Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Dôsledky teistickej ideológie

Rozhodovali by ste rovnako ako tento sudca?

Áno  
20%
  [ 1 ]  20%

Nie  
80%
  [ 4 ]  80%

Celkom hlasov : 5
Lemmy
Zaslal: Pi jún 18, 2010 9:29 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6736 Bydlisko: Mám.
Dôsledky teistickej ideológie. To ma napadlo, ako som si prečítal článok v Českých novinách:
V Brazílii nepovolili potrat ľudského plodu, ktorý nemá mozog

Rio de Janeiro – V Brazílii odmietli povoliť zákrok žene tehotnej s plodom bez mozgu. Podľa sudcu k tomu nie je dôvod, pretože život dotyčnej nie je ohrozený. Informoval o tom denník Estado de São Paulo.

K tomuto záveru dospel pomocný sudca juhovýchodného brazílskeho štátu Minas Gerais. Riadil sa zásadou, podľa ktorej je možné interrupciu povoliť len v prípade bezprostredného ohrozenia matkinho života. Prerušenie tehotenstva by naopak bolo v rozpore s ústavným brazílskym právom na život. Sudca si bol pritom podľa denníka vedomý, že dieťa bez mozgu po pôrode neprežije.

V Brazílii sú potraty zakázané a výnimkou je iba dieťa počaté pri znásilnení alebo situácia, pri ktorej je ohrozený život matky. Ministerstvo zdravotníctva si je vedomé, že nelegálne potraty podstupujú milióny žien a niekoľko tisíc z nich pri takýchto zákrokoch každý rok zomrie.

Vláda prezidenta Luiza Inácia Luly da Silva sa síce pokúšala situáciu zmeniť a potraty zlegalizovať, ale narazila na odpor katolíckej cirkvi. Brazília má približne 190 miliónov obyvateľov a viac než 70 percent z nich sú katolíci.

Anketovú otázku vnímajte ako otázku, keby ste boli na jeho mieste, ako by ste postupovali.

Zaslal: Pi jún 18, 2010 10:53 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 01 september 2009 Príspevky: 207 Bydlisko: Slovensko
Lemmy napísal(a):
v rozpore s ústavným brazílskym právom na život

Právo na život nie je právo v pravom zmysle. Je to skôr povinnosť, ktorej sa dá zbaviť len a výlučne nevyžiadanou smrťou. Napríklad práva hlasovať vo voľbách sa síce nemôžeme ako občania zbaviť, ale nič nám nebráni volieb sa nezúčastniť z akéhokoľvek dôvodu.
Právo je výsada, ktorej sa môžeme dobrovoľne zriecť. Ak sa jedná o nenarodené dieťa, alebo presnejšie povedané plod, teda zárodok bytosti nie je možné aby jeho právo predčilo právo matky na svoje telo, ktoré je vyššie dané ako práva ľudské, pretože je to právo pochádzajúce z prírody. Matka má prirodzenú povinnosť vyživovať a starať sa o svoje telo, ktorá je podminená myslením matky. Jeho súčasťou je aj prípadný zárodok tj. embrio tj. plod. V logickom ponímaní je matkin plod viac ako jej majetok - je jej súčasťou rovnako ako jej orgány, končatiny, vlasy, nechty... Jej majetkový vzťah k tomuto plodu je vyšší ako súkromné vlastníctvo. Plod je súčasťou jej tela. Jedine jej teda prislúcha rozhodnutie, či je ochotná ponechať si túto časť tela, alebo nie.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lemmy
Zaslal: St november 14, 2012 10:21 pm Odpovedať s citátom
V Irsku nechali zemřít těhotnou: Potrat by byl v katolické zemi ilegální

Savitu ve 4. měsíci těhotenství přepadly nesnesitelné bolesti. V nemocnici v irském Galwayi odmítli dokončit potrat, kterým žena právě procházela, s šokujícím odůvodněním: „Toto je katolická země“. Bylo to jedno z posledních, co Savita slyšela. Krátce poté zemřela na otravu krve.

Lékaři dali přednost 4měsíčnímu plodu před životem jeho matky, 31leté zubní lékařky Savity. A to jen proto, že potraty jsou v Irsku zakázané. Případem se začala zabývat zdravotní inspekce okamžitě poté, co Savita v nemocnici zemřela na rozsáhlou sepsi. Jedním z dalších argumentů bylo, že u plodu byla stále znatelná srdeční činnost.

Zoufalý vdovec řekl médiím, že v nemocnici jeho ženu opakovaně odmítli zachránit s tím, že jsou v katolické zemi. Manželé, původem z Indie, žili v Irsku už několik let.

„Zemřelo dítě, zemřela žena, její manžel je zdrcen. Je to tragédie,“ pronesl irský premiér Enda Kenny s tím, že jeho úřad žádné vlastní vyšetřování případu nechystá. „Nebudeme se do toho vměšovat, dokud nebudeme znát závěry dvou probíhajících šetření,“ dodal.

Vyšetřování potrvá nejméně tři měsíce. Nemocnice si stojí za tím, že v případu Savity Halappanavar neudělala žádné kroky v rozporu se standardními postupy. Mluvčí nemocnice vyjádřil vdovci upřímnou soustrast a lítost nad úmrtím jeho ženy.

Zbytečná smrt Savity vyvolala vlnu reakcí. Kritici zákazu potratů začali tlačit na premiéra Kennyho, aby uzákonil možnost potratů alespoň pro ty případy, kdy je ohrožen život matky. Chystá se dokonce demonstrace před úřadem vlády.

Zdroj: Blesk.cz

Zaslal: Po december 03, 2012 12:14 am Odpovedať s citátom
Íri sú po smrti tehotnej Indky za zrušenie zákazu interrupcií

(WEBNOVINY) – Íri podporujú zmenu legislatívy o interrupciách, ktoré sú v prevažne katolíckej krajine zo zákona zakázané.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky v ostrovnej krajine.

Zaslal: St január 23, 2013 2:44 pm Odpovedať s citátom
O tabletkách na ukončenie tehotenstva píše Anna Göldiová v článku Malá potratová tabletka a veľká protipotratová demagógia.
Citácia:
Protipotratová úderka, ktorej hviezdne chvíle na pár týždňov zatienil na slovenské pomery až bizarne pikantný škandál okolo finančných prechmatov jej krstných otcov, je zas na barikádach.

A to v najlepšej forme Goebllesovského štýlu stokrát vyslovenej lži. Tento raz je cieľom ich inkvizičného ťaženia malá tabletka; prostriedok na medicínske prerušenie gravidity, familiárne nazývaný „potratová tabletka“.

Jasne, najlepšia obrana je útok. Všetci to vieme. Na odvedenie pozornosti médií od špinavých peňazí a podozrivých transakcií v tejto dobe už svätená voda a vôňa tymiánu nepostačujú. Treba teda nasadiť väčší kaliber. Napríklad genocídu.

Pár faktov na úvod

Registrácia liekov Metabon a Mifegyne („potratových tabletiek“) bola zahájená v marci 2012 typom Európskej registrácie, kde tzv. referenčnými štátmi zodpovednými za komplexnú hodnotiacu správu z oblasti kvality, predklinických a klinických skúšok vykonaných pre účely registrácie výrobcom, bolo Švédsko a Francúzsko. Pre Medabon boli okrem Slovenska zahrnuté do procesu registrácie aj Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Maďarsko, Island, Litva, Holandsko, Nórsko, Rumunsko a Veľká Británia. Ani jedna z týchto krajín nevzniesla pripomienky, ktoré by po odbornej stránke spochybnili výsledky hodnotiacej správy. Prakticky to znamená, že tieto krajiny prebrali výsledky hodnotiacej správy a po odbornej stránke nebolo možné identifikovať ani v jednej krajine nedostatky a prekážky, ktoré by bránili registrovať liek.

Štátny ústav kontroly liečiv zaregistroval teda lieky štandardným postupom s dodržaním všetkých zákonných a odborných podmienok. Ako uvádza ŠÚKL na svojej stránke, lieky „sú viazané na lekársky predpis s obmedzením a sú určené na použitie len v špecializovanom zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára a za prísneho monitorovania pacientky. Tým je zabezpečený súlad so zákonom o umelom prerušení tehotenstva vykonávanom v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.“

Poznámky:

Preklepy (chyby):

V nadpise je demagódia, má byť demagógia.

Preklep v priezvisku Josepha Goebbelsa.

A odkazuje na článok zo ŠÚKL, aj tak napísala, že Metabon namiesto Medabon.

Archív:

Zaslal: Po september 30, 2013 1:48 pm Odpovedať s citátom
Vynikajúci článok (osobný) na tému interrupcií: Interrupcie, znásilnenie a spoločenská diskusia, ktorý napísala Dalia Gregorová.

Zaslal: Št január 23, 2014 12:23 pm Odpovedať s citátom
Klerikálna mafia a jej politický „folklór“

Monika Flašíková Beňová napísal(a):
Vždy budem bojovať za to, aby nám v 21. storočí vyrastala generácia informovaných a zodpovedných mladých ľudí. Opakovane preto vyzývam všetkých zodpovedných politikov a tzv. „aktivistov“, aby prestali podnecovať nenávistné diskusie a aktivity založené na lži, manipulácii a nepravde. Ide totiž o zdravý vývoj a výchovu detí, ktorá musí stáť nad akýmkoľvek ich politickým či náboženským záujmom.

Zaslal: Št marec 13, 2014 10:09 pm Odpovedať s citátom
Na škodlivosť (zločinnosť) náboženskej ideológie dnes upozornil TvojOponent.

Rabínský soud nařídil Izraelce obřízku syna, jinak bude platit pokutu

Náboženský soud v Izraeli ve čtvrtek vůbec poprvé uložil pokutu ženě, která odmítla nechat obřezat svého syna. Verdikt v zemi oživil diskuse o roli náboženství v životě demokratického židovského státu. Žena podle soudu musí platit pokutu v přepočtu 3 000 korun za každý den, kdy zůstane chlapec neobřezán.

Matka se u soudu hájila tím, že nechce synovi ublížit. Rabínský soud ale rozhodl, že obřízka je v jeho zájmu. "Nejde jen o náboženské právo. Jde o dobro židovského dítěte, které by se v tomto ohledu nemělo odlišovat od svých předků," prohlásil podle agentury AP u soudu náboženský právní expert Šimon Jaakovi. Verdikt byl součásti rozvodové pře.

V historii izraelského náboženského práva je to poprvé, kdy soud podobný trest některému z rodičů uložil. V Izraeli žádný zákon obřízku nenařizuje, ale velká většina chlapců tuto proceduru podstoupí během prvních osmi dnů svého života. Podle židovské věrouky je obřízka stvrzením smlouvy s bohem. Statistika obřezaných se v zemi nevede, desetitisíce mužů ale údajně obřezány nejsou.

Matka, jejíž jméno média neuvedla, se u soudu hájila tvrzením, že soud nemá právo o obřízce dítěte rozhodnout. Rabínské soudy jsou ale v Izraeli obecně považovány za kompetentní v rozhodování o řadě rodinných záležitostí, jako jsou sňatky, rozvody nebo výchova dětí.

Ministerstvo spravedlnosti, které ve sporu zastupovalo obviněnou matku, se hodlá odvolat k izraelskému nejvyššímu soudu.

iDNES.cz

Tej matky sa jednoznačne zastávam.

Zaslal: Pi marec 14, 2014 2:23 pm Odpovedať s citátom
Takže, TvojOponent, aspoň jeden protest: Židovský súd si násilne vynucuje obriezku.

Našiel som aj článok Mocní rabíni trestajú Izraelčanky, keď odmietnu obriezku pre deti. Ale nevidím pod článkom diskusiu, tak neviem, či ten článok niekoho zaujal.

Zaslal: Po máj 12, 2014 12:17 pm Odpovedať s citátom
TvojOponent, dúfam, že to nie je pravda, čo tvrdí Archaniel Gabriel.
Archaniel Gabriel napísal(a):
Priatelia chcem Vas len upokojit a poprosit aby ste nemrhali casom v diskusiach s klientom TvojOponent. Býval naším psychiatrickým pacientom ešte za socializmu. V tom case pracoval pre KGB prave pod týmto krycím menom Tvoj oponent a mal za úlohu infiltrovat vetadajsiu katolícku elitu pracujúcu v utajení. Bohuzial bol tak masívne idoktrinovaný krastanskými myslienkami ze prestal rozlisovat medzi realnym a nerealny. Preto bol istú dobu u nás hospitalizovaný. Po prevrate bol prepustený a pokiaľ viem znovu pracuje pre Rusov tentokrat za účelom destabilizácie slovenskej spolocnosti a narastaním náboženskej nevraživosti. Spolupracuje aj s ruskými separatistami na Ukrajine a celkovo je to jeden zlý človek, ktorý z vierou a naboženstvom nemá nič spoločné. Nikdy nebol pokrstený a nie je súčasťou ani žiadnej farnosti. Je to len zabednený provokatér s psychickými problémami.

Archív:

Zaslal: So máj 31, 2014 2:07 pm Odpovedať s citátom
Bůh má přednost před pacientem, deklarovaly tisíce polských lékařů

Polská média kritizují krok více než tří tisíců polských lékařů, kteří podepsali během uplynulých pěti dnů deklaraci víry, jež byla minulou neděli odhalena na Jasné Hoře v Čenstochové, nejposvátnějším poutním místě Polska. V textu vytesaném do mramoru se uvádí, že boží právo má přednost před právem lidským, že lidské tělo i život jsou božím darem, a proto svatým a nedotknutelným a že příchod i odchod člověka z tohoto světa závisí výlučně na božím rozhodnutí.

„Je to fanatický dokument, ve kterém pět ze šesti bodů zabraňuje lékařům ve výkonu povolání. Více než tři tisíce lékařů se svým podpisem zavázaly, že budou porušovat nejen Hippokratovu přísahu, ale i polské zákony,“ upozornil v pátek portál Natemat.pl.

„Signatáři deklarace upřednostnili své svědomí před vším ostatním. To není gesto pokory k Bohu, ale demonstrace vlastní pýchy,“ napsala v sobotu Gazeta Wyborcza.

Na počest Jana Pavla II.

Dokument, jenž při příležitosti nedávného svatořečení papeže Jana Pavla II. iniciovala Wanda Poltakowská, jeho dlouholetá přítelkyně, mocně podporuje polská katolická církev.

„Má za cíl vyvolat u lékařů přesvědčení, že jejich víra v Boha je důležitější než potřeby a očekávání pacientů,“ uvedl portál.

To znamená, že případy legální interrupce, například po znásilnění, předepisování antikoncepce, ale také umělé oplodnění in vitro či jiné zákroky jsou pro konzervativní signatáře deklarace víry nyní už nepřijatelné.

Ve zdravotnictví nemáte co dělat, vzkázali jim ostatní lékaři

„Lékaři, kteří podepsali deklaraci víry o tom, že vše je v rukách božích, už nemají v ambulancích či nemocnicích co dělat a měli by na své povolání urychleně rezignovat a odejít ze zdravotnictví,“ prohlásila profesorka Monika Plateková z varšavské univerzity.

„Ukažme, že v Polsku jsou lékaři, kteří skládali přísahu před rektorem a ne před biskupem. Ukažme, že nás neřídí duch svatý, ale dobro a potřeby pacienta tak, jak to přikazuje Kodex lékařské etiky,“ píše se ve stanovisku lékařů, kteří nesouhlasí se signatáři deklarace víry.

Podle údajů polské Hlavní lékařské komory k loňskému roku činí počet lékařů v zemi necelých 120 tisíc bez zubařů. Polsko má 38,5 miliónu obyvatel.

Ministerstvo nemůže právně zakročit

„Proti lékařům, kteří podepsali deklaraci víry, není možné právně zakročit, protože je to jejich soukromá iniciativa. Pokud se však pacientovi nedostane od lékaře pomoci, protože ten se bude schovávat za svou víru či podepsanou deklaraci, anebo namísto léků bude používat svěcenou vodu, pak zakročíme,“ uvedl pro televizi TVN24 Slawomir Neumann, náměstek polského ministra zdravotnictví.

„Jen aby to, jako obvykle, netrvalo až příliš dlouho,“ odtušila moderátorka televize.

Pavol Minárik, Právo
Zdroj: Novinky.cz

Moja poznámka: Choré: Blud má prednosť pred pacientom Ouch

Zaslal: Po jún 30, 2014 11:50 am Odpovedať s citátom
Reagujem na predošlý príspevok Rabínský soud nařídil Izraelce obřízku syna, jinak bude platit pokutu.

Najvyšší súd rozhodol, že rabínsky súd nemôže nariadiť obriezku

Najvyšší súd v Izraeli zrušil rozhodnutie rabínskeho súdu, ktorý nariadil rozvádzajúcej sa matke zabezpečiť obriezku svojho syna ako podmienku pre uznanie rozvodu.

TASR

Zaslal: So júl 19, 2014 4:02 pm Odpovedať s citátom
Peter Breiner napísal(a):
V mene božom sa dejú najpodivnejšie veci po celom svete. Dokonca aj zázraky. Republikánsky zákonodarca Cassidy napríklad presadzoval zákon o povinnej výučbe sexuálnej abstinencie na stredných školách. Nie bezpečný sex, nie sexuálna výchova, nie prezervatívy. A boh vykonal zázrak. Cassidyho slobodná 17-ročná dcéra tak tvrdo abstinovala, až otehotnela. Podobný zázrak, ako keď zbožní slovenskí zákonodarcovia zachraňujú tradičnú rodinu, o ktorej ani boh nevie, čo vlastne je.

Inak ako boží zázrak nemožno označiť ani fakt, že väčšina vraždenia v tomto pozemskom raji vychádza z náboženských konfliktov a z nebotyčnej chamtivosti človiečikov, ktorí sa božou vôľou oháňajú neustále. Alebo fakt, že na amerických územiach s vysokým výskytom náboženského nadšenia je rovnako vysoká ignorancia, tínedžerské tehotenstvo, slobodné matky a zločinnosť. V žiadnom prípade nejde o príčinnú súvislosť. Čistá náhoda – čiže riadenie božie.

Zaslal: St november 05, 2014 8:48 am Odpovedať s citátom
petr ix napísal(a):
Život se končí smrtí, nic po ní není, je proto zbytečné truchlit po někom kdo už nijak nikde neexistuje a pouze se nechat unášet svým iracionálním citem.

Naopak. Ak si uvedomujem, že život naozaj skončil, tak mám dôvod trúchliť. Smútim predsa za niečím, čo už nie je, a nebude.

Petr by sa mal správne čudovať tým čudákom, ktorí si namýšľajú, že život vlastne neskončil smrťou, že život v nejakej forme naďalej pokračuje.

Lebo je iracionálne správať sa tak, že si budem myslieť, že život po smrti pokračuje, a napriek tomu trúchliť.

Zaslal: So marec 14, 2015 3:04 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Takže, TvojOponent, aspoň jeden protest: Židovský súd si násilne vynucuje obriezku.

Našiel som aj článok Mocní rabíni trestajú Izraelčanky, keď odmietnu obriezku pre deti. Ale nevidím pod článkom diskusiu, tak neviem, či ten článok niekoho zaujal.

Nadväzujem na toto.

Lekári v Juhoafrickej republike uskutočnili prvú úspešnú transplantáciu penisu na svete. Zákrok vykonali u mladého muža, ktorý o svoj pohlavný orgán prišiel v dôsledku komplikácií po neodborne vykonanej rituálnej obriezke.

Lekári uskutočnili prvú úspešnú transplantáciu penisu na svete

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: