Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Všeobecný základný príjem

M.V.
Zaslal: So júl 06, 2013 10:02 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 25 december 2011 Príspevky: 35 Bydlisko: Bratislava
Doplňujem link k téme všeobecného prijímu na panelovú diskusiu, dúfam, že bude po určitú dobu platný:
http://www.noveslovo.sk/c/Diskusny_panel_Vseobecny_zakladny_prijem_utopia_alebo_perspektiva

Od pôvodného konceptu je odlišnosť v tom, že sa v diskusii uvažuje o sociálnej dávke už len okolo 20 eur, prípadne o odstupňovanom všeobecnom prijíme podľa sociálneho štandardu v konkrétnej členskej krajine EU. Slovensko by bolo štandardne na konci.
Vidím to tak, že kapitalizmus vošiel do slepej uličky a obáva sa sociálnych nepokojov, preto budú podobné teórie podporované hlavne tam, kde je nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov až 60%. Nikto nechce z vládnucich vrstiev uvoľniť v Európe neriadený masový sociálny protest.

Diskusia asi vychádza z predpokladu, že všetci členovia spoločnosti vyvíjajú rovnaké úsilie o zabezpečenie svojej existencie a preto majú nárok na tento všeobecný sociálny štandard. Možno ide len o náhradu jestvujúcich sociálnych dávok, ktoré sú len inak pomenované.Súhlasím však s diskutujúcimi, že moderné technológie spoločenské antagonizmy stále generujú a nezamestnanosť vzniká ako ich vedľajší produkt.

Iniciatívu môže podpísať každý, kto si myslí, že všetko sa má vyriešiť najlepšie znehodnotením vkladov obyčajných občanov.

30.júla 2013
V teórii o základnom európskom prijíme stále nič nie je nové a ani nebude. Sú to teórie bez možnosti overenia v praxi.
http://www.noveslovo.sk/c/Dozrel_cas_na_zakladny_europsky_prijem_pre_vsetkych

Ich hlavný zmysel je uspávať skutočné a odôvodnené nároky širokých vrstiev, aby sa zachovali predpotopné formy kapitalizmu v spoločnosti, ktorú zdiera a veľmi rád by tak robil ešte 1000 rokov.

18.augusta 2013 diskusia už zasiahla do širších vrstiev: http://aktualne.atlas.sk/revolucna-ci-utopicka-idea-zrusme-vsetky-davky-a-dajme-zakladny-prijem-kazdemu/zahranicie/europa/

Zdá sa, že už to nie je všeobecný príjem, ale modifikovaná minimálna mzda. Teda kto zarába vyššiu sumu, už túto položku má a rozhodne to nebude súčet platu a nejakého základného prijímu. CITÁT z uvedeného webu:

"Občan, ktorý nemá prácu a príjem, by dostal základnú dávku vo výške životné minima, čiže približne 200 eur. S narastajúcim príjmom by sa táto dávka znižovala o desať percent jeho vlastného príjmu. Ak by teda zarábal 500 eur, od štátu by dostal 150 eur," približuje princíp.

Rád sa pridávam k diskutujúcemu:Intrud Er OnEarth - je to nezmysel, automaticky sa základné výdaje zdeformujú tak aby vytiahli celu sumu, a znova to nebude dost na prezitie.
(Ďakujem za doplnenie M.V.)

Pokračovanie 11. októbra 2013: hlavná pozornosť sa teraz sústreďuje na budúce švajčiarske referendum o 3 roky, ktoré požaduje asi 120 000 občanov a sumu asi 2000 eur/mesačne. Na Slovensku nechýbajú názory, že je to geniálne a má sa to dosiahnúť novými konštrukciami daní, ktoré by platili hlavne veľké finančné spoločnosti, pretože tie točia najviac peňazí. Slaboplatení ľudia vraj budú s radosťou vstávať po 4 hodine, aby stihli autobus do práce na 6 hodinu a budú vnútorne pracovne motivovaní naďalej.

Majakovskij mal takýto verš: ... súdruh Lenin otrockej práci čoskoro koniec bude, sme v plnom diele... odievame biednych aj chudobných, viac a viac je uhlia aj železných pecí...

Naozaj neviem kto bude pri tých peciach stáť alebo dolovať to nekvalitné hnedé uhlie zo stále väčších hĺbok a s väčším rizikom.? Jedna z dobových verzií je, že sa to bude týkať len mladých ľudí a tí, ktorí si už šetria na penziu musia nejako dožiť.

04.decembra 2013: Niektoré názory predpokladajú, že peniaze sa tiež môžu získať z ekologickej dane, ktorú budú hradiť výrobné podniky, ale kto bude v nich pracovať nie je doriešené.
Aktuálne sa v tejto veci koná: http://www.noveslovo.sk/c/Financovani_prava_na_zivot_Zavedme_zakladni_prijem

Doplňujem, že aj pri výpočte normálnych starobných dôchodkov sa prestalo zohľadňovať zaradenie do pracovnej kategórie podľa škodlivého pracovného prostredia, čo by znamenalo pre tých, ktorí odpracovali v nej napríklad 20 rokov 5% naviac. Vypočítavajú sa podľa vzorca, ktorý neobsahuje korekciu a nie ešte stovky eur tým, ktorí nikdy nepracovali a boli na trvalej celoživotnej dovolenke.
------------------
[b]6.februára 2014[/b]
Iniciatíva Európskych občanov za základný príjem: podpisová akcia iniciovaná z Európy nezohľadňuje priepastné sociálne rozdiely a biedu, ktorá zasiahla Slovensko. Na budúci rok (2015) sa napríklad neuvažuje s väčším rastom starobných dôchodkov ako o 8 až 9 eur a nie ešte s dotovaním povaľačov od mladosti.
Aká je celospoločenská mienka o dôchodcoch medzi mladými ľuďmi? Hanba napísať ako sa ostrie nenávisti sústreďuje na tých, ktorí pracovali aj 45 rokov a mali by sa výstižnejšie nazývať "pracovní dôchodcovia." Sociálna poisťovňa nevie nahradiť ďalšie 4 druhy dôchodkov a nie ešte nejaké takzvané "základné" príjmy.
Sociálna otázka sa nedá vyriešiť ani druhým a tretím pilierom, odkázaní ľudia zostanú. Vybičovaný egoizmus by najradšej oprávnených poberateľov dôchodkov vyhodil na ulicu a sebe uzákonil príjem za nič.
Našťastie tú pseudoiniciatívu podpísalo iba málo ľudí, hoci ju propagovali na blogoch Pravdy.
6.mája 2014
Niektoré ojedinelé aktuálne názory uvažujú o získaní peňazí zrušením Sociálnej poisťovne a aj zdravotných poisťovní v súvislosti so zavedením všeobecného základného príjmu. Treba doplniť, že schodok hdp je 40 miliard eur a bojuje sa tiež medzi odborármi o nové použitie fondu v nezamestnanosti, aby sa nepresúval do starobného dôchodkového poistenia.
13.mája 2014
Veľmi pobaví video na tému základný príjem v dobe, keď sa diskutuje o tom, či má byť najnižší dôchodok 200 eur pre ľudí, ktorí odpracovali aspoň 25 rokov.
http://www.youtube.com/watch?v=2mP3b86zVvo


Naposledy upravil M.V. dňa Ut máj 13, 2014 1:29 pm, celkom upravené 8 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: So júl 06, 2013 10:09 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
K tomuto článku? Iniciatíva Európskych občanov za bezpodmienečný základný príjem

Ja som zasa nedávno odkazoval na prednášku Ondřeja Lánskeho.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: St december 04, 2013 2:01 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7169 Bydlisko: Mám.
Priemerná mzda zamestnanca hospodárstva v SR dosiahla 803 eur

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetviach informačné a komunikačné činnosti 1585 eur, dodávka elektriny, plynu a pary 1477 eur, finančné a poisťovacie činnosti 1451 eur. V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách 548 eur, ostatných činnostiach 593 eur a v stavebníctve 615 eur.

TASR

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.