Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  dnešní dôchodcovia žijú zlatý vek dôchodkov

robi
Zaslal: Ut august 06, 2013 4:29 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Prečo dnešní dôchodcovia žijú zlatý vek dôchodkov

Budúci dôchodcovia budú musieť na rovnako dlhý dôchodok, aký dostávajú ich dnešní predchodcovia, pracovať výrazne dlhšie. A lepšie zarábajúci budú dostávať menej peňazí, ako by dostávali, keby šli do penzie už dnes.

V roku 2009 odchádzali slovenské ženy v priemere do dôchodku skôr, ako dovŕšili 58 rokov. Ženy v Nórsku či na Islande až o desať rokov neskôr.

Ženy v Španielsku či Portugalsku, čo je krajina s rovnakým HDP na obyvateľa ako Slovensko, až o sedem rokov neskôr.

Veľmi ľahko sa dá spočítať počet krajín Únie, kde v roku 2009 chodili ženy do dôchodku ešte skôr ako na Slovensku. Je ich presne nula celá žiadna nič. Aj celkový priemerný vek odchodu do dôchodku sme mali v tom čase najnižší.

Niežeby sme to nedopriali. No preto, že dôchodky sú najväčšia položka vo výdavkoch verejných financií, ďaleko pred zdravotníctvom či školstvom, odrazilo sa to v problémoch dôchodkového systému.
Zlatý vek

Dnes vieme, že v budúcnosti nás čaká veľká dôchodková diera. A zvyšuje sa tlak, aby sme ju riešili už teraz. Kríza totiž svet naučila, že sa nestačí pozerať na to, aké sú aktuálne čísla hospodárenia krajín, ale kam ich celkové hospodárenie smeruje.

Krátkodobo sa čísla zlepšovať dajú pomerne ľahko. Napríklad prestanete opravovať cesty či nemocnice. Skôr či neskôr vás však tento typ šetrnosti dobehne.

Preto je dôležitejšie pozerať sa, ako je systém krajiny nastavený z dlhodobejšieho pohľadu. A s naším dôchodkovým systémom to dlhodobo vyzerá zle. Ak by sme fungovali ďalej tak ako v roku 2009, ťažko by sme to zvládli.

Keďže náš dôchodkový systém vyzerá neudržateľne, dotlačili nás z Európskej únie k tomu, aby sme navrhli zmeny, po ktorých by mohol fungovať.

Zákon, ktorý výrazne mení dôchodkové pravidlá, bol prijatý pred rokom. Keďže tieto zmeny sa dotknú až ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku o desiatky rokov, prešiel relatívne bez záujmu. Teoreticky sa môže za ten čas stokrát zmeniť, ale prakticky k jeho veľkému zjemňovaniu sotva dôjde. Nebudú peniaze.

Preto už teraz vieme povedať, že byť dôchodcom už nebude také výhodné ako dnes. Dôvody sú dva: odklad odchodu do dôchodku a úprava výšky dôchodkov.

Môžeme dlho filozofovať, aké ťažké je vyžiť zo súčasných dôchodkov, že rastú pomaly a podobne. No ak sa nám už dnešné dôchodky zdajú nespravodlivé, tie, ktoré sa budú vyplácať o desať, dvadsať či tridsať rokov, budú ešte nespravodlivejšie.
Pracovať sa bude viac

Prvá vec, prečo bude v budúcnosti dôchodcovský systém nevýhodnejší, je, že na rovnako dlhý dôchodok sa bude pracovať dlhšie.

Ráta sa s tým, že tak vtedy, ako aj dnes budú ľudia na dôchodku 19 – 20 rokov. To zostane zachované, no dĺžka života sa pomaly predlžuje.

Dnes na takýto dôchodok musíte odpracovať zhruba 40 rokov. Ľudia, ktorí začínajú pracovať dnes, budú musieť na rovnako dlhý dôchodok pracovať až 46 rokov.

žena (5+ detí)

Ďalšia vec je zásluhovosť dôchodkov. Princíp, že kto si platil vyššie dôchodkové poistenie, dostane aj vyšší dôchodok, sa bude okresávať.

Príklad: či dnes zarábate polovicu priemernej mzdy alebo jej trojnásobok, v oboch prípadoch vám vymerajú dôchodok zhruba vo výške 60 percent vášho platu (63 verzus 59). Už o päť rokov to bude výrazne inak. Rozdiel medzi týmito kategóriami podľa schváleného zákona bude oveľa vyšší.

Ten, čo platil dôchodkové poistenie z trojnásobku priemerného platu, dostane menej (50 percent zo svojho čistého príjmu), ten, čo platil poistenie z platu polovičného oproti priemernej mzde, dostane v dôchodku naspäť v čistom asi 67 percent svojho platu. Solidarita v dôchodkovom systéme sa tak bude výrazne zvyšovať.

Ďalšia vec je, čo sa s vaším dôchodkom bude diať, keď sa už do penzie v budúcnosti dostanete. Dnes má veľký, až polovičný vplyv na výšku dôchodkov to, ako rastú platy v hospodárstve.

V budúcnosti budú dôchodky zvyšované iba o dôchodcovskú infláciu. Jednoducho povedané, dôchodok, ktorý vám na začiatku priznajú, už reálne rásť nebude.

K tejto téme vás môže zaujímať:
Analýza (pdf) Rady pre rozpočtovú zodpovednosť o dôsledkoch zákona, ktorým sa menia dôchodkové pravidlá
Analýza (pdf) Inštitútu finančnej politiky MF SR o dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému (porovnanie s inými krajinami)


Ani všetky tieto zmeny nebudú podľa prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť stačiť na to, aby dôchodkový systém v budúcnosti nebol v mínuse, akurát nebude v takom hlbokom mínuse ako bez nich. Treba tiež vziať do úvahy, že to všetko, o čom bola reč, sú dnešné odhady budúcnosti.

A ako je známe, odhady vlád o budúcnosti svojich verejných financií sú optimistickejšie ako realita. Druhý pilier, ktorý mal pomôcť rozložiť to bremeno v čase, sme v podstate demontovali.

Na počkanie vieme vytvoriť iks teórií o tom, čo je to spravodlivý dôchodok a kto by si aký zaslúžil. Ale to je nám nanič. No vieme sa pozrieť na to, čo ktorá generácia dostane z dôchodkového systému.
Čoraz menej

A vidíme, že v budúcnosti budú ľudia dostávať z dôchodkového systému oveľa menej benefitov ako dnes. Na rovnaké dôchodkové obdobie sa budú musieť viac narobiť.

A za svoje peniaze dostanú výrazne menej ako dnešní dôchodcovia. Hoci sa nám to nezdá, tí, čo sú dnes na Slovensku dôchodcami, zažívajú zlatý vek toho, čo dôchodkový systém dokáže ponúknuť. Ďalej to bude už len horšie.

To je dôvod, prečo by som považoval za celkom konštruktívne, keby sa dôchodcom, ktorí dnes dostávajú najvyššie dôchodky, zmrazil ich rast. Alebo keby aj najvyššie dôchodky rovno klesli.

Aj vďaka týmto peniazom by bolo možné znížiť cenu práce (odvodové zaťaženie), najmä pre slabo kvalifikovaných ľudí. Dane a odvody, ktoré si náš štát účtuje k cene práce, patria v Únii medzi nadpriemerné. Tak ako naša nezamestnanosť.
Viac tu:

http://ekonomika.sme.sk/c/6892792/preco-dnesni-dochodcovia-ziju-zlaty-vek-dochodkov.html
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
M.V.
Zaslal: Pi august 09, 2013 8:54 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Diskutovať by sa o systéme malo, ale s kým?

Dôchodkové systémy sú na spadnutie v podstate všade vo svete alebo dokonca už aj skrachovali, len na systém II. piliera sa ešte čaká. Nerieši problém tých, ktorí sa neuplatnili na trhu práce a budú potrebovať existovať aj pri III. a IV. pilieri. Chudoba bude stále. Vzniká tu otázka aký je hlavný zmysel štátu a v koho záujme vzniká a aj sa udržiava?

Mladá generácia dáva niektoré ironické odpovede v diskusiách v novinách ako "riešiť" problém a len tak náhodne spomeniem: zastrelením dôchodcov, otrávením, vyvezením mimo štát alebo aj humánne neposkytnutím akútnej zdravotníckej pomoci zamaskovanej za požiadavku predkladania kopy dokladov inak vraj sanitka môže odísť. Iný smer týchto expertov ide cestou popierania a privlastňovania si všetkých ľudských práv hovorí o zákaze volebného práva pre dôchodcov, ale žiaden takto diskutujúci vol-ič nedával odpoveď na otázku, či majú ísť štandardne dôchodcovia ku kontajnerom a spať pod kríkmi? Chcú prijať štandard zničujúcej chudoby ako normálny sociálny status. Možno by im niekto napísal aj príručku ako prežiť na ulici. Nikto sa nenamáha vyčísliť, koľko stoja napríklad väzni oproti súčasným priemerným dôchodkom a koľko odviedli dôchodcovia po 45 rokoch práce? Rozprávky o tom, že v socializme sa nepracovalo sú očividná slepota.

Koľko budú môcť pracovať súčasní mladí ľudia, ak uvážime nezamestnanosť, lenivosť a príchod ešte agresívnejšej generácie na pracoviská.

Za prácu má v súčasnosti priznaný dôchodok asi 970 000 ľudí, vypláca sa však celkom 1,6 milióna dôchodkov, teda rozdiel 630 000 sú dôchodky, ktoré bezprostredne nesúvisia s prácou, len invalidné zohľadňujú tabuľku odpracovaných rokov. Potrebné je spoľahnúť na budúcu produktivitu práce podmienenú rozvojom techniky a vedy, ale pozor, pracovať bude stále menej ľudí. Trh je definitívne zmenený, nepotrebuje nekvalifikovanú pracovnú silu v takej miere ako pred 30 rokmi a v tom vidím najväčší problém. Otázka pôrodnosti je len zástupná (napokon sme v EU a u nás môžu pracovať z ktoréhokoľvek členského štátu) a vo svete sa už približuje k únosným limitom. Rast nemôže byť do nekonečna.

Štát bude musieť dôchodky vyplatiť aj keby sa mal zadĺžiť a nech si Európska únia hovorí čo chce. Grécko je žiarivý príklad.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
robi
Zaslal: So august 10, 2013 9:49 pm Odpovedať s citátom
Známejší Známejší
Založený: 20 február 2007 Príspevky: 169
Dlhodobo je to neúnosné.
Pôjde to len k horšiemu.
Bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku až niekde k 75 a viac
a výška dôcodku sa bude znižovať.
Má to však háčik.
Kde zamesdtnáme tých 60 a 70 tnokov keď už teraz je vysoká nezamstnanosť?

je len otázka času keď dôjde k sociálnym nepokojom a výbuchom.

Nie nezačne to na slovensku slováci sú národ holubičí a skromní vydržia na sebe aj drevo káľať.

revolúcia príde z Juhu Europy, Grecko, Portugalsko Šanielsko Taliansko, Bulharsko, Rumunsko .


Ale potom bude mať plne gate aj Francuzko a sever sa zosype tiež keď na juhu europy to začne.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
M.V.
Zaslal: Ne august 11, 2013 1:46 am Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Je dosť pravdepodobné, že budú pribúdať dôchodky z viacerých sociálnych sytémov a už dnes ich Sociálna poisťovňa vybavuje pre tých ktorí pracovali v zahraničí.

Neviem si predstaviť, kto by bol na Slovensku hegemónom revolúcie, kto by vedel pokračovať a viesť dlhodobý zápas a nachádzal spojencov a nič na veci nezmenia ani súkromné vysielače. Tri hlavné prekážky:

- Hlavnou prekážkou sú rozdielne civilizačné úrovne v rámci Európy. Kto by si pálil prsty pre pracujúcich Slovákov? Európska komisia alebo NATO? Veď slovník používajú stále zo studenej vojny. V mysliach jestvuje politická východná Európa, ktorú od západnej Európy oddeľuje železná opona v myslení. Čas dozrieva na referendá, či z EU vystúpiť alebo zostať.

Jediný benefit z celoživotne doplňovaného vzdelania a kvalifikácie je, že v preddôchodkovom veku takému pracovníkovi na Slovensku obvykle navalia trojnásobok pracovných povinností oproti čerstvým bažantom a povedia mu, že je naozaj trieda a počíta sa s ním dokedy bude chcieť. Plat pochopiteľne nesúvisí so zložitosťou a odbornosťou vykonávanej práce - veď kam by už ten človek šiel? Kto neverí, nech si počká.

- Mladým ľuďom sa život predstavuje v televízii ako permanentná zábava, hlavne aby si nekládli žiadne otázky alebo len také, na ktoré sú vopred pripravené jednoduché odpovede, stačí ukázať prstom na dôchodcov alebo štátnu správu, ktorá na priame opakované útoky vôbec nereaguje a označiť ich za hlavnú príčinu rozvratu verejných financií.

- Obľúbený ústavný mýtus o tom, že jestvuje akési sociálne trhové hospodárstvo, ktoré vystupuje v záujme všetkých vrstiev spoločnosti a vraj kdesi to už majú doma zabehané vďaka demokracii. Tento vlak už odišiel, čakáme zbytočne konfrontovaní s realitou. Na Slovensku sa nikto s nikým už nesolidarizuje, teda v konkrétnom prípade nehľadá všeobecné problémy.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skeptik
Zaslal: So október 20, 2018 6:20 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 25 december 2013 Príspevky: 1199
M.V. napísal(a):

- Obľúbený ústavný mýtus o tom, že jestvuje akési sociálne trhové hospodárstvo, ktoré vystupuje v záujme všetkých vrstiev spoločnosti a vraj kdesi to už majú doma zabehané vďaka demokracii. Tento vlak už odišiel, čakáme zbytočne konfrontovaní s realitou. Na Slovensku sa nikto s nikým už nesolidarizuje, teda v konkrétnom prípade nehľadá všeobecné problémy.

Z roboty rovno do truhly, tak sa vyjadril jeden politik. Údajne si u nás ľudia užijú dôchodok len štyri roky: To je ale priemer. Teda mnohí sa ho ani nedožijú. Tí lepšie situovaní žijú dlhšie, pretože sa veľa nenarobili, majú väčší príjem a teda lepšie všetko vrátane zdravia. V Nemecku lepšie situovaní poberajú dôchodok 15 x dlhšie, ako tí slabšie situovaní. Prečo teda majú aj dôchodky väčšie, keď vlastne vyčerpajú 15 x viac prostriedkov z dôchodkových fondov? Na Slovensku je situácia oveľa horšia. Ak budeme počítať, že obyčajný človek zomrie 2 mesiace po odchode do dôchodku, tak je rozdiel vo vyčerpaných prastriedkoch asi nasledovný:
Slabo situovaný: 2 mesiace x 400 € = 800 €
Dobre situovaný: vek dožitia asi 83 rokov, tj. 20 rokov poberania dôchodku= 20 x 12 x 1000 € = 240 000 €
Celkovo je teda rozdiel vyčerpania prostriedkov 300 x.
Prečo majú teda lepšie situovaní aj vyššie dôchodky?
Neviem, či je to úmyselne, ale zrejme áno, pretože žiadny ekonóm by asi tak neúmyselne zle nepočítal, ako je to nastavené. Ale deformácií je mnoho, napr. ten, čo nikdy nerobil má priemerný dôchodok a ten, čo robil má minimálny. Tak to je už na liečenie v psychiatrickej liečebni. Ako môže niekto spraviť taký chorý zákon? Nemal by mať ten, čo nikdy nerobil minimálny dôchodok? Pokiaľ budú zákony robiť lepšie zarábajúci, tak sa nič nezmení. Menej solventní budú na tom zrejme ešte horšie, pretože inflácia a banky im žerú finančné prostriedky, nároky v práci na nich stúpajú, zdravotná starostlivosť o nich veľmi upadá, potraviny majú katastrofálne zlé a taktiež relax majú nulový.
Bohatí si teda nastavili celý systém ideálne pre seba. Chudobný z práce do truhly a bohatí ......

_________________
Žiaľ len niektorí ľudia sú mojim vzorom.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So október 20, 2018 10:21 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Skeptik napísal(a):
Z roboty rovno do truhly, tak sa vyjadril jeden politik.

Ktorý jeden politik?
Fico napísal(a):
Musíme brať na zreteľ aj to, že nemôžeme nechať ľudí, aby až do smrti pracovali.

Pred nami stojí jednoduchá otázka: Necháme ľudí, a trochu to preženiem teraz, aby robili, až kým nezomrú?

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.