Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Veda a jej význam v spoločnosti  ~  Satelitné snímky odhalili 17 doteraz nepoznaných pyramíd

Lemmy
Zaslal: St máj 25, 2011 8:55 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6033 Bydlisko: Mám.
BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Americkým vedcom z Univerzity v Alabame sa podarilo prostredníctvom nového satelitného prieskumu Egypta identifikovať 17 doteraz neznámych pyramíd. Tie spolu s viac než tisíc hrobkami a 3000 starovekých usadlostí objavili na infračervených snímkach, ktoré zobrazujú budovy nachádzajúce sa pod zemou.

Počiatočné vykopávky potvrdili prítomnosť niektorých z týchto budov vrátane dvoch pravdepodobných pyramíd.

Zaslal: St máj 07, 2014 8:34 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6033 Bydlisko: Mám.
Odhalili tajomstvo stavby pyramíd. Bol ním vlhký piesok

Správne množstvo vody v piesku výrazne uľahčilo ťahanie kamenných kvádrov.

Egypťania dokázali postaviť pyramídy vďaka vode. Vedci dlho skúmali, ako presne sa starovekej civilizácii podarilo prenášať tony vážiace kamene a sochy na veľké vzdialenosti.

Staroveké maľby ukazovali, že používali drevené sane. Jedna konkrétna maľba z hrobky približne 320 kilometrov južne od Káhiry však naznačila, že robotníci pred sane liali aj vodu.

Presný pomer

Navlhčovať piesok však podľa vedcov nemalo zmysel. Bežné hypotézy totiž tvrdili, že sane sa po navlhčenom piesku ťahajú ťažšie ako po suchom.

Nový výskum Amsterdamskej univerzity a nadácie FOM však ukázal, že ak stavitelia pyramíd piesok navlhčili presným pomerom vody, sane sa im ťahali až o polovicu ľahšie. Výsledky výskumu opísali v časopise Physical Review Letters.

Kľúčom je podľa fyzikov presný pomer vody, ktorá v malých množstvách dokáže pripútať k sebe jednotlivé zrnká piesku a až dvojnásobne spevniť povrch. Sane sa po pevnom povrchu ťahali ľahšie aj vďaka tomu, že sa pred nimi nekopil piesok.

Čítajte viac: Ondrej Podstupka

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: