Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Viera strachu

Mona
Zaslal: Pi august 17, 2007 10:49 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 10 január 2007 Príspevky: 163
Kdesi som čítala psychologický rozbor kázne. Najprv sa kazateľ snaží poslucháčov z niečoho obviniť, potom ich vydesiť trestom a nazáver im ponúkne riešenie - vieru.

Spomenula som si na to, pretože na blog.sme.sk sa objavil ukážkový príklad takejto manipulácie. Je otázne, či jeho autor je vedomím manipulátorom, alebo iba manimulovaným človekom. Aj tak je to úžasné. Video a sprievodný text sa nesie v duchu: Musím (u)veriť, lebo čochvíľa sa Ježiš vráti a bude ma trestať za moje hriechy.

http://nosko.blog.sme.sk/c/108058/Are-you-ready.html

Zaslal: St august 22, 2007 1:25 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 29 január 2007 Príspevky: 40 Bydlisko: blavakovo
musela som replay Wink vobec som netusial o co vlastne ide.
ak toto video niekoho utvrdi v spravnosti jeho viery...preco sa ludia potrebuju hecovat?

...inak je to ako v tom filme, ako sa volala neviem, kde mizli ludia nikto nevedel preco a skoncilo to hromadnym obracanim s ana krestansku vieru a modlenie v kostoloch. mizli lebo bol ...asi koniec sveta a boh si bral "svojich" alebo nejaka podobna haluska to bola ... Rolling Eyes

Bogdan
Zaslal: Po jún 23, 2008 10:28 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 23 jún 2008 Príspevky: 5 Bydlisko: Nitra
Nie je na tom nič čudné. Každé monoteistické náboženstvo stojí na tom, že straší veriacich pred trestmi. Rímskokatolícke kázne sú od začiatku založené na to, aby veriaceho vystrašili a potom mu ponúkli záchranu-vieru a pokánie.A keď že nikto nie je svätý,veriaci v sebe ľahko nájde dôvod na to, aby sa kajal...

Osloboď človeka a stane sa tvorcom.
A.de Saint-Exupéry

Think!
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
evika333
Zaslal: So júl 26, 2008 8:53 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 26 júl 2008 Príspevky: 4
My ľudia sme ako doživotné deti, mnohé veci pochopíme až keď je neskoro a nič sa nedá vrátiť späť. Hnevalo ťa v detstve aj to, keď si musela veriť svojej mamke napríklad to, že nesmieš strkať prsty do el. zásuvky? Ako prvé ťa vlastne "odsúdila" že by si mohla byť schopná to urobiť. Keď ti to zakazovala, asi si sa necítila príjemne, určite ťa aj dostatočne nastrašila a napokon ako riešenie ponúkla to, aby si jej verila a správala sa tak, ako ti to kázala. Neviem, ale zdalo by sa ti rozumnejšie, keby ti mamka nechala vyskúšať to (popáliť sa) na vlastnej koži?...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: