Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Unikátny jednoprstý dinosaurus objavený v Číne

Lemmy
Zaslal: Ut január 25, 2011 5:40 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6094 Bydlisko: Mám.
Paleontológovia objavili v Číne nový druh dinosaura Linhenykus monodactylus, ktorý mal na každej zo svojich krátkych predných nôh len jediný prst.

Najviac prekvapujúcim rysom linhenyka je ale jeho jediný veľký pazúr na predných nohách – vedci usudzujú, že ho používal k rozhrabávaniu hniezd hmyzu. Jašter má totiž pomerne malé zuby v porovnaní s inými mäsožravými dinosaurami, takže bol s najväčšou pravdepodobnosťou hmyzožravý. Každopádne ide o jediný známy druh dinosaura s jedným prstom.

Teropodné dinosaury v začiatkoch vývoja mali päť prstov, pripomenul člen tímu Michael Pittmann z londýnskej univerzity. Nakoniec sa u nich počet prstov zredukoval na tri, ale napríklad tyranosaury mali dva.

A linhenykus evolúciu v tejto skupine, ktorá zahrňuje väčšinou malé rýchle behajúce jaštery, komplikuje ešte viac. Dôvody, prečo stratil dva prsty, nie sú jasné. Možno išlo o prirodzený výber, pretože ich nepoužíval.

Dinosaury fakticky ovládali Zem po dobu 150 miliónov rokov. Pred 65 miliónmi rokov vyhynuli v dôsledku klimatických zmien spôsobených najskôr dopadom gigantického meteoritu. Ich miesto zaujali iné druhy, predovšetkým cicavcami.

České noviny

Zaslal: Ut január 25, 2011 7:06 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Dôvody, prečo stratil dva prsty, nie sú jasné. Možno išlo o prirodzený výber, pretože ich nepoužíval.
Ja som si tiež nie moc vedomý že by som používal prsty na nohách, chcel by som sa spýtať že či tým príliš neriskujem, že či môžem potom očakávať že tak v budúcnosti o ne prídem, podobne ako tento chudák dinosaurus.

Lemmy napísal(a):
Dinosaury fakticky ovládali Zem po dobu 150 miliónov rokov. Pred 65 miliónmi rokov vyhynuli v dôsledku klimatických zmien spôsobených najskôr dopadom gigantického meteoritu. Ich miesto zaujali iné druhy, predovšetkým cicavcami.
A teraz mi prosím ešte vysvetli keď evolucionisti veria v globálne katastrofy takéhoto druhu že s čím potom vlastne majú problém pri celosvetovej povodni za dní Noacha.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut január 25, 2011 7:24 pm Odpovedať s citátom
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Ja som si tiež nie moc vedomý že by som používal prsty na nohách, chcel by som sa spýtať že či tým príliš neriskujem…

Riskuješ možno len stratu zdravého rozumu. Prečo si zo mňa uťahuješ? Nehovorí sa o jednom jedincovi, ale o druhu. To je reč o generáciách.

Zaslal: Po február 21, 2011 5:15 pm Odpovedať s citátom
„V očiach prírodovedcov sú kreacionisti ľuďmi, ktorí sa veľmi radi kompromitujú na všetkých možných frontách diskusií. Ich znalosti prírodných vied sú slabšie než znalosti žiakov základných škôl a neochota priznať si to robí z kreacionistov jedincov, s ktorými sa nedá diskutovať.“

Takto začína Daniel Madzia v článku Eodromaeus očami kreacionistov.
Daniel Madzia napísal(a):
Lze zcela oprávněně říct, že čím víc se kreacionisté zajímají o nějaký vědní obor, tím víc mu nerozumí, protože jeho závěry deformují svým iracionálním přístupem, což v důsledku vede k naprostému pomatení všech závěrů.

14. ledna 2011 se na stranách prestižního vědeckého časopisu Science objevil článek, ve kterém byl popsán nový raný dinosaurus z Argentiny nazvaný Eodromaeus murphi, Martinez et al., 2011. Pozůstatky eodromea byly objeveny v přibližně 230 až 225 milionů let starých sedimentech dobře známého souvrství Ischigualasto.

Dne 25. ledna 2011 byl na stránkách Institute for Creation Research publikován článek Briana Thomase nazvaný „Fossil Discovery Reshuffles Dino Evolution Again“. 12. února pak tento článek převzali i čeští kreacionisté sdružující se kolem stránek kreacionismus.cz, kde byl text přeložen pod názvem „Nález nové fosilie opět zamíchal evolucí dinosaurů“.

Jsem si samozřejmě vědom toho, že z reakce na kreacionistické články může pro kreacionisty vyplynout, že je zde snad cosi objevného, co si vyžaduje reakci ze strany „evolucionistů“. Tak tomu není. Na podobné články není třeba reagovat, protože lidé zorientovaní v tématu ví, že to, co Thomas do článku naskládal, je zcela špatně. To jediné, co je na místě udělat, je doporučit Thomasovi, aby se dovzdělal, poněvadž se znemožňuje. Na druhou stranu nikdo není schopen neustále sledovat nové publikace ze všech přírodovědných oborů, a proto je čas od času vhodné se některému článku věnovat a jeho autorovi dát na holou. Tentokrát to bude Brian Thomas a do jisté míry i Pavel Kábrt a jeho pobočníci, kteří přijali a zveřejnili přeloženou verzi Thomasova článku.

Pokud Eodromaeus murphi kreacionistům připomíná „plazovité mývaly“, pak chápu, proč jim interpretace fosilního materiálu dělá takové problémy.

Zaslal: Po február 21, 2011 6:25 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Lze zcela oprávněně říct, že čím víc se kreacionisté zajímají o nějaký vědní obor, tím víc mu nerozumí, protože jeho závěry deformují svým iracionálním přístupem, což v důsledku vede k naprostému pomatení všech závěrů.

14. ledna 2011 se na stranách prestižního vědeckého časopisu Science objevil článek, ve kterém byl popsán nový raný dinosaurus z Argentiny nazvaný Eodromaeus murphi, Martinez et al., 2011. Pozůstatky eodromea byly objeveny v přibližně 230 až 225 milionů let starých sedimentech dobře známého souvrství Ischigualasto.

Chcel by som sa spýtať keď tomu pán Daniel Madzia tak dobre rozumie či by sa snami nemohol podrobnejšie podeliť o tom ako došlo k stanoveniu cifry "230 až 225 milionů let". Vopred ďakujem.
Lemmy
Zaslal: Po február 21, 2011 6:49 pm Odpovedať s citátom
Chcel by som sa spýtať keď tomu pán Daniel Madzia tak dobre rozumie či by sa snami nemohol podrobnejšie podeliť…

Opýtaj sa ho. Wink

Zaslal: St február 23, 2011 8:20 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Pokud Eodromaeus murphi kreacionistům připomíná „plazovité mývaly“, pak chápu, proč jim interpretace fosilního materiálu dělá takové problémy.

V danom kreacionistickom článku sa ale výraz „plazovité mývaly“ resp."like reptilian raccoons" uvádza v úvodzovkách, z čoho sa možno domnievať že ho preberajú z pôvodného článku a teda že to nie je ich výmysel. Toto je možné overiť ak niekto má dostatok voľných prostriedkov na to, aby si daný článok z časopisu Science zakúpil, v dostupnom resumé k článku venovanému tomuto nálezu sa však výraz o plazoch v kontexte tohoto nálezu preukázateľne nachádza:
Science napísal(a):
On page 206 of this week's issue of Science, a team working in Argentina reports the discovery of a very early dinosaur—possibly a distant ancestor of Tyrannosaurus rex—that lived about 230 million years ago, during what paleontologists call the dawn of the dinosaurs. The researchers say the new finds—two specimens that together make up a nearly complete skeleton of a diminutive, 1-meter-long dinosaur—and neighboring fossils show that dinosaurs didn't outcompete other reptiles, but rather gradually replaced them as their predecessors died out for other reasons. More controversially, the team says the fossils show that one of the most well-known early dinosaurs, Eoraptor, long considered an ancestor of meat eaters like T. rex, was actually an ancestor of gigantic plant-eating dinosaurs like Apatosaurus.
Lemmy
Zaslal: St február 23, 2011 10:52 pm Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):

V danom kreacionistickom článku sa ale výraz „plazovité mývaly“ resp."like reptilian raccoons" uvádza v úvodzovkách, z čoho sa možno domnievať že ho preberajú z pôvodného článku a teda že to nie je ich výmysel.

Dobre upozorňuješ. Dal som si tiež námahu, a zadal som do vyhľadávača: like reptilian raccoons. Podarilo sa mi nájsť jeden článok, kde paleontológ Thomas Holtz sa takto vyjadril.
Elizabeth Weiseová napísal(a):
„They're like reptilian raccoons,“ says Thomas Holtz, a paleontologist at the University of Maryland-College Park.

No, a o Holtzovi som našiel tieto stránky:

Thomas R. Holtz, Jr., o dinosauroch, a aj iné.

A práve na tej stránke o dinosauroch sa píše takto:
New Predator Eodromaeus Discovered in Early Dinosaur Graveyard napísal(a):
Niggling scientific questions at the dawn of the dinosaur era comprise what gave them an edge over competitors and how quickly did they rise to governance. In Eodromaeus' day, other kinds of reptiles outnumbered dinosaurs, like squat lizard-like rhynchosaurs and mammal-like reptiles.

Takže áno, dobre upozorňuješ, lebo to mohli kreacionisti prevziať práve od Holtza. A asi aj prebrali.

Zaslal: Št december 01, 2011 11:53 am Odpovedať s citátom
Piesočná búrka zachovala hniezdo s dinosaurími mláďatami

Nálezy fosílií dinosaurích mláďat sú veľmi zriedkavé a o to významnejší je nález celého hniezda so skupinou mláďat druhu Protoceratops andrewsi v púštnej oblasti Mongolska.

Hniezdo s priemerom 2,3 metra obsahovalo 15 kostričiek a jeho vek bol určený na 70 miliónov rokov, teda do obdobia neskorej kriedy. Vedci sa domnievajú, že mláďatá prekvapila piesočná búrka, ktorá celú skupinu pochovala.

Viac: Pravda

Zaslal: St jún 26, 2013 9:44 am Odpovedať s citátom
V Kanade objavili najmenšieho bylinožravého dinosaura

Juhokanadské skalnaté pustiny vydali fosílie dosiaľ najmenšieho známeho dinosaura, ktorý sa živil rastlinnou potravou. Mal zhruba rozmery veľkého moriaka a žil pred približne 77 miliónmi rokov.

Ide o ďalší dôkaz v minulosti slabo zohľadňovanej rozmanitosti malých dinosaurov. Údaje o tejto skupine totiž boli skreslené, lebo menšie kosti sa aj horšie zachovávajú.

Tvor, ktorého objavitelia pomenovali Albertadromeus syntarsus, bol dlhý približne 1,6 metra a dosahoval hmotnosť približne 16 kilogramov. V závere druhohorného útvaru krieda (pred 143 až 65 miliónmi rokov) obýval juh dnešnej kanadskej provincie Alberta.

Viac: www.aktuality.sk

Zaslal: So september 20, 2014 12:35 am Odpovedať s citátom
Unikátne nálezy českých vedcov v Antarktíde: kostra plesiosaura i skamenenej špongie

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: