Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Aktuálne  ~  Zbohom.net - Vystúpenie z cirkvi

xsova
Zaslal: Ut máj 22, 2012 10:32 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 15 marec 2011 Príspevky: 69
Už 3000 ľudí si vygenerovalo žiadosť o vystúpenie z cirkvi na stránke https://zbohom.net/

Ako formálne vystúpiť z Rímskokatolíckej cirkvi?

Proces formálneho vystúpenia z Rímskokatolíckej cirkvi je pomerne jednoduchý a priamočiary. Spočíva v tom, že na adresu farnosti, v ktorej ste boli pokrstení (a ktorá má teda o vás zápis v matričnej knihe), zašlete tzv. Vyhlásenie o vystúpení z katolíckej cirkvi. Na základe tohto dokumentu vám farár, ktorý má v správe danú farnosť, urobí zápis do matričnej knihy a ste vybavení.


Naposledy upravil xsova dňa So november 09, 2019 3:42 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Pi december 28, 2012 11:34 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Webová stránka pomáha ľuďom v Holandsku vystúpiť z katolíckej cirkvi

(TASR) – Tisíce holandských katolíkov hľadajú informácie o tom, ako možno vystúpiť z cirkvi na protest proti jej zamietavému postoju voči sobášom ľudí rovnakého pohlavia.

Uvádza to Tom Roes, zakladateľ webovej stránky Ontdopen.nl, ktorá poskytuje dokumenty potrebné pre takýto krok.

Priemerná denná návštevnosť stránky stúpla z 10 na 10 000 po tom, ako pápež Benedikt XVI. tento mesiac opätovne odsúdil homosexuálne zväzky.
Citácia:
„Samozrejme, nie je možné niekoho ‚odkrstiť‘, nakoľko krst je určitá udalosť, ale takýmto spôsobom sa ľudia aspoň môžu vyškrtnúť zo zoznamu katolíkov,“ povedal Roes pre agentúru Reuters.

Podľa štatistických údajov asi 28 percent holandského obyvateľstva tvoria katolíci a 18 percent protestanti, kým dominantných 44 percent predstavujú ľudia bez vierovyznania. Krajina je známa svojimi liberálnymi postojmi k drogám, prostitúcii, a už v apríli roku 2001 sa stala vôbec prvou krajinou sveta, ktorá legalizovala sobáše ľudí rovnakého pohlavia.

Počas tohtoročného vianočného príhovoru pre Rímsku kúriu pápež naznačil, že je pripravený vytvoriť s inými náboženstvami alianciu zameranú proti homosexuálnym sobášom, pričom dodal, že tradičný model rodiny – otec, matka, dieťa – je ohrozený pokusmi o zmenu jeho štruktúry. Podľa pápeža je zväzok medzi jedincami rovnakého pohlavia hrozbou pre svetový mier, rovnako ako potraty a eutanázia.

Roes uviedol, že z cirkvi vystúpil a následne svoju webovú stránku založil čiastočne i preto, lebo ho hnevalo, ako cirkev bagatelizuje a tají prípady sexuálneho zneužívania v katolíckych sirotincoch, internátnych školách a kňazských seminároch.

Správa nezávislej komisie publikovaná minulý rok hovorí, že od roku 1945 sa v Holandsku vyskytli desiatky tisícov prípadov sexuálneho zneužitia detí. Správa taktiež kritizuje kultúru zamlčiavania zo strany cirkvi.

_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: Pi december 04, 2015 4:16 am Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7369 Bydlisko: Mám.
Ateista vysúdil odškodné za to, že katolícky kňaz bez jeho súhlasu vykonal na ňom náboženský obrad.
Ján Stibila napísal(a):
Dobrý úlet. Na jednej strane je fajn poukazovať na to, že v krajine sú aj ľudia iného náboženstva, prípadne bez náboženstva. Ale vysúdiť za to také peniaze? Ehm, keď sa nad tým zamyslím, tiež som bol pokrstený bez toho aby sa ma niekto spýtal, bez môjho súhlasu. Kám si mám zájsť pre šek?

Šek nech si vyžiada u rodičov, ak ho to trápi, pretože predpokladám, že o krst požiadali jeho rodičia.

Archív:


_________________
Humanisti sú šľachetní ľudia, ktorí vedia žiť bez náboženských pohnútok. Som humanista, a zmyslom môjho života je žiť šťastne pomocou rozumu a citu.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť WWW stránky autora

Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:  

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na:  

Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.