Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  A čo ak sa Zem netočí?

Lemmy
Zaslal: Št december 16, 2010 11:11 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
Juraj Mesík napísal(a):
Iste, je pár ľudí, ktorí údajne na vlastné oči z družíc a rakiet videli ako sa Zem otáča. Polovica z nich ale boli Rusi, o ktorých nie je žiadna istota že niekedy Zem vôbec opustili a či celý ich výskumný program nebol len červená propaganda. Pokiaľ by aj skutočne vyleteli, je skoro isté, že neboli triezvi a že sa im netočila len Zem. Druhá polovica sú Američania. Tí sa trápne tvária, že sú astronauti, hoci nikdy na žiadnej hviezde neboli a ani tak skoro nebudú – liberálna manipulácia od samého začiatku. Ale pripusťme, že vzlietli a boli triezvi – aby potom v médiách rozprávali o „točiacej sa“ Zemi to, čo im ich z daní živení chlebodarcovia z NASA nakázali. Skús povedať, že sa netočí a nikam nepoletíš. Priznávam, že ako človeku, ktorý párkrát Zem obletel sa mi ťažko vysvetľuje prečo verím, že Zem je plochá doska, ale hej – veď nemusím vedieť všetko! Proste netuším, či sa Zem točí, alebo nie.

A čo ak sa Zem netočí? Prečo nevzdelaní ľudia milujú konšpiračné teórie

Zaslal: Št december 16, 2010 5:04 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Re: Lemmy
Juraj Mesík napísal(a):
Navyše tak ako bude ďalej pokračovať úpadok prírodovedného vzdelania žiakov a študentov na Slovensku, budú sa rodiť nové a nové generácie milovníkov konšpiračných teórií a prostoduchých ideológií.

Chcel by som sa spýtať či sa takými prostoduchými ideológiami nejavia aj samotné tvrdenia autora, ako napr.:
Citácia:
Vďaka použitiu ďalších paleoklimatologických metód vieme rekonštruovať teploty na Zemi a zloženie atmosféry do hĺbky desiatok miliónov rokov a tak vieme napríklad aj to, že keď bolo naposledy v atmosfére 390 ppm CO2 ako dnes – v Pliocéne pred trom miliónmi rokov – bola hladina oceánov o 25 metrov vyššie ako dnes.
a veľmi by ma zaujímalo ako detailne autor pozná tieto paleoklimatologické metódy ktoré sú zrejme tak presné že pri odvolávaní sa na ne neexistuje ani najmenšia pochybnosť, nie to ešte skepsa, o číselných hodnotách ktoré prinášajú.
Podľa môjho osobného názoru autor od svojich čitateľov očakáva presne taký prostoduchý prístup aký sám kritizuje, t.j. že mu tieto hausnumerá prosto a bez rozmýšľania zožerú aj s navijákom a vôbec sa nebudú pýtať ako sa k daným časovým údajom dospelo, čo mnohí prostoducho založení čitatelia tak aj naozaj robia.
Citácia:
vedci veľmi spoľahlivo zrekonštruovali minulosť klímy do hĺbky zhruba milióna rokov
. Podľa môjho osobného názoru „veľmi spoľahlivo“ je nedostižne vedecky založený termín, ktorý úplne dopodrobna vysvetľuje presnosť danej vedeckej metódy a aj dopodrobna vysvetľuje leneivým pozorovateľom v čom daná spoľahlivosť aplikovanej metódy spočíva.
Takto predostreté dôkazy tvrdenia isto spôsobia presne to čo autor sám predpovedal:
Citácia:
Konšpiračné teórie budú preto vždy populárne medzi nevzdelanými ľuďmi a autormi lenivého ducha, ale veľkej ambície. Ľuďom neschopným chápať alebo lenivým študovať zložité procesy dávajú konšpiračné teórie povznášajúci pocit, že niečomu v tomto nepochopiteľnom, valcujúcom svete konečne rozumejú.
...prístup je však vedecký len v prípade, keď je skepsa kombinovaná s tvrdým nadretím dát a poznatkov, ktoré sa snažíme spochybniť. V opačnom prípade nejde o vedu, ale o veľmi lacnú a povrchnú snahu o originálnosť tam, kde chýbajú elementárne základy.

Citácia:
Z analýz vieme, že medziľadové doby - ako tá, v ktorej práve žijeme - sa striedajú zhruba v 100-tisícročných intervaloch, že trvajú len veľmi krátko a že prechod z ľadových do medziľadových dôb – teda veľké topenie – býva z geologického pohľadu veľmi rýchly proces, ktorý sa deje sa v rozmedzí len pár tisícročí.
Veľmi rád by som si o týchto analýzach od nelenivého autora článku prečítal niečo viac, lebo dať dokopy teóriu na základe analýzy ľadovcov že sa medziľadové doby striedajú každých 100 tisíc rokov, a dožadovať sa aby to všetci akceptovali bez akejkoľvek skepsy na základe dôkazu typu"z analýz vieme", to je dosť prostoducho zaváňajúce...
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Št december 16, 2010 7:21 pm Odpovedať s citátom
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6129 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Juraj Mesík napísal(a):
Navyše tak ako bude ďalej pokračovať úpadok prírodovedného vzdelania žiakov a študentov na Slovensku, budú sa rodiť nové a nové generácie milovníkov konšpiračných teórií a prostoduchých ideológií.

Vďaka za názor. A práve pred tou vetou napísal:
Juraj Mesík napísal(a):
Jedno je viac ako isté: Konšpiračné teórie o klíme žiadne vedecké argumenty nezastavia, podobne ako zdrvujúci pokrok genetiky a biológie ani 150 rokov po uverejnení „O pôvode druhov“ nezviklal popieračov Darwinovej evolučnej teórie.

Zaslal: So december 18, 2010 1:55 am Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):

Vďaka za názor. A práve pred tou vetou napísal:
Juraj Mesík napísal(a):
Jedno je viac ako isté: Konšpiračné teórie o klíme žiadne vedecké argumenty nezastavia, podobne ako zdrvujúci pokrok genetiky a biológie ani 150 rokov po uverejnení „O pôvode druhov“ nezviklal popieračov Darwinovej evolučnej teórie.

Lenže ten istý pokrok genetiky a biológie si rôzni ľudia vysvetľujú rôzne, zatiaľ čo pre jednych je to dôkazom že Darwinova teória náhodného vzniku života (blind chance hypothesis) sa odohrala, aj keď neudávajú ako má tento rozvoj túto teóriu podporovať, pre iných je to neklamný znak takej zložitosti živých organizmov, že pravdepodobnosť vzniku živých štruktúr slepou náhodou považujú za úplne vylúčenú a pri svojom odôvodnení poukazujú na tzv. prvky dizajnu (design hypothesis) a špecificky kódovanej informácie pomocou proteínov a molekúl DNA ktorý tento pokrok genetiky odhalil. Doslovne sa pýtajú: Ako sa mohli organické molekuly pospájať v špeciálnom poradí, ktoré je nevyhnutné pre živé molekuly? A navyše tvrdia že dosiaľ nebolo predložené žiadne presvedčivé alebo aspoň možné vysvetlenie tohoto javu a poukazujú na fakt že zástancovia teórie slepej náhody alias evolúcie pri svojom zdôvodnení údajne len rozhodia rukami a odvolajú sa na mnoho miliónov rokov, ktoré boli pre takúto slepú náhodu k dispozícii.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TvojOponent
Zaslal: Ut január 06, 2015 4:54 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Juraj Mesík aj jeho pani manželka Oľga Pietruchová sú známou dvojicou demagógov. Predstavujú to hnutie v spoločnosti, ktorému zmysel dáva nie veda a túžba po poznaní, ale nenávisť voči všetkému kresťanskému. Preto títo ľudia neradi polemizujú a diskutujú.

Téma plochosti Zeme je jednou z obľúbených tém, ktorou sa marxistickí sekulárni humanisti snažia znevažovať ľudskú dôstojnosť kresťanov. Dejiny tohoto mýtu si môžete prečítať tu:
http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/naozaj-si-ludia-mysleli-ze-zem-je-plocha#.VKvtttKG9OI
Citujem "konšpiračný" blud súdruha Mesíka:
Kým sa po stáročiach Európa oslobodila spod brutality odvolávajúcej sa na kresťanského Boha, zahynuli v mučiarňach a na hraniciach inkvizítorov podľa odhadov státisíce a pri masakroch nimi inšpirovaných milióny ľudí, prevažne žien. Brutalitu inkvizície historici porovnávajú s holocaustom nacistov. Popri totalite odvolávajúcej sa na Boha bol komunistický totalitný režim humanistickou zábavkou plnou ohľadov a rukavičiek.

Dokážete sa Lemmy verejne ospravedlniť za takéto lži Vášho dúhového spolusúdruha v "Ancikristu"? Very Happy

Zaslal: Ut január 06, 2015 5:48 pm Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1571
Alebo toto,citujem Mesíka:
Citácia:
...dhady hovoria až o 9 miliónoch bosoriek a iných obetí upálených a inak zavraždených inkvizíciou za jej dlhú históriu ...

To aj pán Dan Brown bol realistickejší - ten hovoril len o 5 miliónoch.

Keby som tvrdil, že počet obetí inkvizície bolo čosi vyše 1000, bol by som bližšie k pravde ako zmieňovaní páni.

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: