?

Zaslal: So február 17, 2018 2:36 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
TvojOponent napísal(a):
Takže si to zhrňme, Lemmy. Spoločnosť Prometheus cez jej člena, učiteľa, šíri hoax, že na Mesiaci neboli ľudia.

Kto to tvrdí?

Tvrdí to skeptik:
Citácia:
Som realista, verím, že bol na Mesiaci Lunochod, alebo Curiosity na Marse, ale to, že bola na Mesiaci živá posádka, na to je tam až príliš veľa nezrovnalostí.

Ocenený medailou Za vernosť humanizmu:
http://slovakia.humanists.net/ur20bl.htm

Člen banskobystrického klubu Spoločnosti Prometheus Very Happy
(rešpektujem internetovú identitu skeptika)

Zaslal: So február 17, 2018 3:41 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Skeptik napísal(a):
Už len taký vedľajší problém, ako je chladenie rampy pri štarte vyvoláva otázniky, odkiaľ zobrať také obrovské množstvo vody, aby im to neupieklo aj raketu? Štart rakety s posádkou z Marsu by stál astronomicky vysoké sumy. Koľko stálo vybudovanie Bajkonuru a Kenedyho centra na Floride? Bola to určite obrovská suma, ktorá nenápadne postupne rástla a málokto to asi vie vyčísliť.

Skeptik - poďme na to ešte raz:
Ako som tu už napísal, technické problémy už nie sú závažného charakteru. Vidíte neexistujúce problémy v detailoch.

1. S "chladením rampy" problémy nie sú. Trošičku k tomu rozoberiem problém vzlietnutia z povrchu Marsu. Raketu treba skompletovať na povrchu Marsu priamo v teréne v skafandroch a za použitia jednoduchej manipulačnej techniky (to môže ale nemusí mať zavzdušnený kabín). Raketu nie je rozumné poskladať do piesku, preto to budú skladať na rampu, čo konštrukčne bude pripomínať kovové stožiare na vedenie vysokého napätia.

Rampu stačí zafixovať s množstvom do pôdy zavŕtaných kovových tyčí. Pred štartom treba to celé nadvihnúť tak do 30 až 45 stupňového uhľa, lebo raketu nie je možné vypustiť naležato. (Na Zemi štartujú rakety na zvislo len kvôly hustej atmosfére.) Treba zvážiť si možnosť vypúšťania z boku nejakého kopca, lebo vtedy môže mať raketa aj dlhšiu rozbehovú dráhu - čo je bezpečnejšie.

Žiadne chladenie netreba, lebo expandované plyny z trysiek nie sú príliš horúce, majú tak okolo 800 stupňov celzia. Zhruba v podobne horúcom prúde plynov pracujú výfukové ventily najobyčajnejších automobilových motorov pri plnom výkone. (A to všetko ešte ide na turbo - keď majiteľ auta bol taký hlúpy a/alebo bohatý, že nevydržal si kúpiť auto bez takej vstavanej katastrofy. Laughing) Počas niekoľkosekundového rozbehového procesu motora tieto plyny idú za rampu, a pri uvoľnení rakety dôjde styku s horúcimi plynmi len na zlomok sekundy.

(Počas rozbehového procesu dôjde k vyhriatiu spaľovacej komory do bielej žiary, čo treba na dosiahnutie plného ťahu. Tiež počas tejto doby dôjde k doštelovaniu smeru a veľkosti vektoru ťahu prostredníctvom rýchlej automatiky, čo sníma presné tlaky v hydraulických servozávesoch raketového motora. Bez takejto techniky žiadna normálna raketa s ľudskou posádkou nevzlietne.)

2. Štart rakety z Marsu možno teda uskutočniť s použitím ľahkého a teda aj relatívne lacného skladacieho stojana. Ani samotná štartovacia rampa na Bajkonuru nevypadá na drahý projekt, skutočné náklady mohli byť tak na úrovni menšieho "lunaparku". Nezabúdajme pritom, že raketu pri pozemských podmienkach treba podržať zvislo proti tlaku silného vetra! Na Marse však počasie nerobí problémy. Vývojové strediská a továrne na rakety tam ešte netreba, takže žiadne "Kenedy centrum".
Skeptik
Zaslal: So február 17, 2018 3:49 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Skeptik, vidíte, ako môžem brať vážne váš ateizmus, keď spochybňujete pristátie Američanov na Mesiaci? No dobre, Američanov spochybňujme, ale nespochybňujme Slováka Čerňana. Very Happy

Takže si to zhrňme, Lemmy. Spoločnosť Prometheus cez jej člena, učiteľa, šíri hoax, že na Mesiaci neboli ľudia. Very Happy A to si vravíte, že sa riadite zdravým rozumom. A navyše s takýmto akože rozumom zdravým chcete niekoho presvedčiť, že Boh nie je? Nuž ak niekto neverí v prítomnosť ľudí na Mesiaci, tak potom mu budeme rovnako veriť aj ten váš ateizmus aj s cenou za zásluhy Very Happy

TvojOponent, ak niekto šíri hoaxy, tak sa pozrite na tie vaše a aj iných veriacich o bohu. Vy ste vlastne neznaboh, lebo neviete toho svojho boha ani opísať. Máte len samé chaotické, zmätkové a nelogické vysvetlenia. Tomu vy hovoríte zdravé zmýšľanie? Ateizmus neznamená pochybovanie o nejakých vedeckých informáciách, ktoré následkom ľudských slabostí boli falošne vytvorené.
Moje pochybnosti o pristátí nie sú osamotené. Veľa ľudí po celom svete je podobného zmýšľania. Moje stanovisko je postavené na mnohých skutočnostiach a vyhodnotil som to tak, ako som napísal. Ak prídu iné dôkazy, tak ich prehodnotím, ale žiaľ archív záznamov z pristátia sa záhadne stratil, čo ma len utvrdzuje v mojom presvedčení.
Na upresnenie dodám, že nie som žiadny učiteľ, ako ma opisujete a celkom sa mýlite v mojej identite. Neviem, odkiaľ ste si to vycucli.

Zaslal: So február 17, 2018 5:52 pm Odpovedať s citátom
Dobre, pripúšťam, že sa mýlim s Vašou identitou. Takže kto ste? Meno, priezvisko, adresa Smile

Zaslal: So február 17, 2018 9:25 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent napísal(a):
Dobre, pripúšťam, že sa mýlim s Vašou identitou. Takže kto ste? Meno, priezvisko, adresa Smile

Úžasný kresťan, katolík. Ty nie si len podlý, falošný a zákerný, ty máš navyše ešte stále v sebe tie eštebácke pudy z minulosti. A veľkosť (číslo) topánok ťa nezaujíma?
Eru

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 2
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: