Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Polemika o viere a ideológii  ~  Antropologicka Konstanta

Lemmy
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 8:48 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 7173 Bydlisko: Mám.
AntropologickaKonstanta napísal(a):
Lemmy napísal(a):
Lemmy napísal(a):
A povedz, AK, ty si moslimský ateista? Si ateista k Alahovi?
Bez akýchkoľvek pochýb.

Fajn, konečne môžem povedať, že poznám jedného moslimského ateistu.

Potom ako som si prečítal Tvoju otázku druhý krát som sa musel opraviť, ale nestihol som to pred Tvojou reakciou, si rýchlejší ako Shinkanzen. Ide o to že si položil dve otázky ktoré nie sú asi vzájomne kompatibilné a tak som svoju odpoveď musel zredukovať len na tú druhú otázku.
Odôvodnenie: Slovo moslimský naznačuje že sa má jednať o stúpenca islamu ktorý je ateistom z pohľadu všetkých ostatných bohov v ktorých neverí, teda Alah má byť asi jediný ktorému má veriť, a preto nemôže byť zároveň ateistom k Alahovi.

Ale sú kompatibilné. Jediné, čo tu nie je kompatibilné, je tvoja skladačka slov do viet. Preto si potom z toho všetkého zmätený.

Nakoľko rozmýšľaš dosť čudne, a zistil som, že ti nestačí jednoduché vysvetlenie, že sa mýliš, že používaš chybné slovné spojenia, tak na príkladoch ti ukazujem, kde robíš v uvažovaní chybu.

Zaslal: Ut apríl 26, 2011 8:51 pm Odpovedať s citátom
Založený: 12 november 2009 Príspevky: 709
Lemmy napísal(a):
Lemmy napísal(a):
A povedz, AK, ty si moslimský ateista? Si ateista k Alahovi?
To druhé bez akýchkoľvek pochýb, tomu prvému nerozumiem ako je myslené.

No, dobre, vidím, že sa opravuješ. Wink

Zaujímavé, že slovnému spojeniu sekulárny ateista rozumieš, a moslimskému ateistovi už nie. Rolling Eyes

Tak som to myslel, ako si citoval Dawkinsa.

Ak to má byť mienené na báze rovnakého princípu ako "sekulárny ateista" tak tomu rozumiem, ale som si nebol istý či si sa nesekol lebo si položil dve otázky ktoré ako som vyššie uviedol neboli vzájomne kompatibilné a bolo potom potrebné na každú odpovedať zvlášť. Teda správna odpoveď znie: Moslimský ateista nie som, ale atesita k Alahovi áno a Ty ak si chcel položiť vzájomne kompatibilné otázky si sa mal spýtať či som kresťanský ateista alias ateista k Alahovi a potom by stačila jedna odpoveď.

Naposledy upravil AntropologickaKonstanta dňa Ut apríl 26, 2011 9:05 pm, celkom upravené 1 krát.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lemmy
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:04 pm Odpovedať s citátom
Ak to má byť mienené v rovnakom význame ako "sekulárny ateista" tak tomu rozumiem, ale som si nebol istý či si sa nesekol lebo si položil dve otázky ktoré ako som vyššie uviedol neboli vzájomne kompatibilné a bolo potom potrebné na každú odpovedať zvlášť. Teda správna odpoveď znie: Moslimský ateista nie som, ale atesita k Alahovi áno a Ty ak si chcel položiť vzájomne kompatibilné otázky si sa mal spýtať či som kresťanský ateista alias ateista k Alahovi a potom by stačila jedna odpoveď.

Tie halušky, čo ti teraz vychádzajú, ti vyšli preto, lebo si si vymyslel slovný zvrat sekulárny ateista. Takže, keby som mal uznať tvoj vynález, tak potom ako si potvrdil, že bez pochýb si ateista v ohľade k Alahovi, a Alah je moslimský boh, tak si moslimský ateista.

To je výsledok, ktorý vyplynul z používania tvojej logiky, ak chceš uznať slovné spojenie sekulárny ateista. Ja ťa aj chápem, prečo ti také zmätky vychádzajú, že potom sa brániš akousi nekompatibilitou, pretože sa nesprávne snažíš označiť ateistov za teistov. Viď tvoje typické snahy hovoriť o akýchsi domnelých dogmách ohľadom evolúcie.

Ono, vždy ti nakoniec vyjde nejaký zmätok, ak sa budeš snažiť prekrucovať obvyklé názvy. Neviem, komu je sympatické, že sa snažíš z ateistov spraviť tiež takých veriacich ako sú fundamentálni teisti, ale nepochodíš s tým, možno tu na fóre, kde si pre mňa exemplárne zaujímavý. Wink

Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:16 pm Odpovedať s citátom
Re:Lemmy
Ak to čo si napísal myslíš úprimne tak sa dostávaš do sporu s Dawkinsom, pretože on si dovoľuje pýtajúcich sa ho na otázku "či je ateista" upozorniť "že pýtajúci sa je tiež ateista" a potom nevyhnutne dochádza k potrebe rozlišovať ateistov ďalším prívlastkom, lebo medzi tými pýtajúcimi sa a Dawkinsom je iste diametrálny rozdiel čo sa ich svetonázorov týka. Ale ak sa Ti Dawkinsonov výraz páči viac, môžem výraz "sekulárny ateisti" nahradiť výrazom "ateisti ktorí idú o jedného boha ďalej [prinajmenšom ohľadom kresťanského Boha]" ak sa Ti to zdá príhodnejšie.
Lemmy
Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:18 pm Odpovedať s citátom
Re:Lemmy
Ak to čo si napísal myslíš úprimne tak sa dostávaš do sporu s Dawkinsom, pretože on si dovoľuje pýtajúcich sa ho na otázku "či je ateista" upozorniť "že pýtajúci sa je tiež ateista" a potom nevyhnutne dochádza k potrebe rozlišovať ateistov ďalším prívlastkom, lebo medzi tými pýtajúcimi sa a Dawkinsom je iste diametrálny rozdiel čo sa ich svetonázorov týka. Ale ak sa Ti Dawkinsonov výraz páči viac, môžem výraz "sekulárny ateisti" nahradiť výrazom "ateisti ktorí idú o jedného boha ďalej [prinajmenšom ohľadom kresťanského Boha]" ak sa Ti to zdá príhodnejšie.

Ach, jaj. Ouch

Ty si sa už dávno dostal do vlastného sporu, lebo aj lajdácky čítaš, čo povedal Dawkins: považoval som za zábavnú stratégiu upozorniť ich… Laughing

Zaslal: Ut apríl 26, 2011 9:34 pm Odpovedať s citátom
scirocco napísal(a):
Inak AK je hlupák, alebo úplný ignorant. Aj keď sme mu tu už všetci asi 10x vysvetlili všetky jeho logické, argumentačné, pojmové a iné chyby, stále ich dokola opakuje. Škoda s ním strácať čas.

Veľmi rád si prečítam aspoň 5 (slovom päť) najhlavnejších "logických, argumentačných, pojmových a iných" chýb spolu s tými vysvetleniami prečo boli tak klasifikované, môžeš na to vytvoriť aj zvlášť tému aby sa to neplietlo s inými témami. Rád zmením svoj názor ak to bude taká presvedčivá argumentácia ako naznačuješ, mne sa ju žiaľ zatiaľ nikde nepodarilo nájsť a tak bude veľmi príhodné ak ju zhrnieš na jedno miesto. Vopred ďakujem.
AntropologickaKonstanta
Zaslal: Št apríl 28, 2011 6:17 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Ty si sa už dávno dostal do vlastného sporu, lebo aj lajdácky čítaš, čo povedal Dawkins: považoval som za zábavnú stratégiu upozorniť ich…
A ako sa tým má zmeniť meritum veci? Aj keď to považoval za zábavnú stratégiu, na obsahovej stránke jeho upozornenia že pýtajúceho považoval za tiež ateistu, len neidúceho "o jedného boha ďalej", to nič nemení. Potreba rozlišovať medzi takýmito dvoma skupinami rôznych ateistov zostáva aj po takom upozornení založenom na zábavnej stratégii, ibaže by si s Dawkinsonom nesúhlasil a vrámci svojej vlastnej stratégie by si na rozdiel od Dawkinsa takýchto pýtajúcich sa za ateistov nepovažoval.
Lemmy
Zaslal: Št apríl 28, 2011 7:09 am Odpovedať s citátom
Andrew Copson napísal(a):
Niekedy je zmätok pomerne neškodný, napríklad pri preklade z cudzích jazykov, napríklad z francúzštiny či taliančiny. Tam môže znamenať všeobecného ducha humanizmu (v zmysle ľudskosti). Inokedy však vzniká nedorozumenie z toho, že ľudia prenášajú starý zmysel tohto výrazu do súčasných kontextov; niektorí autori sa, napríklad, pokúšajú preniesť „humanizmus“ renesancie na súčasný nenáboženský svetonázor a to kalí vody, pretože tie dva významy nie sú totožné. Väčší zmätok vznikol nedávno, keď niektorí religiózni ľudia a skupiny začali tento výraz používať tak pre seba ako aj pre nereligióznych ľudí. Kým v Spojených štátoch evanjelikálni kresťania (osobitne kreacionistické organizácie) stále rutinne používajú „humanizmus“ vo svojich kázňach a verejných vyhláseniach ako sekulárneho strašiaka, v Spojenom kráľovstve sme boli svedkami, ako niektorí religiózni ľudia sa pokúsili kooptovať tento výraz pre seba a vytvorili, napríklad, „kresťanský humanizmus“. Neviem, prečo sa to stáva, ale môže to mať negatívny dôsledok, lebo sa bude zdať, že sa nenáboženskému svetonázoru upiera integrita; zdá sa, že často je to spojené s obranou náboženstva. V určitom zmysle je to víťazstvo pozitívneho humanizmu posledného polstoročia, keď sa k tomu pojmu hlási čoraz viac a viac ľudí. Myslím si však, že je logickejšie nazývať kresťanov „kresťanmi“, ako, povedzme, „kresťanskými humanistami“; a humanistov „humanistami“ skôr ako „sekulárnymi humanistami“. Ak by sme sa pokúsili nazvať každú filozofiu, ktorá má čo do činenia s ľuďmi, „humanistickou“, bola by to prázdna koncepcia. V sérii „Nauč sa to sám“ existuje jedna nedávna kniha od Marka Vernona, agnostika, ktorá upadáva do týchto ťažkostí. Našťastie tieto spory o humanizmus nie sú nijako významné a myslím si, že bežný význam humanizmu je stále nenáboženská filozofia.

Pozri sa, AK, vymyslel si si novotvar „sekulárny ateista“, a ako sa vyjadril Copson, tak v tom zmysle aj ja ti hovorím, že je to tvoj neškodný zmätok, že sa tak chybne vyjadruješ. Potom sa nemožno čudovať, že ti vychádzajú také rečičky, akými sa teraz snažíš obhájiť svoj novotvar. Podobne upadneš s takými slovnými spojeniami do ťažkostí, ako Vernon. Wink

Zaslal: Pi apríl 29, 2011 11:55 am Odpovedať s citátom
Lemmy napísal(a):
Andrew Copson napísal(a):
Myslím si však, že je logickejšie nazývať kresťanov „kresťanmi“

Ak je toto myslené úprimne a ak sa s tým stotožňuješ, tak sa tým zároveň dostávaš do rozporu so zábavnou stratégiou Dawkinsa ktorý si týchto kresťanov dovoľuje považovať za ateistov ktorí neidú "o jedného boha ďalej [prinajmenšom ohľadom kresťanského Boha]", t.j. de facto nazývať ich ateistami. Alebo podľa Teba kresťanov nemožno považovať za ateistov, ani ich tak nazývať, a preto si Dawkins dovoľuje upozorniť jedného z nich že je "tiež ateista - v ohľade Dia, Apola, Amona-Rea, Mitru, Baala, Thora, Votana, Zlatého teľaťa a Lietajúceho špagetového monštra"? To je logika sekulárneho ateizmu na ktorú sa vôbec nechytám.
Lemmy
Zaslal: Po december 03, 2012 2:47 pm Odpovedať s citátom
Antropologická Konštanta (AK), spomenul som si na teba pri čítaní článku: Politické spoločenstvo a národ.
Stanislav Balík napísal(a):
Vztah (či přímo láska) k domovu je hluboce lidským citem, je dost možná jednou z antropologických konstant.

Zaslal: Pi december 21, 2012 5:39 pm Odpovedať s citátom
Re: Lemmy

Ďakujem za takú poctu, je to naozaj od Teba veľmi milé že na mňa myslíš. Vo svetle v tomto vlákne uvedenom príspevku p. Rastislava:
rastislav napísal(a):
K Antropologickej konštante 1

...
Tu si ktosi dal vedecky znejúcu značku a púšťa si jazyk na špacír. S vedeckosťou „antropologickej konštanty“ však ďaleko nezájde: V serióznych publikáciách sa tento termín nevyskytuje a ak sa v novinách vysvetľuje ako geneticky zakódované náboženstvo ako také, teda vrátane vúdú a modernej ezoteriky, nepridáva mu to na dôveryhodnosti.

... mladí ľudia a nepodľahnete bludom tzv. antropologickej konštanty.

to môže mať seriózne implikácie:

A. Čítaš neseriózne publikácie
B. Čítaš nedôveryhodné noviny
C. Podľahol si bludom tzv. antropologickej konštanty
D. iné, napr. že to p. Rastislav trochu prestrelil

Každopádne Ti prajem pokojný zvyšok adventu a požehnané Vianočné sviatky, a v Novom roku lepšie oko pri vyberaní serióznejších a dôveryhodnejších publikácií.
Lemmy
Zaslal: Pi december 21, 2012 8:16 pm Odpovedať s citátom
Máš o mne nesprávne implikácie. Wink

Vieš, na ten vágny pojem „antropologická konštanta“ som narazil náhodou pri návšteve webovej stránky jednej „svetskej humanistickej“ organizácie.

Už to nemajú ako článok zobrazené na tej stránke, ktorú som vtedy čítal, ale nachádza sa to u nich ešte v archíve.

Keďže si čítal ten článok, ktorý napísal Stanislav Balík, aspoň vieš, aké články priťahujú určitý typ „humanistov“. Ja sa od takých článkov dištancujem. Citoval som ho len z jediného dôvodu, že sa tam spomína tá „antropologická konštanta“.

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 4 z 4
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Pridať novú tému

Prejdi na: