Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Odluka cirkví od štátu

Lemmy
Zaslal: Po december 02, 2013 1:44 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
Na Slovensku je najvyšší čas na odluku cirkvi

Tibor Repček napísal(a):
Milí biskupi, prečítal som si váš pastiersky list a dospel som k záveru… odluka je nevyhnutná…

Zaslal: Po december 02, 2013 2:15 pm Odpovedať s citátom
Pastiersky list trochu inak
Dušan Veselovský napísal(a):
Snažia sa tutlať tieto zverstvá, falošní svätuškári. Pod rúškom Božej lásky šíria nenávisť a utrpenie. Mnohé ľudské bytosti, ktoré sú tiež dielom Božím, strácajú možnosť žiť svoj život dôstojne a bez strachu. A pritom každá ľudská bytosť má prirodzené, Bohom dané právo na svoj život, lásku a šťastie.

Stúpenci kultu smrti vymýšľajú nové slová, také, čo znejú múdro a vedia strašiť. Je to však len nehanebná manipulácia. Tie pojmy nemajú základ v žiadnej, zo serióznych vied. Jedným z týchto výmyslov je takzvaná „gender ideológia". Cieľom tohto falošného bludu je hanobiť a diskreditovať rodovú rovnosť. Ide tu o to, aby mužovi a žene boli uznané rovnaké práva a rovnaká dôstojnosť. Tie skupiny cez tzv. „gender ideológiu" klamlivo strašia ľudí, že niekto im chce zobrať ich práva, že niekto ich chce nútiť meniť pohlavie alebo sexuálnu identitu. Chcú nás presvedčiť, že ľudsko-právni aktivisti nevidia rozdiel medzi mužom a ženou a že chcú zobrať mužovi právo na identitu muža a žene právo na identitu ženy a rodine právo na identitu rodiny, aby sa už muž necítil ako muž, žena ako žena. Sú to zlé klamstvá a ohovárania. Farizeji z kultu smrti tvrdia, v rozpore s Božím poriadkom, že pred Bohom sme si nie všetci rovní, že požehnaným môže byť výlučne spoločenstvo muža a ženy. Tvrdia, že ľudia, ktorí nemôžu, nevedia, alebo nechcú tak žiť, že tí si nezaslúžia ani Božiu lásku a ani také svetské zákony, ktoré by im pomohli s mnohým ich trápením a umožnili žiť krajší plnohodnotnejší život. Hnusne nazývajú snahu týchto ľudí slušne si usporiadať život „sodomským paškvilom" odporujúci Božej vôli a pripravujúci Boží trest. Kruté na tom je, že to tvrdia práve tí, ktorí dávno stratili skutočnú lásku a úctu k Bohu a aj k človeku stvorenému na obraz Boží. A práve mnohí z nich spáchali špinavé hriechy a zločiny proti ľudskosti, keď sami prznili deti svojich farností.

Zaslal: Po december 02, 2013 7:28 pm Odpovedať s citátom
KBS a „kultúra smrti“: výlet do Jasenovaca
Juraj Mesík napísal(a):
Zverstvá inšpirované chorvátskymi arcibiskupmi a biskupmi a vykonávané odchovancami katolíckych škôl a rádov v koncentračnom a vyvražďovacom tábore Jasenovac, či v detskom koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Šišaku, by mali byť varovaním pred tým, čoho všetkého sú aj dnes potenciálne schopní náboženskí fanatici v biskupských a kňazských sutanách. Dajte moc týmto svätým mužom - a spoznáte peklo a „kultúru smrti“, o ktorých tak radi rozprávajú.

Zaslal: So december 07, 2013 6:43 pm Odpovedať s citátom
Slovenskí duchovní si od januára prilepšia: Štát pridá kaplánom aj biskupom

Politikom platy budúci rok neporastú, duchovným však áno. Ani nemuseli bojovať za zvýšenie platov ako napríklad učitelia a vláda im pridá!

Keďže na Slovensku sú cirkvi financované zo štátneho rozpočtu, či sme veriaci, alebo nie, na ich fungovanie sa skladáme všetci a povinne. Od budúceho roka však platy cirkevných hodnostárov všetkých registrovaných cirkví po niekoľkých rokoch opäť porastú. Na svete je už totiž návrh, o ktorom bude rokovať vláda.

Čas.sk

Zaslal: Ut január 07, 2014 9:44 pm Odpovedať s citátom
Štát chce evidovať reštitúcie, nevie, ktoré majetky cirkvi vrátil!

Dozvedia sa niekedy ľudia, čo naozaj vrátil štát cirkvám v rámci reštitúcie?
Historička práva Katarína Zavacká napísal(a):
Ja len nerozumiem, ako je možné, že ministerstvá a úrady nemajú doklady, čo komu a kedy dali. Také niečo môžu tvrdiť iba hlupákom. A my asi hlupáci sme, lebo sme ticho.

Zaslal: Št január 23, 2014 5:41 pm Odpovedať s citátom
Cirkevník Korec sa jasne vyjadril, že je proti odluke. Chce, aby cirkev bola v štáte ako polícia.

Korec napísal(a):
Chcel by som sa na záver dotknúť ešte jednej veci, znova a znova pretriasanej v našich masmédiách, možno nie vždy s najčestnejšími úmyslami. Je to otázka tzv. odluky Cirkvi od štátu. Vytýkajú nám, že za komunizmu sme boli za odluku, teraz vraj o nej mlčíme, alebo hovoríme priamo proti odluke. Aká je pravda?

Za komunizmu jestvoval tzv. cirkevný úrad a ten dirigoval všetko dianie v Cirkvi – proti jej poslaniu, proti jej právam, proti jej slobode. Na biskupských úradoch sedeli ateistickí zmocnenci a tí kontrolovali všetku ich činnosť – zapisovali návštevy, otvárali poštu, prikazovali dišpozície kňazov do farností, kontrolovali každý pastiersky list, každú kázeň, celý život v jedinom seminári v Bratislave, prikazovali alebo zakazovali prijatie seminaristov, požadovali od nich spoluprácu s ŠtB – slovom štát diktoval Cirkvi na jej skazu, na škodu veriacich a národa a odôvodňoval to mizerným platom kňazov po tom, čo ukradol celý cirkevný majetok, zhromažďovaný štedrosťou veriacich po stáročia.

Totalitný štát zotročil Cirkev. Preto sme boli za odluku, čiže za slobodu Cirkvi.

Odluka Cirkvi od štátu dnes by mala azda iné motívy, ale ten istý cieľ i účinok – ochromenie života rozbehnutých tvorivých podujatí takmer všetkých cirkví na poli zdravej výchovy, kultúry, v sociálnej, zdravotníckej či charitatívnej oblasti, v ochrane mládeže pred drogami a inými neresťami.

Čítal som o téme odluky cirkvi od štátu mnohé články. Niektoré boli plytké až hrôza. Niektoré zaberali do hĺbky. Plytké články argumentovali takto: Nech si cirkvi vydržiavajú len veriaci sami. Povedal som si: Áno? Potom môžeme ísť ale ďalej: nech si Národné divadlo a Slovenskú filharmóniu vydržiavajú len tí, čo ich navštevujú. Nech športové podujatia a športové školy financujú len športovci a najviac ak ich fanúšikovia. Nech všetky školy u nás financujú len tí, ktorých deti chodia do škôl. Nech nemocnice a zdravotnícke zariadenia financujú len tí, ktorí potrebujú nemocnice. Moji rodičia a niektorí príbuzní neboli v nemocnici nikdy za svojho života, ale platili nemocenské poistenie a dane.

To isté by mohlo platiť o múzeách či národných pamiatkach. Nech ich platia tí, ktorí ich navštevujú.

No my máme povinné nemocenské poistenie a máme náročné zákony o udržiavaní pamiatok, teda i katedrál a umeleckých diel, zákony ktoré musia dodržiavať i cirkvi. Prijímame tento právny a zákonný poriadok? Alebo poprieme celý civilizovaný a kultúrny poriadok národa, chránený štátom? Vrátime sa do džungle primitivizmu?

O čom hovoria tí, ktorí chcú na Slovensku odluku cirkví od štátu? Odlúčiť svätcov a géniov sv. Cyrila a Metoda od našich dejín a od nášho národa? Potom odlúčme od národa aj Bernoláka a Hollého, aj Moyzesa a Kuzmányho, aj Hlinku a Rázusa, aj Majstra Pavla z Levoče, aj veriacich spisovateľov, básnikov a umelcov. Kto a čo sú cirkvi? Hierarchia? Duchovenstvo, stáročné rehole a kláštory Slovenska, ktoré skultúrňovali náš národ? Čo sú cirkvi? Katolícka charita a evanjelická Diakonia? Je potrebné odlúčiť ich od štátu? Ak sa na Slovensku prihlásila väčšina občanov k cirkvám, máme odlúčiť od štátu štyri milióny či viac občanov?

Môžeme debatovať, a to aj nahlas, o usporiadaní našej spoločnosti, ale robme to bez vášní a bez urážok, vecne a zodpovedne. Cirkvi a veriaci sú integrálnou súčasťou národa i štátu, nášho Slovenska. Katolícka cirkev je na Slovensku tisíc rokov, Evanjelická tiež stáročia. Nerobme z vážnych vecí obchod. Nezneužívajme ani politickú ani mediálnu moc. A nedovoľme odduchovniť a tým odľudštiť Slovensko.

Ak sa Cirkev vyjadruje k verejným otázkam, je to jej právo i povinnosť. Robila to od samého začiatku. Svätý Metod napísal „Zákon súdny ľuďom“ i „Napomenutia vladárom“. A to bolo určené pre organizovanie spoločenského života vo vtedajšom štáte našich predkov.

Zaslal: Po február 03, 2014 2:46 pm Odpovedať s citátom
Denník SME sa opýtal kandidátov na prezidentský úrad: Ste za finančnú odluku cirkvi od štátu?

Anketa SME

Zaslal: Po február 03, 2014 9:21 pm Odpovedať s citátom
Gyula Bárdos: Nie

Vysvetlenie:

Táto téma momentálne ešte nie je dostatočne prediskutovaná.

Ján Čarnogurský: Áno

Vysvetlenie:

Áno, ale len v prípade, že by s tým súhlasili všetky zúčastnené strany (štát a všetky registrované cirkvi). Odluka by bola existenčným problémom pre malé registrované cirkvi.

Pavol Hrušovský: Áno

Vysvetlenie:

Za predpokladu, že takéto rozhodnutie bude prijaté po vzájomnej dohode oboch strán. Som za slobodnú a nezávislú Cirkev v demokratickom štáte. Nastaviť ju treba tak, aby bola finančne únosná nielen pre katolícku cirkev, ale aj pre ostatné cirkvi na Slovensku.

Andrej Kiska: Nie

Vysvetlenie:

Viem si predstaviť model, v ktorom sú štát a cirkvi finančne odlúčené, viem si predstaviť efektívnejšie fungujúci súčasný model. Rozumiem názorom, podľa ktorých by prezident mohol byť moderátorom takejto diskusie a nebránil by som sa tomu, ak je možná spoločná dohoda. Ale mojimi prioritami, ktoré trápia ľudí, chcem ich riešiť a do nich aktívne vstupovať, sú nedostatok práce, nekvalitné školstvo a zlyhávajúce zdravotníctvo. Tieto problémy spolu s korupciou považujem za dôležitejšie.

Milan Kňažko: Áno

Vysvetlenie:

Áno, ale predpokladá to dohodu s cirkvami.

Helena Mezenská: Áno

Vysvetlenie:

Skutočná cirkev má byť spoločenstvom veriacich, nie príspevkovou organizáciou štátu.

V zmysle ochrany práva na slobodu vierovyznania nie je dôvod, aby štát ekonomicky ovplyvňoval život cirkví.

Radoslav Procházka: Áno

Vysvetlenie:

Hovorím o potrebe finančnej odluky už niekoľko rokov, ale zatiaľ si to všimla iba cirkev.Smile Rozbehnúť a zastrešiť túto debatu je jednou z mojich programových priorít do prezidentského úradu. Pomôže to obom stranám a v ich vzájomných vzťahoch to nastolí základný poriadok. Dôležité je, aby sa to opieralo o vzájomnú dohodu všetkých zúčastnených a aby to neznamenalo existenčné ohrozenie malých cirkví.

Zaslal: So máj 10, 2014 5:12 pm Odpovedať s citátom
Téma odluky je prejavom dospelosti
Karol Lovaš napísal(a):
Téma odluky nie je témou proticirkevnou. A v žiadnom prípade nie je namierená proti Bohu. Je prejavom dospelosti.

Karol Lovaš je rímskokatolíckym kňazom a rehoľným kanonikom premonštrátskeho rádu.

Zaslal: So máj 10, 2014 9:31 pm Odpovedať s citátom
Definícia odluky:
Citácia:
Odluka cirkvi od štátu je politická a legislatívna doktrína, ktorá vyhlasuje, že štát a náboženské inštitúcie majú ostať oddelené a navzájom na sebe nezávislé. Tento pojem zvyčajne odkazuje na kombináciu dvoch princípov: sekulárnu vládu a slobodu vierovyznania.

Zaslal: Št máj 29, 2014 7:35 pm Odpovedať s citátom
NOVA navrhuje nový model financovania cirkví cez asignáciu daní

Cirkvi a občianske spoločnosti by sa mali financovať po novom tak, aby bola odstránená ich previazanosť na vládnu moc. Tvrdí to hnutie NOVA, ktoré navrhuje nový model financovania a otvára o ňom diskusiu s cieľom nájsť širšiu spoločenskú dohodu. NOVA už má za sebou aj rokovania s predstaviteľmi cirkví.

Ako upozornili predstavitelia hnutia na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, súčasný systém financovania funguje na základe zákona z roku 1949. "Tento stav nie je zdravý pre žiadnu zo strán. Duchovné veci nemajú byť predmetom svetskej politiky a rozhodovania na úrovni predstaviteľov vlády či parlamentu," tvrdí exminister kultúry Daniel Krajcer. NOVA neplánuje zmeny predložiť do parlamentu v tomto volebnom období, chce ich mať pripravené na rok 2016.

Jej riešenie spočíva v tom, že každý daňovník bude môcť rozhodnúť o poukázaní jedného percenta zo svojho daňového základu cirkvám a organizáciám tretieho sektora podľa vlastného uváženia. Túto sumu bude môcť daňovník prerozdeliť medzi viacerých príjemcov. "Na rozdiel od súčasného systému daňovej asignácie dochádza k razantnému zvýšeniu sumy dane, o ktorej rozhoduje občan. Namiesto dvoch percent zo zaplatenej dane totiž môže poukázať až jedno percento celkového daňového základu," vysvetlil Krajcer.

Celková výška súčasných asignácií, určená pre inštitúcie občianskej spoločnosti a dotácie pre cirkvi, dosahuje úroveň asi 82,4 milióna eur. "Celkový príjem cirkví a tretieho sektora by v našom navrhovanom systéme mal vzrásť zhruba o 50 percent na približne 125 miliónov eur," vysvetlil opozičný poslanec.

Viac financií má smerovať aj do oblasti obnovy kultúrneho dedičstva. "Ak totiž niekto z občanov nerozhodne o poukázaní jedného percenta zo svojho daňového základu, takéto prostriedky sa automaticky presmerujú novozriadenému Fondu na obnovu kultúrneho dedičstva. Tu sa prerozdelia na opravu kultúrnych pamiatok, a to v pomere 50 percent na sakrálne pamiatky a 50 percent na ostatné pamiatky," podotkol Krajcer.

Prechod počas desiatich rokov

Oprávnenými príjemcami novej asignácie teda majú byť registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, organizácie tretieho sektora z platného zoznamu oprávnených uchádzačov a štát, ktorý neasignovanú sumu použije na obnovu kultúrnych pamiatok.

S odvolaním sa na aktualizovanú prognózu Inštitútu finančnej politiky pre Ministerstve financií SR NOVA uvádza, že by suma jedného percenta základu dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti v roku 2015 mala tesne presiahnuť 100 miliónov eur. "Odhadovaná hodnota dvoch percent dane poukazovaných právnickými osobami by v roku 2015 mala dosiahnuť približne 22 miliónov eur," porovnáva hnutie.

Na zabezpečenie plynulého prechodu na nový systém financovania cirkví a náboženských spoločností NOVA navrhuje obdobie desať rokov, počas ktorých sa bude cirkvám dorovnávať prípadný rozdiel medzi výnosom z asignácie a výškou adresnej dotácie, ktorú cirkvi dostávajú zo štátneho rozpočtu. Po piatich rokoch má dorovnávanie postupne klesať. "Nemôže tak dôjsť k finančnému znevýhodneniu cirkví v období, kým si daňovníci nezvyknú na nový model financovania," dodala NOVA.

TASR

Zaslal: Pi máj 30, 2014 8:22 pm Odpovedať s citátom
V sobotu 31. 5. 2014 sa budú kresťania rozprávať o odluke v rádiu Lumen, v relácii Viera do vrecka o 8.45 h ráno.

Zaslal: Ne jún 01, 2014 5:46 pm Odpovedať s citátom
Daniel Krajcer napísal(a):
Pred pár dňami som spolu s kolegami Danielom Lipšicom a Martinom Chrenom predstavil legislatívny zámer nového modelu financovania cirkví a občianskej spoločnosti.

Ale neurobil som to preto, že som veriaci. Ani preto, že som liberál. Urobil som to jednoducho preto, lebo je to rozumné a správe riešenie.

Cirkvi a organizácie občianskej spoločnosti potrebujú byť slobodné a nezávislé od štátu, bez ohľadu na naše vierovyznanie či hodnotovú orientáciu. Duchovné veci nemajú byť predmetom svetskej politiky a rozhodovania na úrovni predstaviteľov vlády či parlamentu.

Zaslal: Po jún 02, 2014 8:26 pm Odpovedať s citátom
Podľa Laššákovej je návrh NOVA o financovaní cirkví len marketing

Zmena financovania cirkví si podľa predsedníčky poslaneckého klubu Smer-SD Jany Laššákovej vyžaduje širokú diskusiu všetkých a seriózny záujem. Ako v pondelok povedala, návrh NOVA o asignácii dane vidí skôr v rovine politického marketingu.

Pravda.sk

Laššáková nie je normálna. Veď SMER-SD má väčšinu, a nerobia nič pre širokú diskusiu, ani nemajú seriózny záujem.

Politici zo Smeru by mali radšej mlčať, a hanbiť sa za seba.

Zaslal: Št jún 05, 2014 7:54 am Odpovedať s citátom
Založený: 15 jún 2012 Príspevky: 1763
NÁVRH ZÁKONA O ODLUKE ŠTÁTU OD CIRKVÍ

Slovenská republika, podľa základného článku 1 (1). Ústavy SR ustanovuje:

1. Slovenská republika neuznáva žiadne záväzky s náboženskými a inými podobnými inštitúciami.

2. Uzatváranie sobášov a iných právnych vzťahov medzi občanmi je právoplatné len na základe občianskeho práva.

3. Vyučovanie náboženstva na štátnych školách je neprípustné.

4. Vyučovanie náboženskej výchovy môže začať až po dovŕšení 14 veku života.

5. Používanie náboženských symbolov v štátnych školách a inštitúciách je zakázané.

6. Financovanie náboženských spoločenstiev a škôl zo štátnych zdrojov sa ruší.

7. Občania, vyznávajúci nejaké náboženstvo, sú povinní platiť cirkevnú daň. Jej výšku stanoví osobitný zákon. Príslušnosť k náboženskej orientácii bude záväzná z výsledkov sčítania ľudu, domov a bytov z roku 2011.

8. Z náboženského zväzku môže občan vystúpiť kedykoľvek, dobrovoľne na základe postupov, ktoré stanoví osobitný zákon.

9. Náboženské spoločenstvá sú povinné viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve, evidovať svoje príjmy a výdavky na účtoch peňažných ústavov.

10. Náboženské spoločenstvá sú povinné všetky finančné zdroje, získané od občanov SR, použiť na území Slovenska čo najúčelnejšie a úsporne.

11. Náboženské spoločenstvá sú povinné zveľaďovať kultúrne dedičstvo národa a účelne hospodáriť s majetkom, vrátane pôdy, ktorú získali v reštitúcií.

12. Odpredaj majetku spoločenstva môže nastať len v stave krajnej núdze, či v konkurze.

13. Predmetom predaja nesmie byť majetok získaný v reštitúciách.

14. Duchovní, poverení správou farností, cirkevných zariadení a budov zodpovedajú za dodržiavanie ustanovení Zákonníka práce.
ZÁKLADY INTELIGENCIE

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 13 z 18
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Ďalšia
Pridať novú tému

Prejdi na: