Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  Etika humanizmu – humanistika  ~  Brajti

Lemmy
Zaslal: Št december 02, 2010 12:11 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6828 Bydlisko: Mám.
Brajt Ernesto z Floridy v USA napísal oslavnú básničku o brajtoch:

Citácia:
Brothers and sisters of the world who share
Reason and science as a common goal,
Inspiration and passion for the natural world,
Great appreciation for life on this Earth.
Humans we are, and proud to be Brights.
To Supers we say: "we respect you all.
So, respect us back, which is only right!"

Kto sa podujme ju preložiť? Wink

Uverejnená je v bulletine brajtov č. 89.

Zaslal: Po december 20, 2010 11:24 am Odpovedať s citátom
Z centrály brajtov v USA pozdravujú: Happy Solstice from Brights Central!

Brights Central napísal(a):
Eclipse, Solstice & Seasonal Greetings

As we go along in our trip around the sun, the annual December solstice approaches. For many, particularly in certain places on the planet, it’s a busy festive period. So, is there even time or interest to watch for what’s happening in the night sky overhead? How many of you will have your eyes focused upwards this week?

News Flash: Across an expanse of the globe, the coming December 20/21 lunar eclipse preceding and overlapping the solstice is to be available for viewing by up to 1.5 billion persons!

Just think of the “presentation possibility” in that night sky event!

Apologies to those not positioned on the planet to see it, but that’s a serious chunk of humankind having a possibility to observe this eclipse. And when we think of humanity’s consideration of the goings-on in the skies – the long, long history of it – the sheer potential of the solstice eclipse “touching” so many people rather amazes.

And that’s why at Brights Central we have our minds on a different type of potential. With tens of thousands of Brights already in our network, we are keen to build the kind of “Bright pride!” and shared concern for civic participation necessary for proceeding with some tangible undertakings.

Zaslal: Po december 20, 2010 11:27 am Odpovedať s citátom
Úplné zatmenie Mesiaca 21. decembra 2010 (u nás viditeľná len čiastočná fáza)

Zatmenie u nás začne v utorok zavčasu rána nízko nad severozápadným obzorom, kedy Mesiac bude vstupovať do zemského polotieňa. V dobe začiatku polotieňovej fázy (ktorá je okom celkom nepozorovateľná), bude v súhvezdí Býka len 12° nad obzorom. Počiatok čiastočnej fázy potom uvidíme vo chvíli, keď Mesiac klesne len na 3,5° nad obzor. V tom čase sa už začne rozvidnievať. Mesiac zapadne o pol hodinu neskôr. V Európe je úkaz lepšie pozorovateľný napríklad v severnom Francúzsku a Španielsku, či nad Britskými ostrovy. Tam bude pozorovateľná i časť úplného zatmenia.

Podrobnosti: Česká astronomická spoločnosť

Zaslal: Po december 20, 2010 11:35 am Odpovedať s citátom
K sledovaniu zatmenia som si prečítal aj odporúčanie:

Vesmír na dosah napísal(a):
Na pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca nie je potrebné použiť ochranný filter, ale ak chcete sledovať celý priebeh zatmenia, odporúča sa použiť ďalekohľad s elektrickou alebo s motorom poháňanou montážou.

Zaslal: Št december 23, 2010 7:20 pm Odpovedať s citátom
Sever planéty bol svedkom zatmenia Mesiaca

Reykjavík – Úplné zatmenie Mesiaca dnes ráno bolo viditeľné na severozápade Európy i v severnej a strednej časti amerického kontinentu. Trvalo približne hodinu a po takmer 400 rokoch padlo na slnovrat.

Skupina amatérskych astrológov podľa agentúry AFP nainštalovala na jednom parkovisku v islandskej metropole Reykjavíku ďalekohľad, aby umožnila asi tridsiatke Islanďanov ťažiť z dokonale jasného neba vytvorením ešte ideálnejších podmienok pre pozorovanie Mesiaca.

„Je to absolútne úžasné,“ rozplýval sa Torfi Ólafur Sverrisson, zamestnanec banky Islandsbanki. „Už som tu na Islande videl zatmenie Slnka, ale toto je niečo iné,“ povedal. Iný pozorovateľ ocenil, že vďaka ďalekohľadu mohol pozorovať nielen Mesiac, ale taktiež planétu Saturn, ktorá je rovnako súčasťou zimnej oblohy.

„Zatmenia Mesiaca nastávajú každé dva alebo tri roky, a my tu na Islande ho znova uvidíme o dva roky,“ povedal šéf islandského Združenia amatérskych astronómov Saevar Helgi Bragason. Úplné zatmenie Mesiaca práve v deň zimného slnovratu je však podľa neho omnoho vzácnejším javom.

České noviny

Zaslal: Ut október 11, 2011 11:08 am Odpovedať s citátom
Medzi brajtmi na stránke Enthusiastic Brights (Page 2) je uvedená aj dvojica Penn & Teller.

Martina Vajsová pre INESS preložila vyjadrenia, ktoré pre CNN povedal Penn Jillette v článku I don't know, so I'm an atheist libertarian (Neviem, a preto som libertarián ateista).

Penn Jillette napísal(a):
What makes me libertarian is what makes me an atheist -- I don't know. If I don't know, I don't believe. I don't know exactly how we got here, and I don't think anyone else does, either. We have some of the pieces of the puzzle and we'll get more, but I'm not going to use faith to fill in the gaps. I'm not going to believe things that TV hosts state without proof. I'll wait for real evidence and then I'll believe.

To, čo ma robí libertariánom je to, čo ma robí ateistom – neviem. Ak neviem, neverím. Neviem ako sme sa sem dostali, a nemyslím že ani ktokoľvek iný to vie. Máme niektoré kúsky skladačky a získame ich viac, ale nebudem používať vieru na vypĺňanie medzier. Nebudem veriť veciam, ktoré tvrdia televízni moderátori bez akéhokoľvek dôkazu. Počkám si na skutočný dôkaz a potom budem veriť.

Zaslal: St február 01, 2012 10:48 am Odpovedať s citátom
Brajti na oficiálnom kanáli na YouTube (The Brights' Net Official Channel) uverejnili upútavku Scientific method as a route to understanding (Vedecká metóda ako cesta k porozumeniu), ktorá sa viaže na blížiace stretnutie vo Washingtone v USA, o ktorom sa píše i v článku Rozumové preteky.

Rozumové preteky (anglicky: The Reason Rally) sú udalosťou, podporovanou najväčšími a najvplyvnejšími svetskými organizáciami z celého sveta. Uskutočnia sa 24. marca 2012 od 10.00 do 16.00 h miestneho času vo Washingtone.

Zaslal: Ne marec 04, 2012 1:07 pm Odpovedať s citátom
Vyšiel nový bulletin č. 106. Na mesiac marec pripomína významnú udalosť, a to Rozumové preteky (anglicky: The Reason Rally).

Okrem ďalších informácií spomenuli i Herba Silvermana, ktorý sa uchádzal o funkciu guvernéra Južnej Karolíny v USA.

Jeho heslom bolo: The Candidate Without a Prayer (Kandidát bez modlitby).
Herb Silverman napísal(a):
When I learned that our South Carolina Constitution prohibited atheists from becoming Governor, I thought this was an easily correctible anachronism. Not so. It took an eight-year battle that ended in a South Carolina Supreme Court victory, an experience that turned me from apathetic atheist (as most atheists are) to accidental activist. I helped organize the nontheistic movement, both locally and nationally, because I felt our secular community spent too much time arguing about labels (atheist, humanist, freethinker, Bright, etc.) and not enough time cooperating on issues that matter to all secular Americans.

Zaslal: Ut apríl 03, 2012 9:28 pm Odpovedať s citátom
Aj Zolo Mikeš si všimol The Reason Rally. Wink
Zolo Mikeš napísal(a):
Vo Washingtone ich však predminulú sobotu bola väčšina- aspoň teda na promenáde pred národnými pamätníkmi USA.

Vynikajúca organizácia, prominentní rečníci, zaujímavé týpky v asi trojtisícovom dave, ktorý nedbal na dážď a vyšiel demonštrovať svoj svetonázor- to bola atmosféra na najväčšom stretnutí ateistov v histórii Spojených štátov.

Zaslal: St december 12, 2012 1:28 pm Odpovedať s citátom
Z nového blogu hnutia brajtov (the Brights movement)

Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou

Susan Perryová napísal(a):
A teraz vám položím otázku: Ktoré bolo najkontroverznejšie stanovisko, ktoré ste zaujali – hoci doteraz možno len v hlave – ako sebavedomý brajt (alebo ateista, sekulárny humanista alebo mysliteľ iného nie hlavného prúdu v spoločnosti)?

Časy uvádzané v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: