Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Vedci odhalili mechanizmus ochrany DNA pred žiarením

Lemmy
Zaslal: Pi december 17, 2010 9:51 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6925 Bydlisko: Mám.
Vedci odhalili mechanizmus ochrany DNA pred ultrafialovým žiarením

Zásadné mechanizmy, ktoré chránia molekuly DNA nesúce dedičné informácie pred agresívnym ultrafialovým žiarením, sa podarilo objasniť tímu rakúskych a českých vedcov na čele s rakúskym expertom na kvantovú chémiu Hansom Lischkom.

Praktický význam môžu mať tieto nové poznatky v medicíne.
Hans Lischka napísal(a):
Bez týchto ochranných mechanizmov by sa u človeka pri pôsobení slnečného žiarenia rýchlo vyvinula rakovina kože.

Pravda

Zaslal: Št november 15, 2012 2:45 pm Odpovedať s citátom
Spustili Národné centrum nukleárnej magnetickej rezonancie

Centrum na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave sa bude zaoberať skúmaním nových spôsobov využívania nukleárnej magnetickej rezonancie v prírodných vedách.
Nukleárna magnetická rezonancia umožňuje v reálnom čase nazerať do vnútra objektov bez toho, aby sa musela porušiť ich štruktúra.

(WEBNOVINY) – Na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v stredu slávnostne uviedli do pilotnej výskumnej prevádzky Národné centrum nukleárnej magnetickej rezonancie (NMR), ktoré sa bude zaoberať skúmaním nových spôsobov využívania tejto technológie v prírodných vedách.

Nukleárna magnetická rezonancia umožňuje v reálnom čase nazerať do vnútra objektov bez toho, aby sa musela porušiť ich štruktúra.

Zaslal: Pi marec 07, 2014 12:21 pm Odpovedať s citátom
Dobrý článok, téma k evolúcii.

Genetika šípkového čaju alebo ako sme prišli o Vitamín C

Tomáš Paulech napísal(a):
Náš evolučný predok stratil jeden podstatný gén, a preto si ľudské telo nedokáže vytvoriť extrémne dôležitý vitamín C. Takmer všetky ostatné rastliny a živočíchy to dokážu.

Zaslal: Po november 10, 2014 11:45 pm Odpovedať s citátom
Ben Tufft napísal(a):
Humans’ bodies contain trillions of bacteria, viruses and fungi.

Článok Virus that 'makes humans more stupid' discovered.

Ľudské telo obsahuje bilióny baktérií, vírusov a plesní.

Zaslal: St september 26, 2018 5:24 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 971
Lemmy napísal(a):

Tomáš Paulech napísal(a):
Náš evolučný predok stratil jeden podstatný gén, a preto si ľudské telo nedokáže vytvoriť extrémne dôležitý vitamín C. Takmer všetky ostatné rastliny a živočíchy to dokážu.

Ktovie, ako to dopadne s ľudskými génmi v takomto prípade:
Vedci pri pokusoch s myšami zistili, že keď sú vystavené stresu, správajú sa potom už ináč. Stres mení ich psychiku a sú apatickejšie. Riskujú oveľa viac, ako tie, čo stresu neboli vystavené. Ako keby tá apatia spôsobila, že im je už všetko jedno. Čo ale bolo najzaujímavejšie na tom výskume bolo to, že táto trauma sa preniesla aj na ich ďalšie generácie, ktoré bez vystavenia traumatickej situácii reagovali, ako keby jej boli vystavené. Došlo k zmene ich DNA. Ktovie, či aj u človeka sú reakcie také isté a trauma sa dedí. Spávanie mnohých ľudí tomu ale nasvedčuje, že by to tak mohlo byť. Mnohí totiž idú až do nezmyselného rizika a osud iných ľudí spôsobený aj ich konaním ich zaujíma ešte menej, ako ten svoj ovplyvnený zdedeným stresom. Mnohí bezstarostne hazardujú so životmi iných a pri tom si neuvedomujú, že aj to ich riziko pri takej činnosti je obrovské. Pre súčasného človeka a aj budúce generácie je to zlá správa, pretože stresu je teraz požehnane a traumatizovaní ho úmyselne stupňujú. Ešte viac sa to prejaví v budúcnosti. Stresovaní prenesú svoj stres na deti a tie na svoje deti a takto násobené traumy budú viesť ku obrovskej tragédii. Aj teraz to už teda začína všetko poriadne smrdieť.

Zaslal: St september 26, 2018 6:33 pm Odpovedať s citátom
Skeptik napísal(a):
Čo ale bolo najzaujímavejšie na tom výskume bolo to, že táto trauma sa preniesla aj na ich ďalšie generácie, ktoré bez vystavenia traumatickej situácii reagovali, ako keby jej boli vystavené. Došlo k zmene ich DNA. Ktovie, či aj u človeka sú reakcie také isté a trauma sa dedí. Spávanie mnohých ľudí tomu ale nasvedčuje, že by to tak mohlo byť.

Neviem, ale jeden môj učiteľ viackrát spomenul svoj názor, že deti, ktoré sa narodili po 21. auguste 1968, boli viac-menej nejako psychicky narušené. Vravel, že príchod tankov pôsobil silne negatívne na rodičky. Ale čo také svetové vojny? Za 1. i 2. sa predsa tiež rodili deti. Myslím si, že stres sa nestihne preniesť do DNA tak rýchlo. Neberiem takéto informácie vážne.

Chceš veriť tomu, že nás sovietska armáda v rámci Varšavskej zmluvy napadla v roku 1968 preto, lebo Brežnev sa narodil v roku 1906? A to vtedy bolo pre rodičky ťažké obdobie na Ukrajine. Lebo ako hlásaš, správanie Brežneva tomu veľa nasvedčuje. Putin sa narodil v roku 1952, a vtedy sovieti šaleli v Československu s popravami komunistov. Zomrel napríklad Slánsky (1952). To musel byť poriadny stres na rodičku, čo porodila Putina. Jeho správanie tomu veľa nasvedčuje.

Dúfam, že na začiatok som ti poskytol dosť materiálu na vytvorenie konšpirácie. Bude iste lepšia ako tá so šesťkármi. Wink

Zaslal: Št september 27, 2018 4:41 pm Odpovedať s citátom
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 971
Lemmy napísal(a):

Chceš veriť tomu, že nás sovietska armáda v rámci Varšavskej zmluvy napadla v roku 1968 preto, lebo Brežnev sa narodil v roku 1906?

Dúfam, že na začiatok som ti poskytol dosť materiálu na vytvorenie konšpirácie. Bude iste lepšia ako tá so šesťkármi. Wink

Či bola Brežnevova matka v strese, to nevieme. Možno patrila do vyššej vrstvy a tak sa ho to nedotklo. Sú však mnohí, ktorí zažili poriadnu traumu a celé generácie na to spomínajú. Nevedia sa z toho bludného kruhu vôbec dostať. Mnohé vojny, ktoré sa vedú od čias studenej vojny tiež neprispeli k psychickej pohode mnohých národov. V niektorých krajinách rodičia a ich deti nepoznajú mier. Lemmy, keby si sa stretol s niektorými z nich určite by si spoznal, že majú nejaký psychický problém a nepochybujem, že tým trpia aj ich narodené deti. Myslíš si, že sa v kritických situáciách budú správať, ako bavlkové deti, ktoré poznali len pohodu celé generácie? Prečo majú všetci plné trenky z utečencov z krajín, kde boli a sú vojny? Myslím si, že toto nie je téma na robenie si posmechu z nešťastia iných. Nad tými následkami sa treba radšej zamyslieť, lebo už teraz sú vážne.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: