Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Česi a Maďari vyzvali USA, aby vyvážali plyn do Európy

robi
Zaslal: So október 12, 2013 11:32 am Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Česi a Maďari vyzvali USA, aby vyvážali plyn do strednej Európy.
Spojené štáty by mali podporiť vývoz svojich prebytkov zemného plynu do krajín strednej Európy, ktoré sú ich spoľahlivými spojencami. Na americkú vládu a Kongres v piatok v tomto duchu apelovali český veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška a jeho maďarská kolegyňa Anita Orbánová v článku pre denník The Washington Post.
Inak ja naozaj:
"Nechápem prečo sa má komplikovanou cestou voziť plyn spoza oceánu naprv vyťažiť potom skvapalniť v továrni potom naložiť do cisterien tie potom dopraviť po železnici do oceánskeho prístavu tam naložiť na lode tie previezť cez oceán a potom vyložiť cisterny napríklad v Polskom štetíne tam naložiť cisterny na železnicu a vlakom dopraviť napríklad Do Bratislavy či prahy a na iné miesto určenia.

jednoduchšie je postaviť plynovod z ropných a plynových Kráľovstiev Perzského Zálivu ako je saudská arábia, Qatar, kuwait, bahrajn, spojené emiráty, Omán .

Toto sú spoľahliví partneri západu Nata a EU,

je to jednoducšie týmto plynovodom tlačiť cez Turecko a bulharsko Plyn ako cez oceán voziť.

Už zostáva len maličkosť postaviť plynovod."
Václav Bartuška a jeho maďarská kolegyňa Anita Orbánová
Obaja veľvyslanci v spoločnom článku poukázali na to, že Spojené štáty môžu vďaka nedávnemu prudkému rozvoju ťažby z bridlicových zdrojov svoj ​​plyn začať vyvážať. „Tento prebytok dáva USA príležitosť, aby sa znova stali geopolitickým hráčom v Európe,“ uviedli.

Veľvyslanci pripomenuli, že krajiny „višegrádskej štvorky“ sú nadšenými spojencami Ameriky, pre svoju vysokú závislosť na ruskom plyne a rope ale zostávajú ohrozené „energetickou diplomaciou“. Aj napriek snahe regiónu zmodernizovať svoju energetickú infraštruktúru a diverzifikovať zdroje surovín, zostáva ruskému Gazpromu na ich trhoch s plynom pozícia monopolu, a plyn je tu aj preto oveľa drahší ako v USA. Veľvyslanci pripomenuli krízy dodávok ruského plynu začiatkom rokov 2006 a 2009.

Vývoz amerického plynu do krajín, ktoré nemajú s USA dohodu o voľnom obchode, ale neuľahčujú americké regulácie a zdĺhavé byrokratické procedúry, upozorňujú Bartuška s Orbánová. Zo zhruba dvoch desiatok podaných žiadostí o vývoz úrady za posledné tri roky udelili iba tri. „Regulačné prekážky sú hlavnou brzdou, ktorá bráni zvýšiť americký obchod s plynom s členmi NATO a Japonskom,“ uvádzajú veľvyslanci.

Minister energetiky USA Ernest Moniz v lete sľúbil, že do konca roka rozhodne o ďalších exportných licenciách. Niekoľko republikánskych zákonodarcov presadzuje podľa veľvyslancov opatrenie, ktoré by podporilo export skvapalneného zemného plynu americkým spojencom.

Ak Kongres s vládou pomôžu americkým firmám získať nové príležitosti v zahraničí, americkým spojencom to pomôže rozšíriť energetické zdroje a zarobia na tom obe strany, uviedli veľvyslanci.

„Spojené štáty by mohli opäť preukázať, že považujú Českú republiku, Maďarsko, Slovensko a Poľsko za blízkych spojencov a začať tým novú kapitolu v ešte lepších bilaterálnych vzťahoch,“ napísali Bartuška a Orbánová.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So október 12, 2013 11:44 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Ja si tiež myslím, že by plynovody mali byť zosieťované. Čiže aby sme neboli závislí len od jedného dodávateľa, ale aby sme mohli nakupovať plyn od rôznych dodávateľov, z viacerých zdrojov.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.