Obsah fóra Diskusne forum humanistov
Autor Správa

<  O čom sa píše?  ~  Fyzika a nesmrteľnosť duše

rastislav
Zaslal: Ut november 01, 2011 12:55 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 10 apríl 2011 Príspevky: 2
Pod článkom Physics and the Immortality of the Soul v Scientific American prebieha živá diskusia pro a kontra.

Z vyše 50 zaujímavých komentárov vyberám:

John Bremner: I’m an atheist who is very aware of our subjective evaluation of personal experiences, but I nevertheless find myself hoping that something will survive my personal death, whilst at the same time not understanding any mechanism by which this could happen. If our soul is our life-force, then it dies when we die. But if our life-force is part of a living universe, then maybe it just become part of the pool again. There doesn’t seem to me to be any possible way that personality could survive death, but what do I know? The thing Sean hasn’t answered is the elusive thing about how the same matter can be alive one minute and dead the next. The question about how the soul interacts with the body can also be applied to the life-force. Yet we are alive. We can’t capture the life-force in the same way that we can’t capture the soul. Yet the life-force exists.

At the end of the day I think he has opened up some good questions, but not provided the answers. Maybe physics will one day have the answers, but it’s only just beginning to ask relevant questions.

John Bremner napísal(a):
Som ateista a veľmi si cením subjektívne hodnotenie osobných skúseností. Napriek tomu dúfam, že niečo zo mňa prežije moju osobnú smrť, hoci si neviem predstaviť mechanizmus, ako by sa to mohlo stať. Ak je duša našou životnou silou, potom zomrie, keď my zomrieme. Ak však životná sila je časťou živého vesmíru, môže sa znovu vrátiť do jeho obsahu (neprípustná reč ezoterika – pozn. prekl.) Nezdá sa mi, že by existoval spôsob, ako by osobnosť mohla prežiť smrť – ale čo už ja viem? Sean neodpovedal na jednu dôležitú otázku: ako je možné, že hmota je momentálne živá a za minútu mŕtva. Otázka interakcie medzi dušou a telom sa dá aplikovať aj na životnú silu. Vieme, že žijeme. Ale nepochopíme, čo je životná sila, ako nemôžeme pochopiť, čo je duša. Ale vieme, že životná sila existuje.

Na konci dňa si myslievam, že dnešok mi položil niekoľko dobrých otázok; potom zosmutniem, pretože mi na ne nedal odpoveď. Je možné, že fyzici raz budú mať odpovede, no dnes ešte len začínajú klásť relevantné otázky.

Sbkolleril: The concept of soul is an extention of mind. Existance of soul can not be proved by scientific experiments as soul is not identifiable under any known scientific or psychological theories. soul is a mental phenomenon and hence evolved as a psychic function. Soul exists, but not in space. On the other hand soul exists in the mind of living acquaintences of the deceased. Hence it is not a concept of something appearing after the death of a person and moves about in space. Defining soul is a sheer waste of time and energy as long as ampteen theories are postulated on soul by different religious faiths. Let every body’s soul rests in peace.
Sbkolleril napísal(a):
Koncepcia duše je extenzia pojmu myseľ. Existencia duše sa nedá dokázať vedeckými pokusmi a v rámci žiadnych vedeckých či psychologických teórií. Duša je mentálny fenomén, ktorý sa vyvinul ako psychická funkcia. Duša existuje, ale nie v priestore; existovala v živých mysliach zomretých. Nie je to teda koncepcia niečoho, čo vzniká po smrti a pohybuje sa v priestore. Vysvetľovať dušu po spôsobe nespočetných teórií rozličných náboženstiev je len holé plytvanie časom a energiou. Nech každá duša odpočíva v pokoji.

Článok Fyzika a nesmrteľnosť duše od Seana Carrolla si môžete prečítať v e-zine Humanisti.sk.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť WWW stránky autora
Lemmy
Zaslal: So november 03, 2012 8:24 pm Odpovedať s citátom
Súčasť inventára Súčasť inventára
Založený: 17 január 2007 Príspevky: 6257 Bydlisko: Mám.
Duša existuje, vedci majú dôkaz

Ak človek zomrie, kvantové informácie zostávajú žiť mimo tela vo vesmíre ako duša.

NEW YORK 3. novembra – Dvaja svetovo uznávaní vedci kvantovej teórie oznámili, že majú dôkazy o existencii duše. Stuart Hameroff a Roger Penrose, ktorí vyvinuli kvantovú teóriu vedomia, tvrdia, že naše duše sa nachádzajú vo vnútri štruktúr zvaných mikrotubuly, ktoré žijú v našich mozgových bunkách.

Ich teória vychádza z predstavy o mozgu ako o biologickom počítači so 100 miliardami neurónov, ktoré pôsobia ako informačná sieť. Informuje portál News.com.au.

Vo chvíli, kedy je človek na pokraji smrti, mikrotubuly strácajú kvantový stav, ale informácie v nich nie sú zničené. Laicky povedané, duša neumiera, ale vracia sa do vesmíru.

„Povedzme, že srdce prestane biť, pacient zomiera. Avšak kvantové informácie v mikrotublách nie sú zničené. Tie sa rozptyľujú vo vesmíre,“ uviedol Stuart Hameroff.

„Ak je pacient resuscitovaný, ak ho oživia, kvantová informácia sa vracia do mikrotubúl a teda do tela a pacient má známe zážitky so smrťou (svetlo na konci tunela, pozn. red.),“ dodal Hameroff.

V prípade, že pacient predsa len zomrie, kvantové informácie zostávajú žiť mimo tela vo vesmíre, ako duša.

Zdroj: Dobré noviny

Zaslal: So november 03, 2012 8:36 pm Odpovedať s citátom
Nový Nový
Založený: 30 jún 2012 Príspevky: 36
O tom článku sme nedávno mali diskusiu v skupine Slovenskí skeptici ( http://www.facebook.com/groups/156857981044441 ) , tak ju kopirujem sem:

• Dušan V.: Pokial viem, iba hrstka vedcov si v sucasnosti mysli, ze povaha ludskeho vedomia naznacuje, ze ide o kvantovy proces... plus interpretacia kvantovych informacii ako "duse" zavana klasickym pripadom vedeckej zurnalistiky na sposob topiek.sk

• Martin B.: Dá sa cez rôzne lifestylové články, cez ktoré to do tohto plátku došlo, dostať niekde sem, kde to už je menej "dokázané" http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2225190/Can-quantum-physics-explain-bizarre-experiences-patients-brought-brink-death.html
Ale žeby to bolo v nejakom peer-reviewovanom žurnále publikované, to asi ťažko.

• Pavol K.: Neviem akej duse, ale podla klasickych definicii sa nejedna o hmotnu zalezitost, taze asi tazko.

• Dušan V.: "Dr Stuart Hameroff, Professor Emeritus at the University of Arizona, advanced the theory on a television documentary." LOL

• Martin B.: Trošku mi to pripomína počúvanie Chopru: http://www.youtube.com/watch?v=iIyEjh6ef_8
Síce nemá dôkazy, ale hlavne že jeho "teória" je konzistentná s východnou filozofiou a umožňuje posmrtný život a reinkarnáciu. Keďže je anesteziológ, to by mohlo do určitej miery vysvetľovať, ako sa dostal k vytvoreniu takejto hypotézy.

• Andrej D.: By ma zaujímalo aké majú dôkazy na toto: "V prípade, že pacient predsa len zomrie, kvantové informácie zostávajú žiť mimo tela vo vesmíre, ako duša."

• Ondřej H.: Vtipně přeložený článek, v originále píší, že mají teorii, jak by mohla duše existovat, tady rovnou, že mají důkaz:-)
Jinak Hameroff a Penrose jsou dvojka nadšenců, které nikdo nebere vážně, leda What the bleep apod. Škoda, jinak to jsou dost chytří chlapíci. Hameroff tu svoji teorii přednáší zde ( http://thesciencenetwork.org/programs/beyond-belief-science-religion-reason-and-survival/session-4-1 )
kde se mu všichni celkem vysmějí. Oficiálně tu teorii uvádějí v (HAMEROFF, S. a PENROSE, R. Orchestrated reduction of quantum coherence in brain microtubules: A model for consciousness. In Mathematics and Computers in Simulation. 1996. Vol. 40, no. 3-4, s. 453-480.) Takže to v žurnále je, ale Nature to zrovna neníSmile
Musí se jim nechat, že uvádějí i predikce, z nichž už bylo pár myslím vyvráceno, dá se to najít přehledně někde na wiki. Např. TEGMARK, M. Importance of quantum decoherence in brain processes. In Physical Review E. 2000. Vol. 61, no. 4, s. 4194-4206.

• Julo V.: "Laicky povedané, duša neumiera, ale vracia sa do vesmíra." Je tu otázka v akej energetickej forme? Ako sú definované mikrotubuly, ktoré podľa textu by nemali byť zničené? Ak toto nevieme zodpovedať, je to len hypotéza.

• Ondřej H.: Mikrotubuly jsou definovány jednoduše, to je součást cytoskeletu neuronu. Ty se samozřejmě zničí, ale jakési kvantové stavy v nich obsažené mají přetrvat a zachovat "duši". Ale jak je definována duše?Smile Oni tím myslí "vědomí" (které má být nějak obsaženo na planckově měřítku vesmíru či co, společně s platónskými idejemi dobra a blabla), což není o nic méně vágní pojem, asi má zahrnovat paměť a mysl obecně, ale už víme celkem jednoznačně, že bez fyzického mozku (a dokonce i těla) to nejde.
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu

Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1
Pridať novú tému

Prejdi na: